Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    @Golub Не знам како да ти објасним да ме не занима оно што ме не занима. Не знам ко је Еди и не знам шта је по среди међу њима. Немам скриншотове и овде ме занима само шта ће бити са црквом у САД. На теми о ЦГ, занима ме шта ће бити у ЦГ. На теми о пензионисаним владици Атанасију, занима ме он. На теми о расколу занима ме све наведено. А снимањем екрана сам пренеражен свуда, али лично. Не појавом, него масовношћу. Просто, другачије посматрам људе који то раде.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пријатељу, ако те не занима скриншотовање, онда је требало да напишеш само једну поруку о томе, евентуално две. А ти си написао девет, при томе постављао питања у вези са тим и коментарисао одговоре, па онда на крају - "што пишете о томе, то ме не занима"...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Родољуб Лазић рече

    па онда на крају - "што пишете о томе, то ме не занима"

    Не занима ме шта је Зоран Ђуровић рекао за Едија, јер не знам ко је тај човек и зашто је битно шта неко мисли о њему. Битно је шта ко каже за протагонисте. Осим ако поменути није протагониста.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, logdanov рече

    @Родољуб Лазић Можда сте вас неколицина почели да се правдате без потребе, а можда је и нешто друго. Ко се сад тога сећа?

    Ја сам објашњавао, нисам се правдао, а мислим ни Голуб. Ако неко инсинуира нешто, ја немам потребу да се правдам у вези те инсинуације, него да објасним своју позицију. То што си ти констерниран скриншотовањем и мислиш да је то проблематично, да не кажем нечасно, то је твој проблем.

    А да је офтопик, јесте.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

    и мислиш да је то проблематично, да не кажем нечасно, то је твој проблем.

    А да је офтопик, јесте.

    Неочекивано, а не нечасно. Јесте офтопик зато што се правдате.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    RS.SPUTNIKNEWS.COM

    Епископски савет СПЦ за САД који су основале три владике са простора САД и донеле спорни Устав који се односио...

     

    „Епископ Лонгин, с којим сам разговарао одмах након доношења спорног Устава, када је видео да је то изазвало веома негативцне рекације у ширем кругу, како међу верним народом, тако и међу епископима и осталим људима у Цркви, он је рекао да ће бити против тога. Он је то први одлучио, а за њим су и епископи у Америци Иринеј и Максим одлучили да одустану од тог Устава“, пренео је Милетић, додајући да се и данас чуо са епископом Лонгином.

    "Тај Устав мора бити повучен од стране тела које га је донело, а то ће се сутра догодити" прецизирао је он за Спутњик.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Ćiriličar рече
    RS.SPUTNIKNEWS.COM

    Епископски савет СПЦ за САД који су основале три владике са простора САД и донеле спорни Устав који се односио...

     

    „Епископ Лонгин, с којим сам разговарао одмах након доношења спорног Устава, када је видео да је то изазвало веома негативцне рекације у ширем кругу, како међу верним народом, тако и међу епископима и осталим људима у Цркви, он је рекао да ће бити против тога. Он је то први одлучио, а за њим су и епископи у Америци Иринеј и Максим одлучили да одустану од тог Устава“, пренео је Милетић, додајући да се и данас чуо са епископом Лонгином.

    "Тај Устав мора бити повучен од стране тела које га је донело, а то ће се сутра догодити" прецизирао је он за Спутњик.

    Cek' sad, kako da ga povuku, kad nije ni donet? Zar nije to samo radna verzija? :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, logdanov рече

    Не знам ко је Еди и не знам шта је по среди међу њима.

    Знам да ти не знаш ко је ,,Едо'', ни поп Зоран такође не зна ко је он, али га зато ништа није спречавало да баца дрвље и камење на тог попа-попове у Канади, а сад га као брани јер је сазнао неке нове информације... 

    велим ја да је ава римски пролупао 110% :)  није му ласно  сад гледати у братском загрљају ,,старе лавове''  Митрополите Амфилохија и Онуфрија у сред Подгорице, то поп З(л)оћа није могао сањати ни у најружнијим сновима... :) 

    Био се спустио толико ниско да је купио информације са антицрквених сајтова, новинада.де и борбашаЗАверу, а претпостављам да су му и понеку полуистину дошаптавали и понеки из црквених кругова,  као и понеку подметачину из удбашких кругова су му  потурали, нпр. као ону небулозу за  ,,Ломија/Лохија'',  и он је те удбашке фрљоке качио овде на поуке.орг и тако привлачио форумаше жељне скандала и сензација... 

    Скриншотови треба да послуже да се погледамо у огледало, да угледамо своје промашаје, и евентуално да се искрено покајемо за своје промашаје... ако смо људи?!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ćiriličar рече
    RS.SPUTNIKNEWS.COM

    Епископски савет СПЦ за САД који су основале три владике са простора САД и донеле спорни Устав који се односио...

