Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    ПОЛИТИКА: Латиница није српско писмо

      У службеној употреби латинице неће бити и не треба да је буде
       

    sreto-tanasich.jpg

    Закон познаје само службену употребу језика и писама, па ће тако само ћирилица бити службено писмо у Републици Србији, а законом су предвиђене и казне за непоступање у складу са члановима који регулишу употребу службеног језика и матичног ћириличног писма. Укратко, ово је садржај кључних предлога измена и допуна Закона о службеној употреби језика и писама који је упућен Влади Републике Србије и чије се усвајање очекује. Будући да се у вези са поменутим изменама постављају многа питања у пракси, за одговоре смо замолили проф. др Срету Танасића, научног саветника Института за српски језик САНУ, председника Одбора за стандардизацију српског језика.

    Зашто се у Нацрту измена и допуна Закона о језику и писму само ћирилица прописује код службене употребе српског језика? Зар ћирилица и латиница нису равноправна писма српског језика?

    Прво, то је нужно да би се испоштовала уставна одредба о језику и писму: ту стоји да је у Србији службени језик српски, а писмо ћирилица. Друго, што је најважније и због чега и јесте таква уставна одредба, јесте чињеница да је само ћирилица српско национално писмо. Готово све што смо створили, запамтили и сачували у својој историји створено је на ћирилици. На ћирилици је Мирослављево јеванђеље, најзначајнији писани споменик на српској редакцији старословенског, бисер писане баштине у светској културној ризници, и толики други њему слични писани споменици, дело Светог Саве, па Кулинова повеља из 12. века, најстарији писани споменик на српском народном језику, Душанов законик – да не набрајамо даље. Ко би се одрекао такве баштине? Латиница није српско писмо, иако је у двадесетом веку доста писано на њој. Међутим, она је увезена, посебно је натурана после Другог светског рата у име српско-хрватског језичког заједништва и братства и јединства. На хрватској страни није било тако, ћирилице није било, чак ни за Србе у Хрватској. Нема никаквих разлога, нити потребе, да се латиница озакони као равноправна ћирилици.

    Ипак, велики је број људи који се залаже за равноправну употребу два писма, а као један од разлога наводи се и тај да је латиница подобнија у савременим условима глобалне комуникације.

    Више пута сам истицао, то је мишљење струке, осим „часних изузетака”, да нема ни једног јединог разлога да се ћирилица замењује латиницом. Ако не рачунамо такве техничке проблеме какве има српска пошта, што се ових дана показало као велика национална срамота – да нема техничких услова да телеграм у Србији може да буде послат на ћирилици. Зар треба чекати да их закон на то присиљава? Да, има оних који се залажу за латиницу у службеној употреби. Они су врло гласни, па се стиче утисак и да су бројни. А то је фронт организован од различитих група. Има ту људи који заиста мисле да су два писма још равноправна, не знају шта се десило са српско-хрватским језичким заједништвом пре три деценије, има оних који једноставно не би да мењају стечену навику, има оних који мисле да ће употребом латинице стећи неке материјалне користи, ту су и неки издавачи и средства информисања. Да ли држава може и сме жртвовати националну културу и културни идентитет зарад нечијег профита? Међутим, у центру тог фронта су људи који знају шта за српску културу и национални идентитет значи ћирилица. Зато и чине све да је протерају и преправе нашу културу, а добро знају: у култури је снага једног народа. Да не помињем ништа друго из историје – сетимо се да су нацисти 1941. међу циљеве за бомбардовање одабрали и Народну библиотеку. Хтели би да ми раскинемо са својом вишевековном културном традицијом у којој је, поред тога што баштинимо богату писмену традицију којом би се сваки европски народ поносио, сведочанство о нашој историји, у којој је наш идентитет.

    Да ли ће сви издавачи морати да објављују књиге на ћирилици?

    Морали би, без обзира на то шта ће закон рећи. Па зар они не тврде да врше културну мисију. А ћирилица је у центру српске културе, препознатљиви знак српског културног идентитета. Уосталом, тако је виде и у свету. У „Политици” је већ указано на чињеницу да стандард ISO 12199 уз српски језик препознаје само ћирилицу, све што је написано српским језиком и латиницом у светским библиотечким фондовима књижи се у хрватску културну баштину. Да ли то хоће српски аутори? Неће, само што их о томе нико не обавештава.

    Да појаснимо домене службеног и јавног. Да ли се службено односи на медије, да ли ће лист „Данас” морати да буде на ћирилици? И сви титлови на телевизијама? Шта још улази у домен службеног?

