Jump to content

IT Akademija

Оцени ову тему


Tumaralo.

Препоручена порука

пре 5 часа, Јанко рече

Хајде и ја да питам. Ако сам се раније бавио класичним прог.јез. и програмирао у паскалу, бејзику, фортрану, коболу - колико ми то искуство даје основу да се укључим у причу? Под претпоставком да ми је јасна логика и умем да састављам алгоритме, одакле почети онлајн без пара? Који језик прво савладати, има ли на нету материјала да се самостално крене?

Nisam jos programer, ali mislim da je dobro da pocnes od C-a. A resursa za ucenje ima na tone, na dosta mesta, samo treba strpljenja da se sve polako iskopa.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Kratos рече

Pa da,to mi isto kaže i jedan od najboljih ortaka koji se bavi programiranjem 10-ak godina.Kaže C# ako to skapiraš lako ćeš ostalo.Ja kupio knjigu al nikako da se nakanem.:bu:

Pa nakani se, početak je najteži, posle je sve lakše i lakše. :) 

 

пре 6 часа, Јанко рече

Хајде и ја да питам. Ако сам се раније бавио класичним прог.јез. и програмирао у паскалу, бејзику, фортрану, коболу - колико ми то искуство даје основу да се укључим у причу? Под претпоставком да ми је јасна логика и умем да састављам алгоритме, одакле почети онлајн без пара? Који језик прво савладати, има ли на нету материјала да се самостално крене?

Apsolutno ti daje osnovu. Tebi najverovatnije ne trebaju kursevi, već knjiga za neku konkretnu tehnologiju. Razmišljam dugo šta da ti preporučim. Aktuelni su Android, iOS, server/backend (java), .NET, php+javascript+html+css, i test inzenjeri. Sve druge tehnologije teško da se nalaze. Uostalom istraži, pogledaj na Infostud-u ponudu IT poslova, to će ti dati određenu sliku stanja na tržištu. Znam da ti je teško da odlučiš sam, ali i meni je teško da ti kažem to i to, jer izbor zavisi od tvojih afiniteta, a možeš kasnije da se prešaltaš i na drugu tehnologiju.

Evo recimo da se odlučiš za Android. Pošto već imaš iskustva, nađi neku knjigu o razvoju aplikacija za android i kreni polako. Tako ćeš uporedo učiti i android i java programski jezik. Ako ti zapne oko jave ili bilo čega, potraži rešenje na netu, ne plaćaj kurseve. 

Kad malo bolje upoznaš android, uzmi i napravi aplikaciju za vremensku prognozu. To će ti omogućiti da vežbaš kako da napraviš specifičan UI, kako da svučeš podatke sa neta (da iskoristiš neki web servis), kako da organizuješ podatke, perzistiraš itd. Nauči memory management kako treba.

Takođe, ne bi bilo loše da si upoznat sa osvnovnim strukturama podataka, npr. da znaš razliku između niza i linkovane liste, da znaš šta je stablo/heap/graf. Tu ne moraš da ideš u ne znam koju dubinu, samo se upoznaj sa osnovnim principima. (Inače kad budeš pravio weather aplikaciju nesvesno ćeš koristiti ove strukture.)

Upoznaj se sa dobrim praksama razvoja softvera i paradigmama: single responsibility principle, separation of concerns, paternima i sl. Sa poternima isto donekle, i kažem donekle da se ne uplašiš kad na vikipediji vidiš brdo nečega i svačega, ne gledaj vikipediju, traži gde je jednostavno objašnjeno (komplikovano ne znači i da je dobro).

Pošto je danas sve umreženo potrebno je upoznati se i sa tom tehnologijom, najpre sa HTTP protokolom.

Engleski je neophodan u IT svetu.

Ne moraš biti ekspert u bilo čemu prethodnom da bi počeo da radiš.

E, sad, ja sam ti dao primer za android. Ti možeš izabrati bilo šta drugo, manje više je isto.

Ako se odlučiš za mobile razvoj, adnroid je najjeftiniji za ulazak, uređaji su jeftini, a razvojni alati besplatni, piše se u javi. iOS je skup, i preskup (neki se snađu sa virtuelnom mašinom), ali jednom kad uđeš imaš siguran posao, jer ljudi za to nema dovoljno; radi se u objective c-u i swift-u.

.Net se radi u C#. Može služiti i za backend i web, majkrosoft ima besplatnu verziju visual studio-a. Zatim, kada napišu da traže java inženjera, to se uglavnom odnosi na backend (pisanje web servisa, nema frontend-a), i podrazumeva par tehnologija, Spring je sad popularan, poznavanje baza podataka. php+javascript+html+css služe za backend+frontend (tipa forum, blog i sl., wordpress kao najpopularnija platforma za web templejte je bazirana na php-u).

