Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

      По материјалима православних новинских агенција.

      alenxg.jpg

    Данас у време литургије у Каиру, поводом празника Светог Архистратига Михаила по новом календару, александријски патријах Теодор је у диптиху поглавара помесних цркава поменуо Епифанија Думенка вођу "Православне цркве Украјине".

    На крају литургије патријарх Теодор објавио је одлуку Александријске цркве о признању аутокефалије ПЦУ на челу са Епифанијем, а потом је прочитана и одговарајућа одлука Синода Александријске патријаршије (ВИДЕО У ПРИЛОГУ, као и текст Саопштења).

    Ова вест је донекле изненађујућа јер је сам патријарх Теодор у више наврата, као неко ко је живео и службовао у Украјини, више пута наглашавао да је Украјинска православна црква митрополита Онуфрија једина канонска црква у тој земљи. Такође, александријски патријарх је заједно са антиохијским и јерусалимским патријархом и кипарским архиепископом својевремено покренуо иницијативу за превазилажење раскола између Цариграда и Москве насталог по питању Украјине.

    Сматра се да је данашњи чин настао као манифестација јединства "јелинских цркава", а после идентичне одлуке Атинске архиепископије.

     

    anakoinothen-alexandreias-1.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, srb_Lo рече

    Да али види се да је уцењен са нечим озбиљним чим је променио мишљење преко ноћи за 180 степени 

    Da li su svesni , sta god da kriju da je daleko manje vredno nego jedinstvo jedne Crkve??? Jah, cirkusa.............

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Bonsenjo рече

    @srb_Lo a zasto, ako je to po nekima ovdje javna tajna?

    Битно је да се зна видиш да теологија и канони у целој овој причи уопште више нису битно него моћ . 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, emilija рече

    Da li su svesni , sta god da kriju da je daleko manje vredno nego jedinstvo jedne Crkve??? Jah, cirkusa.............

    Не занима њих више јединство Цркве ово није циркус ово је јад шта се дешава . 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, emilija рече

    Od kad su Crnogorci povilenili u malo sta smem da se kladim vise:(

    Nema šanse ni u najgorem scenariju. Taman i da Makedonska dobije autokefaliju, pa taman i da naprave CPC sa svom Hercegovinom i Kosmetom kao najgorim scenarijom, u Vojvodini ožive Karlovačku Mitropoliju...ostaje Republika Srpska (ono što ne pređe u CPC) i centralna Srbija. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Александријског Папу је велика мука натерала на овај потез. Он говори руски, био је у Одеси представник Александријеске цркве итд. Имао је огроман притисак, поједини епископи су му већ најављивали смену. Причало се да ће се повући и због болести итд. Очито није имао куд.

    Направио је и преседан, раван правом Папи. Ја одлучујем да признам, ништа Синод ништа Сабор. It is all about me. То можда и није толико лоше јер ће једног дана Александрија само да каже Ми нисмо признали, то је био један човек, лудак, ми немамо везе с тим.

    Сад остаје питање шта ми да радимо. Ако Руси буду млаки и кмезави као до сада,и не ударе их и разбију дуплом јерархијом у року од 15 дана, нама је најбоље да одмах отворимо преговоре са Цариградом шта нам буде да признамо. Треба да тражимо Хиландар и Манастир Краља Милитина у Јерусалиму као ставропигије и писмену гаранцију писану евхаристијском крвљу да не могу дирати наше цркве и територије.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, emilija рече

    da ima crno na belo da "rek'o sam vam pre dve godine al' niko mi nije verovao, eto vam ga sad":)))))))))))))))))))))

    Духовито...

    А то сам и најавио, да када се догађаји обистине, изаћи ће ругачи... То је јаче од вас.

    Папа је био уцењен јер су снимке имали и Грци и Руси. Одабрао је да му је мања штета ако се приклони Фанару. Вероватно ће сада Руси пустити снимке. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 54 минута, HOA+ рече

    Александријског Папу је велика мука натерала на овај потез. Он говори руски, био је у Одеси представник Александријеске цркве итд. Имао је огроман притисак, поједини епископи су му већ најављивали смену. Причало се да ће се повући и због болести итд. Очито није имао куд.

    Никаква мука није у питању. Треба поштено рећи да је ово организовна Грчка завера и да им је у генетском коду да се свађају и праве расколи као цигани. Не поричем да је оваквом неморалном човеку и лажовчини били тешко направити уцену, зли језици кажу да болује од хомоскесуализма.

     

    пре 57 минута, HOA+ рече

    То можда и није толико лоше јер ће једног дана Александрија само да каже Ми нисмо признали, то је био један човек, лудак, ми немамо везе с тим.

    Од тога нема ништа. Они су Амерички пијуни и нема назад. После ове јајаре доћи ће неки други олош

     

    пре 59 минута, HOA+ рече

    Треба да тражимо Хиландар и Манастир Краља Милитина у Јерусалиму као ставропигије и писмену гаранцију писану евхаристијском крвљу да не могу дирати наше цркве и територије.

    Ми то можемо само да сањамо. Нажалост.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Obozavalac рече

    Ми то можемо само да сањамо. Нажалост.

    Треба пробати и треба тражити.Ситуација је тренутно таква да Фанар више треба нас, него ми њих. То треба да искористимо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, HOA+ рече

     

    Сад остаје питање шта ми да радимо. Ако Руси буду млаки и кмезави као до сада,и не ударе их и разбију дуплом јерархијом у року од 15 дана, нама је најбоље да одмах отворимо преговоре са Цариградом шта нам буде да признамо. Треба да тражимо Хиландар и Манастир Краља Милитина у Јерусалиму као ставропигије и писмену гаранцију писану евхаристијском крвљу да не могу дирати наше цркве и територије.

    Ово је ствар принципа, а не трговине. Чак и ако како кажеш Руси буду кмезави треба остати на принципима Истине и Правде. Страда Црква у Украјини, на Косову. Безакоње не сме никад бит ствар трговине. Ђаво је најбољи трговац. Ако и остане и једна епископија на том темељу (а остаће= ништа није изгубљено. Лично не треби ми ни Хиландар, ни Косово ни ишта ако је цена издаја Истине тј. браће која због следовању Истини страдају, да ли на Косову или Украјини, или Пакистану или било гдје.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    "Данас је александријски патријарх признао тзв. "ПЦУ". Порекао себе. Порекао Цркву Божију.

    До сасвим недавно, исти човјек, исти патријарх, тврдио је да је једини канонски епископ и митрополит - дивни, светитељски лик Онуфрија, оца нашега. Сада то више није тако.

    Кренуло се путем демонске постмодерне лажне моћи. Постмодрна каже да човјек не стоји у обавези ка себи, ни ка другом човјеку. Ријеч дата јуче данас не важи. Ја сваки дан бирам ко сам (човјек, дрво, мушкарац, жена, било шта). Бирам ко ми је брат.

    Ја не бирам. Чак и најгора браћа мени су браћа, докле год они то желе да буду, чак и преко тога. Стојим у обавези ка њима и себи. Ка ријечи коју изрекох.

    И рече ми слуђени познаник: па и Митрополит Онуфрије је потписао захтијев за аутокефалијом 1991!

    Да, јесте, и ту је суштинска разлика. Он је желио канонску аутокефалију, као и највећи дио Украјинаца, али не по сваку цијену. Не по цијену раскола. Митрополит је свети човјек и зна да што је од Бога, доћи ће. Потпуно је супротно са Вартоломејем и Теодором. Они знају да чине безакоње, али се не приклањају Цркви, него сили."

    https://www.facebook.com/ddjogo?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARAV8WMNCKzHw17

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...