    Нигде у свету не постоји разликовање службене и јавне употребе језика. Код нас је само био убачен појам јавне употребе језика, никад није дефинисан, нема га у Уставу из 2006. године, а није га било ни у претходном. Постоји службена и приватна употреба језика и Закон ће дефинисати шта је службена употреба језика и писма. Не могу унапред говорити како ће се штампати лист „Данас” и други који данас излазе на латиници. За мене је логично да у Србији штампа која излази на српском језику буде на ћирилици, као и да на телевизији имамо ћирилицу. Свакако ће држава наћи начине да стимулише употребу ћирилице у средствима информисања и издаваштву, то јој је обавеза.

    Како ће националне мањине морати да пишу у службеној преписци?

    Исто онако како националне мањине у једној Француској, Шведској или Аустрији пишу у службеној преписци на службеним језицима тих земаља. Важно је да смо ми решили језичка права мањина у складу с највишим европским стандардима, и тиме се можемо поносити, а нигде у свету не постоји могућност да се службени језици неке државе прилагођавају националним мањинама, такво нешто било би у свету незамисливо, неозбиљно и спомињати.

    Шта ће моћи да буде на латиници? Да ли то значи да је неће бити у службеној употреби?

    У службеној употреби је неће бити и не треба да је буде. У комуникацији која не подразумева службену употребу српског језика могуће је користити латиницу.

     

    Извор: Политика




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 минута, Zayron рече

    Postojao je za SFRJ - to je danas već jezik u izumiranju ili možda čak mrtvi jezik srbochorvatský alebo chorvatskosrbský. A pisao se sa dva pisma cyrilkou a latinkou!

    http://www.glas-slavonije.hr/354978/11/U-Srbiji-poceo-obracun-s-nasljedjem-Jugoslavije

    Зајроне, прави језик не политичка творевина.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Вилер Текс рече

    Да ли можеш да ми кажеш који се то језик пише на два писма- и ако постоји под којим околностима је дошло до тога? Рекао сам изнад зашто то питам.

    Meni i dalje nije jasno zbog čega je bitno da li još neki jezik koristi dva pisma. A tek ovo o okolnostima pod kojim je do toga došlo...

    Već sam na jednoj drugoj temi ( isto se pisalo o ćirilica-latinica ) komentarisala to tvoje zgražanje na način kako je latinica došla medj Srblje. Hitler je, čini mi se 1942, zakonom izbacio goticu i uveo latinicu. Da li su svi Nemci koji koriste latinicu "mali hitleri", da li su Nemci izgubili svoj nacionalni identitet, da li su nepatriote ?

    U mom gradu je muzej u bivšoj zgradi Magistrata.Naravno, podigla ga Austro-Ugarska. Da li se ja odričem svog nacionalnog identiteta svaki put kada svratim do muzeja? Fizijatrija je u zgradi stare bolnice. Opet Austro-Ugarska. Da sutra, ipak, ne odem na fizikalnu terapiju?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Да али ово је мало другачије. Овај ултиматум је писан на француском ако добро видим, и просто је такав да ће упућен Србији и да се из контекста све види. Није баш то исто као и конкретно културно наслеђе једног народа у смислу књижевности. Што се тиче Тесле ту има свачега и фотографија и вероватно нацрта...опет није исто.

    E pa stvarno joooj

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вилер Текс рече

    Зајроне, прави језик не политичка творевина.

    SVAKI jezik i češki i engleski i madjarski itd. je uvijek i politička tvorevina a ne samo stvar lingvistike - kad to nije bio? Osim toga to je bio službeni jezik u SFRJ!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вилер Текс рече

    Опет ми није јасно како то може бити да се једна језик пише на два писма, неприродно је.

    Šta da ti kažem - ja i desetak miliona srba smo neprirodni.:)))

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Вилер Текс рече

    Може бити једино тачно да је наш национални идентитет озбиљно пољуљан чим имамо противљење повратку на наше изворно писмо.

    Onda je nacionalni identitet Nemaca ne poljuljan, već načisto uništen - Nemcima na pamet ne pada da se odreknu latinice.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Branka62 рече

    Ko je, ovde - na forumu, rekao da ne treba da čuvamo naše nacionalno pismo?

    пре 18 минута, Вилер Текс рече

    Вилер Текс рече: да треба да чувамо наше национално писмо.

     

    To nije nikada bilo upitno - jezik i tradicije treba da se čuvaju! Upitne su te urnebesne metode!

