Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Саопштење Епископа шабачког Господина Јеротеја поводом плана да у Јадру буде отворен рудник

    Драга децо наша духовна,

    Богољубиви народе Епархије шабачке,

    Већ недељама поједине интересне групе настоје да унесу смутњу у народ, износећи потпуно лажни и тенденциозни став да Црква није уз свој верни народ, чак и да је против интереса народа. Тај став је колико лажан, толико и немогућ, апсурдан зато што између Цркве и народа не постоји никаква разлика. То нису две одвојене целине, па да Црква саопштењима, декретима и коминикеима обавештава народ и намеће му ставове по неком питању или проблему. Црква јесте сабрани народ Божји. Као и увек у историји, посебно српског православног народа, Црква се са народом, као и народ са својом Црквом, истовремено радује и истовремено страда, истовремено тугује, а потом заједно прославља. Не сведочи ли, најубедљивије, посебно нама у Епархији шабачкој, не тако давна историја страдања, мучеништва, али и славне победе и обнове народног живота у Првом светском рату, када је чак и наш Саборни шабачки храм постао место мучеништва, али и место прослављања наших предака; не сведочи ли, уосталом, нашем васцелом роду страдање, трајање и опстајање на Косову и Метохији, који и јесу један велики земаљски храм. Стога, дужност ми је, као Вашем Епископу, да укажем на то да је Црква увек била, јесте и биће једно са вама, са својим верним народом.

    Потребно је, исто тако,  да знамо и то да се Црква не може стављати на страну или поистоветити ни са једном идеологијом, политичком странком или интересном групом. Не постоји ниједан, било чији интерес за који Црква може бити употребљена, односно злоупотребљена. Господ Христос није у свет дошао због неке групе људи или једног народа, него је у свет дошао да би се спасли сви људи, праведници и грешници, без разлике, „јер Он својим сунцем обасјава и зле и добре; и даје дажд праведнима и неправеднима“ (Мат 5, 45).  Управо ту истину Црква увек и свуда сведочи. Зато су у заблуди сви који мисле да ће се Црква ставити на страну једне групе против друге. Црква је целина. Она обухвата сав народ, обухвата целину  народа, води бригу о свима и моли се за све. Зато и позива све, без обзира на разлике, на мир и јединство, на братску љубав, на одсуство агресије и искључивости, на међусобно праштање и добронамеран разговор у којем свако сваког уважава ради налажења најбољег решења за живот народа. На ово нас позива и Богородични пост у коме се налазимо, као време појачане молитве Господу и Мајци Божијој, уздржавања од прекомерне хране и интензивније борбе против грешних и погрешних мисли и дела, односно најпре зла у нама самима. Потребно је да сви заједно призовемо Божији мир у своје душе да би међу нама била „добра воља“ (Лука 2, 14), као основни предуслов за братски разговор и договор. По речима светог Апостола Павла, „све нека бива благообразно и уредно“ (1 Кор 14, 40) пошто Бог наш „није Бог нереда, него мира“ (1 Кор 14, 33). Зато се, сви ми који живимо у  Епархији шабачкој, молимо за слогу у нашем народу, а нарочито за људско и патриотско уважавање и поштовање међу свима.

    На богослужењима се посведневно молимо за сваки град, село, земљу и оне који вером живе у њима, за благорастворење ваздуха, за изобиље плодова земаљских и времена мирна. То је језик Цркве Христове и она се дуже од две хиљаде година свакодневно изјашњава по овом питању. Ми смо сви позвани, као синови првог човека Адама, да имамо свештени однос према Божијој творевини јер Бог „све што је створио, добро беше веома“ (Пост 1, 31). Постављени смо да будемо мудри управитељи и корисници те творевине, али и њени одговорни чувари и заштитници, попут Адама, кога је Бог поставио „у врту Едемском, да га ради и да га чува“ (Пост 2, 15). Управо зато је Светосавска Црква, пре две године, у својој Божићној посланици актуелизовала ово своје учење опомињући да када се од природе отима и када се не живи у сагласју са поретком који је Бог установио, она престаје да бива нашим мирољубивим стаништем. Она дуго памти и трпи неправду, али пре или касније узвраћа ударцима.

