Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Isusovo magare рече

    Evo bez brisanja.Dakle tvrdite da Petar(kojeg je Sam Krist odabrao)nema nikakve vlasti a onda običan svecenik ima vlast..Ne kuzim,molim te pojasni.A sto se tice mog obraza..to prepustam drugima nek mi sude..ali samo svecenicima jer oni jedino imaju vlast da mi sude.:))

    Hristos je neke izabrao da budu apostoi, neke da budu jevanđelisti a neke da budu pastiri i učitelji.

    Svi su dužni da deluju saborno i jedno ako ti nije jasno pogledaj Pismo upravo u delovima Jovana naprimer gde se govori o razgovoru Isusa i Petra i o napasanju ovaca Njegovih.

    Dakle nema nikakve vlasti, već ima sabornosti, pogotovo nema vlasti jednog ekipskopa nad drugim episkopom.

    Dakle ako je Hristos postavio pastire u učitelje (čitaj množina) kako je jedan pastir i učitelj veći od drugog pastira i učitelja. Ako je Hristos postavio apostole, kako je jedan apostol veći od drugog apostola i na kraju kad je Hristos postavio jevanđeliste, kako je jedan jevanđelista veći od drugog jevanđeliste?

    Ex katedra eto kako, jedino tako vam je moguće to da ne razumete :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, kopitar рече

    Lako za nas brate koji živimo jedno Tijelo u Kristu i koji imamo hrabrost to ispovjediti.

    Pa nije to lak Krst, jer opet u dijalogu dolazi do različitosti, pa ponekad dolaziš u situaciju da te i tuđi i svoji odbacuju, neki što se ne slažu a drugi što misle da su ovi tuđi :))

    Ali je sladak jer ljubav je slatka a Telo je jedno.

    Što se tiče vlasti, sam Petar u poslanicama govori da pastiri rade dobrovoljno svoj posao po Božjoj vlasti a ne po svojoj vlasti.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Bokisd рече

    Nema nigde naznaka neke vise vlasti, bilo kojeg prestola, nad drugim ( prestolom )

    Па све ово с престолма је и онако наше касније маштање. Чуј Апостолски престо! Па јесте лепо је то, али није много важно. Апостоли нису имали главу где да склоне, а не да су престоловали. 

    Они нису столовали нигде. То ми само маштамо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Па све ово с престолма је и онако наше касније маштање. Чуј Апостолски престо! Па јесте лепо је то, али није много важно. Апостоли нису имали главу где да склоне, а не да су престоловали. 

    Они нису столовали нигде. То ми само маштамо.

    E ovo ti je centar!!!!! Svaka čast.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Hristos je neke izabrao da budu apostoi, neke da budu jevanđelisti a neke da budu pastiri i učitelji.

    Svi su dužni da deluju saborno i jedno ako ti nije jasno pogledaj Pismo upravo u delovima Jovana naprimer gde se govori o razgovoru Isusa i Petra i o napasanju ovaca Njegovih.

    Dakle nema nikakve vlasti, već ima sabornosti, pogotovo nema vlasti jednog ekipskopa nad drugim episkopom.

    Dakle ako je Hristos postavio pastire u učitelje (čitaj množina) kako je jedan pastir i učitelj veći od drugog pastira i učitelja. Ako je Hristos postavio apostole, kako je jedan apostol veći od drugog apostola i na kraju kad je Hristos postavio jevanđeliste, kako je jedan jevanđelista veći od drugog jevanđeliste?

    Ex katedra eto kako, jedino tako vam je moguće to da ne razumete :)

    U praksi to teško funkcionira zbog ljudskog elemenata. ( Sabornost  je idealna ali u praksi teško sprovodima ) neko treba a to je prvi po časti da pozove, ne zato što je taj nešto boli i veći od ostalih a onda da ga svi ostali poslušaju . Zato ne možete imati Vaseljenskog Sabor bez Pape kao što nema ni Pape bez Sabornost . Potrebno je i jedno i drugo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Апостол Петар се 3 пута одрекао Христа, али се онда покајао за свој грех. Зато је назван каменом на коме ће изградити Цркву Господ, на кајању грешника за своје грехове. Свети Јован Претеча тим тражењем од људи припрема долазак Господу, позива их на покајање. Не кажем да лично Свети Апостол Петар није имао ту власт, имао је, али потпуно исто као и сви рукоположени свештеници, од апостолског времена до данас. Тим полагањем руку од Господа на Апостоле и њихово даље другима у наставку, и даље, и даље, та се власт и данас преноси. 

     

    Ima tu još da se doda, pogledaj sve reference recimo kod Jovana u tom razgovoru Isusa i Petra.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    У ствари, нема баш много значаја то да ли ћеш ти или о. Зоран или и још шачица Православних верника прихватити ту улогу папе, јер је много више оних који не би. Неки зато што познају разлике у вери, други зато што једноставно сматрају да то није нешто њихово, трећи зато што имају врло лоша искуства са Римокатолицима, тек има их много више од оних који би то хтели. То је моје мишљење. 

    A ja opet mislim da nije bitno šta ti misliš...:))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, kopitar рече

    U praksi to teško funkcionira zbog ljudskog elemenata. ( Sabornost  je idealna ali u praksi teško sprovodima ) neko treba a to je prvi po časti da pozove, ne zato što je taj nešto boli i veći od ostalih a onda da ga svi ostali poslušaju . Zato ne možete imati Vaseljenskog Sabor bez Pape kao što nema ni Pape bez Sabornost . Potrebno je i jedno i drugo.

    Pa naravno da je potrebno, to je više nego neophodno, samo to može spasiti duše naše koje raskol boli i koji poruku koju malo pre napisa Vedran doživljava kao nasušni Istinski hleb koji može da nahrani svaku dušu. Kakve bre apostolske stolice što reče Vedran.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Апостол Петар се 3 пута одрекао Христа, али се онда покајао за свој грех. Зато је назван каменом на коме ће изградити Цркву Господ, на кајању грешника за своје грехове. Свети Јован Претеча тим тражењем од људи припрема долазак Господу, позива их на покајање. Не кажем да лично Свети Апостол Петар није имао ту власт, имао је, али потпуно исто као и сви рукоположени свештеници, од апостолског времена до данас. Полагањем руку од Господа на Апостоле и њихово даље другима у наставку, и даље, и даље, та се власт и данас преноси. 

     

    Eto ga znači ima vlasti..Vedrane brate ima vlasti jesi čuo ovo!?

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Isusovo magare рече

    A ja opet mislim da nije bitno šta ti misliš...:))

    Ono sto vi nikada necete razumeti je da kod nas ne vaze isti zakonitosti kao i kod vas. Svojevremeno (u vreme Fiorentinske unije) skoro svi episkopi su potpisali uniju  i samo jedan nije i gle cuda, on bi presudan. Zvao se Sv Marko Efeski. Tako ,da znas, nije bitno sto je Svetlana mozda beznacajna i sto nije Sv Marko Efeski Bog se obicno sluzi onima koji su beznacajni i nebitni za razliku od vas.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Trifke рече

    Ono sto vi nikada necete razumeti je da kod nas ne vaze isti zakonitosti kao i kod vas. Svojevremeno (u vreme Fiorentinske unije) skoro svi episkopi su potpisali uniju  i samo jedan nije i gle cuda, on bi presudan. Zvao se Sv Marko Efeski. Tako ,da znas, nije bitno sto je Svetlana mozda beznacajna i sto nije Sv Marko Efeski Bog se obicno sluzi onima koji su beznacajni i nebitni za razliku od vas.  

    Jel ti to meni reče da ste vi bolji od nas..:))

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...