Jump to content

Блажена мати Матрона (московска)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Рођена је 1881. године у селу Себино Тулска област. По рођењу је била слепа. Живела је сиромашној сеоској породици било где је била четврто дете. На крштењу је добило име Матрона у част преподобне Матроне Цариградске.

Од раног детињства показивала је дарове прозорљивости и исцељивања. Предвиђала је несреће и упозоравала људе. Као мала ишла је у ходочашће у Кијево-Печерску лавру, Тројице-Сергијеву лавру, Петроград и до других светињаРусије. Посетиле су Кронштат где је упознала Светог Јована Кронштатског.

У седамнаестој години изненада су јој се одузеле ноге. У младости Матрона је предсказала револуцију: „Пљачкаће, рушиће храмове, све од реда ти".

1925. године напустила је родни дом и преселила се у Москву. Пре рата живела је код свештеника Василија и његове попадије Пелагије, док нису ухапшени. Једно време боравила је у бараци од шперплоче. Најдуже је боравила (1942—1949) на Арбату. Боравећи у Москви, Матрона је често одлазила у своје село, или су је звали да помогне некоме, или би се ужелела своје мајке и својих најближих.

У току дана Матрона је примала по педесетак људи који су јој долазили са својим душевним и телесним невољама. Ником није одбијала да пружи помоћ, али је препознавала оне који су јој долазили са злим намерама.

Умрла је 2. маја 1952. године. Сахрањена је 4. маја, по њеној жељи, на Даниловском гробљу, крај цркве „да би могла да слуша службе Божије".

У недељу православља, 8. марта 1998. године, са благословом Патријарха Московског и целе Русије Алексија II, извршено је обретеније моштију велике подвижнице ХХ века Блажене матушке Матроне.

800px-Matrona%27s_Grave_on_Danilov_Cemet

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pokrovski manastir u centru Moskve, jedna od najvećih svetinja u Rusiji. U ovaj manastir svakodnevno dolazi hiljadu hodočasnika da se pokloni moštima blažene Matrone Moskovske.

mosti svete matrone moskovske

Na moskovskoj stanici metroa "Taganka-Marksistkaja" svakodevno se viđa ista slika: kolona ljudi ide u jednom pravcu - ka Pokrovsko stavropigijalnom manastiru, i svako u ruci nosi cveće... Cveće za svoju Matronošku, kako je odmila zovu Rusi veliku svetiteljku blaženu Matronu Moskovsku. Nema Rusa koji se pri pomenu njenog imena neće prekrstiti i ispričati o nekom čudu svete Matrone.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ikona_sveta_matrona.jpg

 

Od ranog detinjstva Bog je obdario Matronu darom prozorljivosti i isceljivanja. Ona je predviđala nesreće i upozoravala ljude. Od njene molitve ljudi su postajali zdravi i dobijali utehu u nevoljama. Počeli su da dolaze bolesnici i drugi nevoljnici iz udaljenih mesta. Želeći da se zahvale devojčici, ostavljali su roditeljima namirnice i poklone. Tako je to neželjeno dete postalo hranitelj porodice.

Kasnije, Matroni se pružila prilika da putuje. Ćerka obližnjeg spahije, blagočestiva Lidija Janjkova vodila je devojčicu sa sobom na hodočašće u Kijevo-Pečersku lavru, Trojice-Sergijevu lavru, Petrograd i do drugih svetinja Rusije. Posetile su Kronštat. Posle završetka Svete liturgije, Sveti Jovan Kronštatski zamolio je vernike u Sveto-Andrejevskoj crkvi da oslobode prolaz do amvona 14-godišnjoj Matroni, rečima: "Matronuška, dođi k meni. Evo mi dolazi smena, osmi stub Rusije". Sveti pravedni otac Jovan nije objasnio svoje reči, ali je svakako time predvideo da će Matrona služiti Rusiji i ruskom narodu u najteža vremena bezbožnog boljševičkog progona Crkve.

