Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Пре сат времена, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Схваташ ли ти колико учењем о бесмртној души умањујеш значај васкрсења, јер ми  који смо мртви па васкрснемо нама је то велико, почињемо да постојимо устајемо из небића, а ви који сте живи душом само добијате тијело,дакле само један нови квалитет, то и није васкрсење него ново отјеловљење вјечне душе. 

    Без праве и потпуне смрти душе и тијела нема ни правог и славног васксења, него је вјечна душа каква таква егзистенција, а Васкрсење само васкрсење тијела. То је дубоко антихришћански.

    Кад само помислм колико сам критиковао Игњатија и Зизијуласа, за ове душе они су мелем.

    Vauuu, :unbelieveble: ..... Vlado da li si svestan sta si ovde rekao ? Da li si svestan da je ovo protestansko ispovedanje o smrti i tela i duse ? I, ponovnog stvaranja duse iz nebica kod vaskrsenja tela ?

    Molim te, kazi da ovo nije istina sto si rekao ? Da li si svestan da time ukidas i Isusovu dusu kada je njegovo telo bilo u grobu ? Kao i duse svih ljudi koji su se upokojili pre Isusa i koji su u tamnicama cekale Njegov dolazak ?

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Bokisd рече

    Vauuu, :unbelieveble: ..... Vlado da li si svestan sta si ovde rekao ? Da li si svestan da je ovo protestansko ispovedanje o smrti i tela i duse ? I, ponovnog stvaranja duse iz nebica kod vaskrsenja tela ?

    Molim te, kazi da ovo nije istina sto si rekao ? Da li si svestan da time ukidas i Isusovu dusu kada je njegovo telo bilo u grobu ? Kao i duse svih ljudi koji su se upokojili pre Isusa i koji su u tamnicama cekale Njegov dolazak ?

    Нисам ја рекао да се душа поново ствара, него да умире и васкрсава ако уопште прихватим платонистичку антрополигију,могу да кажем и да не постоји душа, да нити се ствара нити васкрсава, немам обавезу да вјерујем у постојање душе, негоу славно васкрсњењ човјека, а шта је човјек тоне знамо.

    У којим бре тамницама? Не занм ја да ли Исус има душу, знам да се оваплотио и да је Бог.

    Ето нема друге са вама душељубцима негорећи да је душа један непотребан израз.

     

    Рећу просто човјек, а шта је то не знам, за мене је прави човјек Христос.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Загробни свијет, гдје је то је ли то створен свијет? Мјеста у којем душе уживају у благодати и патњи како постоје ако нису створена, мјеста су увјек у неком свијету. Гдје су та нестворена мјеста?

    Gde su andjeli i nebo, gde su pali andjeli u podnebesju i paklu, gde je pokajani razbojnik sa krsta, gde je bio dusom ap.Pavle kada je uznet do treceg neba, gde se uzneo Isus kada je bio telom uznet na nebo, sta je video prvomucenik Stefan...itd...

    Kako Bog postoji pre vremena i prostora u vecnosti - koji je to 'prostor' koji vecno postoji, kako je stvoreno to mesto u kome pociva Bog ?

    Sve je to Vlado valjda svemoguci Bog stvorio i ustrojio.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 57 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Нисам ја рекао да се душа поново ствара, него да умире и васкрсава ако уопште прихватим платонистичку антрополигију,могу да кажем и да не постоји душа, да нити се ствара нити васкрсава, немам обавезу да вјерујем у постојање душе, негоу славно васкрсњењ човјека, а шта је човјек тоне знамо.

    У којим бре тамницама? Не занм ја да ли Исус има душу, знам да се оваплотио и да је Бог.

    Ето нема друге са вама душељубцима негорећи да је душа један непотребан израз.

    Vau,.... kako ne znas da Isus ima dusu ? Kako ti to verujes bre Vlado ?

    Gde je um i razum, u dusi ili u neuronima i hemijskim procesima mozga ?

    Ja ne znam, mozda je bolje da stanemo, jer ovo ne vodi nikud za tebe.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Bokisd рече

    Gde su andjeli i nebo, gde su pali andjeli u podnebesju i paklu, gde je pokajani razbojnik sa krsta, gde je bio dusom ap.Pavle kada je uznet do treceg neba, gde se uzneo Isus kada je bio telom uznet na nebo, sta je video prvomucenik Stefan...itd...

