Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Ko su vrata Carstva?

    Hristos.

    Kako se ozključavaju ta vrata i kojim ključevima? Verom i ispovedanjem da je Isus Hristos Sin Božji.

    Daj mi Petre ključeve raja? Ne mogu, nisam ih ja dobio da ih nekome dajem nego da ih neko zadobije kao što sam ih ih ja zadobio Odozgo dato mi Ocem Nebeskim da prepoznam Isusa Hrista kao Sina Božjeg.

    Ma daj mi ključeve kod tebe su. Jesu kod mene su i sad znaš kako sam ih zadobio.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Да ли су Хрвати са оваквим односом према Србима били тек један од актера у дугој политици католичке Европе према православним Србима?

    Може се и тако рећи. Не треба заборавити да је Дрина већ хиљаду година граница између два света: источног и западног, православног и католичког. Цео простор преко Дрине вековима је земља католичке мисије. Истовремено, југословенска идеја промовисана је и из римокатоличких кругова као могући начин наметања католичанства православном становништву. Напокон, на Првом хрватском католичком конгресу, одржаном у Загребу 1900. године, утврђене су политичке основе католичанства и направљена карта будуће „Велике Хрватске“ која је требало да се простире од Котора до Земуна. За скоро исту територију залагао се Влатко Мачек првих дана јануара 1929. године, предлажући краљу Александру да граница хрватске јединице буде у Земуну. Могу се навести и бројни други примери који показују блискост хрватских национално-политичких захтева са погледима Римокатоличке цркве. Ако нисмо безнадежно лоши ученици историје, из свих њих можемо видети дуги континуитет једне политике и, надајмо се, понешто научити.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ето, и шта сад рећи о помирењу и уједињењу ? "политичке основе католичанства" 

    Ovo je radikalno. Sam papa je rekao da je greh prekrštavati pravoslavne a kamoli povezivati rimokatoličku Crkvu sa genocidom koji se desio u NDH.

    Mislim da je problem o neosvećenosti Hrišćanske svesti i onoga šta ta svest podrazumeva i to na globalnom nivou.

    Na žalost takvo stanje ostavlja i neke moralne odgovornosti ali podsticanja i činjenja su već netačne kvalifikacije.

    Jedva čekam da vidim dokument o moralnoj odgovornsti recimo Stepinca kojeg je predstavila naša strana, vrlo je moguće da tu ima dosta odgovora na ovo što govorim sada.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 47 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ovo je radikalno. Sam papa je rekao da je greh prekrštavati pravoslavne a kamoli povezivati rimokatoličku Crkvu sa genocidom koji se desio u NDH.

    Mislim da je problem o neosvećenosti Hrišćanske svesti i onoga šta ta svest podrazumeva i to na globalnom nivou.

    Na žalost takvo stanje ostavlja i neke moralne odgovornosti ali podsticanja i činjenja su već netačne kvalifikacije.

    Jedva čekam da vidim dokument o moralnoj odgovornsti recimo Stepinca kojeg je predstavila naša strana, vrlo je moguće da tu ima dosta odgovora na ovo što govorim sada.

     

    O kojoj svesti je reč ako nema savesti koja bi klekla pred žrtvama katoličkog klera?Papa se izvinio za progon i genocid nad jevrejima...zašto je katolička crkva slepa za ovaj monstruozni zločin?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ko su vrata Carstva?

    Hristos.

    Kako se ozključavaju ta vrata i kojim ključevima? Verom i ispovedanjem da je Isus Hristos Sin Božji.

    Daj mi Petre ključeve raja? Ne mogu, nisam ih ja dobio da ih nekome dajem nego da ih neko zadobije kao što sam ih ih ja zadobio Odozgo dato mi Ocem Nebeskim da prepoznam Isusa Hrista kao Sina Božjeg.

    Ma daj mi ključeve kod tebe su. Jesu kod mene su i sad znaš kako sam ih zadobio.

    A na koji način misliš ti prepoznat (recognize, priznat, ispovijedit) Isusa Hrista kao Gosopda i autora svega onog rečenog u Jevandjeljima kad nisi u stanju ni na osnovu onog što je On sam rekao o Petru svom apostolu i učeniku, jednom od Dvanaestorice da mu daje i ostavlja u amanet to mjesto i ulogu u Crkvi da bude prvi medju njima apostolima i sve ostalo što je tamo napisano o Stijeni i temelju Crkve, ključevima crkvenim itd. Hoceš li to Isusu Hristu reci: "Ma ne, nisi Ti to tako Gospode mislio, isključeno je da bi tvoje riječi (inače prejasno i nimalo dvosmisleno rečene) imale takav smisao ili da bi se uopšte odnosile na Petra! To prosto nije moguce da si Ti to tako mislio jer ja to tako ne mislim!" Po svemu sudeci si misliš da se valjda Sveti Duh ustoličio u tebi?Jer samo tebi je objavljeno nešto sasvim drugo nego i svim onim Svetim Ocima čije smo citate navodili a koji ne samo da ničim ne dovode u pitanje vec i direktno, jasno i explicitno potvrdjuju sve te Petrove privilegije i objašnjavaju i tumače njegovu ulogu u vodjenju Crkve, smisao i značaj u utvrdjivanju jedinstva u Crkvi. A ti to bolje znaš nego svi Sveti Oci počev sv. Avgustinom preko sv. Jovana Zlatoustog a završavajuci sa sv. Cirilom i Metodijom kako je to baš tačno bilo mišljeno?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zayron рече

