Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему


Препоручена порука

2 hours ago, Ivan Marković рече

Pa rekao bih da je papa Franja davao nekakve uopštene izjave o patnji načelno na celokupnom Bliskom istoku, i o patnji hrišćana takođe, ali je ovde bio dosta konkretan. Nije direktno apostrifirao Ruse i/ili Sirijce, ali je bio vrlo jasan po pitanju onih koji će morati "da odgovaraju pred Bogom". To su oni koji bombarduju Alep. A pošto su to Rusi i Sirijci, onda je jasno na koga misli. No hajde da se vratimo na temu. Mislim da je veoma zanimljiva, naročito kada suu pitanju pokušaji pravljenja formalnih i/ili suštinskih paralela između Stepinca i sv. Nikolaja. 

Pravite ih vi sami a vrlo neobjektivnoo, pristrano i zauzeto koliko sam to stigao ispratiti i iščitati iz pisanja tvojeg i žutog cara. No, ista ta stvar je i na drugoj strani, Hrvate kad pitaš sve je onda obrnuto. Za svoje kolaboracioniste i fašiste nadju uvijek opravdanja kao i vi za svoje a na tudje valjaju drvlje i kamenje. Sve kod kuće je OK a sve preko ograde vrijedno svake osude. U tome ste slični i jedni i drugi. Pristrani i neobjektivni.  :)

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 926
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

13 minutes ago, Zayron рече

Pravite ih vi sami a vrlo neobjektivnoo, pristrano i zauzeto koliko sam to stigao ispratiti i iščitati iz pisanja tvojeg i žutog cara. No, ista ta stvar je i na drugoj strani, Hrvate kad pitaš sve je onda obrnuto. Za svoje kolaboracioniste i fašiste nadju uvijek opravdanja kao i vi za svoje a na tudje valjaju drvlje i kamenje. Sve kod kuće je OK a sve preko ograde vrijedno svake osude. U tome ste slični i jedni i drugi. Pristrani i neobjektivni.  :)

A bi li, Zairone, bio ljubazan da mi ukažeš na to gde je ta moja pristrasnost. Slobodno citiraj i onda pokaži na osnovu izvora, gde sam pogrešio. Nadam se da nećeš pokušati da izjednačiš Pavelića i Nedića i/ili Ljotića, ali ako i pokušaš ti to uradi na osnovu objektivnih izvora, pa....možda me i ubediš. Verovatno je i tebi jasno da ne može biti nikakve paralele između Stepinca i Nikolaja, ali za Ljotiića i kompaniju, ko zna...dakle, izvori?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

S tim naravno da ne poredim nikoga ni ja s nikim već samo govorim vrlo uopšteno i poredim stanje svijesti kod Srba i kod Hrvata i vašu (srpsku i hrvatsku) (ne)sposobnost suočiti se s kontroverznim dogadjajima, postupcima i ličnostima i na neki moralno zadovoljavajući način ih objasniti i sebi i drugima. Izmedju nekog ko je hodao Paveliću na prijeme i nekog ko je javno i demonstrativno gorko oplakavao smrt osobe čiji su potčinjeni de facto i dokazano bili saučesnici (na češkom se to kaže pochopi, drabi, pomoćnici kata, krvnika) i dovlačili djecu i ostale na kragujevački masakr i krvlju te djece okrvavili ruke sigurno da postoje mnoge i razlike i sličnosti a red bi bilo da o njima prvo progovore i daju kvalifikovani sud istoričari a ne Crkve ni političari ili pseudoistoričari.  O nekim vrlo spornim stvarima se ipak dovoljno dobro i dosta zna po faktografskoj strani, nije uopšte tačno da se ne zna.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Zayron рече

nekog ko je oplakavao smrt osobe čiji su potčinjeni de factio i dokazano bili saučesnici (na češkom se to kaže pochopi, drabi, pomoćnici kata, krvnika) i dovlačili djecu i ostale na kragujevački masakr i krvlju te djece okrvavili ruke sigurno da postoje mnoge i razlike i sličnosti a red bi bilo da o njima prvo progovore i daju kvalifikovani sud istoričari

