Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.
     
     
    У трећу недељу Часног и Великог поста (Крстопоклону) у свим храмовима Српске Православне Цркве служена је света Литургија, при чему су поштоване све инструкције предвиђене за заштиту од вируса ковид-19 (у храму не више од пет особа, верници испред и око храма са прописаном удаљеношћу једног од другог и тако даље). Појавили су се, међутим, незвани гости из познатих антицрквених и антисрпских кругова, да би у резултату њихови и њима склони медији кренули у оркестрирану клеветничку хајку против Српске Православне Цркве.
     
    Дотични грађани (не можемо, нажалост, да кажемо дотична господа) оптужују нас, наиме, што вернике причешћујемо из исте Чаше, на традиционални начин који се примењује ево већ две хиљаде година. То проглашавају кршењем обавезујућих инструкција државних власти, што  је чиста лаж будући да се држава не бави нити може да се бави садржајем и начином вршења свете Литургије и других црквених богослужења. То је искључиво ствар интерног или аутономног црквеног поретка и законодавства, које држава прихвата као валидно, легитимно и легално у јавноправној сфери.
     
    Нико се, уосталом, не причешћује принудно већ добровољно. Неразумно је и крајње злонамерно очекивање оних који нити долазе у цркву нити се причешћују да ће сама Црква ускратити својим верницима оно што је за њу и за њих најважније и најсветије – свето Причешће. Притом поново апелујемо на све наше вернике да доследно и одговорно примењују све мере прописане за овај тешки период, посебно да у свете храмове улазе ради молитве и благослова појединачно или у групама до пет душа, за време богослужења у великим храмовима у више дозвољених група, али са што већим растојањем међу њима, а и када прате свето богослужење стојећи напољу, под отвореним небом, да се не окупљају у групе веће од дозвољеног растојања једних од других унутар сваке групе и између разних група.
     
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    @Desiderius Erasmus 

    Ako je Svetinja kao-takva - Svetinja, kakve onda veze ima sa kojom kasikom je uzimas? Ako je broj kasika vazan, onda ti ne verujes da je to Svetinja.

    Ili `ajde ovako. Nema kasike. Pricescujemo se, zamislimo to na trenutak, kao u ranoj Crkvi, kao i popovi danas - svi uzimamo Hleb u svoje ruke, i svi pijemo iz jedne Case, bez posrednog alata. Cim je prvi zarazeni gucnuo iz Case, po ponocnoj logici nekih, zaraza je morala da predje u Casu.

    1) Pijes iz Case koja je zarazena, ili nije zarazena; ne postoji sredina. Da li ces da pijes, ili ne?

    2) Popovi su u oltaru, jedan od njih je zarazen. Pricescuju se i danas ovako. Zarazeni jeste ili nije zarazio Casu. Da li onda uopste menjanje kasika ima ikakvog smisla? Zar ne uvidjas koliko je ovakav stav pre svega logicki pomeren u pamet i apsurdan, da ne idemo dalje jos u samu sustost nase (zive) vere?

    Ako neko misli da moze da se zarazi na bilo koji nacin preko te Case, taj uopste i ne treba da prilazi, dok god ne ispravi svoje misljenje.

    "Jer sud sebi jede i pije, ne razlikujuci Tela i Krvi Gospodnje od obicnog jela".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    1) Pijes iz Case koja je zarazena, ili nije zarazena; ne postoji sredina. Da li ces da pijes, ili ne?

    Pijem, isto kao što se i sad pričešćujem iz iste kašičice, ali to ne znači da Crkva ne bi trebalo u vreme epidemije da razmišlja o alternativnim načinima pričešćivanja. Nego me ono oko uplesnjivanja Evharistije baš interesuje: da li je to tačno i, ako jeste, kako to objasniti?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Inace, meni licno posle dugog i dubokog razmisljanja confused1, sve sto nam se desava sa koronom, dosao sam do nekih uvida Just_Cuz_19 da ovo danas mozda i jeste nesto u smislu onoga sto sam naveo od sv.Dionisija Aleksandrijskog, kada je u njegovo vreme vladala velika i vrlo smrtonosna kuga u Rims. carstvu i samoj Aleksandriji, .... i koji je napisao da je to vreme i sama kuga, i smrt sto nosi sa sobom, posluzilo radi "obrazovanja i ispita" za hriscane toga doba.