    Idete maljem na muhu a na medvjeda plackom za muhe! https://tinyurl.com/y76zctel

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ide to i bez prisile, evo kako se poljski mladenci utrkuju ko će izmisliti najbolji način prepisa poljskog jezika do ćirilice. A kad bi im neko prijetio ili ih tjerao silom i gonio da pišu ćirilicom od tog ne bi bilo ništa! Pa i sv. Ćirilo i Metodije su na Veliku Moravu na poziv velikomoravskog  kneza Rostislava došli jer su franački sveštenici uz pastirsku službu usput provodili prisilno odnarodjivanje Moravana i nametanje njemačkog jezika, germanizaciju.

    Ja zaproponował swój alfabet cyryliczny dla języka polskiego:

    а — a

    б — b
    в — w
    вᴖ — v
    г — h
    ґ — g
    д — d
    є — e (ukraińska "є" jest podobną do cerkiewno-słowiańskiej litery "jest")
    ѧ — ę
    ѣ — ie
    ѩ — ię
    ж — ż
    ѕ — dz
    з — z
    и — y
    і — i
    й — j
    к — k
    ԉ — l
    л — ł (po literze spółgłoskiej)
    м — m
    н — n
    о — o
    ѻ — ó
    ѫ — ą
    п — p
    р — r
    рᴖ — rz
    с — s
    т — t
    у — u
    ў — ł (po literze samogłoskiej)
    ф — f
    х — ch
    ц — c
    ч — cz
    ш — sz
    щ — szcz
    ь — miękki znak (używamy w kombinaji liter "сь", "ць", "нь" zamiast "ś", "ć", "ń")
    ѯ — x
    кᴖ — q

    Hymn polski, napisany tymy literami:

    Йєщє Поԉска нѣ зґінѧла,
    Кѣди ми жийєми,
    Цо нам обца прᴖємоц взѩла,
    Шабԉѫ одбйєрᴖєми.

    Марш, марш, Дѫбровскі,

    З зѣмі влоскѣй до Поԉскі,

    За твоім прᴖєводєм

    Злѫчим сѩ з народєм.

    Прᴖєйѕѣм Віслѧ, прᴖєйѕѣм Вартѧ,
    Бѧѕѣм Поԉакамі,
    Даў нам прᴖиклад Бонапартє,
    Йак звицѩжаць мами.

    Марш, марш, Дѫбровскі...

    Йак Чарнѣцкі до Познаньа
    По швєѕкім заборᴖє,
    Дԉа ойчизни ратованьа
    Врѻцім сѩ прᴖєз морᴖє.

    Марш, марш, Дѫбровскі...

    Йуж там ойцѣц до свєй Басі 
    Мѻві заплакани -
    “Слухай йєно, поно насі
    Бійѫ в тарабани.”

    Марш, марш, Дѫбровскі...

    Ovo je drugi mladi Poljak koji se tim bavi, ima ih dosta. To je jedini normalan način - bez prisile, prijetnji i bez prinude!

    Wijacie, oto mój kolejny vlog tym o cyrylicy i głagolicy. W tym filmie zobaczy warianty i cyrylicy dla języka Polskiego. Витайће, ото мóй кољейны вљог на ыоутубе, тым разем бѧђе о цырыљицы и глагољицы дља ѩзыка пољскєго. Запрашам до огљѫдања :-) Ⰲⰻⱅⰰⰼⱌⰻⰵ ⱁⱅⱁ ⰿⱆⰼ ⰽⱁⰾⱐⰵⰼⰼⱀⱏⰹ ⰲⰾⱐⱁⰳ ⱀⰰ ⱏⰹⱁⱆⱅⱆⰱⰵ ⱅⱏⰹⰿ ⱃⰰⰸⰵⰿ ⰱⱔⰷⰻⰵ ⱁ ⰳⰾⰰⰳⱁⰾⰻⱌⱏⰹ ⱏⰹ ⱌⱏⰹⱃⱏⰹⰾⰻⱌⱏⰹ

