Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему


Препоручена порука

3 minutes ago, Ivan Marković рече

Međunarodno ratno pravo striktno zabranjuje izmenu stanja na terenu dok traju rat i okupacija. Krim se nije otcepio ratom i okupacijom, već demokratskim referendumom. Kuku, Zairone, ako te čuje Putin:ani_biggrin:. Ništa od ekumenskog dijaloga. SFRJ niko nije okupirao. Raspala se referendumima. Primer sa ČSR je sličan. Primer sa Turcima je glup. To je bilo pre Haga i Ženeve. Pa nekada su se u Izraelu vračare kamenovale, pa sada više ne. I da ne pričam dalje...spavao si na časovima ustava i prava u srednjoj školi. Ili si ispod klupe čatio žitije blaženog Lojzeka:ani_biggrin:

Ja sam govorio o garancijama medjunarodnih granica  a ne o načinu kako je do njenih promjena došlo, za pobjednike je obično taj način pravedan a za oštećene i gubitnike obično nepravedan. Granice Ukrajine je garantovao Budimpeštanski dogovor ili ugovor ako se ne varam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 926
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

11 minutes ago, Ivan Marković рече

Međunarodno ratno pravo striktno zabranjuje izmenu stanja na terenu dok traju rat i okupacija. Krim se nije otcepio ratom i okupacijom, već demokratskim referendumom. Kuku, Zairone, ako te čuje Putin:ani_biggrin:. Ništa od ekumenskog dijaloga. SFRJ niko nije okupirao. Raspala se referendumima. Primer sa ČSR je sličan. Primer sa Turcima je glup. To je bilo pre Haga i Ženeve. Pa nekada su se u Izraelu vračare kamenovale, pa sada više ne. I da ne pričam dalje...spavao si na časovima ustava i prava u srednjoj školi. Ili si ispod klupe čatio žitije blaženog Lojzeka:ani_biggrin:

Nisi shvatio uopšte taj primjer sa Srbijom. Ono što je važilo za Srbiju a što važi i dan danas je da sila Boga ne moli. U tom slučaju se možeš lijepo s visoka iskašljat na sve te medjunarodne ugovore i dogovore, garancije, ratifikacije, preambule i paragrafe. Pomoglo to išta Iraku, Libiji, Siriji?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

Ja sam govorio o garancijama medjunarodnih granica  a ne o načinu kako je do njenih promjena došlo, za pobjednike je obično taj način pravedan a za oštećene i gubitnike obično nepravedan.

Zairone, služba u okupacionim snagama podleže krivičnom zakonu. Ne važi za lokalnu policiju, ali važi za sve paravojne, parapolicijske i milicijske snage koje formira okupator. Po aktuelnom zakonu Srbije, zakon o restituciji nacionalizovane imovine važi za sve sem za pripadnike okupacionih i pomoćnih snaga. Sad razmisli dobro zašto su partizani, kad su ušli u Beograd, postreljali sve zarobljene nedićevce i ljotićevce, ali ne i saobraćajnog pandura koji je mirno nastavio da reguliše saobraćaj na Slaviji, kao da se ništa ne dešava. Da je Stepinac bio vikar samo lokalnoj policiji, čiji rad međunarodno i domaće pravo prepoznaje pod okupacijom, e onda u redu. Ali nije. Bio je pripadnik ilegalne terorističke formacije koja je gretirana kao deo okupacione vojske. Tačka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Ivan Marković рече

Zairone, služba u okupacionim snagama podleže krivičnom zakonu. Ne važi za lokalnu policiju, ali važi za sve paravojne, parapolicijske i milicijske snage koje formira okupator. Po aktuelnom zakonu Srbije, zakon o restituciji nacionalizovane imovine važi za sve sem za pripadnike okupacionih i pomoćnih snaga. Sad razmisli dobro zašto su partizani, kad su ušli u Beograd, postreljali sve zarobljene nedićevce i ljotićevce, ali ne i saobraćajnog pandura koji je mirno nastavio da reguliše saobraćaj na Slaviji, kao da se ništa ne dešava. Da je Stepinac bio vikar samo lokalnoj policiji, čiji rad međunarodno i domaće pravo prepoznaje pod okupacijom, e onda u redu. Ali nije. Bio je pripadnik ilegalne terorističke formacije koja je gretirana kao deo okupacione vojske. Tačka.

