Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Саопштење Епископа шабачког Господина Јеротеја поводом плана да у Јадру буде отворен рудник

    Драга децо наша духовна,

    Богољубиви народе Епархије шабачке,

    Већ недељама поједине интересне групе настоје да унесу смутњу у народ, износећи потпуно лажни и тенденциозни став да Црква није уз свој верни народ, чак и да је против интереса народа. Тај став је колико лажан, толико и немогућ, апсурдан зато што између Цркве и народа не постоји никаква разлика. То нису две одвојене целине, па да Црква саопштењима, декретима и коминикеима обавештава народ и намеће му ставове по неком питању или проблему. Црква јесте сабрани народ Божји. Као и увек у историји, посебно српског православног народа, Црква се са народом, као и народ са својом Црквом, истовремено радује и истовремено страда, истовремено тугује, а потом заједно прославља. Не сведочи ли, најубедљивије, посебно нама у Епархији шабачкој, не тако давна историја страдања, мучеништва, али и славне победе и обнове народног живота у Првом светском рату, када је чак и наш Саборни шабачки храм постао место мучеништва, али и место прослављања наших предака; не сведочи ли, уосталом, нашем васцелом роду страдање, трајање и опстајање на Косову и Метохији, који и јесу један велики земаљски храм. Стога, дужност ми је, као Вашем Епископу, да укажем на то да је Црква увек била, јесте и биће једно са вама, са својим верним народом.

    Потребно је, исто тако,  да знамо и то да се Црква не може стављати на страну или поистоветити ни са једном идеологијом, политичком странком или интересном групом. Не постоји ниједан, било чији интерес за који Црква може бити употребљена, односно злоупотребљена. Господ Христос није у свет дошао због неке групе људи или једног народа, него је у свет дошао да би се спасли сви људи, праведници и грешници, без разлике, „јер Он својим сунцем обасјава и зле и добре; и даје дажд праведнима и неправеднима“ (Мат 5, 45).  Управо ту истину Црква увек и свуда сведочи. Зато су у заблуди сви који мисле да ће се Црква ставити на страну једне групе против друге. Црква је целина. Она обухвата сав народ, обухвата целину  народа, води бригу о свима и моли се за све. Зато и позива све, без обзира на разлике, на мир и јединство, на братску љубав, на одсуство агресије и искључивости, на међусобно праштање и добронамеран разговор у којем свако сваког уважава ради налажења најбољег решења за живот народа. На ово нас позива и Богородични пост у коме се налазимо, као време појачане молитве Господу и Мајци Божијој, уздржавања од прекомерне хране и интензивније борбе против грешних и погрешних мисли и дела, односно најпре зла у нама самима. Потребно је да сви заједно призовемо Божији мир у своје душе да би међу нама била „добра воља“ (Лука 2, 14), као основни предуслов за братски разговор и договор. По речима светог Апостола Павла, „све нека бива благообразно и уредно“ (1 Кор 14, 40) пошто Бог наш „није Бог нереда, него мира“ (1 Кор 14, 33). Зато се, сви ми који живимо у  Епархији шабачкој, молимо за слогу у нашем народу, а нарочито за људско и патриотско уважавање и поштовање међу свима.

    На богослужењима се посведневно молимо за сваки град, село, земљу и оне који вером живе у њима, за благорастворење ваздуха, за изобиље плодова земаљских и времена мирна. То је језик Цркве Христове и она се дуже од две хиљаде година свакодневно изјашњава по овом питању. Ми смо сви позвани, као синови првог човека Адама, да имамо свештени однос према Божијој творевини јер Бог „све што је створио, добро беше веома“ (Пост 1, 31). Постављени смо да будемо мудри управитељи и корисници те творевине, али и њени одговорни чувари и заштитници, попут Адама, кога је Бог поставио „у врту Едемском, да га ради и да га чува“ (Пост 2, 15). Управо зато је Светосавска Црква, пре две године, у својој Божићној посланици актуелизовала ово своје учење опомињући да када се од природе отима и када се не живи у сагласју са поретком који је Бог установио, она престаје да бива нашим мирољубивим стаништем. Она дуго памти и трпи неправду, али пре или касније узвраћа ударцима.

