Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 48 минута, Zayron рече

    Sabornost oko pastira, Petrova nasljednika. Sabornost je oko nečega ili nekoga! A jedna i jedinstvena Crkva ima i jednog pastira oko kojeg je okupljena a njegovo ime znamo iz Jevandjelja. To su kod nas osnovi, o tom znaju naša djevca u prvvim razredima osnovne na vjeronauiku a za vas je to novost? Kako misliš bit saboran sam sa sobom jer si se okupio oko sebe? Svi apostoli su bili sabrani oko Isusa a svi episkopi su sabrani oko pape. Nisu ni apostoli bili sabrani oko samih sebe niti su imali valjda nekakav "sindikat apostola"! 

    Ni za ovo nikad niste čuli?

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

    Sabornost je valjda, kada svi odlucuju, ne jedan, u ime svih. To je problem Zayrone. Kao sto se kaze na apostolskom saboru,... Sveti Duh i mi odlucismo... saborno, zajedno, po opstoj raspravi i rasudjivanju i donosimo odluke u ime Crkve.

    A, sabor i svi na njemu, nisu sabrani oko pape, nije on neki zamenik Boga na zemlji. Nego, gde su dva ili tri sabrani u ime moje, onda je u On medju njima i salje Duha koji sadejstvuje na Saborima Crkve.

    Kako drugacije moze da bude brate Zayrone ? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 50 минута, Zayron рече

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

    Ko je taj jedan Pastir?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Sabornost je valjda, kada svi odlucuju, ne jedan, u ime svih. To je problem Zayrone. Kao sto se kaze na apostolskom saboru,... Sveti Duh i mi odlucismo... saborno, zajedno, po opstoj raspravi i rasudjivanju i donosimo odluke u ime Crkve.

    A, sabor i svi na njemu, nisu sabrani oko pape, nije on neki zamenik Boga na zemlji. Nego, gde su dva ili tri sabrani u ime moje, onda je u On medju njima i salje Duha koji sadejstvuje na Saborima Crkve.

    Kako drugacije moze da bude brate Zayrone ? 

    Da, sve to važi kad su svi okupljeni oko pastira, gdje nema pastira nema ni okuzpljanja, uvjek zaboravljate na to.

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Кратос рече

    Ko je taj jedan Pastir?

    Onaj kome je Krist ostavio stado da ga pase.

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Daj citat.

    Iv 21,15-19

    15Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: "Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim." 16Kaže mu: "Pasi jaganjce moje!" Upita ga po drugi put: "Šimune Ivanov, ljubiš li me?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim!" Kaže mu: "Pasi ovce moje!" 17Upita ga treći put: "Šimune Ivanov, voliš li me?" Ražalosti se Petar što ga upita treći put: "Voliš li me?" pa mu odgovori: "Gospodine, ti sve znaš! Tebi je poznato da te volim." Kaže mu Isus: "Pasi ovce moje!" 18"Zaista, zaista kažem ti: Dok si bio mlađi, sam si se opasivao i hodio kamo si htio; ali kad ostariš, raširit ćeš ruke i drugi će te opasivati i voditi kamo nećeš." 19A to mu reče nagovješćujući kakvom će smrću proslaviti Boga. Rekavši to doda: "Idi za mnom!"

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zayron рече

    Da, sve to važi kad su svi okupljeni oko pastira, gdje nema pastira nema ni okuzpljanja, uvjek zaboravljate na to.

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

    Ali, pastir je Hristos i mi smo njegove ovce i njegova Crkva, zar ne ?

    Jer, kaze se, ....'glas moj slusace'.... Njegov glas, kojim poziva u jedno stado, kome je On jedan zajednicki pastir ( ovo je kokretno, pozivanje i neznabozaca u veru, kada ce svi biti pod jednim pastirom Hristom ) itd.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Isusovo magare рече

    Iv 21,15-19

    15Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: "Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim." 16Kaže mu: "Pasi jaganjce moje!" Upita ga po drugi put: "Šimune Ivanov, ljubiš li me?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim!" Kaže mu: "Pasi ovce moje!" 17Upita ga treći put: "Šimune Ivanov, voliš li me?" Ražalosti se Petar što ga upita treći put: "Voliš li me?" pa mu odgovori: "Gospodine, ti sve znaš! Tebi je poznato da te volim." Kaže mu Isus: "Pasi ovce moje!" 18"Zaista, zaista kažem ti: Dok si bio mlađi, sam si se opasivao i hodio kamo si htio; ali kad ostariš, raširit ćeš ruke i drugi će te opasivati i voditi kamo nećeš." 19A to mu reče nagovješćujući kakvom će smrću proslaviti Boga. Rekavši to doda: "Idi za mnom!"

     

    To je navodno samo takva stvar kako bi se Petar dostavio iz minus pozicije opet do pozitivne nule i simbol toga da mu je oprošteno bilo. Tako je to prema njima. :D 

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Bokisd рече

    Ali, pastir je Hristos i mi smo njegove ovce i njegova Crkva, zar ne ?