    Kako Bog postoji pre vremena i prostora u vecnosti - koji je to 'prostor' koji vecno postoji, kako je stvoreno to mesto u kome pociva Bog ?

    Sve je to Vlado valjda svemoguci Bog stvorio i ustrojio.

    Анђелии небо су овдје, као и пакао, пали анђели и људи су пропали у себе,то сам ти објаснио, њихово окружење је нестворена свијетлост, то су тамне мрље у мору живе благодати и нису уједињене....

    Па Павле, и остала екипа су унествореној слави гдје си ти сљепче.

    Теби и Бог има свијет и мјесто?

    Није бог створио све, он је створио само рај, и дао га нама на управљање, онтолошка слобода може да га преобрази у пакао, човјек је састваралац пострајских свијетова. Падом се природа преображава као и уздизањем.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Bokisd рече

    Vau,.... kako ne znas da Isus ima dusu ? Kako ti to verujes bre Vlado ?

    Gde je um i razum, u dusi ili u neuronima i hemijskim procesima mozga ?

    Ja ne znam, mozda je bolje da stanemo, jer ovo ne vodi nikud za tebe.

    То ти види, за мене је ум у сабрању цркве, да кажем код Господа и да се шеровати... Брига ме за душу и сличне конструкције, нисам знао да има таквих ликова, заиста је потребан Зизијулас и Игњатије, они одбацују буђави платонизам као што су га одбацивали и Оци цркве кад је био на снази, ви вадите та учења из нафталина и сматрате их хришћанством!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 57 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Па Павле, и остала екипа су унествореној слави гдје си ти сљепче.

    I, kako onda duse umiru u nebice ?

    Moj ti je savet da stanes i pustis da ovo sto si sad ispovedio u porukama prekrije mrak zaborava.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Могу да причам у платонитистичком контексту, али ваш платонизам је крајње вулгаран, платонизам побожне бабе. Платонизам за масе, пошто ни неоплатонске поуке не примате, боље негирати, нема смисла подилазити, ви и онако знате све.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Bokisd рече

    I, kako onda duse umiru u nebice ?

    Moj ti je savet da stanes i pustis da ovo sto si sad ispovedio u porukama prekrije mrak zaborava.

    Ма какав заборав, теби је и не биће неко мјесто, просто мутан ти је логос, платонизам на нововјековним основама, узалуд те будим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Ма какав заборав, теби је и не биће неко мјесто, просто мутан ти је логос, платонизам на нововјековним основама, узалуд те будим.

    Brate, sta ti je, sto srljas u nesto sto moze da steti samo tebi.

    Sta treba sad, da ti citiram bezbrojne svetitelje o tome sta je dusa i zagrobni zivot duse, Sabore i orose koji definisu nasu veru u Isusa Hrista koji je primio celu nasu prirodu i telo i dusu, jer kako kazu sveti oci da nije primio celu nasu prirodu onda nije mogao i da nas isceli i spase od greha i smrti.

    Daj, spusti malo loptu i da idemo dalje .... :takeoff:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Bokisd рече

    Brate, sta ti je, sto srljas u nesto sto moze da steti samo tebi.

    Sta treba sad, da ti citiram bezbrojne svetitelje o tome sta je dusa i zagrobni zivot duse, Sabore i orose koji definisu nasu veru u Isusa Hrista koji je primio celu nasu prirodu i telo i dusu, jer kako kazu sveti oci da nije primio celu nasu prirodu onda nije mogao i da nas isceli i spase od greha i smrti.

    Daj, spusti malo loptu i da idemo dalje .... :takeoff:

    Шта мене брига да ли су неки светитељи живили у платонистичком трипу или у егзистенцијалистичком, или било којем филозофском дискурсу, са чим су се све они обрачунавали, Кипријан са магијом,Јустин и Николај са нихилизмом, иди бре у оне Индијцеи живи загробно. Шта ти фали да умреш и да те тотално нема, што по сваку цијену мораш да живиш, пусти Господа да те васкрсне, створен си ни из чега у то ћеш се и вратити...

    Примио је природу, а у природи нема бесмртне душе! Ништа бесмртно није у природи, научи се бар то.

