Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, kopitar рече

    Magare je nasjelo na tvoju provokaciju... 

    Istina je da pokrštavanje nije moguće i kad bi neko i pokušao automatski bi bio anatemisan jer bi počinio grijeh krštavanja krštenog o. Zoran je o tome govorio.

    Kao recimo Stepinc u drugom svetskom ratu?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, kopitar рече

    Magare je nasjelo na tvoju provokaciju... 

    Istina je da pokrštavanje nije moguće i kad bi neko i pokušao automatski bi bio anatemisan jer bi počinio grijeh krštavanja krštenog o. Zoran je o tome govorio.

    u NDH je postojao zakon o tome....smešni ste i jadni što branite tog ološa i monstruma... 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, kopitar рече

    Magare je nasjelo na tvoju provokaciju... 

    Istina je da pokrštavanje nije moguće i kad bi neko i pokušao automatski bi bio anatemisan jer bi počinio grijeh krštavanja krštenog o. Zoran je o tome govorio.

    Da Kratos je tu da provocira..sve i svakoga...sigurna sam da ni ne zna sto je to KRŠTENJE!!!Ma ne bi brate nego bi bio pravi novokršteni ili pravokršteni kakogod.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Isusovo magare рече

    Da Kratos je tu da provocira..sve i svakoga...sigurna sam da ni ne zna sto je to KRŠTENJE!!!Ma ne bi brate nego bi bio pravi novokršteni ili pravokršteni kakogod.

    Ženo ili šta već da si da li sti normalna?U NDH je postojao zakon o pokrštavanju Srba tj takozvano ,,vraćanje na staru veru,, kako su ti bolesni umovi nazivali politiku trećine...vi ste bolesni u glavi,savest vam je mrtva.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Кратос рече

    Stepinac je blagoslovio osnivanje ustaške NDH vrlo je dobro bio upoznat sa svim zločinima i logorima i egzekucijama koje su bile javne i nigde nikada nije ništa pisao protiv toga i još je slao pismo onom hitlerovom papi da se pohvalio kako je uspešno pokatoličio 250 000 Srba....znači to su notorne činjenice a ti se i dalje pravi slepo i glup ko noć....

    Sve to su imali priliku srpski istoričari, kanonisti, pravnici itd. tokom rada te komisije prezentirati papi i o. Bernardu Arduri, predsjedniku te komisije. Onda treba pitati njih šta su to tamo poslali i o čemu su to pisali kad to nije bilo prihvaceno kao dokaz tih tvrdjenja, ja stvarno ne znam šta su oni sve tamo pisali. 

    http://www.vatican.va/roman_curia/pont_committees/scienstor/it/struttura/presidente.htm

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Kao recimo Stepinc u drugom svetskom ratu?

    Mislim da je to razrajasnjeno ali kad si ti ostrašnjen nacionalno šta ti ja mogu. 

    Za Stepinca ostaje upitno samo dali je mogao više pomoći ili ne ....to je i prigovor SPC i to je opravdano ...ali ti ideš ko i Kratos u nepotrebno izmišljanje.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Isusovo magare рече

    Molim malo poštovanja...

    према коме? ако мислиш на тебе као члана имаш га, ако мислиш на Степинца и Павелића надам се да ти је ово само твој невешти начин одбране неодбрањивог ако није тотални безобразлук, у осталом поштовање се заслужује а они су своје код нас и текако "заслужили"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Снежана рече

    према коме? ако мислиш на тебе као члана имаш га, ако мислиш на Степинца и Павелића надам се да ти је ово само твој невешти начин одбране неодбрањивог ако није тотални безобразлук, у осталом поштовање се заслужује а они су своје код нас и текако "заслужили"

    Ti ideš i protiv stava SPC o Stepincu ..razmisli malo . Pavelić - Stepinac.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, kopitar рече

    Mislim da je to razrajasnjeno ali kad si ti ostrašnjen nacionalno šta ti ja mogu. 

    Za Stepinca ostaje upitno samo dali je mogao više pomoći ili ne ....to je i prigovor SPC i to je opravdano ...ali ti ideš ko i Kratos u nepotrebno izmišljanje.

    Kako je objašnjeno kanonski? Otac Zoran je u pravu, on je i Amfilohiju zamerio za jednog čovek (čitaj broj jedan) i rekao da prekrštavanje nije osećaj nego kanon, zakon, a tebi je sve jasno. Porazgovaraj sa o.Zoranom o tome i ne govori mi više da sam ostrašćen, jer ja za razliku od tebe štitio sam i hrvate i srbe i muslimane i slovence podjednako kao sebe.

