Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Значи, по ап. Павлу имамо (физичко) тело, душу и дух, и сходно њима физичко тело, душевно тело и духовно тело. Која је разлика духа и душе?

    Ово ме подсећа на западноевропску езотерију, са физичким, етеричким, астралним итд. телима где једно у другом чуче као руске "бабушке" и свако је пропадљиво, али различитим темпом и свако припада свом духовном нивоу. Етерично тело је фино и невидљиво, али и даље припада физичком свету, могу га видети осетљиви људи и деца, а човек у њему лута 40 дана након смрти по кући и око куће и зато се покривају огледала. Само, то је учење средњовековне езотерије и окултизма са којима су кокетирали многи западни хришћани, али није део православног хришћанског мистицизма? Или ипак јесте?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Djaba tebi i Pavle.

    jes vala...

    Nego a sta je onda ovo..... Уједанпут, у трену ока, при посљедњој труби; јер ће затрубити, и мртви ће васкрснути нераспадљиви, и ми ћемо се промијенити....

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @uomo del Ve.Te. Идеална жена, хаххаа да не размишља својом главом и да ћути. Хаххаха, смешан си, мора да си се увредио јер сам написала да ме твој коментар подсећа на протестантизам.

    Зашто ти смета да пробам да напредујем духовно?:D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Тражитељ рече

    Која је разлика духа и душе?

    Duševno telo je telo starog Adama i u njemu svi umiremo.

    Duhovno telo je vaskrsao nebesko telo, netruležno i blagodaću večno.

    Ako pogledamo po Pavlu, duša umire sa telom ili se preobražava u duhovno vaskrslog.

    Ovde ni milisekunde ne postoje za neka mitarstvo jer i duša podleže smrti tela, tj Pavle to ne razdvaja.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Bokisd рече

    jes vala...

    Nego a sta je onda ovo..... Уједанпут, у трену ока, при посљедњој труби; јер ће затрубити, и мртви ће васкрснути нераспадљиви, и ми ћемо се промијенити....

     

    Mrtvi! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Mrtvi! 

    Sta mrtvi, kako bre mrtvi VSB, .... telo, dusa, duh,.... jel to sugerises da covek sa smrcu tela,.... sta,.... umire skroz, nastavlja da zivi na drugi nacin,.... sta bre VSB.ne_shvata

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    По Матеју: 

     И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте оног који може и душу и тело погубити у паклу. 

    По Луки:

    Али вам кажем, пријатељима својим: не бојте се од оних који убијају тело и потом не могу ништа више учинити. Него ћу вам казати кога да се бојите: бојте се оног који има власт пошто убије бацити у пакао; да, кажем вам, оног се бојте.

     

    Дакле ваљда је све јасно на шта је Господ упозорио, или није?

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Sta mrtvi, kako bre mrtvi VSB, .... telo, dusa, duh,.... jel to sugerises da covek sa smrcu tela,.... sta,.... umire skroz, nastavlja da zivi na drugi nacin,.... sta bre VSB.ne_shvata

     

    Ne može duševno telo kad umre da se rascepi na telo smrt duša život. Onda bi imali drugačiju formulaciju.

    Dakle duševno telo umire i vaskrsava u duhovno telo.

    Prvo je smrtno drugo je vaskrslog netruležno večno.

    Vaskrsavamo sa Hristovim vaskrsenjem gde je za sve nas sa Njegove strane uređena poslednja truba i treptaj oka.

    Ta poslednja truba je upravo smrt i vaskrsenje, koje se kroz istoriju dešava za sve isto, jer odmah ulazimo u Carstvo i sve do kraja vremena kad će ustati mrtvi. Ta istorijska realnost ne sprečava realnog ulaska u Carstvo odmah posle smrti, jer je tu već pobeđeni vreme a svi čujemo istu poslednju trubu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Просечан србенда рече

    По Матеју: 

     И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте оног који може и душу и тело погубити у паклу. 

    По Луки:Uredi

    Али вам кажем, пријатељима својим: не бојте се од оних који убијају тело и потом не могу ништа више учинити. Него ћу вам казати кога да се бојите: бојте се оног који има власт пошто убије бацити у пакао; да, кажем вам, оног се бојте.

     

     

    Po ovome i duša i telo idu u smrt.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Po ovome i duša i telo idu u smrt.

    a bre VSB neverovatno je kako jednostavan stih po svom smislu preokrenes u nesto potpuno suprotno sto mislis da tebi odgovara....

    Zasto prvo ne procitas sta su o tome pisali svetitelji i onda dalje gradis neko svoje misljenje,..... to je najsigurniji put da ne pogresimo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ne može duševno telo kad umre da se rascepi na telo smrt duša život. Onda bi imali drugačiju formulaciju.

    Dakle duševno telo umire i vaskrsava u duhovno telo.

    Prvo je smrtno drugo je vaskrslog netruležno večno.

    Vaskrsavamo sa Hristovim vaskrsenjem gde je za sve nas sa Njegove strane uređena poslednja truba i treptaj oka.

    Ta poslednja truba je upravo smrt i vaskrsenje, koje se kroz istoriju dešava za sve isto, jer odmah ulazimo u Carstvo i sve do kraja vremena kad će ustati mrtvi. Ta istorijska realnost ne sprečava realnog ulaska u Carstvo odmah posle smrti, jer je tu već pobeđeni vreme a svi čujemo istu poslednju trubu.

    Koje bre dusevno telo VSB, .... nije to dusevno telo,.... jer je telo nesto materijalno i tvarno, ....  nego je to telo duse, dusa je u telu i onda i telo i dusa cine celog coveka.

    I, kako VSB odmah vaskrsavamo kada je poslednja truba na kraju vremena,.... nije sad, ne trubi nama sada ta truba....:D

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Из Догматике Светога Јустина.

    1. Како у животу своме тако и у смрти својој Господ Христос се јавља као истински човек. Његова се смрт, као и смрт сваког човека уопште, састојала у растављању душе од тела. Само са једном значајном разликом: и у смрти Христовој душа његова, иако растављена од тела, остала је ипостасно сједињена са његовим Божанством; исто тако и тело његово, иако растављено од душе, остало је ипостасно сједињено са његовим Божанством. Јер, по речима светог Атанасија Великог, нити је Божанство напустило тело у гробу, нити се одвојило од душе у аду (μήτε της φυχής έν τω αδη χωριζόμενης)[7]. Α молитвено богословље благовести: У гробу телесно, а у аду с душом као Бог, у рају пак с разбојником, и на престолу био си Христе, са Оцем и Духом Светим, неописани[8].

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, Просечан србенда рече

    Сматрам да шта год напишем супротно ти нећеш да промениш мишљење.

    Što bi menjao mišljenje ako doslovce piše da se i duša može pogubiti.

    Shvatite, u starom Adamu svi umiremo. Smrt je to, ende nema više.

    U novom Adamu posle smrti vaskrsavamo. Tačka.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Zanimljivo je to da se apostoli opšte nisu bavili sa dušom posle smrti. To za njih opšte nije postojalo, oni su govorili o smrti i vaskrsenju.

    Evo priveo sam vam poslanici Pavla, on se ne bavi a ni drugi apostoli dušom posle smrti, ne, već je jasan, smrt je jedna kao što je i vaskrsenje jedno Hristovo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...