Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

да ли је и на основу чега општеприхваћено да се еволуција одвија на нивоу врсте, а не на нивоу јединке?

Апсолутно. То и јесте највећи Дарвинов успех у научном смислу, што је тежиште пренео са јединке на популацију и једино тако успео да објасни многе ствари. Еволуција се одвија на нивоу популације, а не врсте. Мутације стварају варијабилност, а селекција и дрифт мењају учесталост алела у популацији. Занимљиво је да је по теорији еволуције једина реалност варијабилност, а врста је само просек. facenew22222222

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imao bih jedno pitanje. Kako objasnjavaju evolucionisti da ostale zivotinjske vrste nisu evoluirale "intelektualno"? Covek zna svasta da radi, napravi, koristi a ostale vrste ne? Mislim mogle su nesto vremenom nauciti i od coveka, imitirati ga na primer. Zasto ostale vrste stagniraju a covek ne? koliko ima zivotinjskih vrsta na zemlji? Nekoliko hiljada? Vise? Manje? Bar jedna, barem malo da je slicnija coveku po tome?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто се не би могло узети у обзир да је пре Великог праска, творевина могла постојати на другачији начин, у сличним облицима као сада?

Наравно да је то тачка метафизике. Али управо због такве тачке, Рајска творевина пре пада за човека представља недостижан научни опит.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imao bih jedno pitanje. Kako objasnjavaju evolucionisti da ostale zivotinjske vrste nisu evoluirale "intelektualno"? Covek zna svasta da radi, napravi, koristi a ostale vrste ne? Mislim mogle su nesto vremenom nauciti i od coveka, imitirati ga na primer. Zasto ostale vrste stagniraju a covek ne? koliko ima zivotinjskih vrsta na zemlji? Nekoliko hiljada? Vise? Manje? Bar jedna, barem malo da je slicnija coveku po tome?

Nisu imale potrebu. Promene okruzenja su zahtevale razvoje drugih organa a ne mozga.Nem ni jedna jedinka

plan niti zelju niti motiv da evuluira u nesto konkretko (dobro mozda covek sada kad je svestan evolucije)

nego se prilagodjava uslovima koje mu promene u koruzenju nametnu. Ako okruzenje zahteva razvoj ociju,

krila, nogu, digestivnog trakta onda naravno da nece razviti neokorteks u toj meri kao covek.

Sad se ti pitas kako to da toliko vrsta koje zive u istom okruzenju kao covek samo bas covek

razvija neokortesk.

Pa nije isto okruzenje osim ako ga posmatras golim okom. Skoro bi mogli reci da svaka vrsta ili bar porodica

zivih bica u prividno istom okruzenju ima set svojih referenih sistema zbog toga sto na razlicite vrst uticu

sasvim razliciti mehanizmi istog okruzenja.

Recimo da je posmatrano okruzenje moje dvoriste sa bastom. Ja to "isto" okruzenje delim sa jos malim

milionom vrstom insekata ali samo pojedini mehanizmi iz moje baste uticu na mene ali postoji jos masa

koja utice samo na insekte. I naravno da ce drugi mehanizmi kod drugih vrsta usmeriti evoluciju u sasvim

drugom pravcu nego kod mene.

I da zivotinje uopste ne stagniraju. Jer se ne moze njihov razvoj posmatrati u nekom univerzalnom

referentnom sistemu jer tako nesto ne postoji. Ako bi posmatrali koliko koja vrsta napravi adaptacija

u jednoj generacijksoj smeni mozda bi ispaloi da su insekti mnogo napredniji od nas u bioloskom smislu.

Batalite taj antropocentrizam.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто се не би могло узети у обзир да је пре Великог праска, творевина могла постојати на другачији начин, у сличним облицима као сада?

Наравно да је то тачка метафизике. Али управо због такве тачке, Рајска творевина пре пада за човека представља недостижан научни опит.

Zato sto postoji mnoogo veca verovatnoca da potvrdom multivers hipoteze pred nas u teoloskom smislu

iskrsne masa drugih pitanja koja zahtevaju odgovor nego da se bavimo nekim metakosmickim rajem i

metaistorijskim Adamom.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imao bih jedno pitanje. Kako objasnjavaju evolucionisti da ostale zivotinjske vrste nisu evoluirale "intelektualno"? Covek zna svasta da radi, napravi, koristi a ostale vrste ne? Mislim mogle su nesto vremenom nauciti i od coveka, imitirati ga na primer. Zasto ostale vrste stagniraju a covek ne? koliko ima zivotinjskih vrsta na zemlji? Nekoliko hiljada? Vise? Manje? Bar jedna, barem malo da je slicnija coveku po tome?

Ne mozes da shvatis da evolucija ne funkcionise na nacin koji su ti sebi utuvio u glavu.

Intelekt ne predstavlja nikakav vrhunac evolutivnog razvitka. Sto ne postavis pitanje "kako to da je onoliko zivotinjskih vrsta evoluiralo krila a ljudi ne?"

