Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Здравко Пено: „На пола пута“ – о теолозима-дарвинистима, вери и лицемерју

    А зашто видиш трун у оку брата свога брвна у оку свом не осећашИли, како можеш рећи брату свом: Стани да ти извадим трун из ока твог; а ето брвно у оку твом? Лицемјере! Извади најприје брвно из ока свог, па ћеш онда видјети извадити трун из ока брата свог.
    (Мт. 7, 3–5)

    Не знам да ли је био сан или јава. Видим себе на операционом столу и око мене људе под маскама, с оштрим скалпелима, неки држе и ножеве, спремни да секу. Је ли то онај час анатомије? Не разабирам свима лица, већину ипак препознајем. Погледи им сведоче да су одлучни да започну крвави пир. Хтедох да им кажем: Што чините, чините брзо. Но, онда намах схватих да ће потрајати, јер немају посла само са мном. У операционој сали лежаху на столовима бројни, знани и незнани људи. И разабрах њихове гласове; многи вапијаху: Дођи, дођи Господе!
    (Симона Анастасијевић, Живот под маском) 

    Када се човек нађе на удару ненависника различитих врста, онда се неизоставно мора определити између тога да ли да покуша да напад отрпи и избегне даљи сукоб или да узврати и изобличи противника, а да му притом ни у најмањем не буде налик. Различите примере с тим у вези нам својим житијима нуде светитељи Божији. Премда физички изузетно снажан, св. Серафим Саровски је у ситуацији када су се на њега окомили разбојници, најпре помислио да се с њима обрачуна; у руци је тада имао секиру; већ у следећем часу насилницима се кротко предао. Духовно јак, показао је спремност да претрпи физички бол, имајући засигурно на уму Христове речи: Не бојте се оних који убијају тијело, а душу не могу убити (Мт. 10, 28). На сасвим другачији начин, под другачијим условима, реаговао је против јеретика Арија св. Никола, епископ Мирликијски. Непријатељима Истине, који се не обрушују на једног човека и који, не одступајући од лажи против Цркве, угрожавају „малу браћу Христову“ – маловерне и оне слабе у вери, супротставити се мора.

    Лукавство и безумље теолога-дарвиниста, „лажне браће“, прикривених иза својих звања и положаја у Цркви, не јењава ни пошто су се, наводно, током прошлогодишњег заседања Светог Архијерејског Сабора јавно покајали. Десеторица предавача на ПБФ-у у Београду, том приликом су, да подсетим, изненадили чак и неверујуће својом спремношћу да се покажу „у тренду“, потписујући Апел против иницијативе да се изврши ревизија изучавања теорије еволуције у школском систему, тј. успостави објективан, а не идеолошки приступ. Овим гестом искорачили су чак и испред појединих представника научних дисциплина који се Дарвиновим учењем уско стручно баве. Толерантни и снисходљиви према представницима природних наука, с којима у разговорима махом износе инфериорне ставове против мајмунообразне антропологије, „лажна браћа“ потенцијалну теолошку полемику по овом питању би да сасеку у зачетку, нестерилисаним хируршким сечивима, заборављајући, можда и не искусивши, да животворна реч Истине има дејство огња који разоткрива свако лицемерство.

    На кратко су се примирили теолози дарвинисти из редова Цркве после опомена и епитимија које су добили као плату за своју дрскост. Глас лажних просветитеља изнова је одјекнуо, овога пута из уста Андреја Јефтића. Судећи према свом ангажману у јавности, овај својеврсни портпарол и активиста дарвинистичко-теолошког табора са ПБФ-а, доцент на Катедри за патрологију и, наравно, потписник поменутог Апела, огласио се написом Час анатомије – патологија једног плагијата у интернет-магазину Теологија.нет, како би оповргао „гласине“ (не навевши где се чују и ко их шири) да текст Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије, који сам првобитно понудио поменутом порталу, није одбијен „из идеолошких разлога“, већ зато што је „квалитет (рада) изразито споран“. Између ове две почетне, међу многим другим Јефтићевим констатацијама, јаз је дубок онолико колико и између истине и лажи.

