Jump to content

Препоручена порука

пре 26 минута, Срндаћ рече

Ово се негдје мора ставити, па рекох - нема бољег мјеста од гајбе неког јужног воћа. Коначно да се чује занимљиво и објективно разматрање овог случаја, чисто од политикантске буке.

 

Odlicna analiza i prilično nepristrasna... šta ti misliš, da li su naši namerno postavili takvo pitanje?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Avocado рече

Odlicna analiza i prilično nepristrasna... šta ti misliš, da li su naši namerno postavili takvo pitanje?

 

Стварно не знам.

Ако јесу намјерно поставили тако уско и строго правничко питање са неким циљем да мишљење суда употријебе као аргумент - онда или су поставили јако лоше питање па нису имали материјала за каснију међународну агитацију, или су просто били неспособни да искористе оно што је Суд рекао. Ја бих рекао да ће прије бити ово друго, јер је овај непристрасни човјек показао дијелове пресуде који су одлични аргументи за Србију - само што их нико са наше стране не форсира. Поготово му је одлична идеја да се може поставити питање не да ли Косово крши међународно право, него да ли друге државе чланице УН крше исто непоштовањем своје УН обавезе да поштују територијални интегритет других чланица УН.

 

Биће да су били брзоплети и да нису сагледали и ванправне околности, као и могућност да ће Суд највјероватније ићи неким средњим путем и да себе извуче из заврзламе, јер да јесу онда би поставили много шире и свеобухватније питање. А биће да су били брзоплети јер Резолуција 1244 предвиђала рјешавање питања Косова преговорима, мислим да су се кладили на то да ће Суд 100% то узети у обзир. Али ето, није тако било, него је суд рекао да Резолуција једнострану изјаву независности "нити предвиђа, али нити забрањује".

Баш је оно... класично строго фокусирање на уско правно питање без залажења у суштину саме ствари :stadaradim:

Подсјећа ме на моје бисере у ЕПС-овим предметима :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Срндаћ рече

Стварно не знам.

Ако јесу намјерно поставили тако уско и строго правничко питање са неким циљем да мишљење суда употријебе као аргумент - онда или су поставили јако лоше питање па нису имали материјала за каснију међународну агитацију, или су просто били неспособни да искористе оно што је Суд рекао. Ја бих рекао да ће прије бити ово друго, јер је овај непристрасни човјек показао дијелове пресуде који су одлични аргументи за Србију - само што их нико са наше стране не форсира. Поготово му је одлична идеја да се може поставити питање не да ли Косово крши међународно право, него да ли друге државе чланице УН крше исто непоштовањем своје УН обавезе да поштују територијални интегритет других чланица УН.

Ali... (a ovaj i na to aludira) možda su znali da Ameri imaju dovoljno moći da ako postave pitanje da li druge članice priznanjem krše međunarodno pravo, da će odgovor biti negativan... ili da neće odgovoriti (glasanje za to da li da uopšte odgovore na postavljeno pitanje je bilo 9 prema 5), a da će nas Ameri zbog toga šikanirati... 

Ne mislim da je to ovom neka odlična ideja, to je pitanje do kojeg dolaziš posle sat vremena razmišljanja o tome šta da pitaš i prilično mi je teško da zamislim da ceo pravni tim koji je radio na tome se nije setio da to pita.

 

пре 3 часа, Срндаћ рече

Биће да су били брзоплети и да нису сагледали и ванправне околности, као и могућност да ће Суд највјероватније ићи неким средњим путем и да себе извуче из заврзламе, јер да јесу онда би поставили много шире и свеобухватније питање.

I šta bi onda tek bilo da je sud odgovorio negativno? Ovako (kao što se i pokazalo) smo imali odstupnicu...

 

пре 3 часа, Срндаћ рече

А биће да су били брзоплети јер Резолуција 1244 предвиђала рјешавање питања Косова преговорима, мислим да су се кладили на то да ће Суд 100% то узети у обзир. Али ето, није тако било, него је суд рекао да Резолуција једнострану изјаву независности "нити предвиђа, али нити забрањује".

Баш је оно... класично строго фокусирање на уско правно питање без залажења у суштину саме ствари :stadaradim:

Baš mi je teško da zamislim da nikom nije to palo na pamet... ili strateški ili u nekom dilu sa Amerima...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vov odlican kanal..

Super je što sa James-om možeš diskutovati, aktivan je u komentarima. :)

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Avocado рече

Ali... (a ovaj i na to aludira) možda su znali da Ameri imaju dovoljno moći da ako postave pitanje da li druge članice priznanjem krše međunarodno pravo, da će odgovor biti negativan... ili da neće odgovoriti (glasanje za to da li da uopšte odgovore na postavljeno pitanje je bilo 9 prema 5), a da će nas Ameri zbog toga šikanirati... 

