Jump to content

Da li je u formiranju ličnosti značajnija uloga majke od uloge oca?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 минута, БанеЛ рече

Без неке намере за генерализацијом, по овим примерима које видим око себе, већи утицај има мајка од оца. 

Чије су беше речи: Васпитај дечака - васпитаћеш човека. Васпитај девојчицу - васпитаћеш нацију? 

 

пре 1 минут, Snezana Pilic рече

Ista misao mi proletela

Ima i ona poslovica-Gledaj majku biraj ćerku..a kako starim,sve više uviđam da su naši stari bili u pravu

 

Управо сада, Снежана рече

Владике Николаја

Sve je to lepo, u idealnim uslovima. Ali kao što znamo, život u Srbiji je daleko od toga. U velikoim broju slučajeva "fali" jedan roditelj...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Милан Ракић рече

Sve je to lepo, u idealnim uslovima. Ali kao što znamo, život u Srbiji je daleko od toga. U velikoim broju slučajeva "fali" jedan roditelj...

Фали, и то фали све више. 

  • Тужан 1

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ana čarnojević рече

pa dobro, i ako su roditelji razvedeni deca imaju oba roditelja.

 

Све може савршено да функционише, уз мало воље и труда. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Милан Ракић рече

И шта ће они који немају ни мајку ни оца, или оца нпр.?

 

 Било би добро, да ако немају оца, да имају неког мушкарца у фамилији који би на неки начин надомјестио ту очинску фигуру потребну за развој дјетета.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, БанеЛ рече

Без неке намере за генерализацијом, по овим примерима које видим око себе, већи утицај има мајка од оца. 

Sad ispade da muz i zena uopste ne uticu jedno na drugo, nego da su zacementirani i to na 2 razlicite strane. Ja znam par disfunkcionalnih brakova koji savrseno funkcionisu! Otvoreno se preziru, ne ulazu truda da upoznaju jedno drugo (Ok, ovo jeste iz samo moje perspektive, ono koliko sam videla, mnogo vise nisam videla, sve to stoji, ali svejedno, nasluti se kakav je "odnos") i ne pada im na pamet da se npr. razvedu. Ubedjeni su da je "to tako" i da tako treba i zive zajedno, imaju decu, sve "Ok". Mislim, uopste ne mora da znaci da su parovi 2 suprotstavljene strane koje decu vuku ka svojoj poziciji. To su vrlo cudne simbioze, ali ih itekako ih ima.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Џуманџи рече

Sad ispade da muz i zena uopste ne uticu jedno na drugo, nego da su zacementirani i to na 2 razlicite strane.

Мудро збориш, све се мења, само су промене сталне. ;)

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, ana čarnojević рече

pa dobro, i ako su roditelji razvedeni deca imaju oba roditelja.

 

 

пре 16 минута, БанеЛ рече

Све може савршено да функционише, уз мало воље и труда. 

Можда то дјелује савршено за родитеље, али за дјецу то сигурно није, сасвим је другачије устати ујутру и видјети маму и тату како се воле, а другачије је ићи за викенд код тате који можда има другу жену..., а кад се вратиш кући мама има другог човјека кога воли...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Sasa Vojvoda рече

Можда то дјелује савршено за родитеље, али за дјецу то сигурно није, сасвим је другачије устати ујутру и видјети маму и тату како се воле, а другачије је ићи за викенд код тате који можда има другу жену..., а кад се вратиш кући мама има другог човјека кога воли...

А што ћеш? :stadaradim:Нико не каже да ваља, али кад већ јесте како јесте, боље и тако. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, ana čarnojević рече

pa dobro, i ako su roditelji razvedeni deca imaju oba roditelja.

I obe porodice. Zanimljivo je to, da ako se roditelji razvedu, dete se ne razvodi od striceva, ujaka, tetki, baka i deka. 

Poznajem mnoge svoje vrsnjake ciji su se roditelji razveli, ali rodjeni stricevi ili tetke nikada nisu dosli da vide to dete i da se raspitaju kako zivi, a obicno ne zivi u izobilju.

Ja sam do 15 godine zivela okruzena tom mnogobrojnom porodicom koja se uvek okupljala, tetkama, ujacima, njihovom decom, bracom i sestrama i nista mi nije nedostajalo.

Tako da mislim da je za pravilan razvoj licnosti potrebno mnogo vise od te dve figure.

reading.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ствар је јако релативне природе. Поготово у данашњем друштву. Све зависи од структуре сваке породице појединачно, сваког члана појединачно и сваког детета које се васпитава - формира у одраслог човека. У формирању личности доминираће искључиво особа која је била ближа дететовом бићу које одраста и наравно сви могући односи и ситуације  које  се  око њега дешавају.

Данас увиђам да је у мом случају значајнију улогу у одрастању имала мајка. За неког другог то може бити отац, брат, комшиница, баба, комшија... Kао што рекох све је релативно.:ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...