    И као што су наводне „гласине“ подстакле бранитеља еволуционизма на хитру акцију, своју стварну намеру он је сакрио иза паравана уређивачке политике интернет магазина Теологија.нет. „Пуна слобода у избору теме и начину на који се теме обрађују“ предочена је свим потенцијалним сарадницима у отвореном позиву на почетној страници овог сајта. Не постоје, међутим, прописане техничке регуле које би аутори требало да поштују, нити су дефинисани стандарди у приређивању текстова на који би се сарадници унапред обавезали; нису ни даље, ни ближе назначени критеријуми процене „квалитета“ за које уређивачка екипа моли будуће „приложнике“ текстова. Сама пак одредница „магазин“, којим је декларисан статус Теологија.нет-а, говори о степену (не)очекиване научности, што потврђују доступни садржаји, а пре свега поменути Јефтићев спис. Од наслова, преко стила излагања, до ниско интонираних „закључака“ дати магазин он је управо спустио до нивоа таблоида. У томе је, мора се признати, показао вештину и инспирацију на којој му ловци на трачеве могу позавидети. Зацртани циљ иницијатора теолошког магазина – развијање аргументоване теолошке полемике, овај члан уредничког тима у потпуности је промашио. И не само да је промашио, него га је свесно избегао, кренувши у посве другом правцу. Ево и каквом.

    Представио је мој текст крајње тенденциозно, у кривом светлу, фрагментарно, управо онако како секташи ваде исечке из контекста, без назнаке целине садржаја и његове поенте. У намери да потврди компетентност одлуке редакције испред које иступа, Јефтић се определио за „анализу анатомије спорног текста“, задржавајући се, не случајно, само на његовом првом делу од четири странице које се тичу научне и здраворазумске критике теорије еволуције. Такође, не случајно, други део текста – теолошка критика еволуције, Јефтићевом скалпелу или детектору плагијата у потпуности је измакао, „у недостатку времена“, знања или пак зато што је услед катарзе идеолошке страсти, остао без набоја.

    Откривши извор из којег сам преузео одређена места, Јефтић је у бруталном заносу, покушао да своје, квази доследно, методолошко сечиво стави изнад саме суштине рада чији сам потписник. Истина је да ми намера уопште није била да ставове у тексту Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије документујем ни избором, још мање укупном коришћеном литературом и изворима; отуда нисам посегао ни за референцама, нити за додатним појашњењима у фуснотама. Изоставио сам, с разлогом, и помињање имена муслимана Харуна Јахија. Опредељење за његове одређене, упечатљиве ставове, додатно ћу појаснити. Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“.

    Истог принципа – неспровођења за научни рад уобичајених стандарда, држао сам се и у тексту Апел на апел, написаном прошле године и прочитаном током заседања Светог Архијерејског Сабора. Управо у жељи да отклоним потенцијални лични одијум и да, што је важније, цео проблем поставим тамо где му је место – у жижу саборне свести Цркве, у њему нпр. нисам обелоданио да несувисли, удворички коментар: „Бог је створио свет, како – питајте биологе“, припада Андреју Јефтићу. У писаном предању Цркве, поштовање цитатности није никада била испред главне поруке текста. Није неопходно, па ипак ваља подсетити, да ни апостол Павле приближавајући истину Јеванђеља (Дап. 17, 28) древним Јелинима, није износио имена њихових философа и песника који су исповедали Христово Оваплоћење пре Његовог доласка. Чинио је то зато што су њихове идеје биле битније за мисију Цркве, од самих имена која је засигурно добро знао. Да ли је питање времена када ће се Јефтић осмелити да свом анатомском ножу и методолошком детектору изложи, рецимо, читаве књиге једног од несумњиво највећих теолога 20. века, о. Георгија Флоровског, без фуснота и с ограниченим избором референтне литературе? А можда ће Флоровског ипак заобићи, будући да се теоријом еволуције није подробније бавио? Јасно је, дакле, да није на удару „Платон, него Истина“. Посреди је истицање форме испред садржаја, „да се Власи не сете“ ко је ко у причи о вуку и јагњету.

    Post festum позивање на уредничке стандарде притворног ревнитеља у очувању „пуне слободе када је реч о избору тема и начину (подвукао З. П.) на које се те теме обрађују“, био би пуцањ у празно, недостојан реакције, да исход лицемерне опсервације тврдокорног дарвинисте није закључак да су „симптоми патолошког стања (ваљда не само мог? – З. П.) шири од оквира самог рада“.