    Tako nekako mi deluje i sada, pa, licno ispitujem svoju veru i savest kao hriscanim, sta verujem i kako verujem u Boga i na osnovu nekih odgovora i idem, prvo u grad i medju ljude (jer mi mere opreza koje postujem ne garantuju bas 100% da necu da se zarazim nekako, nego mora malo i neka vera i pouzdanje u Boga da ce biti sve u redu, i onda licno sam sve uradio sto sam mogao u vezi korone i onda kako da Bog,...),.....tako i za pricesce gde mi licna vera i savest nekako 'kazu' i nemam strah od zaraze kroz pricescivanje kakva je praksa danas u crkvi.

    Ali, znam, da svako ima slobodu i svoju savest i licnu veru u Boga i sam za sebe stoji svim tim stvarima pred Bogom i ako zeli da se pricesti drugacije, licno nemam problema i sam bi se povinovao takvoj praksi.

    To je to neko moje sto imam, ....idem na temu o Adamu, .... :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Бата  Оби, не знам зашто си толико запенио,мање више сваком литуријском вернику је јасно шта за нас значи причешће,али да ли ти капираш да 90% наших  суграђана ,комшија,пријатеља, немају тај став,нити имају представу о "телу и крви Христовој"а тај проценат ће вероватно остати до свршетка света.

    Њима смо ми у овом тренутку преносиоци заразе, људи су уплашени,немају (нажалост) утеху у светом путиру,Христу уопште.

    Е сад,ако је теби циљ да се бусаш у груди хришћанске,како ето ти имаш лека,а друге ко шиша,машимо поенту и у том смислу треба наћи неки компромис,ето рецимо да не преносе уживо на тв-у ,како се тамо неки затуцани хришћани причешћују на улици из исте кашике...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Desiderius Erasmus рече

    Pijem, isto kao što se i sad pričešćujem iz iste kašičice, ali to ne znači da Crkva ne bi trebalo u vreme epidemije da razmišlja o alternativnim načinima pričešćivanja. Nego me ono oko uplesnjivanja Evharistije baš interesuje: da li je to tačno i, ako jeste, kako to objasniti?

    Nisi mi odgovorio na pitanje - sta ce ti alternativni nacini ako si tvrdo uveren da pristupas Svetinji nad svetinjama?

    ...

    Ne, nikad nisam cuo ili video da se Svetinja uplesnivi. Ako bi to bio slucaj, postavljaju se pitanje kako je uopste do toga moglo da dodje, kad odlicno znamo da se Svetinja UVEK u nadjubljoj poboznosti upotrebljava do kraja, ma koliko je ostalo posle ljudi koji joj prilaze. Ona nije namenjena za zimnicu i da stoji u tegli, nego da se uzme odmah i sad, jer se naredne sluzbe osvecuje nova.

    Ona koja se cuva za bolesnike stoji samo do sledece liturgije, koja je najdalje za sedmicu, sto opet sasvim obesmisljava ovakve tvrdnje.

    Znaci, `aj da se manemo tog rekla-kazala, ovih dana me po fb bombarduju "znalci" svega i svacega takvim provalama da vec imam svrab od toga.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

    Pijem, isto kao što se i sad pričešćujem iz iste kašičice, ali to ne znači da Crkva ne bi trebalo u vreme epidemije da razmišlja o alternativnim načinima pričešćivanja

    Ovo je jednako kapitulaciji pred Sotonom, zar ne vidiš? :mahmah:

    Kako može neko da se razboli jer pije iz posude u kojoj se nalazi krv Hristova?

    Ako ne veruješ da je to stvarno krv Hristova onda uistinu ne veruješ te nema nikakvog smisla da praktikuješ taj najobičniji ritual, relikt prošlosti, stvar folklora, sujeverje itd.