    A na koji načim misliš ti prepoznat (recognize, priznat, ispovijedit) Isusa Hrista kad nisi mu stanju ni na osnovu onog što je on sam rekao o Petru svom apostolu i učeniku, jednom od Dvanaestorice da mu daje mjesto da bude prvi medju njima i sve ostalo štop je tamo napisano o Stijeni i temelju Crkve, ključevima crkvenim itd. Misliš li i Isusu Hristu reci, ma ne, nisi Ti to tako Gospode mislio, isključeno je da bi tvoje (inače prejasno i nimalo nedvosmisleno rečene riječi) imale takav smisao ili da bi se uopšte odnosile na Petra! To prosto nije moguce da si Ti to tako mislio!

    Зајроне спавај ако Бога знадеш. Како ћеш на мису тако неиспаван?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Зајроне спавај ако Бога знадеш. Како ћеш на мису тако неиспаван?

    Ja ustajem u 3:00 a liježem u 20:00 kao kartuzijani i sad sam vec jedan i po sat na nogama i budan i pijem kafu poslije Jutarnje. :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да те питам кад си докон и свашта знадеш по интернетама да ископаш.

    Имал неђе неко православно молитвено правило на латинском или црквена служба, часови или слично? Или нешто древно. 

    Немој да ми увалиш неко ваше папско 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Ведран* рече

    Да те питам кад си докон и свашта знадеш по интернетама да ископаш.

    Имал неђе неко православно молитвено правило на латинском или црквена служба, часови или слично? Или нешто древно. 

    Немој да ми увалиш неко ваше папско 12:smeha:

    No, teško.Problem je što ne postoji nikakav sistematizirani pregleda zapadne latinske predraskolne liturgije ni na papiru a kamo li negdje na internetu. O takve stvari se zanimam zbog nastanka slovenske liturgije i svetih Cirila i Metodija. Postoje ili samo udžbenici i skripte iz bogoslovija s nekakvim primjertima tu i tamo i arhivalije koje se takodjer tu i tamo negdje objave i budu ištampane ako su umjetnički i grafički zanimljive. A mnogo toga je izgubljeno vremenom, propalo u ratovima, požarima, poplavama, zub vremena, raspalo se samo itd. S tim se bave sada samo specijalizanti na postdiplomskih studijama opšte i/ili crkvene istorije ili istorije liturgije i hodaju po arhivama ne bi li tamo nešto upecali zanimljivo i još neotkriveno pa da o tom što su tamo našli napišu krasan akademski rad, odbrane doktorat i sl.. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zayron рече

    No, teško.Problem je što ne postoji nikakav sistematizirani pregleda zapadne latinske predraskolne liturgije ni na papiru a kamo li negdje na internetu.  O takve stvari se zanimam zbog nastanka slovgenske liturgije i svetih Cirila i Metodija. Postoje ili samo udžbenici i skripte iz bogoslovija s nekakvim primjertima tu i tamo i arhivalije koje se takodjer tu i tamo negdje objave i ištampane ako su umjetnički i grafički zanimljive. A mnogo toga je izgubljeno. S tim se bavesada samo specijalizanti na postdiplomskih studijama liturgike i hodajuu po arhivama ne bi li tamo nešto upecali zanimljivo. 

    Да ли је то случај и са другим молитвама (нелитургијским) не постоји некакав молитвеник или делови истога?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Ведран* рече

    Да ли је то случај и са другим молитвама (нелитургијским) не постоји некакав молитвеник или делови истога?

    Pa nešto bi se moglo naci ali to su možda maximalno nekakvi molitvenici za časne sestre u strogim redovima i sl. Inače su to obično liturgijske knjige svaka s posebnom namjenmo kao i na Istoku, Misali, Evandjelistari ili s neumama, koralnim notnim zapisima, takve knjige su se jedino i pisale jer je pisanje bilo skupo. Knjiga je nekad koštala minimalno kao danas posljednji modeli BMW i sl. Ako je bila ukrašena zlatom, dijamantima i sl. onda bolje ni ne pitati za cijenu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...