Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Колико је Буловић супротан Максимовој пароли да је Вартоломеј узео тежак крст на себе и да ће време показати да је Вартоломеј био у праву! 

    ORTHODOX-EUROPE.ORG

    Bishop Irenei responds to questions about the meeting of primates in Amman.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Рапсоди рече

    :smeh1:  Корона напада респираторне органе, поготово плућа, не напада  мозак, ум и дух...:smeh1:

    Респираторни органи су итекако повезани са мозгом! Организам преузима атмосферски кисеоник кроз плућа, па ако су плућа нападнута онда пати цели организам а нарочито мозак...  мозак први настрада, нажалост!  Стога често пацијенти почну да халуцинирају и да бунцају којекакве небулоза...  све ударајући главом у  :bu:

    :2v2e0jr:

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Golub рече

    Респираторни органи су итекако повезани са мозгом! Организам преузима атмосферски кисеоник кроз плућа, па ако су плућа нападнута онда пати цели организам а нарочито мозак...  мозак први настрада, нажалост!  Стога често пацијенти почну да халуцинирају и да бунцају којекакве небулоза...  све ударајући главом у  :bu:

    :2v2e0jr:

    Може да буде, а не мора да значи.  И да, од короне се  обавезно позелени и проскаче . :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Рапсоди рече

    Може да буде, а не мора да значи.  И да, од короне се  обавезно позелени и проскаче . :smeh1:

    Жути Кинези постану зелени и проскачу. :)   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Zoran Đurović рече

    Ти, Роћко, Боксит и други кажете да сам несмирен, ја исто кажем, а ви опет исту причу као да то негирам! То вам је нека мантра ради неупућених па сте као пронашли да сам несмирен? Тако изгледате неки духовни ауторитети... Не буди смешан, та тема је елаборирана, несмирен сам. 

    Nisam ja to rekao nikad u nekoj poruci.

    .. sto se tice autoritet,... tu ja pikiram da budem najduhovitiji na forumu :1321_womens:, ...  al' mi nesto slabo ide kolko vidim i nesto sam smoren ....:blush:  ..(:smeh1:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Golub рече

    све имам у ,,скриншоту '' чак и како си ,,лајковао'' мој коментар у вези теме  ,,евентуалног'' раскола у Америци где сам тада подржавао твој бојазан око дешавања у Америци...

    Запањен сам. Никада ми није пало на памет да сликам екран са порукама, а овде има више профила који то раде. Да је један, рекао бих да је особењак. Пошто их је више, верујем да им за нешто требају ти снимци, а не само за личну колекцију. Не може бити доказ, али може да буде нешто као прес-клипинг.

    Ако сам у праву, то онда сигурно мора некоме да се покаже. Не верујем да је једном месечно. Можда једном недељно или чешће ако су снимци целокупног садржаја, а вероватно јесу јер би у супротном могло нешто битно да промакне. Овако, нека наручилац види шта га занима. Можда се то све штампа па носи на увид. Тако је лакше и прегледније. Да мени доносе, ја бих тражио на папиру. Доста папира с обзиром на то да неке теме имају баш много одговора.

    Размишљам даље, под каквим бих ја условима правио за неког снимке екрана из дана у дан, можда годинама. Или за дебео хонорар или по радној обавези. Тако бих ја.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, logdanov рече

    Размишљам даље, под каквим бих ја условима правио за неког снимке екрана из дана у дан, можда годинама. Или за дебео хонорар или по радној обавези.

    Све је јасно. 

    Гледајте ово - нападоше Митрофана јер је отворио уста! 

    SERBIANTIMES.INFO

    Na snimku se vidi kako se sveštenik Jovan Marjanac nedolično ponaša u hramu i krade novac vernika, no uprkos tome on je...

     

    Ово је пак била порука: Zanimljivo da je upravo sveštenik Jovan Marjanac odigrao značajnu ulogu u obračunu sa trojicom episkopa u Americi. Navodno, razlozi za njegovu kampanju u kojoj je vladike Longina, Maksima i Irineja optužio i kod vladike Mitrofana oklevetao da pokušavaju da otcepe Srpsku pravoslavnu crkvu u Americi leži u tome što je svojevremeno proteran iz crkve na Riveru, posle čega je pristupio raskolničkoj parohiji na Delaveru.