    Budi, dakle, kao Kalvin (ali nemoj da sproviš privatnu inkviziciju).

    Ili kao Cvingli (ali nemoj da daviš anabaptiste).

    :pcelica:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Nisi mi odgovorio na pitanje - sta ce ti alternativni nacini ako si tvrdi uveren da pristupas Svetinji nad svetinjama?

    Zato što se Svetinja nad svetinjama unosi putem određenih predmeta. A ni među teolozima ne postoji jedinstven stav da li se preko tih predmeta može preneti zaraza. A u vreme epidemije rizik treba svesti na minimum. Eto, tako nekako.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Tumaralo. рече

    Ovo je jednako kapitulaciji pred Sotonom, zar ne vidiš? :mahmah:

    Kako može neko da se razboli jer pije iz posude u kojoj se nalazi krv Hristova?

    Ako ne veruješ da je to stvarno krv Hristova onda uistinu ne veruješ te nema nikakvog smisla da praktikuješ taj najobičniji ritual, relikt prošlosti, stvar folklora, sujeverje itd.

    Budi, dakle, kao Kalvin (ali nemoj da sproviš privatnu inkviziciju).

    Ili kao Cvingli (ali nemoj da daviš anabaptiste).

    :pcelica:

    Pa jel si pročitao tekst koji je Đurović postavio?

    Pogotovu što je naveo citate svetaca koji su savetovali mere opreza?

    Da ne idemo opet u to Šta je Pričešće a šta nije...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Поштујем сваку одлуку Синода, али да се мењају богослужбене праксе због притиска јавности - није добро. Плашим се да се не створи смутња код верника. Зато ми је ово саопштење Синода од данас ОК. Уноси мир и отклања недоумице код верника.

    Свети Атанасије Велики каже: Знај да треба да служиш не времену, већ Богу. Тако да, нећемо се по Блицу равнати. Лепо је рекао отац @Иван Ц. - боље и да нас закатанче него да због Новости, Блица и осталих правимо спрдачину и уносимо немир међу вернике.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Зосима рече

    Бата  Оби, не знам зашто си толико запенио,мање више сваком литуријском вернику је јасно шта за нас значи причешће,али да ли ти капираш да 90% наших  суграђана ,комшија,пријатеља, немају тај став,нити имају представу о "телу и крви Христовој"а тај проценат ће вероватно остати до свршетка света.

    Њима смо ми у овом тренутку преносиоци заразе, људи су уплашени,немају (нажалост) утеху у светом путиру,Христу уопште.

    Е сад,ако је теби циљ да се бусаш у груди хришћанске,како ето ти имаш лека,а друге ко шиша,машимо поенту и у том смислу треба наћи неки компромис,ето рецимо да не преносе уживо на тв-у ,како се тамо неки затуцани хришћани причешћују на улици из исте кашике...

     

    Nisam ja brate zapenio, znas i sam da ja uvek pisem manje-vise slicno, vec dekadu unazad.

    Medjutim, ja sam ucitelj Crkve (kad sad promislim - ne znam kol`ko je uopste bilo pametno da se time i bavim), i imam odgovornost visestruko vecu od bilo koga od vas ovde. Kad je potreba, ja ne smem samo da cutim, premda veliku vecinu tema ovde izbegavam vec danima, i `fala velikome Bogu - nemam uopste nameru da se na njih vracam.

    Ali ovde sam us`o da odgovorim bas na tvoju poruku sa prve strane, i eto ovaj desiderius me zadrza.

    Uglavnom, ovo sto ja pokusavam da kazem je kukanje na glas, nikome nikakvo licno osudjivanje.

    I ono najvaznije: sta mislis, kako ce slaboverni da reaguje, kad ono sto je susti Centar poboznosti, mi sa duzim stazom pocnemo da izbegavamo iz nekakve bojazni? Da li ce to da ih ohrabri i privuce Svetinji, ili ce da ih odbije?

    Pazi, ovde nema niceg licno naseg, ne govorimo o licnom podvigu ili veri ili cemu vec - to neki pokusavaju da tako predstave, i tako se sakriju iza te tvrdnje - ovde je rec o samom Temelju nase vere, koji ne zavisi od nase licne poboznosti, nego je takav kakav jeste uvek i doveka.

