Jump to content

Maloverje

Оцени ову тему


Препоручена порука

Imate li nekad osećaj da je sve ovo u šta verujemo, ili se trudimo da verujemo, jedna velika glupost? Kako se nosite sa maloverjem...ako uopšte imate taj problem?

Nadam se da će tema biti bar upola popularna kao da sam pitala nešto o sexu...ili politici...pošto hrišćani vole da drže sveću :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"маловерје" не познајем као појам, скепсу, сумњичавост, преиспитивање да, али маловерје не прихватам и не признајем, мислим да једино у вери постоји та јасна граница или - или, или верујеш или не верујеш, а о нијансама ипак одлучује неко Други.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li isparvno i po PS-u verujem u Boga ili iskreno verujem Bogu, imam odnos poverenja sa Njim?

Kakva su mi dela? Da li volim, služim, molim se kao da verujem ili ne?

 

Kad ova i ovakva pitanja sebi postavljam i molim se, ispovedam se, postim, pričešćujem se, trudim se u ljubavi za drugog, onda su sve intelektualne sumnje i preispitivanja dobrodošli. Istina će vas osloboditi :)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Снежана рече

"маловерје" не познајем као појам, скепсу, сумњичавост, преиспитивање да, али маловерје не прихватам и не признајем, мислим да једино у вери постоји та јасна граница или - или, или верујеш или не верујеш, а о нијансама ипак одлучује неко Други.

Pa to...maloverje, sumnja, preispitivanje, 'em li ga, valjda su to sinonimi.

Elem, mene zanimaju iskustva forumaša kako se bore sa tim? Kako izlazite na kraj? Ovde se vazda potencira Carstvo i sve je to lepo, ali treba i ovaj život preživeti :0426_feel:.

Pišite...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Natasa. рече

Pa to...maloverje, sumnja, preispitivanje, 'em li ga, valjda su to sinonimi.

Elem, mene zanimaju iskustva forumaša kako se bore sa tim? Kako izlazite na kraj? Ovde se vazda potencira Carstvo i sve je to lepo, ali treba i ovaj život preživeti :0426_feel:.

Pišite...

по мени нису синоними, маловерје ми дође као нешто измериво, нешто што је у супротности са "пуноверјем", а скепа, преиспитивање је као оно "али". које те вуче напред.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Natasa. рече

Imate li nekad osećaj da je sve ovo u šta verujemo, ili se trudimo da verujemo, jedna velika glupost? Kako se nosite sa maloverjem...ako uopšte imate taj problem?

Nadam se da će tema biti bar upola popularna kao da sam pitala nešto o sexu...ili politici...pošto hrišćani vole da drže sveću :smeh1:

Ja ne sumnjam al nije glupost nego ludsot za racio al baš zbog toga što je ludost i verujem.U ludosti mogu u gluposti ne mogu da verujem.:D

Inače od kad znam za sebe verujem u jednog Boga,Apsoluta,Stvoritelja sveta.Nikada nisam sumnjao u to.

Al sam sumnjao a i dalje sumnjam u neke interpretacije Boga naročito one antropomorfizacije i projektovanje ljudskih osobina na Boga.Recimo svi kažu Bog voli,mudar je,pravedan,heroj(žrtvuje se za druge) itd pozitivne osobine naravno ljudske(il naši nedostaci koje Bog mora da im jer nama toliko fale:smeh1:).Al šta je šta negativnim?Recimo Bog mrzi greh,gnevi se(naročito u SZ,u NZ  na smokvu,u Otkrivenju al veći deo je milostan :D),ubija,etc A da ....za to ima đavolka koga pušća ko kuče s lanca da nas malko glocka po telu al ne sme po duše....:ani_biggrin: Šta znam sve te psihološke projekcije su mi daleko od Boga.On je iznad svega toga.

 

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Kratos рече

Ja ne sumnjam al nije glupost nego ludsot za racio al baš zbog toga što je ludost i verujem.U ludosti mogu u gluposti ne mogu da verujem.:D

Inače od kad znam za sebe verujem u jednog Boga,Apsoluta,Stvoritelja sveta.Nikada nisam sumnjao u to.