Kad je Matrona napunila sedamnaest godina iznenada su joj se oduzele noge. Evo kako je ona sama opisivala taj trenutak: "Posle pričešća išla sam kroz crkvu i znala da će prići žena koja će mi oduzeti moć hodanja, ali je nisam izbegla jer je to bila volja Božija". I do kraja života ostade oduzetih nogu. Ali nikad nije roptala na Boga, već je pokorno nosila taj teški krst.

Još u mladosti Matrona je predskazala revoluciju: "Pljačkaće, rušiće hramove, sve od reda ti". Neka spahinica je neposredno pre revolucije kupila u Sebinu kuću i došla kod Matrone da joj kaže kako je naumila da podigne zvonaru. Matrona joj na to reče: "Ništa od toga neće biti". Tako se i desilo.

Za Crkvu Uspenja Božije Majke, nastojanjem Matrone bila je naslikana ikona Božije Majke "Pomoć nesrećnicima". Evo kako se to desilo: Jednom je Matrona zamolila majku da se obrati svešteniku, jer on u biblioteci, u tom i tom redu police ima knjigu sa tom ikonom. Sveštenik se veoma začudio jer je to bila istina. Matrona je rekla da će naručiti takvu ikonu, ali naravno, imati takvu ikonu bilo je jako skupo.

Ona je blagoslovila žene da skupljaju priloge po okolnim selima. Mnogi su rado davali koliko su imali, ali je jedan mužik dao preko volje samo jednu rublju, a njegov brat samo jednu kopejku šegačeći se. Kada je Matrona prebirala taj novac, izdvojila je rublju i kopejku rekavši: "Majko, vrati onim ljudima ovaj novac, on kvari ostale pare". Kad je sakupljeno dovoljno novca naručena je ikona od ikonopisca iz Epifanije. Matrona ga je pitala da li može da naslika takvu ikonu. On je potvrdio, ali posle dosta vremena priznade da mu ništa ne polazi za rukom. Matrona reče ikonopiscu da se pokaje za svoje grehe, ispovedi se i pričesti. Tek kad je poslušao, ikona je bila urađena. Matrona se čitavog života nije rastala od nje. Ikona je bila završena oko 1915. godine, i ubrzo je postala poznata svetinja ovog hrama i narod je poštovao jer je bila čudotvorna. Ta ikona se danas nalazi u Pokrovskom manastiru u Moskvi, gde počivaju i mošti Blažene Matrone. Blažena Matrona je celog života bila okružena ikonama.

U crkvi, u koju je išla kad je bila u Moskvi, tačno je znala gde se koja ikona nalazi. Jednom joj je neko rekao da je šteta što ne vidi svu krasotu Božijeg sveta. Na to je Matrona odgovorila da joj je jednom Bog otvorio oči i pokazao ceo svet, i zvezde na nebu i sve što je na zemlji: planine, reke, zelenu travicu, ptice...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Blažena Matrona je bila potpuno nepismena, zato je sledeće svedočanstvo o njenoj vidovitosti još neobičnije. Jedna poznanica Matrone, Zinaida V. Ždanova, seća se kako joj je blažena pomogla.

"Ja sam 1946. godine morala da branim svoj projekat zgrade Ministarstva flote. Moj mentor stalno je cepidlačio, nije me primao na konsultacije i sve je bilo jasno, nameravao je da obori projekat. Čak mi je i pretio komisijom. Verovatno je znao da mi je otac u logoru. Taj rad mi je bio od životne važnosti jer sam izdržavala majku. Matuška Matrona me je tešila i obećala svoju pomoć. Jedne večeri, dok smo pile čaj, rekla mi je da ćemo prošetati Italijom, Firencom i Rimom, da pogledamo dela njihovih velikih majstora. I stade da nabraja i opisuje ulice, zgrade! Kod palače Piti ona mi skrenu pažnju na svodove i neke druge detalje koji mi mogu poslužiti u doradi projekta. Ta njena vidovitost me strašno potresla. Rano ujutro sam doterala projekat i on je prošao odlično!"

Mnogo je ljudi dolazilo kod Matrone da traži pomoć. Jedan seljak iz susednog sela tražio je, preko drugih ljudi, da ga isceli. Matrona je poručila da on dopuzi u njeno selo (udaljeno 4 kilometra), pa će se pomoliti za njega. Njegova vera je bila toliko snažna da je on to učinio, a nazad je otišao na zdravim nogama.

