Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, cloudking рече

    Znaci Bog je razmisljao, "daj da ja pokoljem ovu decu, jer ko zna sta sve moze od njih da ispadne, bolje da ne rizikujemo... salji medvede zlu ne trebalo"

    Те ствари се интерпретирају.

    Ми не читамо Писмо као што муслимани читају Куран...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 59 минута, Ivan Marković рече

    @Avocado, inače, u vezi sa onim beskonačnim brojevima, oblačak ti je dao odličan video koji na pitak i jednostavan način objašnjava ono što sam planirao i ja da objasnim. Inače, tip je prećutao par bitnih stvarčica, ali o tome ovih dana...

     

    Vsauce je mnooooogo dobar kanal, moj omiljeni... najtoplije preporucujem bilo koji od njegovih klipova... dosta forumasa cini mi se vec znaju za njega.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Господин Дареалис рече

    Те ствари се интерпретирају.

    Ми не читамо Писмо као што муслимани читају Куран...

     

    Dare... aj procitaj bar dve tri strane tme pre nego sto se ubacis.

     

    Evo ljudi me vec dvajes strana ubedjuju da je stari zavet istorijsko stivo, a ja pokusavam da im logicki objasnim zasto je takvo razmisljanje suprotno samom hriscanstvu. 

    Jel stvarno mislis da sam JA taj kome treba da delis lekcije iz interpretacije svetih spisa?

     

    Uvek ista stvar... meni pricas kako se religija pravilno tumaci a tvoji pravoslavci ti na oci cerece malu decu uz boziji blagoslov...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, cloudking рече

    meni pricas kako se religija pravilno tumaci a tvoji pravoslavci ti na oci cerece malu decu uz boziji blagoslov...

    Причам теби ако хоћеш да знаш, они нека черече колико хоће... :)

    Стари Завет се тумачи у контексту Новог.

    пре 1 минут, cloudking рече

    Uvek ista stvar.

    Па јесте, ето...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Господин Дареалис рече

    Причам теби ако хоћеш да знаш, они нека черече колико хоће... :)

    Стари Завет се тумачи у контексту Новог.

    Па јесте, ето...

     

    Dareeeee, pricas meni nesto sto ja pricam vec dvajes strana ove teme! Nemoj me pa sad ti nerviras, malo mi ovaj maskirani trol, boki :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    cloud ти ниси овде да нешто научиш него да делиш лекције, то је одавно очигледно. Не одговарам ти због тебе него због других који читају.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 51 минута, Justin Waters рече

    Dakle djeca koja pripadaju paganskom narodu su satanisti i ubice, djeca su im krvozdena i samo pogledom na covjeka zele da ga ubiju,

    Све и да је овако - та деца ""су"" одговорна што су се родила баш ту, баш у том народу и што... 

    Ваља мислити о томе. :D Ваља. :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, cloudking рече

     

    Znaci Bog je razmisljao, "daj da ja pokoljem ovu decu, jer ko zna sta sve moze od njih da ispadne, bolje da ne rizikujemo... salji medvede zlu ne trebalo"

    Nije ni razmisljao dok se na klince nije pozalio tip kojeg su zezali zbog frizure... Onda je razmislio i ustanovio da je prozivanje za celavost neoprostiva... U stvari, to je neka parabola, ali svako ko je makar poceo da celavi zna da deca prostojednostavno nisu to smela da mu govore.

    Цитат

    изиђоше мала деца из града и ругаху му се говорећи му: Ходи, ћело! Ходи, ћело!

    A kad mecke obavise god's-dirtywork, Jelisije povika:"Ahahahar, evo vam gadovi mali, ja MOZDA nemam kose, ali vi nemate ni glavica svojih ludih na ramencima svojim! MOZDA sam celav, ali bacam prokletsva koja deluju bez zadrske!"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, cloudking рече









     

    Znaci Bog je razmisljao, "daj da ja pokoljem ovu decu, jer ko zna sta sve moze od njih da ispadne, bolje da ne rizikujemo... salji medvede zlu ne trebalo"

    Pa, stvari su i interpretirane. :)

    Cita se bukvalan dogadjaj po smislu i po svom kontekstu stvari, vezano i za druge dogadjaje i delovanja Bozija.