Nije intlekt nikakav plus  u evolutivnom smislu... verovatno je jedan od najboljih jer nam omogucuje laksi i sigurniji opstanak, ali nikako ultimativni...

Vredi li ti nesto superiorni intelekt ako se nadjes na dnu jezera? E vidis dok se ti budes intelektualno davio neintelektne ribice ce te samo posmatrati i pozeleti da imaju intelekt ali samo zato da bi mogle da ti se smeju... (inace im ne bi bio od velike koristi, jer bi ga do sad vec evoluirale)

Tako da je na tvoje pitanje: "Zasto zivotinje nisu evoluirale intelekt?"

Jedini ispravan odgovor: "Sta ce im?"

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неме веће опаснисти код данашњих хришћана љубитеља еволуције, од тога да Велики прасак и 15 милијарди година сматрају апсолутном величином Божије творевине. Као што креационисти говоре да је Бог стварао пре 10 хиљада година, тако исто и еволуционисти кажу да је Бог стварао пре 15 милијарди година.

Можда је исправно рећи да је творевина, у оваквом својству каква је сада, настала пре 15 милијарди година; заправо то је устаљени научни концепт. Али рећи да пре тога творевина није постојала на другачији начин, јесте веома опасна ствар. Свако ко тврди због религијског убеђења да творевина мора да постоји тек од Великог праска, прави од себе фанатика сопствене заблуде.

Са друге стране, када моја маленкост тврди да је пре Великог праска постојала творевина на другачији начин, такође као творевина Божија створена ни из чега, ипак остављам простора за другачија мишљења. Једино шта инсистирам је то, да оправдања наших мишљења доводимо у склад са теологијом, односно у склад који не утиче на догматска начела. О каквим начелима је реч друга је тема, али повезена са свим.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imao bih jedno pitanje. Kako objasnjavaju evolucionisti da ostale zivotinjske vrste nisu evoluirale "intelektualno"? Covek zna svasta da radi, napravi, koristi a ostale vrste ne? Mislim mogle su nesto vremenom nauciti i od coveka, imitirati ga na primer. Zasto ostale vrste stagniraju a covek ne? koliko ima zivotinjskih vrsta na zemlji? Nekoliko hiljada? Vise? Manje? Bar jedna, barem malo da je slicnija coveku po tome?

Ne mozes da shvatis da evolucija ne funkcionise na nacin koji su ti sebi utuvio u glavu.

Intelekt ne predstavlja nikakav vrhunac evolutivnog razvitka. Sto ne postavis pitanje "kako to da je onoliko zivotinjskih vrsta evoluiralo krila a ljudi ne?"

Nije intlekt nikakav plus  u evolutivnom smislu... verovatno je jedan od najboljih jer nam omogucuje laksi i sigurniji opstanak, ali nikako ultimativni...

Vredi li ti nesto superiorni intelekt ako se nadjes na dnu jezera? E vidis dok se ti budes intelektualno davio neintelektne ribice ce te samo posmatrati i pozeleti da imaju intelekt ali samo zato da bi mogle da ti se smeju... (inace im ne bi bio od velike koristi, jer bi ga do sad vec evoluirale)

Tako da je na tvoje pitanje: "Zasto zivotinje nisu evoluirale intelekt?"

Jedini ispravan odgovor: "Sta ce im?"

Zamisli coveka bez plodova intelekta. Medicine na primer.

Ali to je vec na kraju da kazemo. Zar ne bi bilo lakse zivotinjama da recimo love skupa? I da se to razvije u neki vid zajednice kao kod coveka? Kako to da nisu uspele da napreduju do toga a to bi im olaksalo ostanak. Ima zivotinja koje love u grupama ali tu sve zavrsava. Zasto ne spavaju skupa u svojim jazbinama, barem bi im bilo toplije. I da se iz toga razvije nekakva zajednica? Sta je to sto ih je sprecilo ili sta je to sto coveka nije sprecilo?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ко је одредио да баш човек интелектуално напредује и зашто?

 Mehanizmi njegovog okruzenja.

Који механизми?

I ovaj nece nista da uci a postavlja pitanja... nije niko duzan da ti nadoknadjuje propusteno gradivo osnovnog obrazovanja... mada ti aquilio verovatno vec kuca odgovor, a ponekad se pitam kako li ga ne mrzi...

EDIT: Znao sam!  facenew22222222

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ко је одредио да баш човек интелектуално напредује и зашто?

 Mehanizmi njegovog okruzenja.

Који механизми?

Flora, fauna, klima, zemljiste, kompletna hidrosfera etc.

То окружује и јежа и веверицу...Зашто се баш човек издигао интелектом?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ко је одредио да баш човек интелектуално напредује и зашто?

 Mehanizmi njegovog okruzenja.

Који механизми?

I ovaj nece nista da uci a postavlja pitanja... nije niko duzan da ti nadoknadjuje propusteno gradivo osnovnog obrazovanja... mada ti aquilio verovatno vec kuca odgovor, a ponekad se pitam kako li ga ne mrzi...

EDIT: Znao sam!  facenew22222222

Одмори мало, синак.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...