    Бог нам је природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње. Између ова два принципа неопходан је баланс. Стога се молимо Богу да нас умудри да дамо прилику да о питању рудника у Јадру, пре свега, одговорно и савесно, без идеолошких предзнака и циљева, реч дају стручњаци: рударске и геолошке, шумарске, агрономске и еколошке струке, хемичари и биолози, стручњаци за пословну, макро економију и војну географију, демографи и правници, како би ово питање било решавано као егзистенцијално, а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта.

    Тек када буду утврђени објективни и поуздани научни ставови по свим наведеним парамeтрима, уз примену мудрог принципа “десет пута мери, једном сеци”, треба опрезно и без журбе приступати доношењу одлука по оваквим питањима.

    Епископ шабачки Јеротеј




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Тај paper, како су га назвали, нема везе са животом, тачније нема везе са Јадром. Тако опште набацане анализе су лудило мозга. Хвала Богу па ће струка на терену казати своје.

    Таквих глупости и измишљотина, само зато што се може фантазирати, нисам очекивао од било кога писменог. Зато је све то неозбиљно, чак смешно и не завређује пажњу.

    Али све о руднику Јадар ће се говорити на веома озбиљан и стручан начин. Имамо две године до покретања изградње, и још две до почетка са радом, дакле 4г. да се све провери.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не би ме чудило да је Тинто лобирао да се овакве глупости пишу о руднику, чак је то највероватније. Шта су нам увалили ови из прошле власти то је ужас.

    Чуј, биће страшно због чак две депоније јаловине, као да једна може бити прихватљиво, и то не у близини реке, него негде на брду.

    Људи, рудник Јадар неће имати депонију рудне јаловине у Србији, осим унутар земље одакле је узета руда на дубини од 350 до 600 метара.

    Може бити грађевинске депоније у фази изградње Рудника, што мора бити третирано као рудна јаловина, и о томе се мора разматрати.

    Овакви папири само слуђују људе изношењем нетачних података о Јадру, иначе је проблем неупоредиво мањи. Рудник треба бити бомбоница.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Milan Nikolic рече

    Па дај неки аргумент против Рудника због доказа о неизбежној опасности. Шта ако си ти истролован.

    Твој аргумент је твој идол. Да му је у користи да народ хероин троши, ти би нашао оправдање и научне доказе да је идол у праву. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Вукашин рече

    Све то стоји, али треба рећи народу да је Шолц дошао и донео ултиматум, а не да се ради о нашим западним пријатељима и о не знам каквој потенцијалној заради.

     

     

    Arsenijević posle hapšenja zbog pištaljke: Na KiM od Srba ostalo samo ono što nema kud i nema gde

    LAT.RT.RS

    Prema njemu, Srbi na Kosovu imaju dve opcije – da odu u užu Srbiju u kolektivne centre ili da "stvari uzmu u svoje ruke" i izbore za svoja zagarantovana prava

     

    Да је папизам најбоља организација Цркве не би Сабори постојали, но је папизам оно што се показао за 1000 година.

    Па кад људи у целибату (папе) који су свој живот посветиле Богу, не могу да буду непогрешиви - како то да наш председник поста политички, спрски папа?

     

    Одједаред Шилц и Макрон заволеше Србију, а знамо како је воле...најгоре је то "а шта да нема Вучича"? Па ништа, ако је Србија спала на једног "спаситеља" тешко Србији.

     

    Фарса за фарсом....ужасне манипулације народом....све више се питам шта је Бокану...а осллањао сам се дота на његово мишљење.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Саласије рече

    Твој аргумент је твој идол. Да му је у користи да народ хероин троши, ти би нашао оправдање и научне доказе да је идол у праву. 

    Као да народ већ сто година не троши хероин из англосаксонских токова. Невероватно је колико ви који само булазните играте на њихову карту.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ćiriličar рече

    Па кад људи у целибату (папе) који су свој живот посветиле Богу, не могу да буду непогрешиви - како то да наш председник поста политички, спрски папа?

     

    Одједаред Шилц и Макрон заволеше Србију, а знамо како је воле...најгоре је то "а шта да нема Вучича"? Па ништа, ако је Србија спала на једног "спаситеља" тешко Србији.