    Malo si iskarikirao ceo slucaj. Treba razumeti Bozije namere i sudove u sirem kontekstu stvari i dogadjaja.

    Recimo, postoji prica o drugom proroku, koji je trebao po Bozjoj nameri, da caru Jevrejsko propoveda pokajanje zbog njegovog greha. Nije mogao fizicki da dodje do cara, i stao je na put, i trazio da ga neko fizicki povredi u ime Bozije. Na tako povredjenog , naisli su carevi vojnici i odneli ga u dvorac, gde je uspeo da dodje do cara i da mu prenese stvari koje su trebale da ga povrate Bogu.

    Dakle, ako gledamo po spoljasnjem redu stvari, prorok je bio malo 'sacnut', ali, po unutrasnjem i mnogo bitnijem sustinskom smislu, on je odradio delo koje trebalo da urazumi Izrailjskog cara  i da ceo narod sa carem slavi  Boga.

    Od slavlejnja i ispovedanja pravog Boga, starom Izrailju  je i mnogo puta zavisio i fizicki opstanak u borbi sa raznim idolopolonickim plemenima koji su ih porobljavali. Zbog toga je i ovo delo proroka, bilo iznimno bitno i moralo se,  bilo kako doci do cara, jer, tako je bar postojala mogucnost povratka cara.


    Tako isto i ovde sa ovim medvedom. Gleda se dublje objasnjenje ove stvari, koje je u vidu imalo i povratak od idolopoklontsva ovog grada Izrailjevog i upozorenje da se moraju postovati proroci Boga Izrailjevog i da se mora postovati vrlina i pravednost koju su propovedali proroci , koji su bili Boziji zastupnici Izrailja pred njim.

    Jer, bez svega toga , istorija i predanje Izrailja , kazivalo je da , nikako nisu mogli da se uzdaju u pomoc  mocne desnice Bozije u borbi sa svojim , mnogo mocnijim neprijateljima.


    Zbog toga su sve te stvari tako bitne. :blush: Nema mesta nekoj decjoj sali prema bilo kome, narocito prema proroku koji je i mrtve vaskrsavao i bio je vrlo blizak Bogu. 


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Avocado рече

    Bla, bla, truć...

    Ма у праву си.

    Да смо макар прочитали једну књигу, да нешто размотримо. Овако, ми немамо од чега да почнемо.

    Каква црна физика. Да спремимо лопате, сад ће снег. :) Мада у Београду вероватно неће бити снега до Нове године.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Bokisd рече

    Tako isto i ovde sa ovim medvedom. Gleda se dublje objasnjenje ove stvari, koje je u vidu imalo i povratak od idolopoklontsva ovog grada Izrailjevog i upozorenje da se moraju postovati proroci Boga Izrailjevog i da se mora postovati vrlina i pravednost koju su propovedali proroci , koji su bili Boziji zastupnici Izrailja pred njim.

    Jer, bez svega toga , istorija i predanje Izrailja , kazivalo je da , nikako nisu mogli da se uzdaju u pomoc  mocne desnice Bozije u borbi sa svojim , mnogo mocnijim neprijateljima.


    Zbog toga su sve te stvari tako bitne. :blush: Nema mesta nekoj decjoj sali prema bilo kome, narocito prema proroku koji je i mrtve vaskrsavao i bio je vrlo blizak Bogu. 

     

    Medved napada ljude tako sto im cilja na na celjust jer zeli da onesposobi jedinu stvar za koju veruje da moze da ga ugrozi, zato ljudi koji prezive napad medveda uglavnom ostanu bez vilice. Dakle medved coveku prvo istrgne vilicu i u tom procesu iscupa jezik, obraze i neretko donji deo vrata. Ukoliko je covek zle srece pa mu taj prvi napad ne osteti aortu, onda on ostane jos malo ziv da posvedoci narednim desavanjima... a to je uglavnom cupanje udova iz tela i lomljenje kostiju usled udaranja  o zemlju.

