Jump to content

Православно учење о сујеверју , астрологији, врачању, магији и лажним пророцима

Оцени ову тему


Препоручена порука

Не ваља се нокте сећи и бацати у ватру.

Не ваља се умивати из сточног валова.

Не ваља се из неначете вреће или било какве друге посуде давати на зајам, јер ће кућу терати "малери".

Не ваља се прати рубље у уторак и млади петак, јер ће болети руке.

Не ваља се ићи гологлав, јер ће ти неко умрети.

Не ваља се наслањати на кућни довратник, седети на огњишту, кућном прагу и столу, јер то слути на сиротињу.

Не ваља се метлом тући децу, нити додиривати метлом, јер неће да расту. Ако се то десило, треба пљунути на метлу.

Не ваља се пустити госта из куће а ништа му не дати да понесе.

Не ваља се увече избацивати ђубре нити ићи на буњиште, јер може да се наиђе на "нечисте силе".

Не ваља се гаће под главу при спавању стављати, јер се много сања.

Не ваља се седети на тезги у радњи, јер ће ту радњу "пратити малери".

Не ваља се јести, а не прекрстити се пре почетка.

СВЕТИ СВЕШТЕНОМУЧЕНИЧЕ ТЕОДОРЕ ВРШАЧКИ И ПРЕПОДОБНИ ОЧЕ РАФАИЛО БАНАТСКИ, МОЛИТЕ БОГА ЗА НАС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Јуче је на слави моја кума (67) изјавила:''Не ваља да се иде сваке недеље у цркву, ја идем за Велику Госпоину, Св.Николу, Тодорову суботу и на Духове!''  algabacaju

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не ваља се гаће под главу при спавању стављати, јер се много сања.

a jel se misli na čiste ili prljave  ;)
е то не знам algabacaju

СВЕТИ СВЕШТЕНОМУЧЕНИЧЕ ТЕОДОРЕ ВРШАЧКИ И ПРЕПОДОБНИ ОЧЕ РАФАИЛО БАНАТСКИ, МОЛИТЕ БОГА ЗА НАС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуче је на слави моја кума (67) изјавила:''Не ваља да се иде сваке недеље у цркву, ја идем за Велику Госпоину, Св.Николу, Тодорову суботу и на Духове!''  0110_hahaha

Да ниси можда питао зашто, баш ме занима одговор 0110_hahaha
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам ја примето 90% онога што кажу (обично старије жене) "ваља се" баш се не ваља. Свашта људи себи дају по вољи па кажу "ваља се" или "оно што кажу" па каже шта је њему по вољи.

Да такве изреке често немају везе са животом, жалостан је пример и са овом женом која ето вели да не ваља често ићи у Цркву. 0110_hahaha

Наравно постоје и неке изреке са "не ваља се" када је у питању васпитавање деце, па кад се детету не може тако лако објаснити зашто нешто не ваља каже се само "не ваља".

Као на пример, не ваља проћи између ципела које су пар (дакле, сложи лепо своју обућу). Итд.

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуче је на слави моја кума (67) изјавила:''Не ваља да се иде сваке недеље у цркву, ја идем за Велику Госпоину, Св.Николу, Тодорову суботу и на Духове!''  :cheesy:

Да ниси можда питао зашто, баш ме занима одговор :229229229:

Нисам је конкретно питао али знам на шта циљају.... 0409_feel 50 и кусур година комунизма и оскудација са свештенством пре рата је учинило своје...

Овамо брани неке паганске обичаје у вези сахране, славе, Божића, Задушница,...а Литургијска свест им је тотално неразвијена. Мало бих окривио и локалног свештеника (који је пред пензијом) зато што Литургију служи само када је млада недеља и ретко које Црвено слово.

А што се тиче твог питања - гледају тако су водеће сеоске комуњаре постали верници који редовно слушају Литургију и живе полу-аскетским животом, па се боје да не ''застране'' као они. Фарисејство је у питању...и то огрооомно, Кајафа је мало дете!

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуче је на слави моја кума (67) изјавила:''Не ваља да се иде сваке недеље у цркву, ја идем за Велику Госпоину, Св.Николу, Тодорову суботу и на Духове!''  greengrin

... i ostala živa  dada

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуче је на слави моја кума (67) изјавила:''Не ваља да се иде сваке недеље у цркву, ја идем за Велику Госпоину, Св.Николу, Тодорову суботу и на Духове!''  dada

Да ниси можда питао зашто, баш ме занима одговор greengrin

2x

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуче је на слави моја кума (67) изјавила:''Не ваља да се иде сваке недеље у цркву, ја идем за Велику Госпоину, Св.Николу, Тодорову суботу и на Духове!''  :(

Да ниси можда питао зашто, баш ме занима одговор :)
2x
Link to comment
Подели на овим сајтовима

не ваља се причешћивати  :(:):cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje: :cmizdrenje:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јако често чујем "Не ваља сам себи да купујеш бројаницу." и наравно нико нема објашњење зашто не ваља.Још је ту сијасет ваља се/не ваља се прича.Да још једна интересантна "неваљалост" - "Немој да носиш крстић око врата,не ваља да други виде да га носиш."

Уздање је моје Отац,прибежиште је моје Син,покров је мој Дух Свети,Тројице Света слава ти!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Јако често чујем "Не ваља сам себи да купујеш бројаницу." и наравно нико нема објашњење зашто не ваља.Још је ту сијасет ваља се/не ваља се прича.Да још једна интересантна "неваљалост" - "Немој да носиш крстић око врата,не ваља да други виде да га носиш."

За пву прву има одговор:

Да тачно је да се не ваља али обавезно ваља да му копи онај који му је рекао да се не ваља.  girl_jumping

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...