    Witajcie, oto moje kolejne video na YouTube, tym razem mam ochotę zaprezentować Wam wszystkim, jak ładnie w domu można ładnie zrobić szafę, dzięki obejrzeniu tego filmu łatwiej będzie Wam się nauczyć głagolicy. Pozdrawiam Jan Nosek, Gdańsk 2018 Витайће, ото моє кољейне видео на ЫоуТубе, тым разем мам охотѧ запрезентоваћ Вам вшыстким, як ладње в дому можна ладње зробић шафѧ, ђѧки обейр̃ењу тего фиљму латвєй бѧђе Вам ҫѧ научыћ глагољицы. Поздравям Ян Носек, Гдањск 2018 Ⰲⰻⱅⰰⰺⱌⰵ, ⱁⱅⱁ ⰿⱁⰵ ⰽⱁⰾⰵⰺⱀⰵ ⰲⰻⰴⰵⱁ ⱀⰰ ⱓⱅⱆⰱⰵ, ⱅⱏⰹⱅ ⱃⰰⰸⰵⰿ ⰿⰰⰿ ⱁⱈⱁⱅⱕ ⰸⰰⱂⱃⰵⰸⰵⱀⱅⱁⰲⰰⱌⱐ ⱄⰲⱁⱙ ⱎⰰⱇⱕ ⰲ ⰳⰾⰰⰳⱁⰾⰻⱌⱏⰹ.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Branka62 рече

    Meni i dalje nije jasno zbog čega je bitno da li još neki jezik koristi dva pisma. A tek ovo o okolnostima pod kojim je do toga došlo...

    Već sam na jednoj drugoj temi ( isto se pisalo o ćirilica-latinica ) komentarisala to tvoje zgražanje na način kako je latinica došla medj Srblje. Hitler je, čini mi se 1942, zakonom izbacio goticu i uveo latinicu. Da li su svi Nemci koji koriste latinicu "mali hitleri", da li su Nemci izgubili svoj nacionalni identitet, da li su nepatriote ?

    U mom gradu je muzej u bivšoj zgradi Magistrata.Naravno, podigla ga Austro-Ugarska. Da li se ja odričem svog nacionalnog identiteta svaki put kada svratim do muzeja? Fizijatrija je u zgradi stare bolnice. Opet Austro-Ugarska. Da sutra, ipak, ne odem na fizikalnu terapiju?

    Наравно да је битно јер је латиница код нас "дошла" силом, односно наметунута нам је у циљу покатоличења и претапања у Хрвате.

    Нисам пратио Немачки народ, нити улазио дубко у њихове односе према свом пису и Хитлеру. Нити је то тема а паралелеа није добра јер се у животу ствари не пресликавају тек тако.

    Оно што знам јесте да нам је пољуљан национални идентитет чим долазимо до ових ситуација, чак и међу црквеним људима "латиница је српско писмо" па онда други кажу  "Терба се одрећеи Косова и Метохије" и примера је још много.

    Иза Аустро-Угарске су остале грађевине које сада служе у друге сврхе и нек служе, хвала Богу и то нема везе са овом причом, и потпуно нема смисла да то сводиш на тај ниво "жоћемо ли ући у ту зграду". Да хоћемо. То  су иначе трагови колонијалне власти која је хтела да затре Србе, поготово у Босни Херцеговини и најгласнији је био Бењамин Калај који би се искрено радовао да види како браниш латиницу.

    Очување ћирилице значи њена активна употреба а не неко очувањ у смислу експоната који ћемо поаказивати као кљову мамута и рећи ово је наше традиционално писмо.

    @Zayron Лепо је то Зајроне да ли се пољски младенци и младе утркују у томе, али то је авангарда смешена у уским круговима и видиш да овај један снимак са "јутјуба" има 146 прегледа. Ја не желим да сутра ћирилица буда на пољском нивоу да је знају само ентузијасти. Опет ти кажем- по ко зна који пут, вређаш интелигенцију људима. Намерно или случајно, нисам сигуран али ето размисли о томе.

    Срећан празник свима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Zayron рече

    SVAKI jezik i češki i engleski i madjarski itd. je uvijek i politička tvorevina a ne samo stvar lingvistike - kad to nije bio? Osim toga to je bio službeni jezik u SFRJ!

    Каква држава таква и језик. Ми не живимо у Српскохрватској и Хрвати су одлучили и показују сваки дан да са нама не желе ништа. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 часа, Поуке.орг инфо рече

    Остави се ЖРУ администрације, износи своје мишљење везано за тему, остави прозивање администрације, јер то већ постаје бесмислено. 

    Ако је један текст изашао у новинама Политика и људи имају аргументе за њега, остави да свако изнесе своје мишљење.

    Неко ће се сложити са тобом, неко са другим чланом, текст је постављен на јавну расправу што је и поента форума.