I nemoj da te uplaši ogromna količina informacija. Neće ti sve trebati, zato naglašavam upoznaj se donekle, sa osnovama, traži gde je jednostavno objašnjeno.

Eto, pogledaj šta ima, vidi šta te više privlači i kreni polako. Ne moraš unapred doneti sve ispravne odluke.

 

пре 1 сат, obi-wan рече

Nisam jos programer, ali mislim da je dobro da pocnes od C-a. A resursa za ucenje ima na tone, na dosta mesta, samo treba strpljenja da se sve polako iskopa.

Nema potrebe. Nećeš ga nikada koristiti. Jeste da je to teži put kojim naučiš da direktno upravljaš memorijom, ali danas za većinu stvari nema potrebe učiti C. Bolje je učiti jezik koji je aktuelan i s kojim se radi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, pedja257 рече

Ne zanima me diploma, (imam vec jednu takvu hartiju bez vrednosti :) ) nego znanje na osnovu kog mogu pronaci i uspesno raditi relativno dobro placen posao. Pitanje je bilo da li ova skola zaista to nudi?

Nudi ti početak, da upoznaš neke osnove. Mada pogledao sam sinoć kurseve koje imaju u ponudi i nisu svi jednako korisni. 

 

пре 16 часа, pedja257 рече

Da li cu tu nauciti da resavam ljudima konkretne probleme? 

Ne znam, nemam detaljniji uvid u kurseve. Ali ako ti pomognu da naučiš da programiraš i upoznaš se sa nekom platformom, onda da.

 

пре 16 часа, pedja257 рече

Verujem da bi meni to bio dovoljno dobar motiv da se dalje usavrsavam, ne samo novac vec i cinjenica da zaista svojim radom i znanjem uspesno resavam probleme, stvaram nesto sto je potrebno ljudima itd. Sad ne ocekujem ja da i kod mene bude bas toliko brzo.. ali ne bih ni da se ubijam od rada i ucenja 2-3 godine bez dinara da bih posle toga dosao do nivoa gde mogu da podmirim samo nuzne troskove zivota. To me, po svemu sudeci, inace ceka po redovnom toku stvari...

Može i brže, zavisi koliko se posvetiš i koliko brzo usvojiš novo znanje. Početak je najteži, posle je sve lakše. :) 

Ako ne probaš, nećeš znati. Probaj, kreni. :) 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ivane si ti programer?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Иван ♪♫ рече

Nudi ti početak, da upoznaš neke osnove. Mada pogledao sam sinoć kurseve koje imaju u ponudi i nisu svi jednako korisni.

Ovo me posebno zanima. U mojoj nejasnoj predstavi o IT-u postojalo je samo  - programiranje. Mislim, programiranje znam sta je, bavili smo se time u srednjoj skoli na informatici sto je naravno bila krajnje easy varijanta ali verujem da bih se snalazio u tome i da bi mi bilo interesantno. Sad na sajtu ITA vidim da ima svega i svacega, raznih kurseva. Na drugim forumima sam video da ljudi mozda najcesce biraju ovaj kurs Administracije  http://www.it-akademija.com/administration-department-program-obrazovanja .  Sta bi to moglo da bude? :)  Da li je bolje/gore od programiranja i u kom smislu? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.12.2016. at 14:15, Иван ♪♫ рече

Eto, pogledaj šta ima, vidi šta te više privlači i kreni polako. Ne moraš unapred doneti sve ispravne odluke.

 

On 1.12.2016. at 12:47, obi-wan рече

Nisam jos programer, ali mislim da je dobro da pocnes od C-a. A resursa za ucenje ima na tone, na dosta mesta, samo treba strpljenja da se sve polako iskopa.

Nema potrebe. Nećeš ga nikada koristiti. Jeste da je to teži put kojim naučiš da direktno upravljaš memorijom, ali danas za većinu stvari nema potrebe učiti C. Bolje je učiti jezik koji je aktuelan i s kojim se radi.

Пошто немам Епл а ни лове за бацање, иОС отпада :)

Имам лаптоп HP i7 core  и добру вољу.

Из твоје приче ми личи да је упознавање Јаве одличан почетак. Ипак, ако ти није тешко да бациш који линк где бих могао видети шта је шта и стећи добар увид шта служи чему.

Ако сам добро разумео дотнет служи за одређена прилагођавања већ урађених програма, док мене интересује практично израда нових програма, апликација, свега-чега... Плиз?

:)

Даретове препоруке погледам вечерас кад стигнем до компа.

