Jump to content
  • "Зла у Цркви долазе због недостатка молитве" - Надбискуп Ладариа Ферер, нови перфект ватиканске Конгрегације за вјероучење (доктрину)

      Наш драги брат, форумаш-католик @kopitar, скренуо нам је пажњу на значајну промјену у изузетно важној ватиканској Конгрегацији за доктрину (наук вјере): подсјетимо се кардинал Рацингер потоњи папа ју је водио за вријеме Јована Павла II. Поуке новог "чувара учења" католика, мислимо да су значајне и за нас православне и зато их радо преносимо и на дан молитвеног спомена Светог угодника Јована Битољског, Шангајског и Сан-Франциског.

    PROMJENE U VATIKANU

    Tko je mons. Luis Ladaria Ferrer – novi prefekt Kongregacije za nauk vjere?

    “Zla u Crkvi dolaze zbog nedostatka molitve. Moramo obnoviti svoj odnos s Bogom jer on pokreće naš život”, riječi su novog prefekta Kongregacije za nauk vjere, španjolskog isusovca mons. Luisa Ladariu Ferrera.

    Ladaria-e1498917515503.jpg?w=800&ssl=1

    Foto: alfayomega.es

    Nakon pet godina službe, njemačkog kardinala Gerharda Ludwiga Müllera na čelu Kongregacije za nauk vjere naslijedit će španjolski isusovac, 73- godišnji nadbiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer.

    Ovaj “ljubazni” i “pouzdani” isusovac, kako su ga okarakterizirali njegovi studenti i kolege profesori s Papinskog sveučilišta Gregoriana, rođen je 1944. godine u španjolskom gradu Manacoru (Majorca). Nakon studija prava na Madridskom sveučilištu 1966. godine, mons. Ladaria ulazi u Družbu Isusovu, te odlazi u Frankfurt gdje na isusovačkoj filozofsko-teološkoj školi svetog Jurja završava studij teologije. Doktorirao je na Papinskom sveučilištu Gregorijana 1975. godine s disertacijom “Duh Sveti kod sv. Hillarija iz Poitiersa”, a ljubav prema crkvenim ocima zahvaljuje svojim profesorima, izvrsnom poznavatelju patrologije i mentoru ocu Antoniu Orbeu, te o. Juanu Alfaru i Zoltanu Alszeghyju.  Važnost crkvenih Otaca za njega je neizreciva budući da je riječ o “izvoru koji izvire odmah nakon apostolskog razdoblja”, a njihovo proučavanje pomaže nam pristupiti svježini evanđeoske poruke, Isusu Kristu.

    Po povratku u rodnu Španjolsku o. Ladaria predaje povijest dogmi na Papinskom sveučilištu Comillas. Godine 1984. postaje profesor na Gregorijani, a od 1986. do 1994. godine obnaša i službu vicerektora Sveučilišta. Od 1992. godine sudjeluje u radu Međunarodne teološke komisije, a tri godine kasnije, odlukom pape Ivana Pavla II., postaje savjetnik Kongregacije za nauk vjere.

    U ožujku 2004. godine o. Ladaria imenovan je generalnim tajnikom Međunarodne teološke komisije, a u srpnju 2009. papa Benedikt XVI. imenuje ga tajnikom Kongregacije za nauk vjere i naslovnim nadbiskupom Tibike.

    Odlazak jednoga od svojih najomiljenijih profesora studenti Gregorijane dočekali su s tugom, a za oca Ladariu profesorska služba na ovom glasovitom isusovačkom sveučilištu bila je od neizmjerne važnosti jer je, kako kaže, “životom u međunarodnom okruženju, sa studentima iz stotine različitih zemalja, različitih jezika, rasa i kultura”, iskusio “zajedništvo u ljubavi prema studiju, ali iznad svega u ljubavi prema Gospodinu i Njegovoj Crkvi”.

    Tijekom svoje službe u Kongregaciji za nauk vjere, mons. Ladaria bio je savjetnik u Kongregaciji za biskupe, te Papinskom vijeću za promicanje jedinstva kršćana, a od 2009. godine sudjeluje i u razgovorima s Društvom svetog Pija X. Papa Franjo imenovao ga je predsjednikom Povjerenstva koje bi trebalo proučiti pitanje đakonisa u Crkvi.

    Teološki opus ovog izvrsnog teologa i vrsnog poznavatelja otačke teologije uključuje preko 20 knjiga i oko 90 znanstvenih članaka. Njegov teološki profil možda najbolje ocrtava odgovor koji je dao u razgovoru za magazin 30 Giorni, a u kojemu je na pitanje smatra li se umjereno konzervativnim teologom centra, kako ga mnogi opisuju, odgovorio:

    “Moram reći kako ne volim ekstremizme – bilo progresivne, bilo tradicionalističke. Vjerujem kako postoji via media (srednji put), kojim ide većina profesora teologije – kako rimskih tako i u Crkvi općenito – što smatram ispravnim, premda svatko od nas ima svoje posebnosti, jer, Bogu hvala, ne kopiramo (ponavljamo), nismo klonovi.”

