Jump to content

Мудрости оца Јовице

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 часа, Ana B. рече

Sto pre shvatis da je surov to bolje. Bog ionako daje najteze krstove najjacim ratnicima. Tu su Rusi drugaciji od nas. Oni su se ponosili svojim ranama zadobijenim u ratu, jer su kao pravi vojnici videli dublji smisao u tome. Mi smo pre svega Hristovi vojnici, pa onda sve drugo...

Zar se mi ne ponosimo? Samo što smo mnogo manji, pa kad mnogo izginemo, ne možemo da odvratimo neprijatelje od novih udara. Nema ko.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bojan* рече

Meni ga je žao.

Žao mi je svih ljudi koji nemaju sreće.

Pa normalno da ti žao sebe.

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Ana B. рече

Sto pre shvatis da je surov to bolje. Bog ionako daje najteze krstove najjacim ratnicima. Tu su Rusi drugaciji od nas. Oni su se ponosili svojim ranama zadobijenim u ratu, jer su kao pravi vojnici videli dublji smisao u tome. Mi smo pre svega Hristovi vojnici, pa onda sve drugo...

tumblr-p838ki3-Kcr1vaevnko11-1280.jpg

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Prestanite da mudrujete, pocnite da verujete. " O. Jovica

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Moli Boga da ti da hrabrosti da napravis prvi korak, a posle samo veruj i ne mudruj - opusti se. Sto vise mudrujes to manje vere imas i devojkama prilazis sa namerom da se zenis, ono ona koja ne zali nju Bog pomeri." O. Jovica

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Oce kako se stice mir?" 

" Brate, mir mozes steci onda kad se opustis - tj kada prihvatis volju Boziju."

" A, kako cu to uraditi?"

" Tako sto ces prestati da mudrujes, prestaces da se opterecujes stvarima koje ne razumes i prepustiti se, tj pustiti da stvari teku svojim tokom, onako kako treba da teku. Prestaces biti nesiguran. " 

" A kako covek da postane siguran?"

" Sigurni ljudi imaju Bogopouzdanja, imaju veru da se sve sti se desava, desava sa najboljom  namerom za nas. Upamti, Bog je ljubav, pa ako ti se nesto desi, desava se sa najboljom namerom za nas. Drugo, pocne covek da cuva svoj biser ili " rec Boziju" tako sto nece ici svuda naokolo i da pita za savete. Cim krenes redom da pitas za savete, za nesto sto nisi siguran ili u cemu nisi siguran ti " omudras". Ovaj ti kaze uradi ovako, onaj ti kaze uradi ovako i ti bijes glavom. Mozes ljude pitati za misljenje ali ne i za savet, niko nije u tvojoj kozi da bi znao sta je dobro za tebe. Treba covek uci u tvoju kozu da bi mogao da ti da dobar savet. "

" Pa sta mi je raditi?"

" Uradis onako kako mislis, jer tako je najbolje za tebe i ne analiziras, ne udubljujes se , zasto, kako, da li sam dobro rekao ili nisam, da li sam dobro uradio ili nisam. Bog je tako hteo i to je to. Naravno treba paziti sta radis i kako ali se ne trebas mnogo opterecivati. Doneo si odluku i uradio, sve ostalo je dalje na Bogu." 

" A sta ako uradimo nesto lose?" 

" Naucis da zavolis rec oprosti. Nauci da je kazes, a kad zavolis tu rec oprostices i sebi. Oprostiti sebi, znaci prihvatiti volju Boziju. Prihvatis da ti sam ne mozes nista da promenis oprostis ili zatrazis oprost i prestanes da mudrujes." 

" A zar ne treba nikoga pitati za savet?"