    А где је у тој ширини, коју Јефтић мери својим аршином, Харун Јахи – Аднан Октар? Савест теолога неодарвинисте као да умирује то што чињенице против теорије еволуције износи, како наводи, „осуђивани криминалац, обмањивач и опскурни преварант (…) гротескни исламски креациониста, лидер секс-култа који се терети за тешке злочине“. Признајем, пикантерије из Јахијевог живота нису биле тема мојег интересовања, још мање проучавања (познато ми је да се бавио личношћу Христовом у једној од својих књига, остајући у границама куранског учења). Презентујући „тамну страну“ Јахијеве личности и његову бурну животну сторију, Јефтић заправо подмеће кукавичје јаје. И какве везе има живот овог муслимана с његовом критиком еволуције? Да ли би био бољи научник да је којим случајем суфи аскета? Не могу се хришћански критеријуми безусловно преносити на све који се науком баве, поготово не у домену природе и трагања за истином заложеном у природи. Није сваки научник неизоставно етичан сходно хришћанским мерилима. Па чак и када је најетичнији, што је врло пожељно зарад напредовања у Духу и Истини, то још увек не значи да ће неки научник направити корак напред у вери.

    Шта је, дакле, хтео постићи Јефтић описујући Јахија попут колумнисте ангажованог у  „жутој“ штампи? Један од одговора јесте да свака острашћеност води самозабораву и губљењу тла под ногама. И када се амбис отвара, претећи својом дубином, утопљеник се хвата за сламку, оповргавајући неумитан исход пропасти. Тонући у вировима дарвинизма, Јефтић, нажалост, покушава да саблазни читаоце и да им наметне помисао о томе како је одвратан лик не само Харуна Јахија, већ и онога што је о еволуцији имао да каже. И на томе се не зауставља. Етикету с Јахијевим ликом безочно прилепљује и мени који његове ставове против теорије еволуције наводим; самим тим прилепљује га и свима онима који се са истим ставовима слажу. Да ли би убудуће, следећи Јефтићеву методологију, присталице Дарвинове доктрине требало третирати као мајмунолика бића? Не дао Бог! Према учењу св. Максима Исповедника и демони никада не престају бити анђели по природи, без обзира на то што су на етичком плану од злобе потамнели.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 часа, Zoran Đurović рече

    Писао сам о томе у "Проблем попова". Сви подржавају тај систем а онда им ђаво крив. Максим нема породицу, зашто је потписао Покајничко писмо?

    Ma dobro, ne kažem da nikad niko ne treba da se ne pokaje za nešto, imao ne imao porodicu. Samo sam opažao da pokajanje, radi toga jer je neko izražavao prihvatanje naučnog stajališta o evoluciji, nema nikakvog smisla jer pozitivan stavo o evoluciji nije grijeh. No kako kažeš dalje: 

    пре 2 часа, Zoran Đurović рече

    А већи део ове групе не мисли својом главом, како ти мислиш, јер да мисли, остали би доследни. И сада су наставили да подржавају деспотски систем. И нема никакве разлике између њих и ових на које се жале, јер им је модус операнди исти. Људи из те групе су бруталном силом и лажима онемогућили да ја дођем на БФ. Све што ти људи проповедају је у корист каријере. Тако ће да ти причају о личности, али онда неће да ти се јаве на телефон или одговоре на мејл. А уз то су и модерни, напредни, нису затуцани као ови други. Знам ја јако добро са киме имам посла тако да никакве илузије не гајим. 

    Наравно да има часног свештенства, али су у мањини. 

    Onda ako te razumijem, njihov stav o evoluciji nije zato što čvrsto stoje iza njega, nego im to dođe neko pomodarstvo - karijerizam koje je vrlo klimavo i labavo i kao takvo se ne razlikuje od kreacionizma kojeg vladike drže, te onda i to navodno pokajanje je u skladu s tim kompletnim trulim duhom koji vlada u crkvi. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 48 минута, Justin Waters рече

    Onda ako te razumijem, njihov stav o evoluciji nije zato što čvrsto stoje iza njega, nego im to dođe neko pomodarstvo - karijerizam koje je vrlo klimavo i labavo i kao takvo se ne razlikuje od kreacionizma kojeg vladike drže, te onda i to navodno pokajanje je u skladu s tim kompletnim trulim duhom koji vlada u crkvi. 