    U istom razgovoru mons. Ladaria naglasio je kako je zadaća Kongregacije za nauk vjere “promicanje i zaštita katoličke vjere”, ali najprije promicanje, a potom, ako je neophodno, njezina zaštita.

    Osobito vrijedno pozornosti je njegovo razmišljanje o krizi koju Crkva prolazi u vremenu snažne sekularizacije, a čiji je glavni uzrok nedostatak molitve  Crkvi.

    “Živimo u vremenu sekularizacije u kojem se čini da je molitva beskorisna, i to je veliki problem. Potrebno je vratiti se temeljima, razumjeti što je molitva i što znači naš odnos s Bogom… Zla u Crkvi dolaze zbog nedostatka molitve. Moramo obnoviti svoj odnos s Bogom jer on pokreće naš život. “Pravednik će od vjere živjeti”, kaže sveti Pavao citirajući Habakuka, a ta vjera izražava se u molitvi”, kazao je u razgovoru za španjolski portal Alfa y Omega.

    Komentirajući skandale koji potresaju Crkvu, mons. Ladaria rekao je kako oni imaju veliki utjecaj na kršćanski život jer predstavljaju negativan primjer.

    “Svi znamo važnost primjera. Dobrog puta i lošeg puta. Moramo nastojati ostaviti dobar primjer… Moramo moliti Gospodina da nam pomogne svjedočiti… a promjena započinje našom promjenom. Bog kroz molitvu mijenja ljude, a time i svijet”, kazao je mons. Ladaria.

    Molimo Gospodina da blagoslovi našeg novog pročelnika Kongregacije za nauk vjere i podari mu mudrost, ustrajnost i odvažnost u njegovu radu!

    Miodrag Vojvodić | Bitno.net

    Измењено од александар живаљев




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Hehehe

    "I have said this before -- the church's social teaching must also be applied to the way employees are treated here in the Vatican," Muller said, implying that there has been a disconnect between the Pope's teaching and how they are applied within his own curia.

     

    Sve mi ih je nesto zao...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Јелена011 рече

    Vec gotovo spavanje? :D i onda sam ja vampir :))

    Иди бегај. Већ сам два пута одспавао. То јест, прећерао сам, јербо је ледено, па ко сваки међед више спавам кад је хладно. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Јелена011

    Да ти кажем, од како сам те послушао и овај мали поп :pop: ми окадио компјутер, он почео добро да ради. 

    Молитве су му јаке. Али за Аву не знам дал ће то бити довољно, за њега треба направити оваквог малог владику. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Vedran рече

    @Јелена011

    Да ти кажем, од како сам те послушао и овај мали поп :pop: ми окадио компјутер, он почео добро да ради. 

    Молитве су му јаке. Али за Аву не знам дал ће то бити довољно, за њега треба направити оваквог малог владику. 12:smeha:

    Avi treba citav sabor :D

    12:smeha:

    Aha, jake, na csl i to tiho :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Јелена011 рече

    Zamisli toliko popova na jednom mestu, pa mene bi srka strefila :D

    мени је сумљив овај поп :pop: јер има крстић на камилавци. Да није АЕМ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vedran рече

    мени је сумљив овај поп :pop: јер има крстић на камилавци. Да није АЕМ?

    Vala nek je i sam vucic, pardon gg vucic :D 

    Nekad je banana samo banana :D

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    незгодно је кад сретнеш више попова него што имаш дугмади на кошуљи. Ваља се за сваког попа ухватити за по једно дугме. А кад имаш мањак дугмади, а вишак попова онда бакцуз :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vedran рече

    незгодно је кад сретнеш више попова него што имаш дугмади на кошуљи. Ваља се за сваког попа ухватити за по једно дугме. А кад имаш мањак дугмади, а вишак попова онда бакцуз :))

    Hmm, vidi ne nosim kosulje, nemam nista sas dugmici, a da ja za svaki slucaj prospem vodu po njemu, ono jer se valja? :D

    Jel ce to da me spase baksuza? :D

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Јелена011 рече

    Hmm, vidi ne nosim kosulje, nemam nista sas dugmici, a da ja za svaki slucaj prospem vodu po njemu, ono jer se valja? :D

    Jel ce to da me spase baksuza? :D

    Хоће. Али мораш да знаш колико воде треба. То иде по чину. :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vedran рече

    Хоће. Али мораш да знаш колико воде треба. То иде по чину. :))

    Slusaj, Mitra ima osam meseci i tu moram da merim vodu na ml. Toliko od mene. Za sve ostalo ide odokativna metoda.

    Bitno da je voda zimi ledena leti vruca :D

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...