Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Здравко Пено: „На пола пута“ – о теолозима-дарвинистима, вери и лицемерју

    А зашто видиш трун у оку брата свога брвна у оку свом не осећашИли, како можеш рећи брату свом: Стани да ти извадим трун из ока твог; а ето брвно у оку твом? Лицемјере! Извади најприје брвно из ока свог, па ћеш онда видјети извадити трун из ока брата свог.
    (Мт. 7, 3–5)

    Не знам да ли је био сан или јава. Видим себе на операционом столу и око мене људе под маскама, с оштрим скалпелима, неки држе и ножеве, спремни да секу. Је ли то онај час анатомије? Не разабирам свима лица, већину ипак препознајем. Погледи им сведоче да су одлучни да започну крвави пир. Хтедох да им кажем: Што чините, чините брзо. Но, онда намах схватих да ће потрајати, јер немају посла само са мном. У операционој сали лежаху на столовима бројни, знани и незнани људи. И разабрах њихове гласове; многи вапијаху: Дођи, дођи Господе!
    (Симона Анастасијевић, Живот под маском) 

    Када се човек нађе на удару ненависника различитих врста, онда се неизоставно мора определити између тога да ли да покуша да напад отрпи и избегне даљи сукоб или да узврати и изобличи противника, а да му притом ни у најмањем не буде налик. Различите примере с тим у вези нам својим житијима нуде светитељи Божији. Премда физички изузетно снажан, св. Серафим Саровски је у ситуацији када су се на њега окомили разбојници, најпре помислио да се с њима обрачуна; у руци је тада имао секиру; већ у следећем часу насилницима се кротко предао. Духовно јак, показао је спремност да претрпи физички бол, имајући засигурно на уму Христове речи: Не бојте се оних који убијају тијело, а душу не могу убити (Мт. 10, 28). На сасвим другачији начин, под другачијим условима, реаговао је против јеретика Арија св. Никола, епископ Мирликијски. Непријатељима Истине, који се не обрушују на једног човека и који, не одступајући од лажи против Цркве, угрожавају „малу браћу Христову“ – маловерне и оне слабе у вери, супротставити се мора.

    Лукавство и безумље теолога-дарвиниста, „лажне браће“, прикривених иза својих звања и положаја у Цркви, не јењава ни пошто су се, наводно, током прошлогодишњег заседања Светог Архијерејског Сабора јавно покајали. Десеторица предавача на ПБФ-у у Београду, том приликом су, да подсетим, изненадили чак и неверујуће својом спремношћу да се покажу „у тренду“, потписујући Апел против иницијативе да се изврши ревизија изучавања теорије еволуције у школском систему, тј. успостави објективан, а не идеолошки приступ. Овим гестом искорачили су чак и испред појединих представника научних дисциплина који се Дарвиновим учењем уско стручно баве. Толерантни и снисходљиви према представницима природних наука, с којима у разговорима махом износе инфериорне ставове против мајмунообразне антропологије, „лажна браћа“ потенцијалну теолошку полемику по овом питању би да сасеку у зачетку, нестерилисаним хируршким сечивима, заборављајући, можда и не искусивши, да животворна реч Истине има дејство огња који разоткрива свако лицемерство.

    На кратко су се примирили теолози дарвинисти из редова Цркве после опомена и епитимија које су добили као плату за своју дрскост. Глас лажних просветитеља изнова је одјекнуо, овога пута из уста Андреја Јефтића. Судећи према свом ангажману у јавности, овај својеврсни портпарол и активиста дарвинистичко-теолошког табора са ПБФ-а, доцент на Катедри за патрологију и, наравно, потписник поменутог Апела, огласио се написом Час анатомије – патологија једног плагијата у интернет-магазину Теологија.нет, како би оповргао „гласине“ (не навевши где се чују и ко их шири) да текст Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије, који сам првобитно понудио поменутом порталу, није одбијен „из идеолошких разлога“, већ зато што је „квалитет (рада) изразито споран“. Између ове две почетне, међу многим другим Јефтићевим констатацијама, јаз је дубок онолико колико и између истине и лажи.

