Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Архиепископ атински Јероним избрисан је из диптиха Руске Цркве

    328647.p.jpg
     
    У вези с поступцима које је Архиепископ атински и све Јеладе Јероним предузео за „признавање“ украјинских расколника из ПЦУ, биће предузете радње у складу с одлукама које је 17. октобра на својој ванредној седници донео Свети синод Руске Православне Цркве. Ово је рекао председник Одељења за спољне црквене односе Московске патријаршије Митрополит волоколамски Иларион у емисији „Црква и свет“.
     
     
    По речима јерарха, „у изјави Синода је, између осталог, истакнуто да ће уколико Јеладска Православна Црква или њен поглавар признају украјински раскол у виду заједничког служења, литургијског помињања лидера раскола или упућивања истом званичних грамата – то представљати жалосно сведочанство о продубљивању подела у породици помесних Православних Цркава. Притом је истакнуто да ће потпуна одговорност за ову поделу пре свега пасти на Патријарха цариградског Вартоломеја и на оне спољашње политичке снаге у чијим је интересима „легализован“ украјински раскол. Ових дана је објављена вест о томе да је Архиепископ Јероним упутио одговарајуће грамате поглавару расколничке структуре у Украјини Епифанију (Думенко)“.
     
    Као што је истакао митрополит Иларион, Синод је 17. октобара најавио да ће ако Архиепископ атински званично призна украјински раскол његово име бити избрисано из диптиха Руске Православне Цркве. „То значи да патријарх Кирил неће помињати Архиепископа атинског на богослужењима, као што већ не помиње Патријарха цариградског, – прецизирао је председник ОСЦО. – Мислим да наредне недеље, кад патријарх буде служио неће бити овог помињања.“
     
    Притом је митрополит Иларион истакао: престанак евхаристијског општења Московске патријаршије с Архиепископом атинским не значи престанак општења са свом Јеладском Црквом. „И даље ћемо општити са свим оним архијерејима који не признају украјински раскол, а у Јеладској Цркви их има.“
     
     
    Осим тога, архипастир је истакао да ходочасничке службе Руске Православне Цркве неће препоручивати ходочасницима да у Грчкој посећују епархије архијереја које признају украјински раскол.
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Александар Милојков рече

    А како мислимо да функционишемо као Црква бојкотовањем суштине - бојкотовањем саборности? Кажеш да је заборављено јединство. Па како да га буде ако бојкотујемо саборност?

    Па ето одличне прилике да се види ко уствари бојкотује саборност! Свеправославни Сабор који скоро све помесне цркве траже! 

    Једина која неће ни да чује је она из Стамбола на Босфору!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Александар Милојков рече

    И намештену игру треба деконструисати на саборски начин. Нема друге, ако мислимо да јединство опстане. Ако се свако буде укопао у свој шанац и одатле мудровао, јао нама.

    Pa dobro SPC je bila i da li je uspela da dekonstruiše igru? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Trifke рече

    Pa dobro SPC je bila i da li je uspela da dekonstruiše igru? 

    Очигледно није. Али СПЦ и није у позицији да то деконструише. Она може само да допринесе деконструисању, а проблем треба да реше "Велики" (Цариград и Москва).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Александар Милојков рече

    Очигледно није. Али СПЦ и није у позицији да то деконструише. Она може само да допринесе деконструисању, а проблем треба да реше "Велики" (Цариград и Москва).

    Zašto misliš da bi Rusi to uspeli da su došli u Carigrad? Jesi li pročitao ono što je Amfilohije izjavio  aMilan citirao? To bi sve trebalo da ti kaže. Nemoj misliti da sam ja nešto naklonjen Ruskoj duhovnosti i praksi. Na protiv! Samo u ovom slučaju su 100% u pravu.

    Iskreno dosta mi je te Grčke nadutosti. Pogledajmo malo istoriju! Zbog Grčke nadmenosti iammo i monofozite i monotelite a i Vizantijskoj politici jednim delom možemo da zahvaimo Veliki raskol. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Александар Милојков рече

    Наиме, још увек верујем да је могуће, релативно једноставно превазилажење напетог стања. Кажем релативно једноставно јер је за све потребна смао добра воља и да мало утихну појединачне "новоримске" сујете (како "Новог" таоко и "Најновијег" Рима). Још увек немамо догматских разлиика,

    Tvoji komentari idu do granice bezobrazluka. Sto je sujeta nekoga kome lopov dodje i raskopava kucu, pa ga on moli, pa onda mora da se brani? Sujeta ti je kod tvog arhiteologa, njegovog patrijarha, a i kod tvog ljubljenog vladike. I, oprosti, ne budi licemer!

    Ne pravi se englez Aleksandre...i ne poistovecuj lopove i zrtvu. A sabornost se prokazala na Kritu, zato i jeste ovako. Sabora ce biti, n ebrigaj....i Hristos je doneo i mac....zajedno sa mirom. Oladi malo sa tom veliko ljubavi koja isto voli i lopova i zrvtu....mada malo vise lopove.

    Sto se dogmatskih razlika tice....i tu ti je tvoj arhiteolog postao papa, i istina je samo jedna Zizjulas....toliko je veliki da ljude rascinjene, raskolnike, ljude izbacene iz Crkve prisajedinjuje i sluzi sa njima.... a ti si kao mirotvorac, sve znas a ne znas da je crno crno....ajde ne tupi sa tim pateticnim....da ne lajem...za 3 meseca koliko sam ovde rec nisi kritike rekao na to zlo koje nas je snaslo a zna se od KOGA nas je snaslo...kako bi kad si izgradio karijeru na njima i sa njim. Bre mani nas bljutavosti....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Trifke рече

    Zašto misliš da bi Rusi to uspeli da su došli u Carigrad?