Pomoć koju je pružala Blažena Matrona bolesnim ljudima bila je zasnovana na njenoj veri i njenim molitvama i nije imala ničeg zajedničkog sa takozvanim narodnim nadrilekarima, vradžbinama, magijama, bioenergetičarima. Zato su oni mrzeli Blaženu i činili joj svakojake pakosti, naročito kad je prešla u Moskvu.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Matrona je, u prvom redu, pomagala zajedničkom molitvom. Prelazak u Moskvu bio je donekle iznuđen, jer su njena braća postala partijski aktivisti i dolazak pobožnih ljudi u njihovu kuću nije im bio po volji, a mogao je da ima i neželjene posledice. Tako je Blažena Matrona 1925. godine napustila rodni dom i preselila se u Moskvu koju je veoma volela i nazivala je "svetim gradom i srcem Rusije". Tako je počeo novi period u životu Matrone, period skrivanja (nekoliko puta je jedva izbegla hapšenje) i seljakanja kod poznanika i pobožnih ljudi. Pre rata matuška je živela kod sveštenika Vasilija i njegove popadije Pelagije, dok nisu uhapšeni. Jedno vreme boravila je u baraci od šperploče, gde joj se voda smrzavala u posudi i gde joj se zaleđena kosa lepila za zid... Najduže je boravila (1942-1949.) na Arbatu, kod one Zinaide Ždanov (kojoj je pomogla oko projekta) i njene majke. Ona nije mogla dobiti "propisku", tj. odobreni boravak u Moskvi, tako da joj je pretila neprestana opasnost od milicije. Međutim, ona bi nekoliko dana pred njihov dolazak prelazila na drugo mesto, štiteći tako i one ljude koji su joj pružali utočište. Jednom se desio i ovakav slučaj. Neko je iz komšiluka prijavio da slepa žena prima i leči ljude. Poslat je milicioner da privede prekršioca. Kada je ušao u sobu i hteo da uhapsi Blaženu, ona mu reče: "Ja sam slepa i nepokretna, ne mogu ti pobeći. Nego ti trči brzo kući, jer se tamo desila nesreća". Začudo, on je posluša, pohita kući i zateče požar i svoju ženu već zahvaćenu vatrom. Srećom, stigao je na vreme da je prebaci u bolnicu. Kad su ga u stanici upitali da li je pokupio slepicu, on im odgovori da nije, a i neće, jer mu je čudom spasila ženu.

Boraveći u Moskvi, Matrona je često odlazila u svoje selo, ili su je zvali da pomogne nekome, ili bi se uželela svoje majke i svojih najbližih. Inače, njen život je tekao prilično jednolično, preko dana susreti sa ljudima, a noću molitva. Kao i podvižnici starih vremena, ona nikad nije pripremala postelju, već je samo dremala između dve molitve sa glavom na dlanu umesto jastuka. Tako su prolazile godine.

 

даље...http://www.srbijuvolimo.rs/moja-srbija/duhovnost/item/655-pokrovski-manastir-u-moskvi-čudesa-svete-matrone-moskovske.html

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 10 months later...

da1b18a2b1d24f9c8797bdad5978dcec.png

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3197.jpg обретеније моштију мати Матроне 8.марта...3875_or.jpg

 