    Jer, kaze se, ....'glas moj slusace'.... Njegov glas, kojim poziva u jedno stado, kome je On jedan zajednicki pastir ( ovo je kokretno, pozivanje i neznabozaca u veru, kada ce svi biti pod jednim pastirom Hristom ) itd.

    Naravo da je Pastir i vlasnik stada Hristos, a Petar je takodjer pastir komu je Hristos Pastir povjerio na staranje svvoje stado kojeg on nije vlasnik vec je to Hristos. U čemu je problem? Ti ne znaš šta je to povjeriti nekom nešto na staranja i na čuvanje? Povjeriti znači dati na staranje, upravu nekom nešto čega je neko drugi  vlasnik, Petar nije Gospodar a ni vlasnik tog stada vec samo radnik kojemu je ono bilo povjereno na čuvanje. Nije valjda da ne razumiješ šta je vlasnik a šta čuvar, upravitelj.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Zayron рече

    To je navodno samo takva stvar kako bi se Petar dostavio iz minus pozicije opet do pozitivne nule i simbol toga da mu je oprošteno bilo. Tako je to prema njima. :D 

    Ava ih poziva da bukvalno shvate Sv Pismo, Al se ovde nekako izvlače.:cheesy3:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Zayron рече

    To je navodno samo takva stvar kako bi se Petar dostavio iz minus pozicije opet do pozitivne nule i simbol toga da mu je oprošteno bilo. Tako je to prema njima. :D 

    Nisam znala da pravoslavci tako vjeruju..ali VSB me malo malo pa iznenadi..:coolio:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, kopitar рече

    Ava ih poziva da bukvalno shvate Sv Pismo, Al se ovde nekako izvlače.:cheesy3:

    Ja pozivam sve da shvate sv. Pismo onako kako ga shvataju i kako bi  ga shvatiti mogla dvanaestogodišnja djeca a po tome cemo biti svi i sudjeni.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Zayron рече

    Naravo da je Pastir i vlasnik stada Hristos, a Petar je takodjer Pastir komu je Hristos Pastir povjerio na staranje svvoje stado kojeg on nije vlasnik vec je to Hristos. U čemu je problem? Ti ne znaš šta je to povjeriti nekom nešto na staranja i na čuvanje? Povjeriti znači dati na staranje, upravu nekom nešto čega je neko drugi  vlasnik, Petar nije Gospodar a ni vlasnik tog stada vec samo radnik kojemu je ono bilo povjereno na čuvanje. Nije valjda da ne razumiješ šta je vlasnik a šta čuvar, upravitelj.

    Ali, to u gornjem citatu ne postoji, kontekst je sasvim drugaciji,..... samo je jedan  pastir Hristos. Ne postoje dva pastira , po sustini stvari. Niko ne moze da zameni Hristosa na zemlji, kao pastira svojih ovaca i svoje Crkve.

    I, kao takav jedan i jedinstveni Pastir,.... svi se ,i hriscani okupljamo oko Njega, po onome, gde su dvoje ili troje u ime njegovo, tamo je i On. To je vec sabornost i nasa zajednica oko Hrista,..... i pape, i ostalih patrijaraha i svih hricana. I, niko nije privilegovan i povlascen i svi smo Njegovo stado.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Милан Ракић рече

    Bio jedared jedan Tomislav Janko Šagi Bunić... I svojom delatnom ljubavlju, primerom i proče reče!:

    sagi-bunic.jpg

    Današnjoj HBK, makar u medijskom nastupu nedostaju ovakvi "Deda Mrazovi"... Sa kojima se moglo komunicirati!

    Braca Šagi, Tommislav i Zvonimir su bili u istoj moslavačkoj brigadi za 2ww gdje i brat i sestra moje bake, ta  čiji je otac, moj pradjeda bio sa Morave, Uostalom u istoj toj brigadi bio je i Tudjman. Od moje bake brat je bio penzionisan kao načelnik intendantskog štaba Zagrebačke armijske oblasti šezdesetih godina.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Bokisd рече

    Ali, to u gornjem citatu ne postoji, kontekst je sasvim drugaciji,..... samo je jedan  pastir Hristos. Ne postoje dva pastira , po sustini stvari. Niko ne moze da zameni Hristosa na zemlji, kao pastira svojih ovaca i svoje Crkve.

    I, kao takav jedan i jedinstveni Pastir,.... svi se ,i hriscani okupljamo oko Njega, po onome, gde su dvoje ili troje u ime njegovo, tamo je i On. To je vec sabornost i nasa zajednica oko Hrista,..... i pape, i ostalih patrijaraha i svih hricana. I, niko nije privilegovan i povlascen i svi smo Njegovo stado.

    A šra rade horepiskopi?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...