Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    1 hour ago, Срђан Шијакињић рече

    @Бранко Авдагић Друже, ево, да ти најдобронамерније дам предност сумње, у смислу да желиш да разговараш нормално, а не да тролујеш...

    Прво, слажем се да је потребно признати и препознати хрватски национализам као једну нормалну и зашто не и позитивну појаву, али само онај који је потпуно дистанциран од усташства. Писао сам и на другим темама, нисам сигуран колико такав национализам тренутно постоји у Хрватској. Надам се да ће временом јачати тај грађански осећај љубави и оданости према држави, који би морао да прати осећај презира и ужаса у погледу НДХ. Нешто као у модерној Немачкој, сматрам да је упоредиво сасвим.

    Али, како можеш да на било који начин браниш овог бискупа који каже нпр: "Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине." и "... утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца..." и " Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе".

    Ево, само ова три цитата, извучена из текста (ко мисли да сам изменио контекст може да прочита интегралну верзију), би требало да буду довољна свакоме ко уме да чита и није злонамеран да закључи да се ради о човеку који не види проблем у НДХ, самој по себи, који негира истину о Јасеновцу и додатно, премда их прво начелно осуђује, оправдава масовно клање Срба, Јевреја, Рома и антифашиста у НДХ некаквим "бројним четничким и партизанским злочинима". Класичан ревизиониста.

    Како уопште нормалан човек може да хвали типа који пева о "Максовим месарима", болесно.

    Можда се Томпсон променио, ко зна!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Бранко Авдагић рече

    Имаш овде римокатолике који су прешли на православље а један је и црквени историчар: http://www.pravoslavieto.com/2/intro/pravoslavie_inoslavie.htm#Римокатолицизъм

    I šta sad? Ja da tebi pokazuájem pravoslavne crkvene istoričare koji su prešli na katoličanstvo? Bože, ponašaš se kao Hare Krišna!

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, Бранко Авдагић рече

    Имаш овде римокатолике који су прешли на православље а један је и црквени историчар: http://www.pravoslavieto.com/2/intro/pravoslavie_inoslavie.htm#Римокатолицизъм

    Imam i ja takvogg Grka koji je prešao na katoličanstvo i sad se trebamo obojica zblaznit zbog toga ili šta?

    Ekumenizam nije nikakva Olimpijada, ako te zanima dijalog razgovaracemo, ako te zanima nadmetanje i nametanje javi se onda na Olimpijadu! :D 

    http://www.hprweb.com/2015/02/the-primacy-of-the-pope-as-viewed-in-dissident-byzantium-by-symeon-of-thessalonica-14167-1429/

    https://www.amazon.com/Divine-Primacy-Bishop-Eastern-Orthodoxy/dp/B0006S51H8

    UBI PETRUS, IBI ECCLESIA - Where Peter is, there is the Church.- St. Ambrose -

    http://www.jameslikoudispage.com/Dialogue/manoussakis.htm

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Не значи правоверан. Значи опште, икуменско тј. васељенско, свеукупно.

     

    Погледај и овде, мало шире, али нипошто не значи правоверан. 

    Καθολική Συνώνυμα Επίθετο μορφή

    • all-inclusive, απεριόριστη, καθολικός, οικουμενικό, περιεκτική, απέραντο, διαδεδομένη, κοινή, γενική, πανδημία, σε όλο τον κόσμο, συνολικά, ολόκληρο.
    • καθολική, γενική, ανεκτικός, εκλεκτικό, περιεκτική, all-inclusive, φιλελεύθερη, ευρεία, αμερόληπτη, επιεικής.

    Pa ako pitaš naše antiekumeniste oni ce ti reci da samo katoličanstvo ima tu odliku pravovjerja, ko je pravovjeran taj je automatski odmah i katolik a ko nije pravovjeran ne može se nazivati ni katolikom jer pravovjerje može bitti samo takvo katoličko ili ga uopšte ni nema. Naravno da znam šta znači to sve što mi pokazuješ, ja ti govorim o smislu a ne o bukvalnim značenjima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 33 минута, Бранко Авдагић рече

    Имаш овде римокатолике који су прешли на православље а један је и црквени историчар: http://www.pravoslavieto.com/2/intro/pravoslavie_inoslavie.htm#Римокатолицизъм

    Imaš ovdje isto i Grkinju koja tvrdi da bi svi pravoslavci trebali priznati papu. I sad cemo se gadjati takvim linkovima? :

     http://www.tlig.org/en/news/2013-03-14/2212/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Не значи правоверан. Значи опште, икуменско тј. васељенско, свеукупно.

     

    Погледај и овде, мало шире, али нипошто не значи правоверан. 