http://www.calend.ru/holidays/0/0/3197/

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је често света Матрона помагала и то врло брзо и конкретно.Поготово помаже у породичним стварима.Грешка је што се на иконама слика слепа јер она у рају није слепа.Тј.има очи.Чини ми се да је тако насликана на једној икони коју је донео Московски патријарх.Нека би свако имао толико памети да јој се обрати за сваку потребу и верујте помоћи ће.Она је за мене неко чудно посебно биће које је ван свих категорија.Као да није имала никакве људске слабости ни страсти.Нек нас све благослови.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О, блажена мати Матроно, духом на небесима пред престолом Божијим предстојећи и, телом пак на земљи почивајувши и даном ти свише благодаћу, разна чудеса точећи. Погледај сада милостивим оком твојим на нас грешне, у тугама, болестима и греховним искушењима дане своје проводимо, утеши нас очајне, исцели наше љуте недуге, попуштене на нас од Бога, по гресима нашим, избави нас од многих невоља и неприлика, умоли Господа нашег Исуса Христа да нам опрости сва наша сагрешења, безакоња и грехопаде, којима ми од младости наше све до данашњег дана и наша сагрешисмо, да твојим молитвама задобивши благодат и велику милост, прославимо у Тројици јединога Бога, Оца и Сина и Светога Духа, сада и увек и у векове векова. Амин.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Блажена Матроно, укрепи и мене последњу.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...блажена мати Матроно,умоли Господа нашег Исуса Христа да нам опрости сва наша сагрешења, безакоња и грехове , да твојим молитвама задобивши благодат и велику милост, прославимо у Тројици јединога Бога, Оца и Сина и Светога Духа, сада и увек и у векове векова. Амин.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неколико поука 
свете Матроне Московске ☦️
•••
•Матушка је често била тужна: „Жао ми вас је… Дочекаћете последња времена, живот ће постајати све тежи и тежи… неиздржљиво тежак. Доћи ће време и пред вас ће ставити крст и хлеб и рећи – бирајте!
•Матронушка је понављала: „Ако народ изгуби веру у Бога, разне ће га патње снаћи. А ако се не покаје – нестаће са лица земље. Колики народи нестадоше! Молите се, преклињите, покајте се! Господ нас неће оставити и сачуваће земљу нашу“. •Света Матрона је говорила својим посетиоцима: ,,Траже од Бога здравље, а не носе крст око врата! Стави крст па онда дођи. Код кога си дошла без крста?" •И још је пред смрт рекла: „Долазите к мени и причајте ми као да сам жива, а ја ћу Бога молити да ваше молбе буду услишене. Све вас, који ми се обраћате тражећи помоћ, ја ћу после ваше смрти горе 
дочекивати.
•Кад се непријатељ приближава обавезно се треба молити.Ако се човек не моли задеси га изненадна смрт.Непријатељ нам сједи на лијевом рамену,а на десном Анђео чувар ,и сваки има своју књигу:у једну се записују наши греси,а у другу добра дјела.
•Зашто осуђивати друге људе,чешће размишљај о себи.
Свака овчица ће бити окачена за свој репић.Шта те брига за туђе репиће!“ •Иди у храм и ни у кога не гледај ,моли се затворених очију или са погледом у неку икону.
•Често се крстите:крст је исто што и брава на вратима.
•Имајте вјере у Христа,и нема никакве бриге!Господ ће све уредити.
•Не обраћај пажњу на снове,снови бивају од лукавога,узнемирују човека,
опетерћавају га мислима. •Заштићујте се крстом,молитвом,светом водицом,чешћим причешћивањем.Пред иконама нека горе кандила.
•Не заборави,Бог се никада не да ружити.Милост Божија је увијек са човеком.Молитва Богу никад неће пропасти.
•Послије моје смрти долазите ми на гроб,помагаћу вам и молићу се за вас исто као за живота. Разговарајте самном,повјеравајте ми сваку своју несрећу,ја ћу вас видјети и чути;шта кажем вашој души,то и радите.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.3.2017. at 21:32, Августин рече

Мени је често света Матрона помагала и то врло брзо и конкретно.Поготово помаже у породичним стварима.Грешка је што се на иконама слика слепа јер она у рају није слепа.Тј.има очи.Чини ми се да је тако насликана на једној икони коју је донео Московски патријарх.Нека би свако имао толико памети да јој се обрати за сваку потребу и верујте помоћи ће.Она је за мене неко чудно посебно биће које је ван свих категорија.Као да није имала никакве људске слабости ни страсти.Нек нас све благослови.

 

Kako konkretno pomaze u porodicnim stvarima? Da li treba citati akatist ili samo neku molitvu? Inace za nju su govorili da je jos u telu mogla da gleda duhovnim ocima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...