Dobro, i očekivao sam demagogiju...umesto izvora, koji bi precizno pokazali koja je bila uloga Ljotića u komandnom lancu SDO u vreme kragujevačkog masakra i izvora koji bi neposredno pokazali da su baš dobrovoljci, a ne Nemci bili ti koji su odvukli gimnazijalce na streljanje, ja dobijem jednu opštu spiku o Nikolaju koji je držao posmrtno slovo čoveku koji tokom većeg dela rata nije napustio Smedervo i čija je jedina egzekutivna funkcija bila vanredni komesar za obnovu Smedereva, a pred karj rata i glavni inspektor ili prosvetar (zaboravih koje od ova dva) SDK. I onda ono "Pa jeste naš Stepinac, ali je i vaš Nikolaj". Dobro. Mislim da je krajnje vreme da prestaneš da glumiš dijalog, jer je ovo čist monolog. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Ivan Marković рече

Dobro, i očekivao sam demagogiju...umesto izvora, koji bi precizno pokazali koja je bila uloga Ljotića u komandnom lancu SDO u vreme kragujevačkog masakra i izvora koji bi neposredno pokazali da su baš dobrovoljci, a ne Nemci bili ti koji su odvukli gimnazijalce na streljanje, ja dobijem jednu opštu spiku o Nikolaju koji je držao posmrtno slovo čoveku koji tokom većeg dela rata nije napustio Smedervo i čija je jedina egzekutivna funkcija bila vanredni komesar za obnovu Smedereva, a pred karj rata i glavni inspektor ili prosvetar (zaboravih koje od ova dva) SDK. I onda ono "Pa jeste naš Stepinac, ali je i vaš Nikolaj". Dobro. Mislim da je krajnje vreme da prestaneš da glumiš dijalog, jer je ovo čist monolog. 

Ja ne glumim ništa, možda jedino vi glumite onog velikog pravednika koji kaže drugom izvadi balvan iz oka svoga a ne vidi taj svoj balvan sopstveni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Zayron рече

Ja ne glumim ništa, možda jedino vi glumite onog velikog pravednika koji kaže drugom izvadi balvan iz oka svoga a ne vidi taj svoj balvan sopstveni.

Tako je, s jedne strane balvan:državni genocid sa oko sedam stotina hiljada mrtvih srpskih, jevrejskih, romskih i hrvatskih civila, od čegao oko 500.000 u logoru Jasenovac. Sa druge strane balvan: vanredni komesar za obnovu Smedereva čija su se ideološka deca vijala sa partizanima po srbijanskim gudurama e da bi smanjila cifre nemačkih odmazdi. I to su dva ista balvana. Aferim, panslavisto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Ivan Marković рече

Tako je, s jedne strane balvan:državni genocid sa oko sedam stotina hiljada mrtvih srpskih, jevrejskih, romskih i hrvatskih civila, od čegao oko 500.000 u logoru Jasenovac. Sa druge strane balvan: vanredni komesar za obnovu Smedereva čija su se ideološka deca vijala sa partizanima po srbijanskim gudurama e da bi smanjila cifre nemačkih odmazdi. I to su dva ista balvana. Aferim, panslavisto.