Ne mislim da je to ovom neka odlična ideja, to je pitanje do kojeg dolaziš posle sat vremena razmišljanja o tome šta da pitaš i prilično mi je teško da zamislim da ceo pravni tim koji je radio na tome se nije setio da to pita.

Вала, и то што кажеш...

Али ако смо у старту били ограничени на скоро неупотребљиво мишљење суда, зашто су онда уопште и покушавали нешто на овај начин?

пре 17 часа, Avocado рече

I šta bi onda tek bilo da je sud odgovorio negativno? Ovako (kao što se i pokazalo) smo imali odstupnicu...

Ништа. То је у сваком случају "савјетодавно" мишљење, у питању је било строго правничко питање, "забога људи, ради се о животима јадних косовских Албанаца који су угњетавани" и Амери би наставили шибати по свом.

пре 17 часа, Avocado рече

Baš mi je teško da zamislim da nikom nije to palo na pamet... ili strateški ili u nekom dilu sa Amerima...

Али није немогуће.

Олако ми за све мислимо да је до детаља стратешки промишљено и да је увијек игран четвородимензионални шах.

Мени је сасвим реалистично да се овакав превид могао поткрасти и најбољем правном тиму, ако су олако пришли послу или су мислили да је све на њиховој страни.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ne otvaram novu temu, @Juanito šta kažeš na ovu vrstu kreativnosti kojoj se poklonio vrhovni sud u Njemačkoj :smeh1:

 

WWW.INDEX.HR

ČOKOLADA Ritter jedina je koja se u Njemačkoj smije prodavati u karakterističnom kvadratnom obliku, odlučio je u četvrtak...

Sad pravno pitanje, kako ovakve stari mogu biti predmet suda? Ko polaže pravo na pravougaone čokolade, na kvadar napolitanke i na kornet sladoled? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 18.7.2020. at 11:24, Justin Waters рече

Vov odlican kanal..

Super je što sa James-om možeš diskutovati, aktivan je u komentarima. :)

offtopik, sa vecinom mozes da diskutujes ako im dodjes na discord, bar jednom nedeljno bleje sa svim clanovima, ja sam recimo bio kod economicsexplained, malo levonja za moj ukus ali super lik, odgovara na sva pitanja, moze da se diskutuje sa njime itd....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Justin Waters рече

Da ne otvaram novu temu, @Juanito šta kažeš na ovu vrstu kreativnosti kojoj se poklonio vrhovni sud u Njemačkoj :smeh1:

 

WWW.INDEX.HR

ČOKOLADA Ritter jedina je koja se u Njemačkoj smije prodavati u karakterističnom kvadratnom obliku, odlučio je u četvrtak...

Sad pravno pitanje, kako ovakve stari mogu biti predmet suda? Ko polaže pravo na pravougaone čokolade, na kvadar napolitanke i na kornet sladoled? 

Појма немам, али вјеруј ми све и свашта може легитимно ( или у најмању руку легално ) бити предмет разматрања суда. Ја претпостављам да је Ритер у овом случају ишао на аргументацију да су они у Њемачкој препознатљиви по коцкастом облику чоколаде и да је то из неког разлога кључно за њихов бренд чоколаде. Сад како, шта и зашто им је то прошло, као и да ли ту има домаћег протекционизма ( што је апослутно нечувено и ријетко у земљи попут Њемачке :smeh1: ) не знам.

Знам тако за један случај гдје фирма из једне од ЕУ земаља "тужи" неку нашу фирму за повреду жига ( тачније, води се поступак пред Заводом за интелектуалну својину ), иако им се тржишта уопште не поклапају и да је право чудо како су уопште сазнали за ове наше јаднике. А повреда се састоји у томе што као назив, у суштини, користе једну ријеч на шпанском која сама по себи је потпуно генерична ( као "дрво" или "ваздух" ). Али ето, они у својој земљи су осигурали да само они на свом тржишту могу да користе ту генеричну ријеч, па сада туку и у иностранству.

Интелектуална својина је једна дивна грана права. Кунем се :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Justin Waters рече

Da ne otvaram novu temu, @Juanito šta kažeš na ovu vrstu kreativnosti kojoj se poklonio vrhovni sud u Njemačkoj :smeh1:

 

WWW.INDEX.HR

ČOKOLADA Ritter jedina je koja se u Njemačkoj smije prodavati u karakterističnom kvadratnom obliku, odlučio je u četvrtak...

Sad pravno pitanje, kako ovakve stari mogu biti predmet suda? Ko polaže pravo na pravougaone čokolade, na kvadar napolitanke i na kornet sladoled? 

Teško je komentarisati bez poznavanja propisa i same presude jer novinari često lupetaju... iz BBC teksta nvodno  čak nemački zakon to ne štiti:

 

Цитат

 

What the judges said

Normally a brand cannot claim protection in Germany if its shape gives the product "an essential value". But the judges in this case said Ritter Sport was different.

