Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

Ajoj...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili bibliju nisu pisali bogom nadahnuti ljudi, ili Bog nema pojma kako je stvarao.

Ili je prvo stvorio Zemlju pa Sunce i tako nam preneo, ili nas je slagao.

Zasto je bitan mehanizam stvaranja?

Zato sto ne mozete da verujete da je Sunce starije od zemlje i da verujete da bog ne laze kad kaze da je zemlja starija od sunca.

Pa po tvojoj "logici", Bog je svakako "lagao" u Bibliji.

Na primer:

А Јаков роди Јосифа, мужа Марије, која роди Исуса прозванога Христа. (Matej 1:16)

И тај Исус имаше око тридесет година кад поче; и бјеше, као што се мишљаше, син Јосифа сина Илијна, (Luka 3:32)

Ili ovih 4 hiljade i 12 hiljada naspram 40 hiljada i 20 hiljada?

Jedan od ova dva stiha iz Biblije je sigurno netacan... i sta sad?

Jel ti mozes da verujes da su i Jakov i Ilija Josifovi ocevi? Jel ti to nesto remeti veru?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Људи који не познају основне законе ерминавтике и егзегезе постају Божији дрвени адвокати који уместо да буду Божији сарадници постају они који одвајају људе од Бога а да тога нису ни свесни. Ако неко жели озбиљније да се бави Библијом нека се бар упозна са овим принципима. У име тога дајем Вам линк ка аудио предавањима из Библијске ерминевтике:

https://www.pouke.org/audio.php?cid=156&sort=2

Ово нису једноставне ствари. Ако не знамо како да бранимо Библију онда је боље да ћутимо јер дајемо непријатељима Цркве обиље материјала. Такође, има оних исрених боготражитеља који желе да испитају ствари и када налете на људе који се постављају као Божији бранитељи углавном се разочарају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da nisu jednostavne, zato postoje obrazovani teolozi da stvari razjasne, a ne svako da tumaci kako hoce, a najgore kad je bukvalno. Dala bih Vam Amin oce Ivane, al' mi ponestalo :).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Људи који не познају основне законе ерминавтике и егзегезе постају Божији дрвени адвокати који уместо да буду Божији сарадници постају они који одвајају људе од Бога а да тога нису ни свесни.

... kad ateisti bolje razumeju njegovu veru od njega... :)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ok. lep odgoovr. sto znaci da ako je zemlja stara4,5 milijardi godina onda je ona mladja od Sunca?

зашто мора да буде узрочно-последично стварање Земље и Сунца?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa po tvojoj "logici", Bog je svakako "lagao" u Bibliji.

Na primer:

А Јаков роди Јосифа, мужа Марије, која роди Исуса прозванога Христа. (Matej 1:16)

И тај Исус имаше око тридесет година кад поче; и бјеше, као што се мишљаше, син Јосифа сина Илијна, (Luka 3:32)

Ili ovih 4 hiljade i 12 hiljada naspram 40 hiljada i 20 hiljada?

Jedan od ova dva stiha iz Biblije je sigurno netacan... i sta sad?

Jel ti mozes da verujes da su i Jakov i Ilija Josifovi ocevi? Jel ti to nesto remeti veru?

Марија Богородица је такође из истог племена и истог родослова из кога је и Јосиф, заправо они су били у роду ( не баш блиском, али ни предалеком) , тако да преци Јосифа јесу преци Марије.Поента те приче је да се докаже да је Исус од Давидове лозе, светородне династије владалачке и знамените у Јевреја. Отприлике као када би данас Јеремић постао председник Србије па хтео да докаже како је пореклом Немањић.

Што се тиче тога ко је колико имао кола и коња.

Рецимо сигурно Ђилас пре 2000 није имао исти број кола и јачину коња у колима у односу на данас, ако кажемо Ђилас је имао Ауди П5 са 408 коња и Ђилас је имао Ауди Р8 са 1000 коњске снаге а има и још возни парк , шта је погрешно ?

Ништа .

Једно је реч о Ђиласу на почетку каријере а друго на крају каријере.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Марија Богородица је такође из истог племена и истог родослова из кога је и Јосиф, заправо они су били у роду ( не баш блиском, али ни предалеком) , тако да преци Јосифа јесу преци Марије.Поента те приче је да се докаже да је Исус од Давидове лозе, светородне династије владалачке и знамените у Јевреја. Отприлике као када би данас Јеремић постао председник Србије па хтео да докаже како је пореклом Немањић.