    И као што су наводне „гласине“ подстакле бранитеља еволуционизма на хитру акцију, своју стварну намеру он је сакрио иза паравана уређивачке политике интернет магазина Теологија.нет. „Пуна слобода у избору теме и начину на који се теме обрађују“ предочена је свим потенцијалним сарадницима у отвореном позиву на почетној страници овог сајта. Не постоје, међутим, прописане техничке регуле које би аутори требало да поштују, нити су дефинисани стандарди у приређивању текстова на који би се сарадници унапред обавезали; нису ни даље, ни ближе назначени критеријуми процене „квалитета“ за које уређивачка екипа моли будуће „приложнике“ текстова. Сама пак одредница „магазин“, којим је декларисан статус Теологија.нет-а, говори о степену (не)очекиване научности, што потврђују доступни садржаји, а пре свега поменути Јефтићев спис. Од наслова, преко стила излагања, до ниско интонираних „закључака“ дати магазин он је управо спустио до нивоа таблоида. У томе је, мора се признати, показао вештину и инспирацију на којој му ловци на трачеве могу позавидети. Зацртани циљ иницијатора теолошког магазина – развијање аргументоване теолошке полемике, овај члан уредничког тима у потпуности је промашио. И не само да је промашио, него га је свесно избегао, кренувши у посве другом правцу. Ево и каквом.

    Представио је мој текст крајње тенденциозно, у кривом светлу, фрагментарно, управо онако како секташи ваде исечке из контекста, без назнаке целине садржаја и његове поенте. У намери да потврди компетентност одлуке редакције испред које иступа, Јефтић се определио за „анализу анатомије спорног текста“, задржавајући се, не случајно, само на његовом првом делу од четири странице које се тичу научне и здраворазумске критике теорије еволуције. Такође, не случајно, други део текста – теолошка критика еволуције, Јефтићевом скалпелу или детектору плагијата у потпуности је измакао, „у недостатку времена“, знања или пак зато што је услед катарзе идеолошке страсти, остао без набоја.

    Откривши извор из којег сам преузео одређена места, Јефтић је у бруталном заносу, покушао да своје, квази доследно, методолошко сечиво стави изнад саме суштине рада чији сам потписник. Истина је да ми намера уопште није била да ставове у тексту Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије документујем ни избором, још мање укупном коришћеном литературом и изворима; отуда нисам посегао ни за референцама, нити за додатним појашњењима у фуснотама. Изоставио сам, с разлогом, и помињање имена муслимана Харуна Јахија. Опредељење за његове одређене, упечатљиве ставове, додатно ћу појаснити. Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“.

    Истог принципа – неспровођења за научни рад уобичајених стандарда, држао сам се и у тексту Апел на апел, написаном прошле године и прочитаном током заседања Светог Архијерејског Сабора. Управо у жељи да отклоним потенцијални лични одијум и да, што је важније, цео проблем поставим тамо где му је место – у жижу саборне свести Цркве, у њему нпр. нисам обелоданио да несувисли, удворички коментар: „Бог је створио свет, како – питајте биологе“, припада Андреју Јефтићу. У писаном предању Цркве, поштовање цитатности није никада била испред главне поруке текста. Није неопходно, па ипак ваља подсетити, да ни апостол Павле приближавајући истину Јеванђеља (Дап. 17, 28) древним Јелинима, није износио имена њихових философа и песника који су исповедали Христово Оваплоћење пре Његовог доласка. Чинио је то зато што су њихове идеје биле битније за мисију Цркве, од самих имена која је засигурно добро знао. Да ли је питање времена када ће се Јефтић осмелити да свом анатомском ножу и методолошком детектору изложи, рецимо, читаве књиге једног од несумњиво највећих теолога 20. века, о. Георгија Флоровског, без фуснота и с ограниченим избором референтне литературе? А можда ће Флоровског ипак заобићи, будући да се теоријом еволуције није подробније бавио? Јасно је, дакле, да није на удару „Платон, него Истина“. Посреди је истицање форме испред садржаја, „да се Власи не сете“ ко је ко у причи о вуку и јагњету.