    Καθολική Συνώνυμα Επίθετο μορφή

    • all-inclusive, απεριόριστη, καθολικός, οικουμενικό, περιεκτική, απέραντο, διαδεδομένη, κοινή, γενική, πανδημία, σε όλο τον κόσμο, συνολικά, ολόκληρο.
    • καθολική, γενική, ανεκτικός, εκλεκτικό, περιεκτική, all-inclusive, φιλελεύθερη, ευρεία, αμερόληπτη, επιεικής.

    A evo zašto samo katoličantsvo ima veze sa pravovjerjem, da bi se bilo pravovjeran treba sve to ispovijedati, ko to ne ispovijeda nije a ni pravovjernim a ni katolikom. Tako izgleda ta naša priča, svako ima svoju, vi takodjer No, ja nisam radi toga ovdje. da bismo svaki pričali svoju priču.

    UBI PETRUS, IBI ECCLESIA - Where Peter is, there is the Church.- St. Ambrose -

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нацизам није био фашистички покрет, него организовано војно деловање у одбрани Немачке од пољско-британске агресије  :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, Бранко Авдагић рече

    Можда се Томпсон променио, ко зна!

    Прво се жалиш како је разговор испод нивоа, а онда на мој онолики пост одговориш овом пошалицом... :0212_rolleyes: Пријатно поподне ти желим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, GeniusAtWork рече

    Нацизам није био фашистички покрет, него организовано војно деловање у одбрани Немачке од пољско-британске агресије  :) 

    Ma čista odbrana i zaštita. U to ne treba ni sumnjat! Tako su se vehementno branili da su došli sve do Pariza, Atine i pred samu Moskvu. :D 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Наша прича каже да је покајање Светог Апостола Петра камен на којем Господ гради Своју Цркву.

    Петар значи камен на грчком језику. Знамо из Јеванђеља да се Свети Апостол Петар 3 пута одрекао Христа, али да се покајао због тога.   

    18. А и ја теби кажем да си ти Петар, и на томе камену сазидаћу Цркву своју, и врата пакла неће је надвладати.
    19. И даћу ти кључеве Царства небескога: и што свежеш на земљи биће свезано на небесима; и што раздријешиш на земљи биће раздријешено на небесима.

    глава 16

    СВЕТО ЈЕВАНЂЕЉЕ ОД МАТЕЈА

    И не само да то "каже наша прича" већ је то једино могуће правилно објашњење и схватање Господњих речи. 

    No i šta sad? I kod nas važi da je jedino moguca ispravna interpretacija upravo ta naša! A sve ostalo su dezinformacije i misinterrpretacije. To smo sad svi puno pametniji nego što smo bili kad za sve to još nismo znali! :D 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Posle svih kleveti koje je ovaj "istoričar" naveo i pored navedene činjenice da on pravoslavlje ne širi pod okriljem Mitropolita, mislim da bi administracija trebala da mu usliši životno delovanje i banuje ga sa ovog foruma, pa nek širi pravoslavlje sam u svojoj sobi zidovima svojim.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Zayron рече

    No i šta sad? I naša kaže da je jedino moguca ispravna interpretacija upravo ta naša! A sve ostalo su dezinformacije i misinterrpretacije. To smo sad svi puno pametniji nego što smo bili kad za sve to još nismo znali! :D 

    A koja je bila saborna pre šizme? Ja ne znam nisam upućen ne pitam zlonamerno da ne pomisliš nešto, ipak smo mi barem u tom ekumenskom smislu na sličnim pozicijama, odnosno želimo da svi budemo jedno u Hristu kako nam i Gospod posvedoči i  ostavi u (Jovan 17.)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Знаш шта сад? Стварно сам ти захвална што изазиваш и тиме присиљаваш на правилна објашњења људима који читају. Јер, најчешће мислим да људи све то већ знају што знам и ја, али није тако, није цео свет имао прилике да слуша о свему томе од познавалаца и то понекад схватим. 

    Хвала ти. 

    Hvala i tebi. Još nešto. Dijalog je razgovor ravnopravnih osoba koji poštuju tudje uvjerenje. A ne kao na ovom videu ovaj mladenec koji si o sebi misli da je sišao s ne znam kakvih nebesa i dobrohotno nam dijeli svoju blagodat, on čak tamo ljudima i prijeti da ako ga ne poslušaju i ne shvate ozbiljno rodice se ponovo u sljedecoj reinkarnaciji. Pogledajte tih nekoliko 4-5 minuta do kraja pa cete se složit sa mnom da to nije baš način. :D 

    A ekumenizam je o ravnopravnom dijalogu, medjusobnom uvažavanju i o zajedničkom traženju rješenja a ne o povišenosti, aroganciji i monologu gluvih.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...