     

    „Епископ Лонгин, с којим сам разговарао одмах након доношења спорног Устава, када је видео да је то изазвало веома негативцне рекације у ширем кругу, како међу верним народом, тако и међу епископима и осталим људима у Цркви, он је рекао да ће бити против тога. Он је то први одлучио, а за њим су и епископи у Америци Иринеј и Максим одлучили да одустану од тог Устава“, пренео је Милетић, додајући да се и данас чуо са епископом Лонгином.

    "Тај Устав мора бити повучен од стране тела које га је донело, а то ће се сутра догодити" прецизирао је он за Спутњик.

    То је добро ако се догоди али није довољно. Раде контролу штете. Мора СПЦ да уради контролу штете. Испитати све правне акте, преношења власништва, повереништва, формирање компанија,.... од 2017.  и пре. Неки Епископи су били смењивани згог далеко мањих новчаних малверзација. Сећам се пријатеља из Патријаршије о Артемију "Милиони динара" овде се ради о милионима долара. Комисија да све натенане провери. Без заташкавања. Ако је све уреду одлично, перфектно, супер, правимо ватромет....

    Ако није, "ни по Бабу ни по стричевима ...." и нема везе ко је чије чедо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Golub рече

    Знам да ти не знаш ко је ,,Едо'', ни поп Зоран такође не зна ко је он, али га зато ништа није спречавало да баца дрвље и камење на тог попа-попове у Канади, а сад га као брани јер је сазнао неке нове информације... 

    велим ја да је ава римски пролупао 110% :)  није му ласно  сад гледати у братском загрљају ,,старе лавове''  Митрополите Амфилохија и Онуфрија у сред Подгорице, то поп З(л)оћа није могао сањати ни у најружнијим сновима... :) 

    Био се спустио толико ниско да је купио информације са антицрквених сајтова, новинада.де и борбашаЗАверу, а претпостављам да су му и понеку полуистину дошаптавали и понеки из црквених кругова,  као и понеку подметачину из удбашких кругова су му  потурали, нпр. као ону небулозу за  ,,Ломија/Лохија'',  и он је те удбашке фрљоке качио овде на поуке.орг и тако привлачио форумаше жељне скандала и сензација... 

    Скриншотови треба да послуже да се погледамо у огледало, да угледамо своје промашаје, и евентуално да се искрено покајемо за своје промашаје... ако смо људи?!

    Ево, опет мени цинкариш попа из Рима зато што је рекао нешто за попа из .... нечег другог, а и ти живиш у нечем трећем. Сигурно није против правила форума да се ради то са скупљањем доказа. Не могу да се љутим. Али, не мораш баш мени да препричавао њихов однос. Не занима ме. Ако си првих пет пута помислио да нисам схватио шта хоћеш да кажеш, веруј ми схватио сам. Ђуровић није моја тема. "Едо" (аутокорект) није моја тема.

    И нисам констерниран зато што сликате постове свог архинепријатеља. Само сам у једном тренутку схватио да је ово бојно поље разних служби и интересних група, а не причаоница за размену мишљења па чак и свађу, али људску. Одједном ми профили које сам посматрао у једном светлу, делују потпуно другачије. Имали су лице, сад имају задатак. Нећу ја ништа тим поводом учинити, нити могу, а нити је вредно труда. 

    Скриншотуј и даље, али нема потребе да ми причаш зашто то радиш. Бар не мени директно. Наставимо живот као да је све у реду. Нема потребе више пишемо о томе. Направићемо тему: Конкурс за најбољи скриншот порука - првих 10 година. Тамо свако нека залепи своје радове.

    Молимо се Богу за јединство наше свете цркве и сутра и убудуће. На срећу, наш народ је јединствен, само то још треба да схвате они који су се занели непристојним понудама, ако има таквих.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Србољуб+ рече

    То је добро ако се догоди али није довољно. Раде контролу штете. Мора СПЦ да уради контролу штете. Испитати све правне акте, преношења власништва, повереништва, формирање компанија,.... од 2017.  и пре. Неки Епископи су били смењивани згог далеко мањих новчаних малверзација. Сећам се пријатеља из Патријаршије о Артемију "Милиони динара" овде се ради о милионима долара. Комисија да све натенане провери. Без заташкавања. Ако је све уреду одлично, перфектно, супер, правимо ватромет....

    Ако није, "ни по Бабу ни по стричевима ...." и нема везе ко је чије чедо.

    То ће сигурно учинити. Мора прво сутра да се заврши сабор и да поништи све одлуке које су донете против јединства СПЦ. После остаје само бирократски посао. Неко у пензију, неко на другу епархија ако треба, ако је дотле дошло. Патријарх зна. Само да му Бог да снаге.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...