Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Црква Јеладе признала „Православну Цркву Украјине”

    Episkop-backi-Irinej.jpg
     
    У суботу, 19. октобра текуће године, Патријарх цариградски Вартоломеј и Архиепископ атински Јероним служили су саборну архијерејску Литургију, уз саслужење више епископа и клирика, у древном храму Нерукотвореног образа Христовог у Солуну (Ахиропиитос).
     
     
    Том приликом је Архиепископ атински, у својству председника Светог Синода у Атини (пошто Грчка Црква нема Предстојатеља јер јој Цариград никад није ни признао праву и пуну аутокефалију), практично признао такозвану Православну Цркву  Украјине, склепану од украјинских расколничких групација, без консултацијâ са канонском Црквом на челу са митрополитом Онуфријем, тиме што је лажни митрополит „кијевски и све Украјине” Епифаније Думенко помињан на светој Литургији као један од поглаварâ аутокефалних Православних Цркава, односно његово име је унето у диптихе Грчке Православне Цркве.
     
    Овај поступак је последњи корак пред амбисом још дубљег и опаснијег раскола у васељенском Православљу. Јер, као што је Свети Синод Московске Патријаршије већ званично саопштио, признавање украјинских расколника као Цркве од стране Атине имаће за последицу брисање имена Архиепископа атинског из диптихâ  Руске Православне Цркве и прекид општења са свим архијерејима Грчке Православне Цркве који усвоје Архиепископов став и буду саслуживали са расколницима из Украјине који уствари немају никакав свештени чин нити уопште припадају Православној Цркви. Потписник ових редака, знајући колико одговорности, трезвености, расуђивања и стрпљења Московска Патријаршија показује откако је суочена са овим страшним изазовом, претпоставља да она своју – начелно донету и јавно саопштену – одлуку неће применити све дотле док Архиепископ атински Јероним не дозволи себи саслуживање са г. Думенком, лажним митрополитом кијевским. И иначе раскол није изазвала Руска Православна Црква него искључиво Цариградска Патријаршија, а за његово евентуално продубљивање и продужавање одговорност ће сносити и Јеладска Православна Црква као досад једина која је, после дужег опирања, „легла на руду” и поступила по инструкцијама Фанара, Вашингтона и Бог зна кога све још.
     
    Још није касно: архиепископ Јероним има још маневарског простора да се заустави и да не допринесе још већем и тежем расколу у Православној Цркви. Никада, па ни сада, није сувишно подсетити себе и друге на светоотачку реч да грех и злочин раскола ни мученичка крв самих расколника не може спрати.
     
    Ако се не тргне у последњи час, архиепископ Јероним ће поделити одговорност пред Богом, Црквом и историјом са патријархом Вартоломејем, који, нажалост, заборавља да је он у првом реду епископ Константинопоља, данас Истамбула, а да титула „васељенски патријарх” заправо означава првог  епископа византијске „васељене”, како је у званичној идеологији називана Ромејска или Источноримска Империја, а не „епископа све васељене”, односно планете Земље, како суштински гласи савремена новаторска и – рећи ћу без зазора – неправославна црквено-политичка идеологија Васељенске Патријаршије, Фанара или како већ ко воли да се изрази.
     
    Став Српске Правосалвне Цркве, саборски формулисан, остаје неизмењен: непокајане украјинске расколнике не признајемо ни за припаднике Цркве, акамоли за нормалну аутокефалну Православну Цркву.
     
    Епископ бачки Иринеј
     
     

    Измењено од Логос




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 12 минута, Istopljeni kamen рече

    Хвала, за Вас би било боље толико и убудуће, не прилазите ми!

    Дај бре Истопљена па немој и ову тему да затрпаваш аман... Иди тамо на ону Зоранову да видиш како се лепо расправљају о владикама и политичарима :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Драгана Милошевић рече

    Не спамујте тему , ово је јако озбиљна ствар.

    Ne spamujemo, Talicni je izneo svoj komentar i ona se po obicaju zakacila i krenula je repriza " vec vidjeno " po 100ti put, malo pretnje, malo prenemaganje, zamena teza i izigravanje zrtve.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ne znam...ja se ne bi mešala u ovaj sudar velikih. Grci na jednoj strani, Rusi na drugoj. Ja bih bila u zatišju da sam na mestu naših vladika. Oni će se već pomiriti, a naša izdajstva ili vernosti...ne znam, Ja bih se molila Bogu za pomirenje pre svega.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...