Jump to content

Sve sto se hteli da znate o Rimokatolicizmu, papstvu itd. (slobodna tema za raspravljanje do mile volje za Zayrona, Isusovo magare i ostale)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 557
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, Bokisd рече

Zayrone, brate, ali, ideja i realizacija ideje, ....dve razlicite stvarnosti.

Ideja, dodje, ko zna odakle, iz kojeg dela mozga, ko zna u kakvom tacnom duhu,.....ali, covek, razumom i rasudjivanjem prociscuje te' ideje od nerealnih stvari.

http://mondo.rs/a815177/Magazin/Lifestyle/Mastanje-je-zdravo-ali-i-opasno.html

Tokom maštanja aktivira se onaj stariji deo našeg mozga, koji je odgovoran za zamišljanje – mišljenje u slikama, to jest konkretno mišljenje. A kako mozak ne razlikuje dobro zamišljene slike od slika stvarnosti, one izazivaju stvarne emocije, piše za "Politiku", psihoterapeut Zoran Milivojević

Vidis, u cemu je glavni problem,....sto nase zamisljanje kroz mastu ( ako nema veze sa stvarnoscu ) dovodi do toga da izazivamo u sebi stvarne emocije, ...tih zamisljenih i nerealnih slika koje nemaju veze sa stvarnoscu,....i, onda, postoji opasnost da kreiramo u sebi lazen svet, koji ce nas obmanuti.

Bas, kao sto je jedan ortodoksni monah zamislio i izmastao, da je dostigao visok stepen duhovnosti i zajednice sa Bogom i nije slusao savete iskusnih staraca i zbog toga je iskoracio sa visoke stene misleci da Bog i andjeli nece dozvoliti da padne u jezero i na kraju su ga pronasli mrtvog.

Svaka ideja dolazi iz mašte, ne valjda iz želuca? A može biti realna, ostvariva ili nerealna, neostvariva. Pri tom je mašta takodjer realna (kao psihički proces, fenomen) a imaginacija je samo samo jedan od njenih podoba. Betoven je bio gluv kad je komponovao ovo a to nije imaginacija već auskultacija, čuo je to u duhu kao što neko vidi u duhu. A predmetom virtualizacije ne moraju biti samo fizički fenomeni već i sama oblast duhovnog, to je slučaj kod tog monaha. Poznata je slična takva priča i medju budističkim monasima. Inače virtualizaciju fizičkih fenomena nazivamo imaginacijom, predstavljivovošću a ona može biti optička, zvučna, taktilna (čulo dodira), vezana za čula mirisa, ukusa i kombinovana, tako slijepci sanjaju, slušaju zvuke, osjećaju doticaje. A duhovnu virtualizaciju nazivamo sipritualizacijom - od spiritus - duh, kao što sam to rekao da su sve to samo destilati mašte, glavni su imaginacija (vizualizacija), fantazija (izmišljanje) i iluzijja (klam, pričin, varka).

https://thoughtsintrusive.wordpress.com/2013/02/12/the-imaginative-faculty-fantasy-imagination/

http://logismoitouaaron.blogspot.com/2009/08/coleridges-imagination-orthodox.html

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, kopitar рече

Mislio sam da se može normalno razgovarati o različitim iskustvima molitve a onda počne skretanje na ne potrebno umno nadmetanje. ne_shvata

зашто мене опомињеш, то реци свом злонамерном другу.

ако пажљиво читаш, а иоле си непристрасан  и искрен, видећеш да сам се ја и Драгом оратила,  ми нисмо овде да дувамо у дупета једни другима и да лајкујемо постове једни другима по верској или националној припадности, него да испрваљамо једни друге и да учимо једни друге.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Снежана рече

зашто мене опомињеш, то реци свом злонамерном другу.

ако пажљиво читаш, а иоле си непристрасан  и искрен, видећеш да сам се ја и Драгом оратила,  ми нисмо овде да дувамо у дупета једни другима и да лајкујемо постове једни другима по верској или националној припадности, него да испрваљамо једни друге и да учимо једни друге.

Oba ste vrlo sprosti i ti i Vedran i zato s vama nema smisla o bilo čemu razgovarati. Ćao!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zayron рече

Oba ste vrlo sprosti i ti i Vedran i zato s vama nema smisla o bilo čemu razgovarati. Ćao!

можда смо ми прости, али нисмо ни приближно злобни као ти.

 

Наравно да нема смисла, тебе смисао у дупе да шутне не би га препознао.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Снежана рече

зашто мене опомињеш, то реци свом злонамерном другу.

ако пажљиво читаш, а иоле си непристрасан  и искрен, видећеш да сам се ја и Драгом оратила,  ми нисмо овде да дувамо у дупета једни другима и да лајкујемо постове једни другима по верској или националној припадности, него да испрваљамо једни друге и да учимо једни друге.

Mislim na sve nas a ostalo je slučajno tvoj nik od prošle poruke.