Rusko-poljski, ukrajinsko-poljski i hrvatsko-srpski sukobi i konflikti a danas i ukrajinsko-ruski su na tom isto, to je ono što ih čini istim, svako zadrto tjera samo svoju istinu i pravdu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače Hitler je svakom nudio i (po)nudio položaj marionetske puppet države, odredjeni oblik toga su imali čak i Česi u Protektoratu. Jozefu Tisu Hitler je rekao: ili samostalnost i nezavisna (kolaborantska naravno) država ili vas prepustim vašoj sudbini (Madjarima koji su već zauzeli južnu Slovačku, dakle bivše Československo). Slovenci nisu imali državu kao ni Česi već neki redukovani oblik autonomije i takodjer kolaboracionističku vladu kao uostalom i mnoge druge veće države: Holandija, Francuska, Belgija, Norveška itd. U nizu tih takvih puppet marionetskih država (to je bilo doba kad je Hitler dijelio po Evropi države, jedne rušio a druge stvarao) su je dobili i Hrvati u obliku NDH a Srbima nikakvu nezavisnu državu Hitler dati nije htio kao kaznu za podraz, izdaju kojom su ga izdali u Beogradu jer su odbili ratifikaciju Pakta kojim je Jugoslaviji bio obećan vrlo povlašten i specijalni položaj ukoliko bi se prijključila silama Osovine. Kod Hitlera je bila ponuda i izbor samo il uzmi il poljubi i ostavi, ništa treće.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Državni_udar_u_Kraljevini_Jugoslaviji

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Војни_пуч_од_27._марта_1941.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

23 minutes ago, Zayron рече

Inače Hitler je svakom nudio i (po)nudio položaj marionetske puppet države, odredjeni oblik toga su imali čak i Česi u Protektoratu. Jozefu Tisu Hitler je rekao: ili samostalnost i nezavisna (kolaborantska naravno) država ili vas prepustim vašoj sudbini (Madjarima koji su već zauzeli južnu Slovačku, dakle bivše Československo). Slovenci nisu imali državu kao ni Česi već neki redukovani oblik autonomije i takodjer kolaboracionističku vladu kao uostalom i mnoge druge veće države: Holandija, Francuska, Belgija, Norveška itd. U nizu tih takvih puppet marionetskih država (to je bilo doba kad je Hitler dijelio po Evropi države, jedne rušio a druge stvarao) su je dobili i Hrvati u obliku NDH a Srbima nikakvu nezavisnu državu Hitler dati nije htio kao kaznu za podraz, izdaju kojom su ga izdali u Beogradu jer su odbili ratifikaciju Pakta kojim je Jugoslaviji bio obećan vrlo povlašten i specijalni položaj ukoliko bi se prijključila silama Osovine. Kod Hitlera je bila ponuda i izbor samo il uzmi il poljubi i ostavi, ništa treće.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Državni_udar_u_Kraljevini_Jugoslaviji

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Војни_пуч_од_27._марта_1941.

 

Ово је у начелу тачно. Па ипак, не чини ли ти се да је Хитлер применио мало неадекватну казну. Мисм, какву је кривицу могао да сноси неписмени српски чобанин из коритске јаме, рецимо, који је страдао захваљујући Хитлеровој "лајсенс ту кил" датој Павелићу, за понашање неодговорне српске војне хунте, која је, узгред буди речено, само неколико сати по пучу изјавила лојалност пакту?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да те исправим. Словенци у делу који је анектирала Немачка не да нису имали аутономију, него су делимично и протерани. Такође ни Пољаци нису имали никакву аутономију. За остало бих се сложио.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

24 minutes ago, Ivan Marković рече

Ово је у начелу тачно. Па ипак, не чини ли ти се да је Хитлер применио мало неадекватну казну. Мисм, какву је кривицу могао да сноси неписмени српски чобанин из коритске јаме, рецимо, који је страдао захваљујући Хитлеровој "лајсенс ту кил" датој Павелићу, за понашање неодговорне српске војне хунте, која је, узгред буди речено, само неколико сати по пучу изјавила лојалност пакту?