    Бесмртна је Божија природа а њу није примио него је има.

    Не лупетај више оствореној души која је бесмртна по природи то је против отаца.

    Сва створена природа је смтрна и душа ако је створена и ако је уопште има.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ево у Источном Сарајеву литије носе транспаренте: Васкрсења не бива без смрти" 

    Или у мјери у којој негирате смрт у тој мјери негирате славно Васкрсење.

    vaskrsenja ne biva.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Шта мене брига да ли су неки светитељи живили у платонистичком трипу или у егзистенцијалистичком, или било којем филозофском дискурсу, са чим су се све они обрачунавали, Кипријан са магијом,Јустин и Николај са нихилизмом, иди бре у оне Индијцеи живи загробно. Шта ти фали да умреш и да те тотално нема, што по сваку цијену мораш да живиш, пусти Господа да те васкрсне, створен си ни из чега у то ћеш се и вратити...

    Примио је природу, а у природи нема бесмртне душе! Ништа бесмртно није у природи, научи се бар то.

    Бесмртна је Божија природа а њу није примио него је има.

    Не лупетај више оствореној души која је бесмртна по природи то је против отаца.

    Kako neki, kada su to upravo svi svetitelji pisali i to je nasa hriscanska saborna i predanjska vera i ispovedanje.

    Vracanje u nista, gde si to procitao u Pismu ili kod svetih otaca, to ti je cist extremni protestantizam. 

    Znaci tvoja vera je,..... Isus umire telom i sta se desava sa Njim, kao covek je znaci i Isus otisao u nebice i nepostojanje. Pa to ti je blago receno profanacija ocovecenja Boga.

    Da li si ti bre covece svestan u sta srljas ? :!:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 30 минута, Bokisd рече

    Kako neki, kada su to upravo svi svetitelji pisali i to je nasa hriscanska saborna i predanjska vera i ispovedanje.

    Vracanje u nista, gde si to procitao u Pismu ili kod svetih otaca, to ti je cist extremni protestantizam. 

    Znaci tvoja vera je,..... Isus umire telom i sta se desava sa Njim, kao covek je znaci i Isus otisao u nebice i nepostojanje. Pa to ti je blago receno profanacija ocovecenja Boga.

    Da li si ti bre covece svestan u sta srljas ? :!:

     

    Боксид, у паклу могу завршити само ако га сам изградим у себи, а срљам у твоје просветљење, мада вјероватно узалуд. Волиш ти свој склоп вишенего мене.

    Кажем ти баш ме заболе тебе ради за платонистичу антропологију, иначе мени је занимљив платонизам јер није метафизика, када то скапираш онда ћу са тобом да наставим о платонизму, до тад негирам постојање душе, са било које не платонистичке позиције и ништа ми вјери не смета. То разуми, ти узмеш па кажеш писао светитељ, а контекст ти је упитан, да не кажем критичан.

    Ма ето етикетирај, протестантизам је умрјети, а имати вјечну душу су екстремне Веде, Вишне и Кришне...ето реко Николај слава Кришни и учио о свечовјеку, о некој корпоративној личности ко фашисти, ишта сад са тим? Чуј шта има дебила који поистовјећују фашизам и православље, као ближи је хришћанству од комунизма?

    Па умире и као Бог, шта има то везе, ти стално причаш о томе од чега је саствљен човјек, као да је вјера наша у човјека да је он душа и тијело и дух, то није вјера, ми не знамо шта је човјек, то схвати.

    +Атансије  сматра да би 8 Сабор требао бити о томе шта је човјек. Дакле нема саборског и Црквеног учења о томе!  По њему је одговор: Христос, али сабор би се бавио тиме како. Ако би ти и Роћко дошли тамо, онда би било ријечи и платонистичком учењу о тијелу души и духу, али ни то ниси кадар да схватиш јер то нису у платонизму дијелови из којих је састављен човјек -како тлапиш, него стања!  Зато је узалуд причати , дух је стање благодати, а не благодатни дио створене природе! Разумијеш?

    Духован човјек је и нестворен и бесмртан, али не како ти мислиш, него то стање и тај феномен су духовни и бесмртни.А  није створенје бесмртно. Разумјеш?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...