    На овом сајту се протежирају амерички расколници, Григорије, Таса итд. Ту је објављено и "Дивчево" писмо против Синода. Едо није светац, али је јасно зашто се овај случај вади из нафталина. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Bokisd рече

    ja sam prvi poceo da skrinshotujem i da pravim arhivu .... i imam arhivu, poveliku,.... kome treba nek se javi, ce se dogovorimo za cenu po skrinshotu,.... :stadaradim:

    Како је то све слатко, а уствари...

    Што се не јаве и остали?

    Можда можемо да направимо изложбу радова.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, logdanov рече

    Како је то све слатко, а уствари...

    Што се не јаве и остали?

    Можда можемо да направимо изложбу радова.

    (da znas da sam i ovo skrinshot,...i ide u arhivu....:D)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    (da znas da sam i ovo skrinshot,...i ide u arhivu....:D)

    Ма иди. Од кога још треба да зебем?

    А тебе, ако се сете за дан безбедности, сете...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, logdanov рече

    Ма иди. Од кога још треба да зебем?

    А тебе, ако се сете за дан безбедности, сете...

    ma, pusti ne uzimaj me za ozbiljno, malo se salim... :osmeh:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, logdanov рече

    Запањен сам. Никада ми није пало на памет да сликам екран са порукама, а овде има више профила који то раде. Да је један, рекао бих да је особењак. Пошто их је више, верујем да им за нешто требају ти снимци, а не само за личну колекцију. Не може бити доказ, али може да буде нешто као прес-клипинг.

    Ако сам у праву, то онда сигурно мора некоме да се покаже. Не верујем да је једном месечно. Можда једном недељно или чешће ако су снимци целокупног садржаја, а вероватно јесу јер би у супротном могло нешто битно да промакне. Овако, нека наручилац види шта га занима. Можда се то све штампа па носи на увид. Тако је лакше и прегледније. Да мени доносе, ја бих тражио на папиру. Доста папира с обзиром на то да неке теме имају баш много одговора.

    Размишљам даље, под каквим бих ја условима правио за неког снимке екрана из дана у дан, можда годинама. Или за дебео хонорар или по радној обавези. Тако бих ја.

    Што се тиче мојих ,,скриншотова'' ја их  не радим свакодневно, само кад удледам добре и корисне стари онда их запамтим и кад увидим да неко упорно греши, онда те небулозе запмтим, па их само показујем на увид ауторима тих истих небулоза, кад они, или због деменције или збох очигледне (зло)намерности  као забораве шта су некоћ писали ...   а то је све не би ли се како опоменули и дошли себи!?  

    нпр. ова поп З(л)оћина небулоза:  ,,Зато су литије кост у грлу двојици декларисаних пријатеља, Милу и Амфилохију''  ће можда једног дана Авославу Римском бити од користи, јер кад се за ове речи поп Зоран буде покајао, свакако ће му тај скриншот бити од користи... 

    а тек оне његове небулозе о оцу владике Теодосија и деди владике Максима... електронска хартија трпи свашта... :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Golub рече

    Што се тиче мојих ,,скриншотова'' ја их  не радим свакодневно, само кад удледам добре и корисне стари онда их запамтим и кад увидим да неко упорно греши, онда те небулозе запмтим, па их само показујем на увид ауторима тих истих небулоза, кад они, или због деменције или збох очигледне (зло)намерности  као забораве шта су некоћ писали ...   а то је све не би ли се како опоменули и дошли себи!?  

    нпр. ова поп З(л)оћина небулоза:  ,,Зато су литије кост у грлу двојици декларисаних пријатеља, Милу и Амфилохију''  ће можда једног дана Авославу Римском бити од користи, јер кад се за ове речи поп Зоран буде покајао, свакако ће му тај скриншот бити од користи... 

    а тек оне његове небулозе о оцу владике Теодосија и деди владике Максима... електронска хартија трпи свашта... :D

    Људи, не тражим оправдања. Нарочито не таква да из њих извучем исти закључак.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...