I sad šta? Državljani NDH su bili i Srbi i sa NDH sklapali ugovre kako je tamo navedeno pa su i svi oni pripadnici ilegalnih terorističkih formacija?

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Споразуми_о_сарадњи_четника_са_НДХ

Ti ugovori standarno obuhvataju sledeće:

  1. Priznanje NDH od strane četnika
  2. Obavezivanje četnika na lojalnost Ante Paveliću i NDH
  3. Priznavanje od strane NDH četnicima prava na organizovanje
  4. Priznavanje prava četnicima od strane NDH za nošenje oružja
  5. Zajedničku borbu protiv NOVJ
  6. Snabdevanje oružjem, municijom, hranom i lekovima četnika od strane NDH

U nekim slučajevima, NDH je četnicima garantovala i plate i penzije, kao i "bonuse" za ubijene ili zarobljene pripadnike NOVJ. Praktično, na taj način četnici su postali pomoćne snage NDH u borbi protiv partizana.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 minutes ago, Zayron рече

Nisi shvatio uopšte taj primjer sa Srbijom. Ono što je važilo za Srbiju a što važi i dan danas je da sila Boga ne moli. U tom slučaju se možeš lijepo s visoka iskašljat na sve te medjunarodne ugovore i dogovore, garancije, ratifikacije, preambule i paragrafe. Pomoglo to išta Iraku, Libiji, Siriji?

E pa zato će oni što prave haos po Iraku, Libiji i Siriji sada da dobiju po tamburi od Rusa, Irana, Asada i Hezbolaha. Svako dakle, ne samo izvršioci (ID i Nusra), nalogodavci (Ameri, Saudi, Turci, msm, njini vojni savetnici i komandosi, nego i ona belokapa narikača što im pruža moralnu podršku, zazivajući Božji sud na Ruse iz Vatikana. Doduše, belokapan će pretrpeti samo moralnu štetu u smislu jakog pada ugleda, jer ovog puta ima samo moralnu odgovornost. Baš slično kao i pre sedamdeset godina. Samo je tada "k poznaniju prava" priveden i blaženi Lojzek. I to ne samo u moralnom smislu. Pa ti sad razmišljaj koliko je pravo neefikasno. Uvek sve dođe na svoje. Ništa ne brini. Sada će se u Siriji posle pauze od tries godina ponovo pokazati da je sila prava veća od prava sile

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Ivan Marković рече

Zavali se uz kokice i pivo i prati dogodovštine u Alepu.:ani_biggrin:

Ima da bude samo fik i gotovo.:ani_biggrin:

13055372_1026150077477724_7413189651041736984_n.jpg?oh=f6f65e1b7ecd4edb2b1ca2b618fc448e&oe=58879622

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 minutes ago, Zayron рече

I sad šta? Državljani NDH su bili i Srbi i sa NDH sklapali ugovre kako je tamo navedeno pa su i svi oni pripadnici ilegalnih terorističkih formacija?

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Споразуми_о_сарадњи_четника_са_НДХ

Ti ugovori standarno obuhvataju sledeće:

  1. Priznanje NDH od strane četnika
  2. Obavezivanje četnika na lojalnost Ante Paveliću i NDH
  3. Priznavanje od strane NDH četnicima prava na organizovanje
  4. Priznavanje prava četnicima od strane NDH za nošenje oružja
  5. Zajedničku borbu protiv NOVJ
  6. Snabdevanje oružjem, municijom, hranom i lekovima četnika od strane NDH

U nekim slučajevima, NDH je četnicima garantovala i plate i penzije, kao i "bonuse" za ubijene ili zarobljene pripadnike NOVJ. Praktično, na taj način četnici su postali pomoćne snage NDH u borbi protiv partizana.

Svi četnici i Srbi koji su sklopili bilo kakav ugovor sa NDH su dobili svoje...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 minutes ago, Zayron рече

I sad šta? Državljani NDH su bili i Srbi i sa NDH sklapali ugovre kako je tamo navedeno pa su i svi oni pripadnici ilegalnih terorističkih formacija?