Mislim da nije dobra krajnost u načinu molitve nego da je to više individualno.

Iskustva starijih monaha i njihov način nije dobar za početnika.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Снежана рече

можда смо ми прости, али нисмо ни приближно злобни као ти.

Наравно да нема смисла, тебе смисао у дупе да шутне не би га препознао.

Zato si se posvadjala i sa Dragim, vama, tebi i Vedranu smeta svako ko se vodi logikom i piše razumne stvari kako je to vidjet.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

Zato si se posvadjala i sa Dragim, vama, tebi i Vedranu smeta svako ko se vodi logikom i piše razumne stvari kako je to vidjet.

ја знам да би ти у својој злоби волео да сам се ја посвађала са Драгим, али на твоју жалост, нисам, штавише аминовао је мој пост упућен њему зато што зна да сестрински разговарам са њим и зато  што ја знам његове проблеме.

Не труј више, џабе то радиш, и џабе се шлихташ Драгом.

пре 6 минута, Zayron рече

tebi i Vedranu smeta svako ko se vodi logikom i piše razumne stvari kako je to vidjet.

:smeh1:

ускачеш у уста сам себи превртљивче, откуд сад разум и логика у причи, камо машта и фантазме

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Снежана рече

ја знам да би ти у својој злоби волео да сам се ја посвађала са Драгим, али на твоју жалост, нисам, штавише аминовао је мој пост упућен њему зато што зна да сестрински разговарам са њим и зато  што ја знам његове проблеме.

Не труј више, џабе то радиш, и џабе се шлихташ Драгом.

:smeh1:

ускачеш у уста сам себи превртљивче, откуд сад разум и логика у причи, камо машта и фантазме

To si napisala ti ili nisi:

ако пажљиво читаш, а иоле си непристрасан  и искрен, видећеш да сам се ја и Драгом оратила,  ми нисмо овде да дувамо у дупета једни другима и да лајкујемо постове једни другима по верској или националној припадности, него да испрваљамо једни друге и да учимо једни друге.

Ja to nisam vidio da si i Drgom oratila ali sam ti vjerovao da je to tako, ne bi valjda ti lagala nešto nekom, Bože sačuvaj!

Odakle vam samo ti izrazi, blejanje, duvanje nekom u dupe i slični? Sa foruma Krstarice ili Indexa, Meni je takav način komunikacije toliko neukusan da nemam potom volju nikom ništa napisati, ako vam je to bio cilj, ok. Zlonamjernost je vaša fantazija, da sam kakav zlonamjeran to nikad ne biste ni saznali jer se nikad ne bi svama ni bavio niti ovdje na tom forumu bio ni njedan sat. Tek onda biste saznali šta je "zlonamjernost". Najveća moja zlonamjernost je ta što vas smatram ravnim sebi i što vjerujem da se razuman s razumnim uvijek dogovori, samo ne budala s budalom. I očekujem izto što i dajem, uvažavanje pristojnost za uvažavanje i pristojnost. To je mnogo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zayron рече

Svaki pisholog će ti potvrditi da bez mašte nije moguć život, kao kad bi neko proglasio da će živjeti bez vazduha i disanja. Mašta jedina ustvari pomaže da i apstrahiraš i shvatiš uopšte takve pojmove kao Bog, andjeo, duhovni život, život poslije smrti, uskrsnuće itd. Ti si već bio umro pa se vratio i znaš tačno kako je to tamo? Kao kad otvoriš frižider i ugledaš šta je tamo, za to ti ne treba mašta, vidiš to šta uvidiš.

Spamujes temu po tvom obicaju. Tendenciozno uvlacis stvari/teme o kojima I nije bilo rec, samo da bi kupio kojekakve poene kod istomisljenika (ako takvi postoje?) Ako ti je na korist ponoviti - radilo se o upotrebi maste pri licnoj molitvi Bogu. Mi tvrdimo da to nikako nije preporucljivo I navedeni su ti konkretni razlozi zasto, a ti ko o cemu kao baba o ustipcima. Smiri se vise, zivota ti.

O tome sta psiholozi tvrde o ulozi maste u nasem zivotu - koga interesuje vrlo lako moze da se informise. Tvoja tvrdnja da masta "jedina" u stvari pomaze da "apstrahiras I shvatis" nesto o Bogu , duhovni zivot, jednom recju, onostranim stvarnostima je naprosto smesna I podcenjujuca. Sta ti znas o Bozijoj blagodati, tj kako ona utice na tvoj duhovni zivot? Nasi Oci su govorili (I sada govore) da je vera - sesto culo kod coveka, a da ne govorimo da je dar Svise. E vidis, tom I takvom verom mi verujemo u Tvorca I Svedrzitelja, Koji je Izvor nase vere nade I ljubavi. Tu masti nema mesta, dakle pri iskrenoj molitvi, jer stoji On pred nama I u nama realno, znano, dakle s verom, te je svako mastanje potpuno izlisno. Kada se obracas nekom koga volis, a taj stoji ispred tebe I razgovarate - da li ti je potrebna masta? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zayron, не знам што се љутиш. Ја сам лепо изнео каква су правила молитве код нас. Такође сам навео праксу Фрање Асишког и Игњација Лојоле. Из тога, али и исказа Копитара и Магарета да се закључити да имамо различите мистике. Ти ме демантуј или ћути. Не видим поенту твог гнева, ал стварно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, "Tamo daleko" рече