    Si se zapitao zašto ja toliko dugo trpim da tebi ne podelim tu etiketu? Koga si ti od srba u tvom gradu uzeo u zaštitu? Nikoga jer nisi ni hteo da odgovoriš na to a ja jesam uzeo Hrvate u zaštitu, toliko o ostrašćenosti ali te poštujem kao pametnog čoveka koji izgleda da kad sam spomenuo da sam imao pušku u ruci vidiš upravo radi sopstvene ostrašćenosti odmah koljača i ubicu a ne recimo nekog ko drži do čojstva (nadji na vikipediji značenje).

    Nije lepo, i dalje si mi brat.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Zayron рече

    Sve to su imali priliku srpski istoričari, kanonisti, pravnici itd. tokom rada te komisije prezentirati papi i o. Bernardu Arduri, predsjedniku te komisije. Onda treba pitati njih šta su to tamo poslali i o čemu su to pisali kad to nije bilo prihvaceno kao dokaz tih tvrdjenja, ja stvarno ne znam šta su oni sve tamo pisali. 

    http://www.vatican.va/roman_curia/pont_committees/scienstor/it/struttura/presidente.htm

    Ти не схваташ да то што су писали и презентовали нема везе са неслагањем. Могли су и видео снимак да је некога убио да донесу, и да се опет не сложе око оцене "моралне одговорности". То не би значило да није убица него само то да се у комисији не слажу. 

    "Нема доказа" 

    :trtmilo:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Ти не схваташ да то што су писали и презентовали нема везе са неслагањем. Могли су и видео снимак да је некога убио да донесу, и да се опет не сложе око оцене "моралне одговорности". То не би значило да није убица него само то да се у комисији не слажу. 

    "Нема доказа" 

    :trtmilo:

    Tu je upravo radi ujedninjenja Crkve,najpametnije ćutati sada po završetku rada komisije.

    Neko ko nije zajron a upoznat je bolje sa radom komisije je rekao javno u hrvatskoj, da je srpska strana predočila nove dokumente o moralnoj odgovornosti stepinca, koji iz nekih razloga nisu hteli biti predočeni kad je opšte prvi put i pokrenut zahtev za blaženstvo na lokalnom nivou.

    Papa nije ni najmanje naivan kako si ga mnogi predstavljaju, tako da nije prošla priča u hrvatskoj kako papa snishodi SPC i formira mešovitu komisiju.

    Ta komisija ispostavilo se na kraju je i te kako donela nove dokaze, ne one na koje zajron ovde aludira da je stepinc u slobodno vreme klao srbe po jasenovcu i on opšte ne shvata da time vređa kompletnu SPC ako si ima za predstavu da je SPC zbog takvih dokaza uložila prigovor. Šešelj bi mu pozavideo na takvoj demagogiji.

    Ono što niko u hrvatskoj izgleda neće da prizna osim osvešćenih Hrišćana od kojih je naprimer Drago Pilsel jeste da je SPC itekako dala nove dokaze a sam dogovor da ako do kanonizacije ne dođe ne sme sa dokumentima da se izlazi u javnost i detetu od 12 godina bi bilo jasno da ti dokumenti nisu nimalo naivni i bez utemeljenja a pogotovo da nisu zvaničan dokument koji služi u svrhu dokaza.

    Ovakvim stavovima zajrona koji je daleko i od hrvatske i od srbije povampiruje ekstremizam i otvara prostor upravo onima kojima je i svejedno da li će stepinc biti kanonizovan ili ne sa naše strane, važno je da se mrze hrvati, pa ćemo imati svakakvih nebuloza.

    O kanonizaciji u ime daljeg Hrišćanskog i neminovnog ujedinjenja treba ćutati i više ne donositi sudove ni zaključke, sve je iznešeno iako je postojala opstrukcija sa hrvatske strane a u vezi otvaranja vatikanske arhive i ovo što je iznešeno dovoljno je.

    Obavezivnje obe strane da ne objavljuju dokumente koje su predočili na stolu u mešovitoj komisiji i nas obavezuje da se o ovom pitanju tako i ponašamo i subjektivna mišljenja zadržavamo za sebe ali objektivne činjenice, da tamo nije bilo ništa novo iznešeno niti je bilo nekih novih dokumenata se ne smeju osporavati tako da nije ni čudo da zajron navlači na sebe nečiji gnev.

    Dakle ne budimo tuđman i milošević koji su tvrdili da nijedna strana nema odgovarajuće dokumente to je dovelo do rata i koketiranja sa najgorim ološem sa obeju strana.

    Zato sam i rekao, da ima tendencija da ovaj papa dok je živ neće dozvoliti kanonizaciju stepinca u Hristovog svetitelja a zajron mi lepricira, da će doći drugi papa, kao da ovaj papa Bože mi prosti nije normalan pa ne zna šta radi.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Zato sam i rekao, da ima tendencija da ovaj papa dok je živ neće dozvoliti kanonizaciju stepinca u Hristovog svetitelja a zajron mi lepricira, da će doći drugi papa, kao da ovaj papa Bože mi prosti nije normalan pa ne zna šta radi.

    А сједи на Петровој столици од стјене! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...