Jump to content

Шта мислите о богословском дијалогу Православне Цркве са римокатолицима?

Оцени ову тему


Guest Светлана

Римокатолици искрено желе уједињење са Православном Црквом?  

195 члановâ је гласало

  1. 1. Римокатолици искрено желе уједињење са Православном Црквом?

    • Желе
      33
    • Не желе
      41
    • Још увек немам мишљење о томе
      28
    • Само власт желе
      95


Препоручена порука

+!

Mt 6,17-18 

Ti naprotiv, kad postiš, pomaži glavu i umij lice da ne zapaze ljudi kako postiš, nego Otac tvoj, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.

 

Kako tko posti kod katolika čak i kad je obavezni post nije na meni suditi. Pojedinci poste i kad nije propisano.

No, smisao posta mnogi ne shvaćaju ispravno, čak i  na ovom forumu.

I svi u komisiji mogu postiti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Mt 6,17-18 

Ti naprotiv, kad postiš, pomaži glavu i umij lice da ne zapaze ljudi kako postiš, nego Otac tvoj, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.

 

Kako tko posti kod katolika čak i kad je obavezni post nije na meni suditi. Pojedinci poste i kad nije propisano.

No, smisao posta mnogi ne shvaćaju ispravno, čak i  na ovom forumu.

I svi u komisiji mogu postiti.

Тешко да се ко увек придржава и прописаног поста а камоли много више. То знам из окружења у ком живим а где је доста католика. А друго, питање није било о томе како ко пости него о томе како по том питању учи РКЦ а како ПЦ. Најприсутнија крилатица код католика по том питању је да "грех не улази на уста".

Забрањена ПОРУКА и забрањена ТЕМА далеко се чује. Живела слобода говора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako da pojasniš?

To je isto kao kad bih ja napisao da 99,9% Srba ne poste i džabe što imaju tipike.

Питање није било о томе како ко пости него о томе како по том питању учи РКЦ а како ПЦ. Треба да прочиташ бар претходни пост, већ сам ово исто рекао. А чињеница је да је РКЦ пост сасвим свела на минимум. Исто тако 99,9 посто католика не држи ни тај пост ако ћемо искрено. Е сад, разлику опет можемо гледати у оних преосталих 0,1 посто који посте.

Забрањена ПОРУКА и забрањена ТЕМА далеко се чује. Живела слобода говора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питање није било о томе како ко пости него о томе како по том питању учи РКЦ а како ПЦ. Треба да прочиташ бар претходни пост, већ сам ово исто рекао. А чињеница је да је РКЦ пост сасвим свела на минимум. Исто тако 99,9 посто католика не држи ни тај пост ако ћемо искрено. Е сад, разлику опет можемо гледати у оних преосталих 0,1 посто који посте.

Таман толико и Срба (који кажу да су православни) пости, по типику и мање од тога...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Таман толико и Срба (који кажу да су православни) пости, по типику и мање од тога...

 

Таман толико и Срба (који кажу да су православни) пости, по типику и мање од тога...

Управо и ти треба да читаш редом. Нисам ја наводио први проценте. Ја кажем само да постоји разлика између поста оних 0,1 посто католика и 0,1 православаца који посте.

Забрањена ПОРУКА и забрањена ТЕМА далеко се чује. Живела слобода говора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта мислите о појави да има све више произвођача хране у Србији који су препознали потребу да истичу на производе да су посни? Не бих баш рекао да је то због 0,1 посто а не ни због тек по којег посног дана у години.

Забрањена ПОРУКА и забрањена ТЕМА далеко се чује. Живела слобода говора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ок, него сте се ухватили поста а ту ни ми не стојимо баш добро. У пракси су правила типика много строжија него што их се људи придржавају па је онда ово њихово ублажавање отприлике као констатација стања на терену. И код нас се причало да ће се скраћивати неки постови.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ок, него сте се ухватили поста а ту ни ми не стојимо баш добро. У пракси су правила типика много строжија него што их се људи придржавају па је онда ово њихово ублажавање отприлике као констатација стања на терену. И код нас се причало да ће се скраћивати неки постови.

Па то је баш и било првобитно питање од којег је кренула расправа. Значи да поновим: Учење РКЦ о посту и учење ПЦ о посту?

Забрањена ПОРУКА и забрањена ТЕМА далеко се чује. Живела слобода говора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па то је баш и било првобитно питање од којег је кренула расправа. Значи да поновим: Учење РКЦ о посту и учење ПЦ о посту?

