Jump to content

Какав одговор ће дати Православље када се буду откриле друге настањиве планете?


Препоручена порука

Постављена слика


Моја маленкост већ има потпуни одговор на ово питање, барем колико могу себи да представим тумачење под свим догматским категоријама. Једном речју, постојање других настањивих планета потпуно је природно, односно потпуно је складно са (начином) постојања пале творевине. Већ сам говорио о новом тумачењу еволуције као последице Адамовог пада.

Велика је вероватноћа да ће се остварити човеков технолошки напредак у освајању далеких пространстава наше галаксије. Свемирско истраживање које врши НАСА направило је помак у откривању (детектовању) многих планета које орбитирају око других звезда која су слична нашем Сунцу, а те планете налазе се у ,,зони погодној за становање'', односно у потребној удаљености од својих сунца, нити превише далеко нити превише близу, и величине су сличне нашој Земљи.

Сви научници потврђују да не постоји никаква препрека да се живот могао појавити на било ком месту, односно на планетама које су у зони (удаљености од сунца) погодној за становање, то јест да се формира течна вода на површини. Пројекат ,,телескоп Кеплер'' од 2009. године донео је изузетно важне резултате који потврђују велики степен могућности постојања других планета налик Земљи.

Хришћани у савременом свету суочени су са новим изазовима. Научна открића у протекла два века већ су у великој мери довела хришћанско веровање у питање, а тек следи нови период још изазовнијих научних открића, што све означава да хришћани морају наставити да унапређују теолошка тумачења. Реч је о учењу - и тумачењу ,,стварања'' и последица Адамовог пада. Време је да православна теологија подари свој допринос у овом погледу.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

20110303172425u.jpg

Ускоро ће се почети са објављивањем откривених егзопланета (планете изван нашег Сунчевог система). Телескоп Кеплер који је лансиран у космос 2009. године и који орбитира око Сунца, непрекидно ,,посматра'' и бележи податке из једне области наше Галаксије која обухвата сазвежђа Лабуд и Лира.

milkywaykeplercroberts2.jpg

Тренутно се посматра преко 100 хиљада звезда како би се уочила појединачна одступања њиховог сјаја док планете круже и пролазе испред њих. Очекује се детектовање више од 1200 егзопланета. Посматрање се врши путем 42 уређаја који су слични дигиталним камерама и који су постављени у телескоп.

keplerchip5605300dpi.jpg

073348dkepler.jpg

На слици испод можете видети како реално изгледа Месечево помрачење Сунца, а на слици испод ње види се приказ на који начин се добија резултат о својству планете која орбитира око удаљене звезде и која је помрачује.

490475mainimage17858006.jpg

esppage.jpg

Резултати истраживања показаће само један проценат постојећих егзопланета из посматране области јер толико њих у просеку кружи стварајући транзит између нас и звезде. Број планета које ће се детектовати је и поред тога знатан.

locationsofkeplercandid.jpg

numbersofcandidatesfull.jpg

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако вас интересује детаљније начин и рачуница детектовања планете можете погледати овде пратећи упутства:

http://kepler.nasa.gov/multimedia/Interactives/keplerFlashAdvDiscovery/flash.cfm

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово еје врло занимљива тема брате Милане.

Постојање настањивих планета још увијек не би изискивало да Црква да неки свој одговор.

Мишљења сам да ако се пронађе некакв примитиван живот на некој од планета, у виду микроорганизама или бактерија, е то би онда захтјевало да Црква да свој одоговор. Јер ако би се десио такав један случај, онда би то дефинитивно била последица евоулције свемира и Црква би се морала ухватити у коштац са тим питањем коначно.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је боље уместо ''када'' у наслову ставити ''ако''.

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје. Да је сунце једина звијезда у видљивом универзуму, онда би се могло говорити о "ако", али пошто није, за сада се може "ако" стављати само у контекст проналска изванземаљског живота.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је боље уместо ''када'' у наслову ставити ''ако''.

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје. Да је сунце једина звијезда у видљивом универзуму, онда би се могло говорити о "ако", али пошто није, за сада се може "ако" стављати само у контекст проналска изванземаљског живота.

А шта подразумеваш под настањиве?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је боље уместо ''када'' у наслову ставити ''ако''.

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје. Да је сунце једина звијезда у видљивом универзуму, онда би се могло говорити о "ако", али пошто није, за сада се може "ако" стављати само у контекст проналска изванземаљског живота.

Па јесу се откриле или нису? У наслову каже - када се буду откриле.

Тј. јесу откривене или нису?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је боље уместо ''када'' у наслову ставити ''ако''.

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје. Да је сунце једина звијезда у видљивом универзуму, онда би се могло говорити о "ако", али пошто није, за сада се може "ако" стављати само у контекст проналска изванземаљског живота.

А шта подразумеваш под настањиве?

Па рецимо да на њој владају слични услови као на земљи. Да има атмосферу састављену од азота и кисеоника. Да има средњу температуру oko 15 степени као на земљи, да има сопствено магнетно поље као заштиту од космичке радијације, да на њој могу успјeвати биљке итд...

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је боље уместо ''када'' у наслову ставити ''ако''.

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје. Да је сунце једина звијезда у видљивом универзуму, онда би се могло говорити о "ако", али пошто није, за сада се може "ако" стављати само у контекст проналска изванземаљског живота.

Па јесу се откриле или нису? У наслову каже - када се буду откриле.

Тј. јесу откривене или нису?

Па јесу откривене, само наравно што иза тога не стоји 100% сигурност јер се откривање тих планета ипак врши са земље.

Имаш вијести колико хоћеш које говоре о могућем открићу настањиве планете:

http://carnegiescience.edu/news/potentially_habitable_planet_discovered

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никако не разумем где је то наука супротстављена хришћанству? Па шта, ако ми нисмо знали да постоје друге настањене планете, ако нисмо знали за теорију релативитета, ако нисмо знали за ТЕ то не значи да Бог то није знао или сад кад ми то знамо, онда значи нема Бога. Како то? Нисмо знали ни за Бога док нам Се није открио. Мислим да све то скупа нема никакве везе са постојањем Бога. Мислим да је проблем је у томе што ми све меримо степеном властите спознаје. Како се оно деци каже кад зановетају, "кад порестеш кашће ти се само", а тако је са човечанством уопште.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма ајде треба нам 15-20 година да одемо на Марс,ми причамо сад друге планете.Ајде нека мени неко да одговор шта је са другом страном месеца коју не можемо да видимо никад.За њу су причали да постоје грађевине или не знам ни ја шта?

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје.

Па јесу откривене, само наравно што иза тога не стоји 100% сигурност јер се откривање тих планета ипак врши са земље.

Имаш вијести колико хоћеш које говоре о могућем открићу настањиве планете:

Сад си ме мало збунио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма ајде треба нам 15-20 година да одемо на Марс,ми причамо сад друге планете.Ајде нека мени неко да одговор шта је са другом страном месеца коју не можемо да видимо никад.За њу су причали да постоје грађевине или не знам ни ја шта?

Ма нема никаквих грађевина, поготово данас када постоје шатлови и сателити и све ту могу лепо да сниме.

Теорије завере сковале су смијурију да су нацисти измислили моћан шатл који их је пребацио на тамну страну месеца где су направили своје настамбе..

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема ту шта "ако". Настањиве планете постоје.

Па јесу откривене, само наравно што иза тога не стоји 100% сигурност јер се откривање тих планета ипак врши са земље.

Имаш вијести колико хоћеш које говоре о могућем открићу настањиве планете:

Сад си ме мало збунио.

0304_smile4

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...