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Споразуми_о_сарадњи_четника_са_НДХ

Ti ugovori standarno obuhvataju sledeće:

  1. Priznanje NDH od strane četnika
  2. Obavezivanje četnika na lojalnost Ante Paveliću i NDH
  3. Priznavanje od strane NDH četnicima prava na organizovanje
  4. Priznavanje prava četnicima od strane NDH za nošenje oružja
  5. Zajedničku borbu protiv NOVJ
  6. Snabdevanje oružjem, municijom, hranom i lekovima četnika od strane NDH

U nekim slučajevima, NDH je četnicima garantovala i plate i penzije, kao i "bonuse" za ubijene ili zarobljene pripadnike NOVJ. Praktično, na taj način četnici su postali pomoćne snage NDH u borbi protiv partizana.

Pa ne znam što te to toliko buni. Ako se sporazumeš sa teroristom iz niskih pobuda, nećeš imati olakšavajuće okolnosti na sudu. Ako se sporazumeš da ti ne bi dete zaklao, sud te možda i oslobodi. Ali sve to teroristu NE ČINI DRŽAVOM. A i ovo za miirovine. Pa to isplaćuje i Islamska država. Pa?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети владика Николај и Степинац се не могу поредити никада. Они су имали сасвим разлилите погледе на свет и у складу са тим погледима су се понашали. Рецимо, Свети владика Николај је јавно подржао пуч 27. марта, а Степинац га је осудио као ,,акт великосрбске агресије". Има то у његовим списима. Свети владика Николај је одмах осудио нацистичку окупацију и поставио се као непријатељ нацистима (а и они су њега означили као свог непријатеља). Степинац је поздравио окупацију, поздравио нацисте и поздравио њихове колаборанте и велике злочинце- усташе. Степинац је благословио усташки покрет и благословио усташку државу- НДХ.

Свети владика Николај је, због свог чврстог става о нацизму, био ухапшен а затим интерниран у логор Дахау. Степинац је до самог краја рата, после свих оних злочина које су чинили и сами фратри на чијем је он челу био, био уз усташку власт и државу и никада их није јавно осудио нити је иједним својим актом нешто учинио да се злочини које они чине спрече. 

Има тога још, али из овога се јасно види разлика између њих и јасно се види да се они не могу поредити. Свети владика је био против зла (нацизма и усташтва) и био прогоњен од истог, а Степинац је колаборирао и сарађивао са тим злом и био уз њега до самог краја рата. Велика је то разлика.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

21 hours ago, Ivan Marković рече

 Ne razumeš. Bez obzira na to što vojni sveštenici ne nose oružje, oni jesu pripadnici oružanih snaga, u smislu u kom su to npr.  bolničarke. A Stepinac je kao državljanin Jugoslavije učrstvovao kao duhovnik i vojni sveštenik u neprijateljskoj formaciji čime je počinio krivično delo. Da je bio bolničarka koja samo leči ranjenike svejedno bi podlegao kz o izdaji. Dakle?

Pa onda to takodjer objavite na toj mješovitoj pravoslavnoj-katoličkoj komisiji da se tadašnji nadbiskup, poslije kardinal Stepinac dopustio zločina veleizdaje kao državljanin Kraljevine Jugoslavije i iznesite to kao jednu od namitki protiv kanonizacije. Vama niko ne brani iznijeti bilo šta na šta naidjete i smatrate to zaprekom kanonizaciji da to iznesete kad ste već nekoliko puta urgirali pismima (patrijarh Vartolomej, patrijarh Irinej, SAS SPC)  i kad vam je to već papa Francisko omogućio da o tom svemu izrazite svoje mišljenje. No, kako sam rekao, komisija je samo od informativnog karaktera a nema nikakvog uticaja na već donesene odluke niti na na nastavak kanonizacije što sam vam već detaljno objasnio.  Da li vam neko u tome brani? Ja vam u tom sigurno ne branim. Jedino što si sam za sebe mislim da je ta vaša "veleizdajnička" namitka na dosta klimavima nogama jer o raspadu država, kapitulacijama, okupacijama, promjeni državnih sistema ne odlučuje ni on a ni obični ljudi. Drugačija bi bila situacija kad bi uspjeli dokazati da je jednim od političara koji su osnovali NDH kao što je to bio slovački katolički sveštenik Jozef Tiso u Slovačkoj, možda bi u tom slučaju uspjeli. No, s tim vojnim vikarom to bude problem zato što vojni vikar nije vojna funkcija kako se to može zaključiti pogrešno prema zavodećem nazivu već čisto crkvena. Vojni vikari nisu podredjeni nikakvom vojnom tijelu ni generalštabu ni ministarstvu rata kako se to prije zvalo ili odbrane kako se to obično naziva danas. Ta funkcija se uspostavlja na temelju konkordatskog ugovora ili nekih drugih specijalnih ugovora izmedju Vatikana i Svete Stolice. Dakle vojni vikar podliježe u odgovornosti samo Vatikanu ili Sinodu ako se radi o pravoslavnom vojnom ordinarijatu a za razliku od vojnog vikara koji je obično samo jedan jedini u državi, vojni sveštenici kojih može biti i nekoliko desetaka ili stotinjak su odgovorni takodjer i vojsci tj. državi disciplinski u onom dijelu svojih aktivnosti koje su čisto vojnog karaktera.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Zayron рече

