Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 56 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Zar moram opet da ti provodim poslanicu apostola Pavla Kor. Gde jasno kaže da postoji duševno telo koje umire i duhovno telo koje vaskrsava.??

     

    Moze..... 0703_read

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Moze..... 0703_read

    Тако и васкрсење мртвих: сије се у распадљивости, устаје у нераспадљивости;

     

    43

    Сије се у бешчашћу, устаје у слави; сије се у немоћи, устаје у сили;

     

    44

    Сије се тијело душевно, устаје тијело духовно. Постоји тијело душевно и постоји тијело духовно.

     

    45

    Тако је и написано: Први човјек Адам постаде душа жива, а посљедњи Адам дух који оживљује.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Сије се тијело душевно, устаје тијело духовно. Постоји тијело душевно и постоји тијело духовно.

    Može.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ti ćeš teologiju da dokazuješ profesoru? 

    Piši optužnice i duši slobodno.

    Прво, није професор него је докторирао  (на папском универзитету).

    Друго, имаш колико хоћеш доктора наука и професора који су застранили и имају погрешно учење. Од Зизиуласа па надаље. А ево и на нашем ПБФ-у. Тако да то што је неко доктор/професор не значи да је у увек и у свему у праву и да се са њим не може/не сме разговарати о теологији.

    Треће, обично не коментаришем твој непристојни тон и речник према мени, који је такође континуиран, још од форума Верујем (а видео сам понешто и од онога што коментаришеш о мени на фејсбуку, чисто да знаш). Држим да нема потребе да узвраћам на сличан начин, а ако теби одговара да се тако понашаш, настави. Само да знаш да и стрпљење није безгранично.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

    Прво, није професор него је докторирао  (на папском универзитету).

    Друго, имаш колико хоћеш доктора наука и професора који су застранили и имају погрешно учење. Од Зизиуласа па надаље. А ево и на нашем ПБФ-у. Тако да то што је неко доктор/професор не значи да је у увек и у свему у праву и да се са њим не може/не сме разговарати о теологији.

    Треће, обично не коментаришем твој непристојни тон и речник према мени, који је такође континуиран, још од форума Верујем (а видео сам понешто и од онога што коментаришеш о мени на фејсбуку, чисто да знаш). Држим да нема потребе да узвраћам на сличан начин, а ако теби одговара да се тако понашаш, настави. Само да знаш да и стрпљење није безгранично.

    Dobro nemam nameru da ulazim u lični sukob.

    Komentarišem ono što zapazi, a ako zapazi tvoju zajedljivost ili neprincipijelnost istini, onda mi je i ton takav.

    Opet ne želim da sveden ovo na lični nivo, treba boksid da se skoncentriše na činjenice.

    Evo priključi se i ti u diskusiju i videćeš da ću se baviti samo činjenicama.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dobro nemam nameru da ulazim u lični sukob.

    Komentarišem ono što zapazi, a ako zapazi tvoju zajedljivost ili neprincipijelnost istini, onda mi je i ton takav.

    Opet ne želim da sveden ovo na lični nivo, treba boksid da se skoncentriše na činjenice.

    Evo priključi se i ti u diskusiju i videćeš da ću se baviti samo činjenicama.

    Ти си био такав много пута, потпуно независно од моје заједљивости, односно пре ње. 

    Али немам намеру да ово настављам, чисто сам хтео да ти укажем на нешто.

    Што се тиче теме, мислим да је главно одавно речено, и чини ми се да би ми било губљење времена да се тиме бавим. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Свеопште васкрсење ће тек бити, јер га, сходно Символу вере, чекамо да дође, а упокојени натравно да нису још васкрсли, а нису ни мртви, нити спавају, нити су у небићу.  

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

    Свеопште васкрсење ће тек бити, јер га, сходно Символу вере, чекамо да дође, а упокојени натравно да нису још васкрсли, а нису ни мртви, нити спавају, нити су у небићу.  

    Kako je njihovo stanje? Izgleda mi ovako da su klinički mrtvi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Izgleda mi ovako da su klinički mrtvi.