    Бог нам је природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње. Између ова два принципа неопходан је баланс. Стога се молимо Богу да нас умудри да дамо прилику да о питању рудника у Јадру, пре свега, одговорно и савесно, без идеолошких предзнака и циљева, реч дају стручњаци: рударске и геолошке, шумарске, агрономске и еколошке струке, хемичари и биолози, стручњаци за пословну, макро економију и војну географију, демографи и правници, како би ово питање било решавано као егзистенцијално, а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта.

    Тек када буду утврђени објективни и поуздани научни ставови по свим наведеним парамeтрима, уз примену мудрог принципа “десет пута мери, једном сеци”, треба опрезно и без журбе приступати доношењу одлука по оваквим питањима.

    Епископ шабачки Јеротеј




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Srbe na KiM niko i ne spominje vise. Koliko sad vodimo? 24:0. Strasno brate...ja ne znam sta se desava iz kulisa u prljavoj politici, ali kad poredas hronoloski cinjenice....covece, najprije nasi ljudi skinuse srpske uniforme i obukose siptarske - mislim na policajce. Dadosmo im GRANICU, pa pozivni broj, pa sudstvo, pa SVE institucije na severu - i na kraju, skinuse nasi ljudi i siptarske uniforme i izgubismo SVE.

    Dunes u pistaljku i uhapse te. Predsednik vodi 24:0 a ne moze i ne sme da ode na KiM.

    I vise niko nist ai ne prica. Ekonomski tigar Srbija...zaduzuje se astronomskim ciframa. BDP Srbije nije SRPKI kapital, nego se knjizi, recimo uzme Vlada dug 2 milijarde, upumpa u neke projekte i to je "rast ekonosmski".

     

    Ekonomski rast je sto Kinezi zgrnu milijarde od rudnika, sto Francuzi zgrnu milione od aerodrmoma, sto Fijat zgrne u kragujevcu - profit strancima, Srbima smece, izrabljeni biolesni radnici, i onda od ono crkavice sto robuju stranom okupatoru, od on eplacice, i oni se dodatno zaduze, i to je "ekonomski tigar".

    Ko ono rece: "NE AM GAZIVODE"!  I sta bi?

     

    Bre pukla je Nemacka i Skandinavija, pukla je Skandinavija od kad su liberalizovali "skandinavski mdel" kapitalizma pukli su ko ledenica...ali Vucuc fura svoje price. Trzi prugom za brze vozove, koja vodi u provaliju.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Milan Nikolic рече

    Како те није срамота да пред Богом вређаш и клевећеш људе?

    А шта сам вређао и клеветао? Пази ти шта пишеш, не клевећи сам. Да ли први није секретар и да ли други није у пензији и предавао у економској школи? Срећа има све црно на бело па не можеш да лажеш без последица.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Али рекао си само да је средњошколски наставник и пензионер. То је као када би за вл.Атанасија рекао да је само пензионер, што су многи и чинили. Чему такво понижавање људи, не знам. Шта тебе саблажњава, нечија пензија?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да ли те можда саблажњава што је предавао у економској школи? Јел ти не видиш неке везе између економије и рударења, између економије и свега што је повезано са рударењем?

    Случајно сам учио о томе из основне школе помажући деци. Привреда има секторе, а рударење је код многих примарни сектор, док се негде подразумева као секундарни сектор.

    Индустрија у вези литијума подразумева не само примарни, него и секундарни сектор где индустрија може бити тешка и лакша, на пример можемо и обрађивати метал и правити батерије.

    Онај твој је електротехничар, а хоће да се меша у физичку хемију, што је у реду, али само морамо ставити све на своје место. Не можеш ти њега уздизати у висине, а друге срозавати.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Закукаше Срби у невољи, ал' се Живог Бога не сетише, нити Бога, нити својих греха.

    Ови рудници ( цела Србија мапирана) су као једна пошаст из Николајеве Литургије. Ако Бог допусти, па нека буде, да се можда неки будући отрезне, али чинићу оно што могу да се не деси и молити се Богу да не допусти. Остало је млаћење празне сламе, прође време у препуцавањима.

    Ко хоће да види какав је дух владао међу Титовим послушницима, нека гледа данас ове који на све стране по Вучичевим медијима заговарају копање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Каква је то безумност, спречавати неки технолошки развој. И сутра када будемо слали било шта на Месец, појављиваће се разне лудости. Тако сада неки кукају на руднике, као да Србија није никла на рудницима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Milan Nikolic рече

    Али рекао си само да је средњошколски наставник и пензионер. То је као када би за вл.Атанасија рекао да је само пензионер, што су многи и чинили. Чему такво понижавање људи, не знам. Шта тебе саблажњава, нечија пензија?