Kako motiv za rodoslov i to sto su Josif i Marija navodno bili u rodu i menjaju cinjenicu da se u Bibliji navode dva razlicita oca za Josifa? (uz ostale razlicitosti u rodoslovu)... sto bi po winuxovoj "logici" bio ozbiljan problem...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Често се у тим родословима "прескачу" генерације. Јевреји су били веома доследни у вођењу родослова (због старозаветних пророчанстава и сл.), па је изгледа било уобичајено правити "скраћенице" тамо где је линија предака очигледна. Има пар таквих примера и у Старом Завету.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма питање је просто: Дал је човјек насто од мајмуна или га је Бог створио?Ја ћу увек пре веровати Библији него ткз. научницима.

Заправо, човек није настао од мајмуна, већ мајмун и човек имају заједничког претка. Шта ћемо са фосилима? Нисам неверник, далеко од тога, али нешто има превише логичности у себи да би била лаж. Осим ако није дело палог анђела, а постоје да би искушавало веру нашу.

Зашто негирати нешто што је логично а није контрадикторно са вером. Наравно то важи само ако се Адам и Ева схвате као симболи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ne bude da nemam pojma o cemu govorim, i da ne govorim na nivou obdanista, reci cu par reci o:

Teistickoj evoluciji.

Postoji nekoliko vrsta teisticke evolucije,

jedna je teorija dan-razdoblje koja govori da je Bog koristio veliki prasak da sve zapocne, svemir je star milijarde godina a dani stvaranja su dugi i nedefinisani vremenski periodi.

Zatim postoji teorija jaza koja stavlja milijarde godina geoloskog vremena izmedju Postanka 1:1 i Postanka 1:2, dalje

postoji i popularan Model naprednog stvaranja, koji opet uci da je Bog koristio veliki prasak i da su dani stvaranja dugi periodi vremena koji su se medjusobno preklapali.

Svi ti modeli, evolucija i teisticka evolucija, veruju u veliki prasak, veruju da je svemir star od 12-15 milijardi godina i veruju da su zvezde nastale prirodnim procesima.

Postoji jos jedan model a to je biblijski model koji izjavljuje da je Bog ''izgovorio svemir u nastajanje'' po svojoj silnoj moci, nije koristio veliki prasak, biblija uci da je svemir mlad, da je Bog stvorio sve zvezde i da nisu evoluirale prirodnim procesima, dakle postoje razlike izmedju ova dva modela.

Ali da li su zaista toliko razliciti?

Jedna od glavnih razlika je pitanje vremena.

Evolucija veruje da je svemir star milijarde godina i da je veliki prasak pokretac, zagovornici biblijskog modela uce da je svemir star manje od vremena potrebnog za evoluciju.

Koje su implikacije prihvatanja modela velikog praska kao dela '' U pocetku stvori bog''

Veliki prasak je vezan uz duga razdoblja i stvaranje zvezda uz pomoc prirodnih procesa.

Kakvo ce biti znacenje ako to uvrstimo u bibliju?

Iz biblijske perspektive to znaci ovo:

1 Bozije stvaranje nije trajalo 6 doslovnih dana, vez dugi periodi vremena.

2 To znaci da reci u Postanju 1"31 u kojem Bog izjavljuje da je sve sto je stvorio bilo veoma dobro, ,,veoma dobro,, ne znaci ''veoma dobro'' vec mozda neka vrsta ''dobrog'' jer ce trebati milijarde godina smrti i propadanja koje ce se odvijati pre nego sto Bog zavrsi stvaranje.

3 Takodje znaci da ce biti smrti pre greha jer sto se desavalo tih milijardi godina pre nego sto su na scenu dosli Adam i Eva? MIlioni godina smrti i propadanja, to je fosilni zapis, sto znaci da plata za greh nije smrt.

4 Takodje znaci da ako je Zemlja stara milione godine potop nije bio opsti vec lokalni, dakle opet bog ne zna kakav je bio potop.

5 Model velikog praska bi znacio da kad u Kolosanima 1:16 Bog kaze da je stvorio ''sve'' stvari da rec ,,sve,, ne znaci ,,sve,,.

6 I konacno sta kazuju nebesa ako Bog nije stvorio zvezde?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заправо, човек није настао од мајмуна, већ мајмун и човек имају заједничког претка. Шта ћемо са фосилима? Нисам неверник, далеко од тога, али нешто има превише логичности у себи да би била лаж. Осим ако није дело палог анђела, а постоје да би искушавало веру нашу.

Зашто негирати нешто што је логично а није контрадикторно са вером. Наравно то важи само ако се Адам и Ева схвате као симболи.

Kazi ime tog fosila koji te muci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...