Pa onda to takodjer objavite na toj mješovitoj pravoslavnoj-katoličkoj komisiji da se tadašnji nadbiskup, poslije kardinal Stepinac dopustio zločina veleizdaje kao državljanin Kraljevine Jugoslavije i iznesite to kao jednu od namitki protiv kanonizacije. Vama niko ne brani iznijeti bilo šta na šta naidjete i smatrate to zaprekom kanonizaciji da to iznesete kad vam je to već papa Francisko omogućio da o to izrazite svoje mišljenje. No, kako sam rekao, komisija je samo od informativnog karaktera a nema nikakvog uticaja na već donesene odluke niti na na nastavak kanonitzacioje što sam vam veǘ detaljno objasnio.  Da li vam neko u tome brani? Ja vam utom sigurno ne branim. No, s tim vojnim vikarom to bude problem zato što vojni vikar nije vojna funkcija kako se to može zaključiti pogrešno prema zavodećem nazivu već čisto crkvena. Vojni vikari nisu podredjeni nikakvom vojnom tijelu ni generalštabu ni ministarstvu rata kako se to prije zvalo ili odbrane kako se to obično naziva danas. Ta funkcija se uspostavlja na temelju konkordatskog ugovora ili nekih drugih specijalnih ugobvora izmedju Vatikana i Svete Stolice. Dakle vojni vikar podliježe u odgovornosti samo Vatikanu ili Sinodu ako se radi o pravoslavnom vojnom ordinarijatu a za razliku od vojnog vikara koji je obično samo jedan jedini u državi, vojni sveštenici kojih može biti i nekoliko desetaka ili stotinjak su odgovorni takodjer i vojsci tj. državi u onom dijelu svojih aktivnosti koje su vojnog karaktera.

Ma džaba ta komisija već je pao na Trojičnoj komisiji.I bilo je samo nikada te nisam poznavao...:coolio:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ko je išta pitao masu običnih ljudi za to u kojoj će se državi rodit i živjet, ko je pitao patrijarha Pavla, ko je pitao moju babu, tu Moravanku koja je od patrijarha Pavla mladja bila desetak dana? Rodili se on u Kraljevini Srbiji, ona u Austrogarskoj pa onda išla Kraljevina Jugoslavija, pa NDH tamo gdje bila moja baba pa DFJ/ FNRJ/ SFRJ  pa SR Jugoslavija, pa Republika Srbija. Postoje oblasti gdje ljudi nisu makeli cijeli život nikud iz kuće u kojoj su se rodili a tamo se izmjenjalo 5-6 država ko na pokretnoj traci kao u Mukačevu na podkarpatskoj Rusi. Za stvaranje država nasilno ili nenasilno odgovornost nose političari koji u tome učestvuju a ako su ti političari potpomognuti kakvim represivnim aparatom, vojskom, policijom, tajnim službama, pravosudjem i ako im je na čelu otvoreni diktator kao Hitler, Franko, Pavelić ili zamaskovani kao J. B. Tito mislite da se potom koga pita da li želi u takvoj državi živjet ili ne želi? Ko ne želi i ne pada mu na pamet u takvom sistemu živjet diže sidro i odlazi u emigraciju i to je jedino što može a vrati se tek kad se tamo promjeni režim, padnu komunisti na primjer kao što je bio slučaj u exYU i zemljama nasljednicama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...