Spamujes temu po tvom obicaju. Tendenciozno uvlacis stvari/teme o kojima I nije bilo rec, samo da bi kupio kojekakve poene kod istomisljenika (ako takvi postoje?) Ako ti je na korist ponoviti - radilo se o upotrebi maste pri licnoj molitvi Bogu. Mi tvrdimo da to nikako nije preporucljivo I navedeni su ti konkretni razlozi zasto, a ti ko o cemu kao baba o ustipcima. Smiri se vise, zivota ti.

O tome sta psiholozi tvrde o ulozi maste u nasem zivotu - koga interesuje vrlo lako moze da se informise. Tvoja tvrdnja da masta "jedina" u stvari pomaze da "apstrahiras I shvatis" nesto o Bogu , duhovni zivot, jednom recju, onostranim stvarnostima je naprosto smesna I podcenjujuca. Sta ti znas o Bozijoj blagodati, tj kako ona utice na tvoj duhovni zivot? Nasi Oci su govorili (I sada govore) da je vera - sesto culo kod coveka, a da ne govorimo da je dar Svise. E vidis, tom I takvom verom mi verujemo u Tvorca I Svedrzitelja, Koji je Izvor nase vere nade I ljubavi. Tu masti nema mesta, dakle pri iskrenoj molitvi, jer stoji On pred nama I u nama realno, znano, dakle s verom, te je svako mastanje potpuno izlisno. Kada se obracas nekom koga volis, a taj stoji ispred tebe I razgovarate - da li ti je potrebna masta? 

Dobro samo da uvidimo da postoje različite prakse i da sve dobro funkcionira.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ivan Marković рече

@Zayron, не знам што се љутиш. Ја сам лепо изнео каква су правила молитве код нас. Такође сам навео праксу Фрање Асишког и Игњација Лојоле. Из тога, али и исказа Копитара и Магарета да се закључити да имамо различите мистике. Ти ме демантуј или ћути. Не видим поенту твог гнева, ал стварно

Pa to samo govori da takva molitva isto funkcionira jer je sv. Franjo Asiški jedan poseban svetac .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, "Tamo daleko" рече

Spamujes temu po tvom obicaju. Tendenciozno uvlacis stvari/teme o kojima I nije bilo rec, samo da bi kupio kojekakve poene kod istomisljenika (ako takvi postoje?) Ako ti je na korist ponoviti - radilo se o upotrebi maste pri licnoj molitvi Bogu. Mi tvrdimo da to nikako nije preporucljivo I navedeni su ti konkretni razlozi zasto, a ti ko o cemu kao baba o ustipcima. Smiri se vise, zivota ti.

O tome sta psiholozi tvrde o ulozi maste u nasem zivotu - koga interesuje vrlo lako moze da se informise. Tvoja tvrdnja da masta "jedina" u stvari pomaze da "apstrahiras I shvatis" nesto o Bogu , duhovni zivot, jednom recju, onostranim stvarnostima je naprosto smesna I podcenjujuca. Sta ti znas o Bozijoj blagodati, tj kako ona utice na tvoj duhovni zivot? Nasi Oci su govorili (I sada govore) da je vera - sesto culo kod coveka, a da ne govorimo da je dar Svise. E vidis, tom I takvom verom mi verujemo u Tvorca I Svedrzitelja, Koji je Izvor nase vere nade I ljubavi. Tu masti nema mesta, dakle pri iskrenoj molitvi, jer stoji On pred nama I u nama realno, znano, dakle s verom, te je svako mastanje potpuno izlisno. Kada se obracas nekom koga volis, a taj stoji ispred tebe I razgovarate - da li ti je potrebna masta? 

Bez Božije blagodati ti ne bi umio računati ni govoriti svoj maternji jezik i druge jezike? Kako to onda dokažu te stotine miliona ili milijarde Kineza, Indijaca, ateista, muslimana koji o nikakvom hrišćanstvu ni hrišćanskoj Božijoj blagodati nikad nisu čuli. Hrišćanstvo je radi toga da bi blagodarno umjeli pisati, računati i razumjeli strane jezike ili da bi se spasili? Mješate kruške i jabuke, babe i žabe, gljive i šljive a to bjesomučnim načinom! Postaje opasno za razum ovdje dalje nastaviti s vama bilo kakve dijaloge!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...