Jednostavno je. Smisao posta je isti, i trajanje onih glavnih je isto, ali KC svojim vernicima nije navalila teret koji ne mogu da iznesu, pa je većinu posta prepustila dobroj volji onih koji to žele i mogu. Kod vas su postovi strogi, pa ih zato samo malecna manjina i ispunjava, Sad, da li SPC radi ispravno ili KC? Kako rekoh. Post da bi bio efikasan, odnosno da vrši svoju funkciju MORA da bude dobrovoljan. Ako je na silu, kao i sve što se mora, vremenom prelazi u automatiku, kako i vidimo kod vas - pa je bitno, recimo, da sve bude na vodi, al se napucas ko prase, a o grešenju za vreme posta da i ne pričam. Isus jeste preporučio post, ali nije rekao da se tokom godine šest meseci posti ili koliko već. Kao i u mnogim stvarima, opet su se tu uvukle monaške prakse koje su se nametnule svima. Lako je monasima - ako i rade dok poste, znaju zašto to rade i znaju zašto poste tako dugo i naporno. Čovek koji živi u svetu nije toliko duhovan a i teže se živi, fizički, pa ti treba energija. Mislim da se kod vas više radi o ljudskom jarmu nego o stvari koja je potrebna takva kakvu sad imate, za spasenje duša.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jednostavno je. Smisao posta je isti, i trajanje onih glavnih je isto, ali KC svojim vernicima nije navalila teret koji ne mogu da iznesu, pa je većinu posta prepustila dobroj volji onih koji to žele i mogu. Kod vas su postovi strogi, pa ih zato samo malecna manjina i ispunjava, Sad, da li SPC radi ispravno ili KC? Kako rekoh. Post da bi bio efikasan, odnosno da vrši svoju funkciju MORA da bude dobrovoljan. Ako je na silu, kao i sve što se mora, vremenom prelazi u automatiku, kako i vidimo kod vas - pa je bitno, recimo, da sve bude na vodi, al se napucas ko prase, a o grešenju za vreme posta da i ne pričam. Isus jeste preporučio post, ali nije rekao da se tokom godine šest meseci posti ili koliko već. Kao i u mnogim stvarima, opet su se tu uvukle monaške prakse koje su se nametnule svima. Lako je monasima - ako i rade dok poste, znaju zašto to rade i znaju zašto poste tako dugo i naporno. Čovek koji živi u svetu nije toliko duhovan a i teže se živi, fizički, pa ti treba energija. Mislim da se kod vas više radi o ljudskom jarmu nego o stvari koja je potrebna takva kakvu sad imate, za spasenje duša.

Људи који не капирају пост, доживљавају га као јарам. Али дужом применом поста, он постане навика и потреба. Највећи смисао поста је у вежбању као што се спортиста вежбом припрема за напоре тако и онај који пости вежба вољу да се у датом моменту одрекне нечег погубног а примамљивог. Ја сам за строжи пост, али и у православној цркви када неко почиње са постом ради то постепено ако није од малена навикао тако да није оправдање онима који избегавају и да пробају да посте. И као што рекох дуготрајно вежбање увек донесе плод, пре или касније. Велика је предност и то што пост стално враћа човеку мисли на то зашто то ради па тако када пост траје 40-50 дана доста времена се проведе размишљајући о Богу и Божјим законима а то је свакао добро јер буди страх Божји у човеку који је ипак "почетак мудрости".

Забрањена ПОРУКА и забрањена ТЕМА далеко се чује. Живела слобода говора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ti tipici izakoni nemaju veze sa hrišćanstvom, lepo moj Midraš kaže "natovariš mu na vrat", post je filozofija uma a ne šta će da krkamo... evo ja postim strože nego pravoslavci, budisti, jehove, muslimani...ali ja imam svoj ritam i to nema veze sa hrišćanstvom ili zakonima...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Bilo bi zanimljivo čuti mišljenje o bogoslovskom dijalogu (i o postu, itd.) ovih nenametljivi i povučenih šutljivaca na dan sv. Silvestra, rimskog biskupa, koji je doživio slobodno ispovijedanje sv. Vjere:

http://vimeo.com/82875887

 

I post se obavlja u Radosti, kao i dijalog i sve što činimo na veću Slavu Božju!

Svako dobro svakog dana svima!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...