     

    Фарса за фарсом....ужасне манипулације народом....све више се питам шта је Бокану...а осллањао сам се доста на његово мишљење

    Бокан само разуме колико је важна Држава, да у Држави имамо нешто свето, благословено и непобедиво, јер је Богом дано и Богом вођено, што Држава и покушава данас да чини на челу са верујућима. Не питајте своје предрасуде, него послушајте свете оце.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Milan Nikolic Чудно да се ти или правиш Енглез или си идолопоклоник.

    Ако народ не жели "богатство" које нуде пљачкаши Рио Тинта - па шта председинк мисли да је? Мали Бог!

     

    И, Србији отели 15% територије, угњетавају јој народ доле, и сад Србија нека кличева држава не може да отера једну компанију? Не може кад не жели.

     

    Пуцају ситеми у Немачкој и Скандинавији, само то народ у Србији не зна, па је лако председнику да им маже очи - пуца све, и што више пуца председник више "подмазује" либерални капитализам....нема, људи, ништа од тога! Ништа....то су преседникове фантасмагорије....он личи на човјека који иде пешке брзом пругом који води у провалују! Није то само са Рио Тинтом...са свом том либерал капиталистичком говнаријом! Нема од тога НИШТА! Завалио је државу и наорд појединачно у дугове до грла, и то је то. Шака ликова се обогатила у томе и то је та прича....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Milan Nikolic Маилане....мани ме тих "омилја"....плиз....мани ме тога. Спусти терминологију са "небеса" мало у рудник, на нивое белосветских фукара и пљачкаша....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ćiriličar

    Добро. И каква је теби сада мисија у Грчкој? Вучић ће барем бити са својим народом и неће се одвајати од њега. Гледаће да у Јадру буде све како треба. Не разумеју то неки људи. Неки фанатизам је ударио у мозак многих људи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, Ćiriličar рече

    @Milan Nikolic Чудно да се ти или правиш Енглез или си идолопоклоник.

    Ако народ не жели "богатство" које нуде пљачкаши Рио Тинта - па шта председинк мисли да је? Мали Бог!

     

    И, Србији отели 15% територије, угњетавају јој народ доле, и сад Србија нека кличева држава не може да отера једну компанију? Не може кад не жели.

     

    Пуцају ситеми у Немачкој и Скандинавији, само то народ у Србији не зна, па је лако председнику да им маже очи - пуца све, и што више пуца председник више "подмазује" либерални капитализам....нема, људи, ништа од тога! Ништа....то су преседникове фантасмагорије....он личи на човјека који иде пешке брзом пругом који води у провалују! Није то само са Рио Тинтом...са свом том либерал капиталистичком говнаријом! Нема од тога НИШТА! Завалио је државу и наорд појединачно у дугове до грла, и то је то. Шака ликова се обогатила у томе и то је та прича....

    Можемо још нешто да продамо, да би могли да наставимо да се задужујемо, а кад то стане иде банкрот и пуца динар. Трошимо много више него што зарађујемо. Може се још нешто продати, као ЕПС, национални паркови, али ништа се неће променити, само ће се одложити банкрот. 

    Занимљиво је да се највише задужујемо код приватних фондова.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, Milan Nikolic рече

    Тај paper, како су га назвали, нема везе са животом, тачније нема везе са Јадром. Тако опште набацане анализе су лудило мозга. Хвала Богу па ће струка на терену казати своје.

    Таквих глупости и измишљотина, само зато што се може фантазирати, нисам очекивао од било кога писменог. Зато је све то неозбиљно, чак смешно и не завређује пажњу.

    Али све о руднику Јадар ће се говорити на веома озбиљан и стручан начин. Имамо две године до покретања изградње, и још две до почетка са радом, дакле 4г. да се све провери.

    Чекај, ти си пре пар година носио фрижидере ако се не варам? Јеси ли у међувремену докторирао хемију или заштиту животне средине? С којим правом износиш такве оптужбе? Зато што ти је твој корумпирани председник то рекао? Испрани мозгу. Кад дође антихрист ти ћеш међу првима да проповедаш за њега.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Н И Н Е

    Погледај овде на 6:05 како је одговорено на питање о твојим ,,стручњацима". У том ,,памфлету", ,,нема ни н од науке". Издавач тог текста се сам оградио од њега.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...