    @Поуке.орг инфо Верујте ми колико је страшан онакав избор наслова. Последње што ми је на уму јесте прозивање администрације и извините због онаквог тона, сад кад прочитам, видим да је набијено емоцијама. Такође ми није у циљу да вређам Бранислава ( @ризница богословља ) јер сам се на форум учланила баш док се водила она расправа око превода који се тицао причешћивања венчаних и надам се да и он оно чита, али морате схватити какво је зло и за људску психу и у педагошком смислу онај метод давања наслова какав су започели Блиц и Курир.

    Пошто се лично залажем за то да ћирилица буде једино писмо у јавној употреби када су Србија и српски језик у питању, иако се због природе посла свакодневно служим латиницом, највећу штету и најгору медвеђу услугу свима нама који се за то залажемо, чине они који се залажу за исто али са претекстом како "латиница није српско писмо" и коришћењем псеудоаргумената у том смислу.

    Ово је ипак форум који, можемо рећи, осликава ставове СПЦ. Не знам да ли су учесници свесни какву је штету СПЦ, односно тада раздвојене митрополије пошто јединствене СПЦ још није било, и какву штету свом угледу направила тиме што је већина епископа и свештенства била против Вукове реформе и Вукове ћирилице, исте ове коју сада брани? Ту не помаже ни то што је Вук Караџић имао директну подршку многих индивидуалних свештеника и неких истакнутих монаха, када је став Цркве био такав да је овај, управо овај језик на ком сада говоримо и на који су увелико преведене теолошке књиге, "језик говедара", а само Вуково писмо - покушај унијаћења. Данас нам ове тврдње делују као глупост, али не иде баш на част када се оде малко у прошлост, па се погледа које институције су иза тога стајале. Због тога и избор оружја и метода којима треба да се боримо за установљавање ћирилице као јединог писма за јавну употребну не сме да се претвори у прогон јеретичке латинице, нити одрицање латиничног наслеђа, а томе тврдње попут "латиница није српско писмо" доприносе.

    А посебно ми је жао јесте што ме присуство такве струје тера да се озбиљно запитам шта је мање зло, двоазбучност у којој латиница доминира а ћирилица је ограничена на 5% удела у јавној употреби, или ћириличност (за коју се залажем) али са избацивањем латинице из Правописа српског језика. Такође морам да вас упозорим да се овакве ствари не одлучују на изборима или на референдуму, већ да о њима одлучује струка и да овакви ставови могу и њих да одбију. Морам да споменем конкретно др Ивана Клајна који је један од најистакнутијих "ћириличара" али кога оваква аргументација може да преведе у сасвим супротан табор. Па видите и овде колико се расправа води на ивици свађе, да је ситуација стварно тако црно-бела, ваљда бисмо се сви сложили.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Вилер Текс рече

    Каква држава таква и језик. Ми не живимо у Српскохрватској и Хрвати су одлучили и показују сваки дан да са нама не желе ништа. 

    I srpski jezik je politička a ne samo lingvistička tvorevina, CutieBub je to iznad super objasnila. Naravno da ne živite u "srpskohrvatskoj" ali ni Hrvati nisu zakonski zabranili ćirilicu kao što se vi sada spremate zabraniti latinicu.

    https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=08&dd=22&nav_category=167&nav_id=1029894

    https://www.slobodnaevropa.org/a/vracanje-cirilice-u-hrvatske-skole/27497120.html

    https://www.blic.rs/vesti/svet/hrvatska-vraca-cirilicu-u-nastavu/dllvgse

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Вилер Текс рече

     

    @Zayron Лепо је то Зајроне да ли се пољски младенци и младе утркују у томе, али то је авангарда смешена у уским круговима и видиш да овај један снимак са "јутјуба" има 146 прегледа. Ја не желим да сутра ћирилица буда на пољском нивоу да је знају само ентузијасти. Опет ти кажем- по ко зна који пут, вређаш интелигенцију људима. Намерно или случајно, нисам сигуран али ето размисли о томе.

    Срећан празник свима.

    Vrlo si bezobrazan i zlonamjeran! S takvim ja obično ne komunikujem ni na forumu ni u realu, nikako! Ne obraćaj mi se više i ne komentariši niíkakve moje postove! Poštedi me svojiih namjernih ili slučajnih izljeva žuči i drskosti! Liječi komplekse na nekom drugom. Hvala! Poljaci koji uče ćirilicu su itekako veliki entuzijasti s obzirom na Ruse koji su im je temeljito ogadili kroz okupaciju (nekoliko puta) i rašizaciju, poruštavanje! Veći od bilo kojeg Srbina!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...