    Ти си суботар? Чини ми се да је то отприлике како они схватају.

    Николај Велимировић у свом катехизису каже овако:

    Како гласи једанаести члан Символа вере?

    „Чекам васкрсење мртвих".

    Шта значи то: „Васкрсење мртвих"?

    То значи да ће Бог Својом силом учинити бесмртним не само наше душе, већ и наша тела. И то значи да ће свака бесмртна душа бити према својим делима одевена у своје бесмртно тело?

    Постоји ли разлика међу телима?

    Постоји. Постоје природна тела и духовна тела (I Кор. XV, 44).

    Да ли ће мртви устати истим телима у којима су и сахрањени?

    Не, јер она тела су пропадљива. Они ће васкрснути у духовним телима, која нису пропадљива.

    Како ће Бог васкрснути мртве?

    Својом речју, исто онако као што је створио свет Својом речју, исто онако као што је васкрсао једну умрлу девојку и умрлог младића и Лазара, својом речју. Исто ће се догодити и приликом општег васкрсења: „Мртви ће чути глас Сина Божјег и оживети" (Јн. V, 25).

    Шта ће се догодити са живима у моменту васкрсења мртвих?

    Њихова тела ће се изменити „у трен ока” у духовна тела, а према њиховим делима и карактеру.

    Када ће бити опште васкрсење?

    На крају света. када нађе Бог да је број спасених и изабраних испуњен.

    У каквом су стању душе мртвих до васкрсења?

    То је стање које претходи вечном блаженству или вечним мукама, према њиховим делима докле су били у телима на земљи.

    Којим судом је осуђена душа на привремено блаженство, односно на привремено мучење?

    Тзв. Посебним или Привременим судом.

    Када бива Посебан суд?

    Одмах после смрти личности.

    На коме се суду одређује вечно блаженство или вечна мука?

    На последњем општем суду, који це зове и Страшни суд.

    Када ће бити Последњи суд?

    На крају света, после васкрсења мртвих.

    Каква је разлика између Посебног и Последњег суда?

    На Посебном суду суди се само души једне личности, а на Општем последњем суду биће суђено заједно и души и телу.

    Зашто не би душе праведника одмах после одласка из овог живота уживале вечно блаженство у Небеском царству?

    Зато што оне чекају на све нас остале, на које оне нису изгубиле успомену и за које се увек и ватрено залажу.

    Има ли још који разлог?

    Има. Оне чекају да буду сједињене са својим васкрслим телима, као и Христос. Мноштво људских бића разликоваће се од мноштва анђела у Царству небеском што ће бити у духовним телима, докле су анђели потпуно бестелесни.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Po čemu sam ja subutar?

    Kad kaže jedan artemijevac onda u redu:))

    No bez šale, ja mislim da je posle smrti ovog tela odmah i poslednji sud po životu kojem si živeo, s tim da ne negira da će se desiti i kraj vremena i sveopšti sud.

    Carstvo nebesko nema vreme ima samo večnost i svet stvoren odjednom od Tvorca ima sve svoje u Carstvu nebeskom na Liturgiji.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Или митр. Амфилохије и вл. Данило Крстић у катихизису "Нема лепше вере од хришћанске":

    Шта значе речи: Чекам васкрсење мртвих и живот будућега века?

    Још је пророк Езекил прорекао свеопште васкрсење мртвих. Под васкрсењем мртвих се подразумева васкрсење људских тела, без којих човек није пуни човек. Иако је душа бесмртна, она не може без тела добити пуноћу вечног живота. Од када је Христос постао човек, људско тело је постало светиња и храм Духа Светога. Потврда да ће и наша тела васкрснути овде на земљи јесте Христово Васкрсење из мртвих. Тајну бесмртности људских тела већ овде доказују и мошти светитеља, које су нетрулеживе, не својом силом или балзамовањем, него силом коју им Сам Бог даје. Зато су оне чудотворне, јер у њима присуствује чудотворна сила Духа Светога.

    https://www.rastko.rs/bogoslovlje/vera-hriscanska_c.html#_Toc512245538

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...