    А требао сам целу биографију да напишем? Написао сам најбитније. Универзитетске професоре понижава средњошколски професор у пензији. Нећу више с тобом да се препирем. Ако наставиш да ме смараш ставићу те опет на игнорисање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Очигледно је да ти не разумеш шта значи асистент природно математичког факултета. Он је докторирао на факултету за физичку хемију, а готово цео радни век је провео у Институту за општу и физичку хемију. Ти си, једноставно, шарлатан, изгледа у свему.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 53 минута, Milan Nikolic рече

    Очигледно је да ти не разумеш шта значи асистент природно математичког факултета. Он је докторирао на факултету за физичку хемију, а готово цео радни век је провео у Институту за општу и физичку хемију. Ти си, једноставно, шарлатан, изгледа у свему.

    Довиђења.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Па тако је, када си само политички острашћен против Вучића. О том проблему политичарења говоре сви који желе добро земљи, тако и Епископ шабачки. Тако каже и уважени дипломата Миливојевић.

    Погледати од 21:04

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 часа, Milan Nikolic рече

    Значи теби је фрка што пуца у Шведској, док седиш у Грчкој где је ваљда супер.

    Ma, ja sam otisao iz nuzde. Svako ima svoju pricu. Ne mislis valjda da je oko 3-4 miliona Srba (tako kazu da nas ima toliko) u tzv. dijaspori sve fukara i izdajnik?

    U Solunu ili ovde-onde, ja sam nomad moderni. Kao i vecina.

    Komentar ti je cisto SNSovski - recimo kao da je Nesorovic za ono sto je i Cuta, samo zato jer je digao glas protiv Tinta.  Nema veze gde ja sedim, nisam j atema - ili mislis da jesam? Ili mislis da ko u Srbiji kaze protiv predsednika da je izdajnik, a an Srbije nema niko nist ada prica?

    Da j epredsednik pametan on bi radio sa tzv dijasporom. To je vise od pola Srbije.

    Eto kavi su Srbi: za vrijem rata u BiH Tudjman je svim Hrvatima dao drzavljanstva. Izbegli Srbi iz Hrvatske nisu mogli u Srbiji dobiti ni izbjeglicki status lako. Kamoli srpska dokumenta.

    A 30 g. posle rata, tek na predlog Dodika, Srbij apocela da dijeli drzavljanstva. Dok se u konzulatu Srbiju u BL, uhljebi neki, sve rade da OTEZAJU da Srbi dobiju drzavljanstva. Toliko o tome.

    Orbanov pasos ima mozda i 500 000 Srba iz Vojvodine. Da ne govorim o Madjarima. Ima ga ko je god imao cuku-kukun-dedu Madjara. Al ne da Srbin Srbinu - jok.

    PS

    Uzgdred, Milane znas li da su utjerivaci dugova, izvrsitelji - gori su od Arkanovih dzelata onomad - NUZDA koju je NATO trazio. Nikola Vrzic je to izneo - sporazum sa NATO je, pored vojnih stvari, zahtevao i izvrsitelje! E, predsednik toj bagri nista ne moze i ne sme - to govori koliko je ona samostalna. Kave veze ima Rio Tinoto i gde Cirilicar "sedi"?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ali neverovatno - dakle Novosti su pro-pro-pro-SNS novine. Po 20 puta dnevno spominju predsednika u superlativu....a pazi ovo:

     

    “NEOČEKIVAN” ŠAMAR FRANCUSKOJ VOJNOJ INDUSTRIJI: Kazahstan kupio i dobio šest aviona Su-30SM umesto francuskog Rafala (VIDEO)

    WWW.NOVOSTI.RS

    VAZDUHOPLOVSTVO Kazahstana ojačalo je svoju flotu sa šest novih višenamenskih lovaca Su-30SM iz Irkutskog avio-zavoda, koji je deo Ujedinjene avio-korporacije.

    Pa sto Srbija nije udarila "neocekivan" samar Francuskoj? Sto kupuje Rafale od njih? Onaj koji prima samar od Francuske, divi se onima koji udaraju samar Francuskoj. Zalosno.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ćiriličar рече

    recimo kao da je Nesorovic za ono sto je i Cuta

    Поента је у ,,не знате каквога сте духа". У овом случају, тражите да воља народа буде ваша са улице и од руље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...