    Post festum позивање на уредничке стандарде притворног ревнитеља у очувању „пуне слободе када је реч о избору тема и начину (подвукао З. П.) на које се те теме обрађују“, био би пуцањ у празно, недостојан реакције, да исход лицемерне опсервације тврдокорног дарвинисте није закључак да су „симптоми патолошког стања (ваљда не само мог? – З. П.) шири од оквира самог рада“.

    А где је у тој ширини, коју Јефтић мери својим аршином, Харун Јахи – Аднан Октар? Савест теолога неодарвинисте као да умирује то што чињенице против теорије еволуције износи, како наводи, „осуђивани криминалац, обмањивач и опскурни преварант (…) гротескни исламски креациониста, лидер секс-култа који се терети за тешке злочине“. Признајем, пикантерије из Јахијевог живота нису биле тема мојег интересовања, још мање проучавања (познато ми је да се бавио личношћу Христовом у једној од својих књига, остајући у границама куранског учења). Презентујући „тамну страну“ Јахијеве личности и његову бурну животну сторију, Јефтић заправо подмеће кукавичје јаје. И какве везе има живот овог муслимана с његовом критиком еволуције? Да ли би био бољи научник да је којим случајем суфи аскета? Не могу се хришћански критеријуми безусловно преносити на све који се науком баве, поготово не у домену природе и трагања за истином заложеном у природи. Није сваки научник неизоставно етичан сходно хришћанским мерилима. Па чак и када је најетичнији, што је врло пожељно зарад напредовања у Духу и Истини, то још увек не значи да ће неки научник направити корак напред у вери.

    Шта је, дакле, хтео постићи Јефтић описујући Јахија попут колумнисте ангажованог у  „жутој“ штампи? Један од одговора јесте да свака острашћеност води самозабораву и губљењу тла под ногама. И када се амбис отвара, претећи својом дубином, утопљеник се хвата за сламку, оповргавајући неумитан исход пропасти. Тонући у вировима дарвинизма, Јефтић, нажалост, покушава да саблазни читаоце и да им наметне помисао о томе како је одвратан лик не само Харуна Јахија, већ и онога што је о еволуцији имао да каже. И на томе се не зауставља. Етикету с Јахијевим ликом безочно прилепљује и мени који његове ставове против теорије еволуције наводим; самим тим прилепљује га и свима онима који се са истим ставовима слажу. Да ли би убудуће, следећи Јефтићеву методологију, присталице Дарвинове доктрине требало третирати као мајмунолика бића? Не дао Бог! Према учењу св. Максима Исповедника и демони никада не престају бити анђели по природи, без обзира на то што су на етичком плану од злобе потамнели.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 часа, gospodin X рече

    Па мало популистичких радова на теологија тачка фејк има критички апарат. Ево ја прелистах неке, и само у једном налетех на једва три фусноте и једну заграду.

    Taчно. Ево један од Ђога: http://teologija.net/ka-jednoj-teologiji-puta/ Нема ниједне ноте. Чак пише: "Средином ХХ вијека Карл Јасперс се питао „да ли је човјек и даље на раскрсници?“", али не наводи референцу. Сада би неко могао закључити, али га ја не бих могао похвалити за интелигенцију: Ђого је научник, али пише ненаучно, што је срамота, јер се морају наводити цитати одакле су!:D 

    Зато је Пенова опаска на месту. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Zoran Đurović рече

    Taчно. Ево један од Ђога: http://teologija.net/ka-jednoj-teologiji-puta/ Нема ниједне ноте. Чак пише: "Средином ХХ вијека Карл Јасперс се питао „да ли је човјек и даље на раскрсници?“", али не наводи референцу. Сада би неко могао закључити, али га ја не бих могао похвалити за интелигенцију: Ђого је научник, али пише ненаучно, што је срамота, јер се морају наводити цитати одакле су!:D 

    Зато је Пенова опаска на месту. 