    Mi smo svi uvek neizmerno slabi i nemocni, ali mi ljude ne zovemo u Crkvu nas radi, nego radi Jakoga.

    Ne, ako sad zatajimo i ako se sablaznimo o Svetinju, tim bljutavim stavom odbicemo mnoge od Nje mozda i trajno.
    A "tesko, tesko onom koji sablazni jednog od ovih malih".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Desiderius Erasmus рече

    Zato što se Svetinja nad svetinjama unosi putem određenih predmeta. A ni među teolozima ne postoji jedinstven stav da li se preko tih predmeta može preneti zaraza. A u vreme epidemije rizik treba svesti na minimum. Eto, tako nekako.

    Pa recimo da si zamenio kasiku, ali je jedan pop zarazen i pio iz Case, iz koje se mi posle pricescujemo. Hello, ima li koga kod kuce?
    I opet - ne gutas ti kasiku, nego Svetinju, jer kasika sluzi Njoj, ne obrnuto.

    Mislim, ono, mene licno bas briga kako ce ko stvarno da se ponasa, "ja rekoh i spasih dusu svoju", ali prosto ne verujem kakvo cerecenje logike ljudi primenjuju da bi nekako uglavili sebe i svoje misljenje u ono sto misljenju ne podleze nikad.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Pa recimo da si zamenio kasiku, ali je jedan pop zarazen i pio iz Case, iz koje se mi posle pricescujemo. Ima li koga kod kuce?
    I opet - ne gutas ti kasiku, nego Svetinju, jer kasika sluzi Njoj, ne obrnuto.

    Mislim, ono, mene licno bas briga kako ce ko stvarno da se ponasa, "ja rekoh i spasih dusu svoju", ali prosto ne verujem kakvo cerecenje logike ljudi primenjuju da bi nekako uglavili sebe i svoje misljenje u ono sto misljenju ne podleze nikad.

    Да. То је ствар срца. Зато и треба оставити закључано унутра, осим можда вас свештеника, који осећате обавезу да реагујете.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вукашин рече

    Да. То је ствар срца. Зато и треба оставити закључано унутра, осим можда вас свештеника, који осећате обавезу да реагујете.

    Ja nisam svestenik. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, obi-wan рече

    Pa recimo da si zamenio kasiku, ali je jedan pop zarazen i pio iz Case, iz koje se mi posle pricescujemo. Ima li koga kod kuce?
    I opet - ne gutas ti kasiku, nego Svetinju, jer kasika sluzi Njoj, ne obrnuto.

    Pa, da, o tome sam vec par puta nesto napisao u porukama, na sluzbi i liturgiji svestenik vrsi proskomidiju i dolaze cesto u bliski kontakt i na kraju se i zajedno vise njih pricescuju iz iste Case (pre svih ostalih pricesnika, koji se posle svi ostali verni pricescuju iz te Case) i tu vec postoji opasnost zaraze.

    Tako da, ne znam, sta je sledece ako pratimo tok misli da se preko pricescivanja mozemo zaraziti, .... jer, svetski gledano ovaj Koen je u pravu, eto, ni kasicica koja se kao dezinfikuje ne pruza 100% siguraciju,....jos kad bi ovaj Koen znao za ovo sta rade svestenici u oltaru,.... :stadaradim:(moram od muke da se kezim,....:smeh1:)

    Tako da, braco moja, na kraju krajeva ispada, da bez neke vere ne treba ni prilaziti pricescu, jer nas nece bas neka druga praksa spasiti od bolesti, nego je to sve do Boga i nas samih koji prilazimo pricescu,.... jer i bez virusa i epidemija ap.Pavle kaze da su mnogi slabi i bolesni i cak i umiru, jer se nedostojno pricescuju.

    Jer, i meni licno po veri deluje da kasicica sluzi Svetinji i Njoj i Njemu, ne obrnuto, kako Obi rece.

    (sad stvarno odoh na temu o nasem Adamu....0703_read)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...