    Naravno, ovakav napad je dobrodosao i opravdan koliko se ima visi cilj, a to je u ovom slucaju oslobodjenje od idolpoklonstva i postovanje boga. Uzasna agonija kojoj su klinci bili izlozeni nije bila uzaludna jer je bog time hteo da napravi poentu.

    Sto se tice poente, htedoh da pitam... jel uspela akcija? Jel su se stanovnici tog grada odrekli idolpoklonstva? Jesu li ljudi naucili da moraju da postuju Boga?

    Nadam se da masakriranje neduzne dece ipak nije bio uzalud, tako da cu strpljivo da sacekam odgovor na ova pitanja.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, Bokisd рече

    Recimo, postoji prica o drugom proroku, koji je trebao po Bozjoj nameri, da caru Jevrejsko propoveda pokajanje zbog njegovog greha. Nije mogao fizicki da dodje do cara, i stao je na put, i trazio da ga neko fizicki povredi u ime Bozije. Na tako povredjenog , naisli su carevi vojnici i odneli ga u dvorac, gde je uspeo da dodje do cara i da mu prenese stvari koje su trebale da ga povrate Bogu.

    Dakle, ako gledamo po spoljasnjem redu stvari, prorok je bio malo 'sacnut', ali, po unutrasnjem i mnogo bitnijem sustinskom smislu, on je odradio delo koje trebalo da urazumi Izrailjskog cara  i da ceo narod sa carem slavi  Boga.

    Primer ti je ubi boze... neki lik se sluzio obmanom i lazima da bi ispunio svoj zadatak... a pritom je svesno sam sebe povredio nasuprot deci koja nisu trazila da im medvedi trgaju organe i zvacu misiće...

     

    Inace primer sa medvedima mi je prvi pao na pamet onako, bzvz... ima toliko primera u starom zavetu koji jasnu ukazuju da ili stati zavet nikako ne treba citati bukvalno ili je bog tezak sadista i monstrum...

     

    Na primer potop... uyeo bog  i udavio ogorman broj ljudi... ne batali odrasle ljude... udavio je ogroman broj male dece koja nisu imala pojma ni o cemu. A on kao svemoguce bice, umesto da pucne prstima i da ih sve pretvori u prah, znas koju metodu je odabrao? Jednu od onih koju prati ogromna agonija... zamisli ti si klinac... iggras ispred kuce dok ti roditelji unutra bludnice (posto su kao nesto svi tad bili ekstra pokvareni, a seks je nono tako da su sigurno orgijali po ceo dan) i odjednom naidje ogromna voda koja te obuzme celog... odjednom se nadjes ispod povrsine, nesvestan sta se desava niti zaasto se desava... nisi ni stigo da se pitas otkud tolika voda a vec ti se pluca grce u ocajnickom pokusaju da zavape malo vazduha... vadzuha nema i prirodni instinkt uskace i ti udahnes vodu u pluca... ljudi koji su preziveli davljenje kazu da je to momenat neopisivog bola i agonije... bola i agonije kroz koje je bog svesno propustio malu decu...

    Ah da imao je visi cilj... hteo je da restartuje covecanstvo posto mu je kreacija skroz otislau corak... hteo ja krene ponovo i da napravi novi narod... bolji narod... e pa cestitam. Okreni se oko sebe i pogledaj za koga je bog napravio mesto. Pogledaj za sta su podavljena deca... za nas... mi smo taj bolji narod. Blago nama i bogu s nama.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Господин Дареалис рече

    Стари Завет се тумачи у контексту Новог.

    Novi Zavet se u starom skriva Stari Zavet se novim otkriva.Dakle u nekom hristološkom ključu.Kako ovu priču sa ubijanjem dece prutumačiti kroz Jevanđeosku objavu i Božiju milost koja nesporno postoji u Novom Zavetu?Kako u ovoj priči prepoznati Boga kao ljubav?Ima tu i drugih priča iz SZ. 5.Knjiga Mojsijeva na primer.Ali ajde sad da pričamo o ovoj,da ne skrećem s teme.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...