    Па није написао "питам се да ли је човек и даље на раскрсници". За све практичне сврхе у датом случају (популарни текст) је навео туђу мисао (К. Јасперс). Проф није тако радио.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Ведран* рече

    12:smeha:

    Бокисд, ово је твоја најбоља шала до сада! 

    :))

    Nista ne moze da ti promakne,... :smeh1:

    ( da preformulisem,....namerno - nenamerno - slucajno,:)) ....gledao u gogle o dr.Andrej Jeftic i kada sam hteo da odustanem, tamo na nekoj 10 - 15 strani nadjem doktorat,...)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    теолога-дарвиниста

    Definicija?

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    Лукавство и безумље теолога-дарвиниста, „лажне браће“, прикривених иза својих звања и положаја у Цркви, не јењава

    Kako se podvuceno konstatuje?

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    ни пошто су се, наводно, током прошлогодишњег заседања Светог Архијерејског Сабора јавно покајали.

    => Sinod lagao. Ok.

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    иницијативе да се изврши ревизија изучавања теорије еволуције у школском систему, тј. успостави објективан, а не идеолошки приступ.

    Netacno, ta inicijativa je zahtevala da se uspostavi populisticki, nenaucni pristup. :)

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    мајмунообразне антропологије

    definicija?

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    дарвинистичко-теолошког

    definicija???

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    Од наслова, преко стила излагања, до ниско интонираних „закључака“ дати магазин он је управо спустио до нивоа таблоида.

    Npr.? 

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    управо онако како секташи ваде исечке из контекста

    Primer, kad vec stoji "upravo onako" ne bi bio na odmet. :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    здраворазумске критике

    definicija? 

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    теолошка критика еволуције

    Sta ovo uopste znaci?

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    Управо у жељи да отклоним потенцијални лични одијум и да, што је важније, цео проблем поставим тамо где му је место – у жижу саборне свести Цркве, у њему нпр. нисам обелоданио да несувисли, удворички коментар: „Бог је створио свет, како – питајте биологе“, припада Андреју Јефтићу.

    Ja citala u Blicu, kakvo obelodanjivanje? :D  

    Nisam sigurna da je u pitanju komentar, a za "nesuvisli" i "udvornicki" treba dokaz.

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    Није неопходно, па ипак ваља подсетити, да ни апостол Павле приближавајући истину Јеванђеља (Дап. 17, 28) древним Јелинима, није износио имена њихових философа и песника који су исповедали Христово Оваплоћење пре Његовог доласка. Чинио је то зато што су њихове идеје биле битније за мисију Цркве, од самих имена која је засигурно добро знао.

    Ok, ali kako sa ovim argumentom u svijet  kad isti taj svet (nazalost, jos uvek) usvaja naucni nacin misljenja?

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    тврдокорног дарвинисте

    Ne smem da pitam sta bi onda bio mekokorni... 

    On 7.8.2018. at 17:04, Поуке.орг инфо рече

    још један муслиман на националној телевизији бранио Србе од пошасти дарвинизма

    ?????

    On 7.8.2018. at 17:02, Поуке.орг инфо рече

    Дарвинове доктрине

    ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Screenshot_20180809-223236_Chrome.thumb.jpg.5f54ee3ba1dea4d1c9e495e39b373ad8.jpg

    Ја бих шћео да напишем докторат под насловом: "Рецепција Харуна Јахија у дјелу Здравка Пена: патолошка анатомија и савремена наука"

    Имал ође ментора?

    ................

    Зна ли неко тајну зашто се на ПБФ у Бг често појављују  докторати типа:

    XYZ rimokatolicki/protestantski teolog и "православно нешто" (евентуално, можда)?

    И онда се систематски прочита тај теолог и преприча, и то је онда допринос науци зато што га нико до сада није препричао србадији, шта ли?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Џуманџи рече

    Ne smem da pitam sta bi onda bio mekokorni... 

    Имаш оне с образом ки ципела и оне с образом ки кора од банане. Ови први су тврдоКОРНИ, а ови други су мекоКОРНИ. 