" A zasto bi? Koga ces na kraju poslusati? Onog ko je rekao najpametnije, kome ces biti poslusan, ako je poslusnost veca i od posta i molitve? A ko je pametniji od Gospoda? Znaci, ako krenes svima da se jadas ti tad od svih trazis savet, a ti ljudi ne mogu da vide celokupnu situaciju u kojoj se nalazis vec sliku koju im ti predstavljas i na osnovu tvoje slike donose sud. A sto vise sudova slusas ti si sve mudriji, a onda i iskusniji pa pokupis " repove" i " omudras" i sta ce ti Gospod? Ti sve znas i sve vidis. Nije dzabe receno da budemo kao deca, njihova vera i poslusnost su blagoslovena. Deca se ne pitaju mnogo, ne razmisljaju mnogo, oprastaju i poslusana su.Moras imati na umu da cak i duhovniku ako se pojadas on ne moze imati celokupnu sliku, pa nije svaki svestenik prozorljiv? Za sta nas ljudi smatraju? Ne mozemo mi biti mudriji od Boga?  Treba se covek uzdati u Boga i sam donositi odluke ne pitas druge sta i kako pa onda kukas kad nije tako kako treba biti. Ja tu mogu reci moje misljenje ili dati poslusanje ali tvoje uzdanje je u Boga. Prvo se prekrstis ili pomolis, da ti Bog pomogne da ispunis poslusanja i da bude volja njegova. A onda prihvatis ishod. Znaci upamti, prevelika analiza, briga, nepoverenje, jadanje, trazenje saveta, iskustvo i slusanje istih trose biser. Cutanje je zlato zapamti, trosi biser tako sto ces pricati sa ljudima o stvarima koje ih zanimaju a ne zapitkivati za svaku sitnicu. Uzdaj se u Gospoda, trazi od njega resenja i opusti se. Sto se vise brines gore po tebe to ti je nemir jaci i postajes nestrpljiv. Znaci kad prestanes da mudrujes i opustis se izlecis i nestrpljenje i nesigurnost i ne smirenje ma sve se leci".

" Znaci oce, covek treba nauciti da zivi u danasnjem trenutku tj u sadasnjosti onda ce biti smiren?"

" Tako je brate, Bog te blagoslovio. Zauzmes se u sadasnjosti, nadjes sebi svakosnevne " hobije" i radujes se Brate. Uvek se trebamo radovati, cak i kada nam je tesko uvek postoji nesto sto ce nam dan uciniti srecnim i zbog cega cemo biti zadovoljni. " Dokon covek je rodna njiva satanina" mora se nesto raditi da se ne bi robovalo mislima i strastima."

 O. Jovica.

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Ne treba biti strog, strogost je bolest, a blagost je zdravlje i radost. " O. Jovica.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.... грешка, админ избриши поруку

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.2.2019. at 13:11, ronin рече

tumblr-p838ki3-Kcr1vaevnko11-1280.jpg

malo podsjeća na krstaške ratove. uf. daleko bilo. nije loša ideja. al možeš ti to bolje. ;) daj mu Krst na grudi. Nek mu se glava vidi. Konsultuj se sa mnom. Ne možeš da imaš firmu bez konsult osobe. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Natasenka рече

malo podsjeća na krstaške ratove. uf. daleko bilo. nije loša ideja. al možeš ti to bolje. ;) daj mu Krst na grudi. Nek mu se glava vidi. Konsultuj se sa mnom. Ne možeš da imaš firmu bez konsult osobe. :)

Zaposlena si kao konsultan osoba:D oko plate cemo da se dogovorimo :D

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Otac je video uciteljicu u gradu i dobio informaciju da mu je cerkica dobila peticu i jedinicu. Jedinicu iz matematike a peticu iz srskog. Kada je dosla kuci otac je pitao: " Kako je bilo u skoli?"

" Dobila sam peticu iz srpskog" 

"A jel si dobila jos neku ocenu" 

"Nisam" 

"A iz matematike?"

"Jesam, al sam zaboravila sta sam dobila".

Eto vidis brate, deca pamte lepe stvari a ruzne zaboravljaju a raduju se dobrim stvarima pa se opet igraju zajedno i radosno cekaju novi dan. pa budi i ti kao to dete. Lepo pamti a lose zaboravljaj. Tako covek najbolje izvezba sujetu. Budite kao deca." O. Jovica

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

" Oce vidim da mnoge muci pitanje da li sa nekim gubim vreme? U smislu ako se dopisujemo sa nekim ili izlazimo sa nekim a nismo sigurni da li tu nesto moze biti ili ne moze, kad je sve na klackalici. Obicno ljudi misle da ta osoba ima jos nekoga pa onda pocne da reaguje izbrzano, pritiskaju drugu stranu, znaju ljudi da naprave razne gluposti." 