Сенд фром туђи ауто виа мој мобилни :)))

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12/2/2016 at 0:15, pedja257 рече

Ovo me posebno zanima. U mojoj nejasnoj predstavi o IT-u postojalo je samo  - programiranje. Mislim, programiranje znam sta je, bavili smo se time u srednjoj skoli na informatici sto je naravno bila krajnje easy varijanta ali verujem da bih se snalazio u tome i da bi mi bilo interesantno. Sad na sajtu ITA vidim da ima svega i svacega, raznih kurseva. Na drugim forumima sam video da ljudi mozda najcesce biraju ovaj kurs Administracije  http://www.it-akademija.com/administration-department-program-obrazovanja .  Sta bi to moglo da bude? :)  Da li je bolje/gore od programiranja i u kom smislu? 

Pa to je prosto drugačija stvar od programiranja i da li je bolje ili gore zavisi od toga šta se tebi više sviđa. Ima detaljan opis na linku koji si postavio, i to je to. Npr. kod nas instaliraju i održavaju direktorijum zaposlenih (npr. active directory, LDAP), mejl servere, obezbeđuju specifične servere u zavisnosti od potreba, instaliraju OS na mašine, postavljaju i održavaju mrežnu infrastrukturu (topologiju, rutere, kablove), servisiraju kvarove, podešavaju automatske update-e OS-a, antivirusa, obezbeđuju kartični sigurnosni sistem, brinu se o sigurnosti celog informacionig sistema kompanije itd. Mislim da se ne bave mnogo programiranjem. 

Vidi, ako nisi siguran, kreni sa neta da istražuješ i učiš, pa ćeš steći bolji uvid i znaćeš na koju stranu da kreneš.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12/2/2016 at 21:20, Јанко рече

Пошто немам Епл а ни лове за бацање, иОС отпада :)

Имам лаптоп HP i7 core  и добру вољу.

Из твоје приче ми личи да је упознавање Јаве одличан почетак. Ипак, ако ти није тешко да бациш који линк где бих могао видети шта је шта и стећи добар увид шта служи чему.

Ако сам добро разумео дотнет служи за одређена прилагођавања већ урађених програма, док мене интересује практично израда нових програма, апликација, свега-чега... Плиз?

:)

Даретове препоруке погледам вечерас кад стигнем до компа.

Сенд фром туђи ауто виа мој мобилни :)))

Java ti jeste odličan početak. Link koji daje pregled, na žalost, nemam. C# + .NET je cela platforma u kojoj se razvijaju i desktop i web aplikacije i mobile. C# i java su veoma slični.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Иван ♪♫ рече

Sramota me baš toliko da pričam o sebi :D 

Šta misliš da krenem sa C#?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Konacno sam nasao malo vise vremena da dublje istrazim ponudu sa sajta ITA i pokusam da pohvatam sta je sta. Sad razumem da je moje prethodno pitanje bilo delimicno.. glupo :)  Mislim, ocigledno je kakva je razlika izmedju programiranja i administriranja. Drugi deo pitanja je bio legitiman i koliko sam shvatio, sa aspekta trzista rada, administriranje podrazumeva relativno stabilniji posao.

E sad, kada vidim kurseve u okviru odseka - Programiranje, kao laik, ne mogu reci da mi je sve kristalno jasno.  http://www.it-akademija.com/programming-department-programiranje-program-obrazovanja

Kada procitam sve, opet ne znam sta bih izabrao od ovih 7 opcija. Iz prilozenog ne mogu da zakljucim koja od ovih opcija mi najvise lezi, sa kojom bih se najbolje snasao. Kada pomislim na programiranje jedino mi je u glavi rad u Paskalu jer sam jedino tu i programirao u srednjoj. A ove suptilne distinkcije u vidu ovih 7 smerova mi ne govore mnogo. Plasim se da ne izaberem nesto sto ce biti corsokak u smislu da cu ovladati necim sto nece imati bog zna kakvu primenu a da pritom necu steci znanje koje ce mi omoguciti brzu prekvalifikaciju ka necemu sto je potrebno na trzistu.
Dakle, sta mislite, sta je od ovoga najtrazenije na trzistu rada? Sta je najperspektivnije? Sta bi bilo najbolje da kao pocetnik izaberem odnosno sta mi pruza solidnu bazu za dalje usavrsavanje?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na Krstarici su svi popljuvali ITA    http://forum.krstarica.com/showthread.php/708238-IT-Akademija

 

Stvarno ne znam sta da mislim sada :( 

Kazu da je najbolja opcija da se upise Racunarski fakultet ali da zavrsavam jos jedan faks... jos 3 godine...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12/8/2016 at 14:00, pedja257 рече

Na Krstarici su svi popljuvali ITA    http://forum.krstarica.com/showthread.php/708238-IT-Akademija

 

Stvarno ne znam sta da mislim sada :( 

Kazu da je najbolja opcija da se upise Racunarski fakultet ali da zavrsavam jos jedan faks... jos 3 godine...

Pa eto, ako su to iskustva iz prve ruke, onda šta da radiš. 

Uzmi lepo neku knjigu, za početnike, pa kreni polako.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...