Jump to content

Свети Амброзије Милански о редовном причешћивању

Оцени ову тему


Препоручена порука

3 minutes ago, -Владимир- рече

Па онда напишите нешто о њему ако сте га лично знали, може и на другој теми. Верујем да га већина људи овде, укључујући и мене сматра за свеца. Ако то све није истина , било би лепо знати.

Да, можда би било добро. Мада ће ме омрзнути пола срБског живља...:D Ја га никада не бих славио за свеца, нити бих му се икад молио. А молио сам се много година пре него што су канонизовани Јустин и Николај. Знаш, то ти дође као неки осећај за светост... Ако сам тада нањушо да су ови свеци, тако једнако кажем за овога да није. Не кажем да је у паклу, али да је неки шмекер-светац, то није сигурно.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 333
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

2 minutes ago, Panthera Leo рече

Хвала Зоки видиш активирао сам се Жеки is on the road again.

РРРРРРРРРРРРООООООООООООООООООООООООООООООООООААААААААААААААААААААААААААААРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРР!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:navijanje:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У караули Кошаре су наши хероји гинули и није морално да ми подмећеш било какву асоцијацију на њих.Ја сам само рекао да није било фронта.Ајде пошто све знаш да ми одговориш зашто није дозволио да звоне звона на београдским црквама када канони налажу да се то ради у време непријатељког напада.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Zoran Đurović рече

Да, можда би било добро

Мислим да ипак не би. Боље не ићи тим путем, ко го да је у праву, из много разлога. Нек остане на овоме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

о. Зоране, да ли би пост и молитва требали бити стил живота хришћанина, тј. ови постови служе да бисмо завољели пост и молитву, да би доживјели корист од њих и трудили се да их никада не остављамо, како би постепено постајали као усијано гвожђе, људи који пламте љубављу према Богу и људима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 hours ago, Драган άσημος :) рече

о. Зоране, да ли би пост и молитва требали бити стил живота хришћанина, тј. ови постови служе да бисмо завољели пост и молитву, да би доживјели корист од њих и трудили се да их никада не остављамо, како би постепено постајали као усијано гвожђе, људи који пламте љубављу према Богу и људима?

Не. Молитва је опште добро за све хришћане и она треба да постане природна, да се усели у срце и буде непрестана (колико је могуће). Пост је монашки стил живота и не обавезује никога. Нигде не прочитах: Пости и спасићеш се! У принципу је добро да човек буде умерен у јелу и пићу, да се не нашкоди телу. Монаси се испошћавају да би стишали телесне страсти. Ко се преждерава, имаће и ерекцију уколико је здрав. Онда сублимација иде теже... Избегавати блудничење једнако је прописано и целибатнима као и жењенима. Наравно, то не значи да се жена запоставља па да се држе сви ти постови на суво. Свака нормална ће те оставити и добро чини. Такође, жена која се иживљава па не даје мужу, треба да зна да има и других жена на свету. Да не кука после како је муж вара или је оставио.      

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 
"Јер Ти си рекао, Господару мој: сваки који једе моје тело и пије моју крв, у мени борави и ја у њему."

Молитва 7: светог Симеона Новог Богослова 

Ако нисам свјестан, немам осјећај, не доживљавам да Христос борави у мени и ја у њему, а причестио сам се, да ли то значи да нисам омогућио Христу да борави у мени и као такав ни ја не могу боравити у Њему, иако причешће није на осуду, али да нисам учинио довољно да би се то остварило?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 hours ago, Драган άσημος :) рече
 
"Јер Ти си рекао, Господару мој: сваки који једе моје тело и пије моју крв, у мени борави и ја у њему."

Молитва 7: светог Симеона Новог Богослова 

Ако нисам свјестан, немам осјећај, не доживљавам да Христос борави у мени и ја у њему, а причестио сам се, да ли то значи да нисам омогућио Христу да борави у мени и као такав ни ја не могу боравити у Њему, иако причешће није на осуду, али да нисам учинио довољно да би се то остварило?

Да, то је Симеон говорио често и то за свакодневно причешћивање! Ја бих био мало опрезнији, никако не негирајући ово свето слово Симеоново, него зато што неискусни могу лако да падну у прелест, чему наравно није криво причешће, нити је Исусова молитва крива за пад у прелест многих који је практикују. Ми смо имали месалијанску јерес, која је на речима говорила ствари сличне Симеону. Зато би духовник требао да стражи над човеком који се упушта у овакав начин живота, да га добро упозна у чему се састоји месалијанска јерес.