Consumers considered the square nature of the chocolate bar as an indication of both where the chocolate came from and its quality, they concluded.

They said there was no artistic value to the shape and it did not lead to differences in price.

 

 

te su mi je sama odluka i rezonovanje još čudniji...

Iz aspekta našeg prava bi možda moglo da se podvede pod industrijski dizajn i tu bi možda čak i imalo smisla... jer realno Ritter jeste prepoznatljiv po tom obliku i bio je originalan kada ga je smislio...

Vidi prvih 5 članova:  https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_pravnoj_zastiti_industrijskog_dizajna.html

 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobra je fora, što je neko prokomentarisao, a šta ako bi neko napravio čokoladu 10 x 10.1 cm...to je tehnički pravougaonik ne kvadrat, a opet na izgled bi bio kvadrat...kako bi Ritter tu onda mogao reagovati? Da li je sad ovo pitanje tehničke prirode, da je zaštićen kvadrat kao gemoterijsko tijelo..ili kvadrat kao vizuelni prikaz gdje pri tom može biti i pravougaonik. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 23.7.2020. at 19:23, Срндаћ рече

 као "дрво"

Ouvaj...

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Justin Waters рече

Dobra je fora, što je neko prokomentarisao, a šta ako bi neko napravio čokoladu 10 x 10.1 cm...to je tehnički pravougaonik ne kvadrat, a opet na izgled bi bio kvadrat...kako bi Ritter tu onda mogao reagovati? Da li je sad ovo pitanje tehničke prirode, da je zaštićen kvadrat kao gemoterijsko tijelo..ili kvadrat kao vizuelni prikaz gdje pri tom može biti i pravougaonik. 

Опет би ишло у корист Ритера с обзиром да просјечан купац не може голим оком препознати тај додатни милиметар. Ако би сви купци мислили да постоји и друга чоколада коцкастог облика, иако је једна од њих технички правоугаоник, онда би заштита Ритеровог права била суштински обесмишљена.

Дакле, не ради се о заштити квадрата као облика, него квадратне чоколаде - што представља уједно и бренд Ритера.

То јест, штите се бренд и интелектуална својина једног предузећа, а не геометријски облици.

Баш недавно сам слушао историјат Games Workshop-а и њихових подухвата са оваквим стварима. Покушали су да региструју као своју инт. својину нпр. ријеч "Elves", али им није прошло. Онда су се досјетили да региструју "Аеlves" и прошло им је, али без неке финансијске користи :smeh1:

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 23.7.2020. at 17:08, Justin Waters рече

Da ne otvaram novu temu, @Juanito šta kažeš na ovu vrstu kreativnosti kojoj se poklonio vrhovni sud u Njemačkoj :smeh1:

 

WWW.INDEX.HR

ČOKOLADA Ritter jedina je koja se u Njemačkoj smije prodavati u karakterističnom kvadratnom obliku, odlučio je u četvrtak...

Sad pravno pitanje, kako ovakve stari mogu biti predmet suda? Ko polaže pravo na pravougaone čokolade, na kvadar napolitanke i na kornet sladoled? 

U singapuru cokolada moz' da bude kog oblika oces :P
(sala mala, ne trazim novu debatu, samo sam se dobro nasmejao oko besmislenosti evropskih birokratskih zakona)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Срндаћ рече

Баш недавно сам слушао историјат Games Workshop-а и њихових подухвата са оваквим стварима. Покушали су да региструју као своју инт. својину нпр. ријеч "Elves", али им није прошло. Онда су се досјетили да региструју "Аеlves" и прошло им је, али без неке финансијске користи :smeh1:

Pa ne znam da li je baš za tu reč bilo finansijske koristi ali su dobro prošli na jednom sasvim novom konceptu raspolaganja pravima intelektualne svojine...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Avocado рече

Pa ne znam da li je baš za tu reč bilo finansijske koristi ali su dobro prošli na jednom sasvim novom konceptu raspolaganja pravima intelektualne svojine...

Пази овако... 

Ја сам прошле седмице по ко зна који пут поново почео играти Dark Crusade са Царском Гардом ( јер Геј Маринци немају довољно топова и артиљерије, а и више поштујем м**а од челика обичног гардисте-прашинара који може умријети сваког тренутка, али ипак се бори за свог Богоцара до посљедње капи непријатељске крви, или умре стојећи како би његов леш макар правио препреку непријатељу ).

Да имам пара и времена за тејблтоп, разбијао бих се и од тога, а све због ове игрице.

Квалитет је квалитет.

Него дође тако доба у животу компаније за игрице када постане превелика и почне да ради свашта са својим игрицама - и онда се негдје и зезну, па ако не могну финансијски издржати ту грешку, онда пропадну. А ако су превелики да би пропали, онда ће наставити правити медиокритете од игрица у недоглед.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...