Jump to content

Манастир Ком на Скадарском језеру прославио 600 година постојања

Оцени ову тему


Препоручена порука

На Успење Пресвете Богородице обиљежено је 600 година манастира Ком на Скадарском језеру.

Овај манастир има велики значај у духовности Црне Горе и свега Српства, јер је задужбина Благовјерног Кнеза Ивана Црнојевића, а у њему је као потврда историјског континуитета зетске митрополије за архимандрита рукоположен Петар Други Петровић Његош.

 

DSC_9503-e1503944655669-720x375.jpg

Светом архијерејском литургијом, коју је са многобројним свештенством служио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије, славском Литијом са читањем Јеванђеља, благосиљањем славског колача и свечаном академијом у манастиру Ком на Скадарском језеру је на празник Успења Превете Богородице, 28. августа прослављен велики јубилеј – 600 година ове древне светиње.

Након Литије и благосиљања славског колача у славу празника Успења Пресвете Богородице којему је посвећен манастирски храм, Митрополит Амфилохије је у архипастирској бесједи рекао да је неопалима купина, која је горела а није сагоријевала старозавјетно предуказање на Пресвету Богородицу.

„Пророк је предвидио и прорекао рођење о ње Христа Бога нашега, и њен улазак у Светињу над светињама. И светиња небеска је сишла на њу и освештала њену утробу. И од ње се родио, не само човјек Исус из Назарета него се родио сами Бог, Творац неба и земље, Онај кроз кога је све постало што је постало“, казао је Митрополит црногорско-приморски.

Он је казао да је Пресвета Богородица постала и наша мајка, мајка свих људи и свих земаљских народа.

„Па и онда када се упокојила и отишла из овога свијета, остала је са нама и међу нама силом Сина њенога јединороднога“, рекао је Владика.

Он је казао да се на овом светом мјесту шест вјекова прославља име Божје и Успеније Пресвете Богородице.

„Она је остала дародавац живота свима који су се овдје кроз вјекове подвизавали и овдје се сабирали. На првом мјесту оснивачима и ктиторима ове свете обитељи Љеша, Алексе, Ђурђа, Стефана, Стефанице и Маре Црнојевића који су овдје похрањени да чекају трубе судњега дана. Али ево, ово мјесто на којем су они похрањени, посвећено имену Божјем и Пресветој Богородици, оно животвори и рађа, препорађа кроз вјекове“, нагласио је он.

Он је додао да се ово мјесто увијек изнова обнавља и да по томе манастир Ком личи на ријеку понорницу.

„То је управо због тога што је овдје присутан Животодавац и сила Његова, вјечна и непролазна. Све чега се он дотакао преко мајке своје, оно не ишчезава. Уписано је у књигу живота, вјечну, у царству Божијем. Али и овдје међу нама остаје да свједочи“, поручио је Митрополит црногорско-приморски.

Владика Амфилохије је подсјетио у каквом стању је била ова светиња крајем прошлога вијека.

„Рачунало се тада да је завршено са њом. Али не може да она не васкрсне и да не васкрсне спомен на њене ктиторе. И ево, она васкрсава. И један од тих свједока васкрсења лозе Црнојевића јесте и овдје присутни наш кнез Станко Црнојевић Бушатлија, потомак оних коју су градили ову светињу“, рекао је Митрополит Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је кнеза Станка Црнојевића Бушатлију потом одликовао Златним ликом Светог Петра II Ловћенског Тајновидца „због повратка коријену светородне лозе Црнојевића и њеном кнежевском свједочењу истине и правде Божје“.

Он је такође, по предлогу настојатеља манастира монаха Филипа (Кликовца), исто одликовање уручио добротворима заслужним за обнову ове светиње: Добривоју Цвијићу из  Београда, Владимиру Собољеву из Москве, Бору Ђукићу из Подгорице и Српско културно друштво „Слово љубве“ из Бара.

Архијерејском похвалницом одликовани су Иван Динић из Параћина, Немања Дрекаловић из Подгорице, Бојан Ајковић из Зете и Велимир Мијовић из Бара.

У склопу свечане академије промовисана је монографија о манастиру Ком која је недавно изашла из штампе поводом овог јубилеја. Говорили су Митрополит Амфилохије, др Јелица Стојановић и уредник овог важног издања Јован Маркуш.

У музичком дијелу програма су наступили: Црквени хор „Свети новомученик Станко“ из Никшића, Даница Црногорчевић, Марија Мараш, гуслар Стеван Вујачић и КУД „Ђурђевданско коло“ из Подгорице.

Потом је приређена славска трпеза хришћанске љубави.

Прослави великог јубилеја присуствовао је замјеник амбасадора Руске Федерације у Подгорици Сергеј Бубликов.

Рајо Војиновић

Фото: Јован Радовић

DSC_9490.jpg
DSC_9491.jpg
DSC_9492.jpg
DSC_9493.jpg
 
DSC_9494.jpg
DSC_9496.jpg
DSC_9497.jpg
DSC_9498.jpg
 
DSC_9499.jpg
DSC_9500.jpg
DSC_9501.jpg
DSC_9502.jpg
 
DSC_9504.jpg
DSC_9505.jpg
DSC_9506.jpg
DSC_9507.jpg
 
DSC_9508.jpg
DSC_9510.jpg
DSC_9512.jpg
DSC_9513.jpg
 
DSC_9515.jpg
DSC_9516.jpg
DSC_9517.jpg
DSC_9518.jpg
 
DSC_9519.jpg
DSC_9520.jpg
DSC_9521.jpg
DSC_9522.jpg
 
DSC_9523.jpg
DSC_9524.jpg
DSC_9525.jpg
DSC_9526.jpg
 
DSC_9527.jpg
DSC_9528.jpg
DSC_9529.jpg
DSC_9530.jpg
 
DSC_9532.jpg
DSC_9534.jpg
DSC_9535.jpg
DSC_9536.jpg
 
DSC_9537.jpg
DSC_9538.jpg
DSC_9539.jpg
DSC_9540.jpg
 
DSC_9541.jpg
DSC_9542.jpg
DSC_9543.jpg
DSC_9544.jpg
 
DSC_9545.jpg
DSC_9546.jpg
DSC_9547.jpg
DSC_9548.jpg
 
DSC_9549.jpg
DSC_9550.jpg
DSC_9551.jpg
DSC_9552.jpg
 
DSC_9553.jpg
DSC_9554.jpg
DSC_9555.jpg
DSC_9556.jpg
 
DSC_9557.jpg
DSC_9558.jpg
DSC_9559.jpg
DSC_9560.jpg
 
DSC_9563.jpg
DSC_9564.jpg
DSC_9565.jpg
DSC_9566.jpg
 
DSC_9567.jpg
DSC_9568.jpg
DSC_9571.jpg
DSC_9572.jpg
 
DSC_9573.jpg
DSC_9576.jpg
DSC_9577.jpg
DSC_9578.jpg
 
DSC_9579.jpg
DSC_9580.jpg
DSC_9581.jpg
DSC_9582.jpg
 
DSC_9583.jpg
DSC_9584.jpg
DSC_9585.jpg
DSC_9586.jpg
 
DSC_9587.jpg
DSC_9588.jpg

 

 

 
 1219-2016 Православна Митрополија Црногорско-Приморска
 

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...