Обичним смртницима је довољно и то што себе укоревају да не раде довољно у Господу и да због тога кукају; такви да се причешћују и да се кроз смирење спасавају, јер су различити дарови Духа и различити су степени и облици светости. Јер сузе умиљења и радост од присуства Господа у срцу могу имати тројако порекло: 1) Од наше природе, 2) Од демона, 3) Од Духа Светог. Ретки имају дар разликовања духова, али знамо да је смирење дар који само од Духа Светога долази.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Да, то је Симеон говорио често и то за свакодневно причешћивање! Ја бих био мало опрезнији, никако не негирајући ово свето слово Симеоново, него зато што неискусни могу лако да падну у прелест, чему наравно није криво причешће, нити је Исусова молитва крива за пад у прелест многих који је практикују. Ми смо имали месалијанску јерес, која је на речима говорила ствари сличне Симеону. Зато би духовник требао да стражи над човеком који се упушта у овакав начин живота, да га добро упозна у чему се састоји месалијанска јерес.

Обичним смртницима је довољно и то што себе укоревају да не раде довољно у Господу и да због тога кукају; такви да се причешћују и да се кроз смирење спасавају, јер су различити дарови Духа и различити су степени и облици светости. Јер сузе умиљења и радост од присуства Господа у срцу могу имати тројако порекло: 1) Од наше природе, 2) Од демона, 3) Од Духа Светог. Ретки имају дар разликовања духова, али знамо да је смирење дар који само од Духа Светога долази.  

Kad pogledamo unazad i vidimo, da se je i Juda:) pricestio a kasnije izdao Hrista. Nadalje kad pogledamo i po sopstvenim opitima da se pričešćujemo a "ništa se ne dešava", da li možemo zaključiti ono što sam insistirao nekako pre nekoliko strana a to je da Hristos uzrasta u nama i sa nama, da je to jedan "ljubavni" proces, proces upoznavanja i sjedinjenja koji se ne vrši magijsi nego je životno delatan i potrebno mu je vreme uzrastanja, kao kad se novorodjeno dete rodi i raste u odraslog čoveka u odraslog Sina koji je sve svesniji sebe, dok ne postane potpuna Ličnost. Samosvestan Hristove rasti u sebi i samosvestan sebe u Hristu?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Kad pogledamo unazad i vidimo, da se je i Juda:) pricestio a kasnije izdao Hrista. Nadalje kad pogledamo i po sopstvenim opitima da se pričešćujemo a "ništa se ne dešava", da li možemo zaključiti ono što sam insistirao nekako pre nekoliko strana a to je da Hristos uzrasta u nama i sa nama, da je to jedan "ljubavni" proces, proces upoznavanja i sjedinjenja koji se ne vrši magijsi nego je životno delatan i potrebno mu je vreme uzrastanja, kao kad se novorodjeno dete rodi i raste u odraslog čoveka u odraslog Sina koji je sve svesniji sebe, dok ne postane potpuna Ličnost. Samosvestan Hristove rasti u sebi i samosvestan sebe u Hristu?

Да су ове твоје речи потписане са св. Амоније, биле и цитиране на 1.000 места! Савршено! Ми не нудимо инстант ствари као у Њу ејџ религијама. Наравно да чудо се деси у секунди, али раст траје годинама и иде у вечност. Јави се Господ Силуану, али га пусти после тога 15 година да га муче ђаволи. И кад је овај пао као мртав, није више могао да се помери, онда је дошао и рекао му оно чувено: Да горди тако страдају, и да будемо у аду, али да не очајавамо. То је православна духовност. Треба је разумети како си ти рекао: Као мало дете које још нема личност и чија психа се полако формира и које мало-помало постаје свесно себе, тако је и овде. Развијање свести да смо Господњи а не своји, и што више смо Његови то више бивамо своји.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, Zoran Đurović рече

знамо да је смирење дар који само од Духа Светога долази

Hvala na ovom - ovo je 'nepoznata' koja rešava mnoge jednačine postavljene na ovom forumu ovih dana, a i neke moje lične. A tako je jednostavno.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Paradoksologija рече

Hvala na ovom - ovo je 'nepoznata' koja rešava mnoge jednačine postavljene na ovom forumu ovih dana, a i neke moje lične. A tako je jednostavno.

Мене су послали из Штаба, ја ћу вам помоћи... :sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...