    Не знам да ли би успели, али свакако да од успеха нема ништа ако уопште нису ни покушали. Ево једне од констатација (мишљења) поменутог митрополита Игњатива:

    Цитат

    Као резултат имамо да питање давања аутокефалије није било разматрано на Светом и Великом Сабору 2016. године. Да је тамо било разматрано, данас не би било спорног питања. Не само да оно није било укључено у дневни ред, већ је Руска Православна Црква одлучила и да не учествује у Сабору, позивајући на бојкот и Антиохијску Патријаршију. Веруемо да би то реално могло одиграти улогу у антиохијском учешћу на Сабору. Да је Руска Православна Црква учествовала на Сабору, чврсто верујемо да је било могуће обезбедити и забележити у поступку да обећање Васељенског Патријарха не отпочне са давањем аутокефалије без њихове сагласности.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ćiriličar рече

    Tvoji komentari idu do granice bezobrazluka. Sto je sujeta nekoga kome lopov dodje i raskopava kucu, pa ga on moli, pa onda mora da se brani? Sujeta ti je kod tvog arhiteologa, njegovog patrijarha, a i kod tvog ljubljenog vladike. I, oprosti, ne budi licemer!

    Нећу да комуницирам на такав начин. Збогом.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Александар Милојков рече

    Не знам да ли би успели, али свакако да од успеха нема ништа ако уопште нису ни покушали. Ево једне од констатација (мишљења) поменутог митрополита Игњатива:

     

    Колико сам ја успео да испратим, а далеко мање сигурно него ви који се тиме сви бавите, није дозвољено да се мења ништа у дневном реду, темама, а и одлуке су донете унапред. Ако еј тако онда проформе долазак био само дао легитимитет.Ако се не слажемо ни ми као СПЦ са тим одлукама и знали смо д анече бити ваљно ,зашто смо ми давали легитимитет нечему што у суштини није Сабор,Тако да Александре ни ја не разумем због чега инсистираш да се да легитимитетет нечему што није легално до краја?

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Владика Иринеј захвалио се свима који су се одазвали позиву да саборно и на тлу Епархије источноамеричке прославимо 800 година Аутокефалности СПЦ. Он се захвалио и Епископу Максиму у своје име, у име свештенства и верног народа Епархије источноамеричке због тога што је дошао да предводи Свету архијерејску Литургију, прву Литургију која је служена надновоосвећеним антиминсима Епархије источноамеричке. Како је истакао то за њега представља велику част јер је Владика Максим један од највећих данашњих теолога и признат је као такав у читавом свету.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 53 минута, Александар Милојков рече

    Кажем релативно једноставно јер је за све потребна смао добра воља и да мало утихну појединачне "новоримске" сујете (како "Новог" таоко и "Најновијег" Рима)

    Поводом увођења шиптарских такси на робу из централне Србије... Европска Унија позива Београд и Приштину да престану са заоштравањем стања на терену и да се врате дијалогу!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Александар Милојков рече

    Не само да оно није било укључено у дневни ред

    Opet si licemr: KO je izbacio to sa dnevnog reda? Rusi nisu bili, u redu, zli Rusi....zašto nije bilo na dnevnom redu goruče pitanje? Bre ne lazi narod ovde! Ti si doktor teologije a pravis se englez totalni. Ne lazi narod vise ovde pliz. Ne menjaj teze. Bolje ti je objasni zasto ti je arhiteolog pre 20 godina poceo sa eklisiologijom koja nas je snasla danas. Menjas teze namerno i podlo! Da si pet puta dobicina Alekasandar...ne prodaj narodu slane baklave.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ćiriličar рече

    Opet si licemr: KO je izbacio to sa dnevnog reda? Rusi nisu bili, u redu, zli Rusi....zašto nije bilo na dnevnom redu goruče pitanje? Bre ne lazi narod ovde! Ti si doktor teologije a pravis se englez totalni. Ne lazi narod vise ovde pliz. Ne menjaj teze. Bolje ti je objasni zasto ti je arhiteolog pre 20 godina poceo sa eklisiologijom koja nas je snasla danas. Menjas teze namerno i podlo! Da si pet puta dobicina Alekasandar...ne prodaj narodu slane baklave.

    Ohladi malo sa tvojim emotivnim izlivima, i ne napadaj covjeka bez razloga, diskutuje, ima pravo na to.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Александар Милојков рече

    Нећу да комуницирам на такав начин. Збогом.

    Odlicno, hoces da se stimulise licemrje - nisi ti komunicirao ni na 5 puta pistavljeno pitanje o klici danasnje eklisiologije...ali to nisi imao kad. Necu ni ja da dozvolim da lazes ljude podmetacinama.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ronald рече

    Ohladi malo sa tvojim emotivnim izlivima

    To nisu emotivni izlivi, nego iskreni....i nisu bljutavi. Retoriku koja stvalja u istu ravan razbojnike i pokradene ne prihvatam....ja nikoga ne napadam, kazem da mu je komentar licemeran! And?

    Ako neko nije dosao na Sabor, to nije sprecilo nego olaksalo nekome da dnevni red kroji kako mu se cefne. Opet laz.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...