" Ja brate moj, tesko je to pitanje. Vidi brate zasto bi bilo ko od vas kontrolisao vreme? Kako vi znate da gubite vreme ili da ta osoba ima jos nekoga? Kako je to vama dano da znate a cak i mi svestenici ne mozemo znati tako nesto? Kako vi mozete znati".

"Ne znam, oseecaj valjda."

"Pa ja bih bas voleo da imam takav osecaj i da mogu videti stvari vasim ocima, ajde ti meni definisi taj osecaj."

" Neko nesmirenje, nemir, misli, nemarno ponasanje druge strane, nesto tako."

" E brate moj to sto si me pitao to jedino zna Gospod, on uvek zna kad je i za sta pravo vreme i on nam sa sansu ali mi je ne iskoristimo jer mozgamo. U vecini slucajeva je problem sujeta koja izaziva takve misli a posle takvih misli mi postajemo nesigurni, gubimo Bogopouzdanje. Zasto bi se vi opterecivali time, pa grdno vreme prolazi kada se time opterecujes, ao sta sve koriano mozete uraditi tokom dana i pametno vreme iskoristiti, a vi gubite vreme na takva razmialjanja. Pa daj  te drugima prostora da i oni isplaniraju svoje vreme. To sto je vama prioritet mozda nije njima. Mnogo mudruju te glavice koje tako razmisljaju. Vidi brate. Bog je vreme. Bozija volja je vreme. Nista ne moze bez Boga. Zasto zuriti u takvim situacijama, pa Bog ce kroz vreme pokazati da li je to dobro ili nije. Pa zato ja i kazem da se treba druziti jer tad ne ovekujes mnogo, a Bog ce ti vremenom sve pokazati. Imaj i vise drugarica, pa covek si treba se druziti. Tako ces ih zavoleti a ona koja zaista iskreno zavoli tebe ta je za tebe. Oo, Gospod nekoma odmah ukaze na pravu osobu a neko me je potrebno vreme da radi na sebi kako bi bio spreman za to. Uvek ti Bog da sve, onda kada je za tebe pravi trenutak. Covek mora biti opusten - strpljiv, pa i Bog je stvarao zemlju sedam dana. E sad vezano za pitanje. Treba imati vere i ne mudrovati, od kud mi mozemo znati da li neka druga osoba ima nekoga ili nema ili " vas zavlaci" kako vi volite, ili nas laze, to mozemo znati jedino ako nam Bog to otkrije a ako smo iskreni u svojim namerama on ce nam otkriti.Vidis ljudi imaju te " repove" koji mogu biti i losa iskustva pa moraju biti oprezni. Nekada je potrebno da se sa nekim cujes ili druzis neko duze vreme kako bi stekao poverenje u neku osobu i to je u redu. Moras razumeti i druge ljude, imaju oni svoje probleme, svoje planove. Moramo iamti razumevanja za druge, mozda su nespremni kao sto smo mi spremni. Znas mi znamo mnogo puta da budemo izbrzani u svojim postupcima pa se posle kajemo, umesto da se opustimo. Muskarci znaju nekada biti napadni pa to zna odbiti devojke, nekada ne pokazu dovoljnobinteresovanja itd. U principu ne postoje ni pravila ni taktike, uradite onako kako mislite da trebate a ostalo prepustite Gospodu pa neka on resi i cutite ne ropcite i ne zalite se kod drugih. Ako previse razmisljate i mozgujete, pitate druge za misljenja i savete na losem ste putu. Zato ste i nesigurni i osecate taj nemir koji nema veze sa tom osobom ali eto vi osecate. Ustvari vase misli vas teraju da osecate taj nemir, i taj nemir vam budi nesigurnost i gubite Bogopouzdanje i nastane haos jer se svi trudite da se pokazete onakvi kakvi niste pa nastaju problemi, ne mozete biti opusteni. Uvek se uzdajte u Boga a manje u svoje instikte. Nikoga ne pritiskajte, svakome dajte prostora. Eto naprimer ja kad sam video moju zenu ja sam imao osecaj da je poznajem 1000 godina mi smo bili prirodni i opusteni. Ali eto nekome se taj osecaj javi pre nekom kasnije, zato je potrebno dati vreme svima, naci svakodnevne hobije, druziti se i ne mudrovati. Eto brate nek ti je prosto. " O. Jovica

  • Волим 1

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...