    Какот није јасно? :unbelieveble:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Ведран* рече

    Имаш оне с образом ки ципела и оне с образом ки кора од банане

    Ovo je pravazislo i majmunoobraznu antropologiju. :)))

    Inace, "najteoloskije" sto sam naucila u poslednje vreme: 

     

    Измењено од Џуманџи

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Џуманџи рече

    Ovo je pravazislo i majmunoobraznu antropologiju. :)))

    Све је то повезано, ја кад ти кажем. Твдокорност је неопходна за мајмунообразну антропологију. У противном мекокорац се потпуно избезобрази јер мекокорца (образ од банане) други тврдокорни мајмуни поједу док си рекао квазитеолог. Ја кад ти кажем.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Дејан Мачковић на ову тему:

    "Управо сам прочитао Пенину менталну мастурбацију као одговор Андреју Јефтићу. Шокиран сам како смо ниско пали, милопрдна баба, која се позива на псалме, себе пореди са ап Павлом и Флоровским, Истином и Платоном, а уједа около као бијесна крмача сатјерана у ћошак. Прави логичке скокове, чак и признаје да је покрао идеје од тог турског Бората, пријети Сабором, успио је да му прилијепи и Маркса и злосмрадног Лењина итд. Јадно да јадније не може бити. Аргументација једног иквизитора, ако не вјерујете у оно што ја вјерујем, онда не вјерујете у васкрсење, а онда, зна се, слиједи ломача. Док се нормалан свијет купа у мору, иде по распродајама, ми се бавимо теоријом еволуције од прије 200 година, расправљамо о Недићу и догађајима од прије 80 година, још нам само фали да се подијелимо на Обреновићевце и Карађорђисте, па да затворимо дућан. Андреј је угазио овог Пену, који не би издржао петнаест минута у реалном животу нити шетњу између две бандере у неком приградском насељу, као младу траву. Мислим да је Теологија нет направила само једну грешку. Требали су дозволити да се његов рад објави, уз напомену, ово је потпун идиотизам, али због 2000 страна библиографије уваженог професора, објављујемо. За све је крив Горан Бреговић јер нас је он научио да крадемо од Турака."

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 47 минута, Поуке.орг инфо рече

    Дејан Мачковић на ову тему:

    "Управо сам прочитао Пенину менталну мастурбацију као одговор Андреју Јефтићу. Шокиран сам како смо ниско пали, милопрдна баба, која се позива на псалме, себе пореди са ап Павлом и Флоровским, Истином и Платоном, а уједа около као бијесна крмача сатјерана у ћошак. Прави логичке скокове, чак и признаје да је покрао идеје од тог турског Бората, пријети Сабором, успио је да му прилијепи и Маркса и злосмрадног Лењина итд. Јадно да јадније не може бити. Аргументација једног иквизитора, ако не вјерујете у оно што ја вјерујем, онда не вјерујете у васкрсење, а онда, зна се, слиједи ломача. Док се нормалан свијет купа у мору, иде по распродајама, ми се бавимо теоријом еволуције од прије 200 година, расправљамо о Недићу и догађајима од прије 80 година, још нам само фали да се подијелимо на Обреновићевце и Карађорђисте, па да затворимо дућан. Андреј је угазио овог Пену, који не би издржао петнаест минута у реалном животу нити шетњу између две бандере у неком приградском насељу, као младу траву. Мислим да је Теологија нет направила само једну грешку. Требали су дозволити да се његов рад објави, уз напомену, ово је потпун идиотизам, али због 2000 страна библиографије уваженог професора, објављујемо. За све је крив Горан Бреговић јер нас је он научио да крадемо од Турака."

     

    Ово је подједнака онанија г. Мачковића који је у јеку изградње свог популизма. И гле, исти тај популизам градио је на теологија.нет коментаришући УСТАВ СПЦ. Чудо Божије па је стао апсолутистички на Јефтићеву страну, бацајући камен на губавог Пену.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...