Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода
     
     
    Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).
     
    Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.
     
    Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.
     
    Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.
     
    Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода 
    Српске Православне Цркве
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    1 minute ago, Срђан Шијакињић said:

    Ја сам у разговору са свештеником исто чуо да не би ишли на ту варијанту јер не знају просто како ће се људи понашати... Помало невезано, ја се сећам да сам видео момка на једној литургији, причестио се, узео нафору, ставио је у уста, и онда темељно истресао све мрвице на под - трљао руке једну од другу док све мрвице нису поиспадале... Мсм није причешће у питању, али опет, ја ни обичан хлеб не бих тако ноншалантно просипао тако где гази. Тако да масовно делити причешће да људи носе са собом није једноставна ствар. Али можда није ни немогућа - могао би да стоји свештеник или неко и опомиње људе како да поступају са тим што су узели. То би биле мале честице, много мање од нафоре.

    Stavi lajk a onda pročita ovo:

    Али можда није ни немогућа - могао би да стоји свештеник или неко и опомиње људе како да поступају са тим што су узели. То би биле мале честице, много мање од нафоре.

    :)) ajoooj ali se ismijah

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    9 minutes ago, Срђан Шијакињић said:

    Па они јесу испоштовали све препоруке које Влада дала - у затвореном простору се не налази више од 5 људи, када се служи напољу поштује се растојање од 2 метра. Дакле, спроводи се све оно што се иначе препоручује за све грађане. У неким црквама чак нема ни причешћа и нафоре.

    Једино што су саопштења нејасна - прво се позивају само старији и они слабог имунитета да се уздрже од доласка на богослужења, а потом се даје општи благослов да се литургије прате онлајн итд. Ја мислим да би уз велику дисциплину и ванредне мере могле да се организују литургије за све. То је - из моје перспективе као хришћанина - један заиста разуман ризик и поуздање у Бога.

    Али разумем искрено и власти - они се плаше да ће људи који се нпр. појаве у порти на прослави Васкрса, пре и после богослужења контактирати једни са другима, неки ће се љубити, честитати итд. Није ни њима лако...

    To je tako kad nema jasne upute onda imamo svakakvih bisera od ljudi i vjernika...može ovako, može onako.

    Šta će reći ako se desi talijanski scenarij...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, kopitar рече

    Stavi lajk a onda pročita ovo:

    Али можда није ни немогућа - могао би да стоји свештеник или неко и опомиње људе како да поступају са тим што су узели. То би биле мале честице, много мање од нафоре.

    :)) ajoooj ali se ismijah

    Хаха можда јесте смешно АЛИ - пример цркве у коју обично идем на поноћну литургију за Божић и Васкрс - дакле, тада обично буде много више људи него иначе и људи који долазе једном годишње или можда ни толико. И неки од њих се и причесте. И сада, виђао сам да људи дођу и узму причешће и онда неко од црквењака скрене пажњу да се треба вратити на своје место и сачекати крај литургије, а не окренути леђа олтару и причати у групицама и слично. Тако би неко могао да пази да људи одмах ставе причешће у уста а не да га носе са собом као нафору.

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Срђан Шијакињић 

    Polaziš od jedne premise koja te ograničava u realnom rezonovanju situacije a to je da je za Vaskrs pošto-poto potrebno omogućiti pričešće, naravno da me niko pogrešno ne razume: načalno nemam ništa protiv toga, ALI, dajte ljudi nemojte biti toliko ... (oprosti ne mislim na tebe lično) razmaženi. pa oće svet da se sruši ako se pričestimo dve ili tri nedelje nakon Vaskrsa?

    na žalost ovde se povodom teme famozne "kašičice" videla ne mogućnost ljudi u crkvi da izađu iz zone komfora zarad višeg cilja, čak nisu sposobni ni da priznaju realne pretnje koje je takva situacija donosila (pri tome ne mislim na lično zdravlje nego na sva ona društvena dešavanja koja su mogla i u manjoj meri i jesu krenula da se uzburkavaju, gde bi naj.... kao žuti)

    upravo zbog toga treba raditi na razmeni mišljenja i razumnom korigovanju kroz ovakve diskusije, jer svedoci smo da saopštenja arhijereja ili dolaze kasno ili su u makazama da ne mogu javno da kažu ni ovako ni onako, te u toliko je naša odgovornost, nas kao tela Crkve, veća.

    niko nikom ne može nešto da objasni ili nametne kao rešenje ako taj neko neće da čuje i da razmisli. dakle ljudi ponašajte se odgovorno i odraslo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...