    Савршено си ме разумео. Нажалост, тај увид, а верујем да нисам у прелести, говори поражавајуће о нашој Цркви. Откр 3, 17: Јер говориш: Богат сам, и обогатио сам се, и ништа ми не треба; а не знаш да си несрећан, и јадан, и сиромашан, и слијеп, и наг. 18. Савјетујем ти да купиш од мене злата огњем жеженога, да се обогатиш; и бијеле хаљине, да се обучеш, те да се не покаже срамота голотиње твоје; и масти да помажеш очи своје, да видиш. 19. Ја оне које љубим карам и поправљам; зато ревнуј, и покај се.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zoran Đurović рече

    Савршено си ме разумео. Нажалост, тај увид, а верујем да нисам у прелести, говори поражавајуће о нашој Цркви. Откр 3, 17: Јер говориш: Богат сам, и обогатио сам се, и ништа ми не треба; а не знаш да си несрећан, и јадан, и сиромашан, и слијеп, и наг. 18. Савјетујем ти да купиш од мене злата огњем жеженога, да се обогатиш; и бијеле хаљине, да се обучеш, те да се не покаже срамота голотиње твоје; и масти да помажеш очи своје, да видиш. 19. Ја оне које љубим карам и поправљам; зато ревнуј, и покај се.

    Brate avo treba imati stomak za sve ovo do čega ti dođeš saznanjem. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Zoran Đurović рече

    Савршено си ме разумео. Нажалост, тај увид, а верујем да нисам у прелести, говори поражавајуће о нашој Цркви. Откр 3, 17: Јер говориш: Богат сам, и обогатио сам се, и ништа ми не треба; а не знаш да си несрећан, и јадан, и сиромашан, и слијеп, и наг. 18. Савјетујем ти да купиш од мене злата огњем жеженога, да се обогатиш; и бијеле хаљине, да се обучеш, те да се не покаже срамота голотиње твоје; и масти да помажеш очи своје, да видиш. 19. Ја оне које љубим карам и поправљам; зато ревнуј, и покај се.

     

    I, meni deluje, da moze da bude tako, i mozda je ova 'bolest' zahvatila bas dobar deo cele crkve ( moje subjektivno misljenje )

    ( da se malo nasalim ) A, ako je tako, onda, posto je ovo poruka andjelu ( poslednje crkve po redosledu ), mozda smo i blizu kraja ( vremena )....:sossos:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 часа, Avocado рече

    Naravno svakom od nas se desilo ili se može desiti da po neku tuđu misao nesvesno "plagiramo" jer nam je ostala u pamćenju, a zaboravili smo izvor, pa možda i pomislimo da je naša originalna misao... međutim, ovde je reč o 19. delova teksta (da ne brojim sad koliko rečenica), od kojih su neke rečenice doslovce prepisane, a neke prenete uz sitne intervencije, a sve uz očuvanje strukture tj. redosleda celog teksta... sasvim je očigledno da je Peno imao ispred sebe tekst koji je zatim malo prepravljao. Nema tu ništa "nesvesno", već je sa sasvim očiglednim "predumišljajem" plagirao tuđ tekst...

    Поента о плагијату је промашена јер је циљ текста да се уради "чистка" у Цркви. Тих 19 делова, како кажеш, служи само као "објашњење" (зашто људи који не оповргавају научну теорију не могу бити православци).

    Заправо је (чини ми се, немам времена да пребрајам) реченице тог креационисте уметнуо на почетак, а доста има из његовог текста који је објавио 2017.-е: Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

    Јасно је да је реч о следећем:

    Цитат

    Посебан проблем представљају они „верници“ који сматрају да могу да буду у исто време и присталице дарвинизма. .....

    Иако су, својим неверовањем, сами себе ампутирали од заједнице са Богом, они и даље сеју семе трулежи и неверовања међу младим богословским нараштајима.

    И то је све. Нема никакве везе са:

    1. полемиком

    2. теолошком полемиком

    3. дискусијом

    4. супротстављеним ставовима

    5. разменом мишљења

    6. научним радом

    7. плагијаћењем :D

    8. објављивањем рад(ов)а

    9. супротстављеним антропологијама

    10. уписати по жељи ...................

    Више бих ценила једно "м'рш у п. м." него ово траћење времена, ал' ок. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 10.8.2018. at 14:16, Zoran Đurović рече

    Наравно да не оправдавам Пенов метод јер је непримерен и није ми јасно што је узео да (ваљда из комодитета) гради после свој текст на основу тог Турчина за кога никад нисам чуо.

    Meni je jasno. Zeleo bi da osporava TE ali se u tu materiju ič ne razume, pa nema sta drugo osim da pokupi necije tvrdnje... malo mu je bzvz da citira Haruna ili baba Ruzu, a bolje nema... ;)

     

    On 10.8.2018. at 14:16, Zoran Đurović рече

    Тиме се изложио херцеговачком клану беспотребно. 

    Ко су пак ти ликови, ево ти овде, ако ниси видео: 

    Video sam ali mi kao autsajderu ti klanski ratovi nisu toliko interesantni...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...