Al sam sumnjao a i dalje sumnjam u neke interpretacije Boga naročito one antropomorfizacije i projektovanje ljudskih osobina na Boga.Recimo svi kažu Bog voli,mudar je,pravedan,heroj(žrtvuje se za druge) itd pozitivne osobine naravno ljudske(il naši nedostaci koje Bog mora da im jer nama toliko fale:smeh1:).Al šta je šta negativnim?Recimo Bog mrzi greh,gnevi se(naročito u SZ,u NZ  na smokvu,u Otkrivenju al veći deo je milostan :D),ubija,etc A da ....za to ima đavolka koga pušća ko kuče s lanca da nas malko glocka po telu al ne sme po duše....:ani_biggrin: Šta znam sve te psihološke projekcije su mi daleko od Boga.On je iznad svega toga.

 

 

Zašto onda Pravoslavlje?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Natasa. рече

Imate li nekad osećaj da je sve ovo u šta verujemo, ili se trudimo da verujemo, jedna velika glupost? Kako se nosite sa maloverjem...ako uopšte imate taj problem?

Маловерје посматрам као нечињење добра, а не као скуп информација, фраза који се прихватај/одбија. :D Да, јако сам маловерна. :D

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, smatram sebe malovjernom. Puna sam misli sumnje, kvazi racionalnih preispitivanja, ali i osjećanja očaja i besmisla. Ono prvo je normalna mislena borba i zadnjih godina više tome ne pridajem pažnju - intelektualni odgovori o vjeri me ionako ne zadovoljavaju, niti mi intelektualni 'dokazi' protiv Boga ruše vjeru, otkad sam jednom, tražeći je, pronašla prije 25-6 čini mi se godina. Ta osjećanja su opasnija, jer izgleda da jedno pothranjuje drugo. Bunt na Boga je bio moje duhovon stanje jedno vrijeme, jer otkako sam dobila dar vjere - odista je to dar - nisam prijemčiva na misao 'nema Boga', ali bunt na Njega na zlo i nepravdu i patnju, to me je jako mučilo. Taj bunt dovodi do voljnog odbacivanja vjere i vjerskog načina života, iako osjećanje vjere ostaje u srcu. Kao dijete kad se duri na roditelja. Zadnjih 6-7 godina sam prevazišla i to, ali sam i dalje malovjerna... Nemam potpuno povjerenje u Boga, a kamoli smirenje. Tek po djelima, tu nema dvojbe - malovjerna. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Natasa. рече

Zašto onda Pravoslavlje?

Pa rekoh zbog ludosti,tj lude Božije ljubavi prema svetu da je i sam postao čovek na kraju,živeo,stradao najstrašnije i vaksrsao.

Pravoslavlje kaže da je Božija suština nespoznatljiva,van domašaja ljudskog saznanja i uopšte stvorenih bića pa i anđela.To mi je blisko.Pod suštinom se podrazumeva priroda Boga.

I teolozi pravoslavni kažu kada kažemo da je Bog ljubav ne mislimo na naše poimanje ljubavi već da bi najbolji izraz nadljubav.Ili recimo dobar pa kaže naddobar.On prevazilazi svaki ljudski pojam al mi van tih pojmova ne možemo da razmilšljamo niti da pokušavamo da opišemo neke stvari pa ni Boga.Jednostavno Bog je suštinski neopisiv ali zato imamo Hrista koji je ikona Onoga nevidljivog i u Njemu možemo videti sve što nam je potrebno da znamo o Bogu.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada primetim da sam maloverna.. to mi je siguran znak da mi je oslabila vera... kroz preterane brige kako ću sutra.. kao da današnji dan već nema  dovoljno zla u sebi... i upravo to zanemareno zlo današnjeg dana stvara moje maloverje.. 

Prvo.. protiv toga se ne borim.. već prihvatim da je tako.. Čim sam prihvatila..npr. da mi ne vredi razmišljati o nečemu što ne zavisi od mene nego od volje Božje.. i da trebam da brinem o stanju svoje duše u današnjem času.. tada i vera počne da mi se vraća.. Takodje ispovedim maloverje kada ga primetim... U svakom slučaju mislim da je to proces koji je neizbežan..

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 years later...
PRAVOSLAVIE.RU

Ако упитамо људе: „Који је најстрашнији грех по твом мишљењу?“ – један човек ће навести убиство, други – крађу...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...