Pa i sa Slovačkom je to bilo pri najmanjem isto ako ne i gore, Jozef Tiso je tamo bio pred mnogo gorim izborom: ili budete u kolu s nama ( sa Švabama) ili vas dam rastrgat medju Trećim Rajhom i Madjarima. Imaš li predstavu koliko je tada Slovaka bilo, mogli bit oduvani ko perce. Česi ih se trudili počešit, Poljaci popoljačit, Rusi poruštit, Austrijanci i Njemci germanizirat a Madjari pomadjarit, ti su bili najgori. I danas dan to žele. Hitler nikom nije opraštao nikakve greške a ponude i nagodbe je davao samo po jedanput. Iz tog kako se on ponio prema Československu tokom sudetonjemačke krize 1938. i kako su se ponijele Velika Britanija i Francuska na konferenciji u Minhenu trebala ( i mogla) se poučit i Jugoslavija.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Ivan Marković рече

И да те исправим. Словенци у делу који је анектирала Немачка не да нису имали аутономију, него су делимично и протерани. Такође ни Пољаци нису имали никакву аутономију. За остало бих се сложио.

Imali su u italijanskom dijelu neki oblik paralelne reliktne vlade i autonomije i nekakvu kolaborantsku "slovenačku domobranu" (SD) koju je osnovao general Rupnik.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lublaňská_provincie

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

38 minutes ago, Zayron рече

Pa i sa Slovačkom je to bilo pri najmanjem isto ako ne i gore, Jozef Tiso je tamo bio pred mnogo gorim izborom: ili budete u kolu s nama ( sa Švabama) ili vas dam rastrgat medju Trećim Rajhom i Madjarima.

Pa dobro, ali neće biti baš da se slovački separatizam pojavio tek tada. Ko beše Hlinka? A beše nekih fašista i u Čeha? Rudolf Gajda? Sazavski slučaj? 

 

38 minutes ago, Zayron рече

Imaš li predstavu koliko je tada Slovaka bilo, mogli bit oduvani ko perce. Česi ih se trudili počešit, Poljaci popoljačit, Rusi poruštit, Austrijanci i Njemci germanizirat a Madjari pomadjarit, ti su bili najgori.

Pa teško bi ih Poljaci popoljačili, s obzirom na to daim je Hitler samo pola godine kasnije uništio državu. Takođe sumnjam da bi ih počešili Hahini Česi iz Protektorata. A i Rusi. No dobro, za Mađare stoji. Da sam ja Tiso, radio bih isto. 

 

38 minutes ago, Zayron рече

Iz tog kako se on ponio prema Československu toko sudetonjemačke krize 1938. i kako su se ponijele Velika Britanija i Francuska na konferenciji u Minhenu trebala ( i mogla) se poučit i Jugoslavija.

38 minutes ago, Zayron рече

 

Ovo stoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tamo gdje su to stigli i mogli Poljaci su provodili tvrdu polonizaciju ne samo Slovaka već i Čeha i Rusina i Ukrajinaca. Jednostavno Sloveni su takvi - ko koga prije stigne. Evo vam i tih na Balkanu malo poznatih češko-slovačko-poljskih "pikanterija" o kojima vi na Balkanu znati ne morate ali mi panslavisti moramo:

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/zahranicie/karol-wojtyla-nas-preklial-hovoria-slovaci-za-hranicami-polskom.html

https://sk.wikipedia.org/wiki/Česko-slovensko-poľský_spor_o_Oravu_a_Spiš

https://cs.wikipedia.org/wiki/Československo-polský_spor_o_Oravu_a_Spiš

http://outsidermedia.cz/Horke-tema-Polsko-obet-bez-viny/

http://www.extraplus.sk/clanok/s-krajanmi-v-malopolsku

http://www.saske.sk/cas/archiv/4-2007/04-matula.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Polská_Spiš

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo vas podsjeća na šta najviše? Češkog legionarskog generala i heroja Josefa Šnejdárka Poljaci smatraju zratnim zločincem. Njegov spomenik pobunio Tješinsko (bio nekoliko puta opakovano vandalski napadnut, razbijan i oskrnavljen od strane Poljaka).

http://zpravy.idnes.cz/polsko-cesko-legionari-snejdarek-dqg-/zahranicni.aspx?c=A121220_185249_zahranicni_pul

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...