Jump to content

Smejanje i humor generalno - iz pravoslavnog ugla


Препоручена порука

  Једном на Велики Петак,  ја и мама отишле у цркву,  а једна жена, која  уједно нешто и помаже у цркви, стално је тамо, каже она жени поред ње :  "Данас звона не звоне , чујеш ли клепетала  "   / уместо клепала  / ................е мили Боже,  куд се ја задесих тик поред ње............ 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једном на вечерњој  оде неки брат да бије звоно. Попа је имао обичај да сачека да одзвоне па тек почиње службу.

Е, тад се брат залупао у звоно никако да стане. Тек ће попа:

"Да се онај није обесио на звоно"

Људи моји, заболео ме стомак од смејања. Изашла напоље да се смирим, али сам пренела смех попу. :)):)) :))12:smeha: 12:smeha: 12:smeha:

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једном на вечерњој  оде неки брат да бије звоно. Попа је имао обичај да сачека да одзвоне па тек почиње службу.

Е, тад се брат залупао у звоно никако да стане. Тек ће попа:

"Да се онај није обесио на звоно"

Људи моји, заболео ме стомак од смејања. Изашла напоље да се смирим, али сам пренела смех попу. :)):)) :))12:smeha: 12:smeha: 12:smeha:

Ја да не причам моја искуства из цркве .......непоновљива  су и јединствена ...........е мили Боже када се сетим  и сада бих се могла смејати.  12:smeha:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Смисао за хумор и способност да се човек радује, смеје, су саставни део здраве личности. Ми тако једни друге охрабрујемо, тешимо итд. Не само да то није грех, него је врлина. Грех је бити стално намргођен и намћор.

 

Шала не ваља само ако је неумесна или вулгарна.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта ли би тек црквењаци имали да пишу на ову тему.

:smeh1: :smeh1:

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

danas bas na putu do faxa citam besjede sv.Vasilija Velikog, i simpatican mi bio nas prevod onoga sto znamo kao neku vrstu stand up komicara - smehotvorac [emoji1]

u svakom slucaju nisam do sada sreo neki pozitivan odnos prema smijanju, svakako ne onom grohotnom a posebno ne namjjenski izazvanom kroz smehotvorstvo. Oci su tu vrlo obazrivi koliko mi se cini. Konkretno kod sv.Vasilija se pominje 'veselost' ( ono " radujte se") ali avaj, ona se stice trudom i u svom sadrzaju ima centralnu temu - Hrista.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

danas bas na putu do faxa citam besjede sv.Vasilija Velikog, i simpatican mi bio nas prevod onoga sto znamo kao neku vrstu stand up komicara - smehotvorac [emoji1]

u svakom slucaju nisam do sada sreo neki pozitivan odnos prema smijanju, svakako ne onom grohotnom a posebno ne namjjenski izazvanom kroz smehotvorstvo. Oci su tu vrlo obazrivi koliko mi se cini. Konkretno kod sv.Vasilija se pominje 'veselost' ( ono " radujte se") ali avaj, ona se stice trudom i u svom sadrzaju ima centralnu temu - Hrista.

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Лекови су штетни здравом човеку, али болесном помажу! Тако и комедија! Потребна је!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako nasa crkva gleda na ovo? Kolko sam skapiro ovo se ubraja u praznoslavlje i da moze biti jako pogubno po dusu...

Jel moze neko da napise nesto vise o ovome neki savet...ili da preporuci neki dobar tekst ili knjigu na netu sam malo toga naso i uglavnom je monasima posveceno...Mislim da sam duboko ugrizen u ovu strast poznat sam kao neko ko je svasta u stanju uradi samo da bi se smejao na to sam ranije gledao kao nista zlonamerno nego sto bi rekli braca Englezi 'for da sake of laugh (kako sebi covek sam zamagljuje savest) ali me muci jako jer su mi hule cesto smesne...Mozda nema puno filozofije u mom pitanju kontam da ovo prosto ispovedim i da se uzdam u Boga...ali mozda neko ima neki mudar savet 'psihicke prirode' koji bi mi bio od koristi u medjuvremenu? Hvala unapred...Slava Bogu!

Za Hrista nema zapisano da se smejao. Za svetog Savu kažu da se nije smejao ali je uvek bio nasmejan. Ono što je odlikovalo svete oce, naročito velike duhovnike 20-og i 21 veka je razvijen smisao za humor.

Kaže Dosotojevski da se po načinju smejanja čovek poznaje. Osmeh može biti zdrav, nevin, detinji, baš onako kako se smejao patrijarh Pavle, a isto tako može biti zlurad, da ima nameru ponižavanja i ismevanja itd.

Kao i sve na ovom svetu, može biti zdrav ili zloupotrebljen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лекови су штетни здравом човеку, али болесном помажу! Тако и комедија! Потребна је!

ne znam koliko se to moze reci za komediju i ne znam na cemu su bili Oci crkve kada su pisali o tom pitanju, ali uglavnom ovdasnje smehotvoracke predstave, koje 'obican', 'prosjecan' gradjanin ovog sveta, pa cak i ona varijanta 'prosjecanog' hriscanina, dozivljava kao pozeljnu razonodu kod otaca ona izaziva odvratnost i biva dostojna svakog prezira.

Posebno sad u kontekstu nadolazeg pocetka velikog posta, bi bilo zanimljivo ispiati granice komedije, smijeha i ostalih razonoda duha, i sve to smjestiti u prazniku Vaskresnja...kao najveceg nadanja i pobjede za hriscane...koja se po ocima ne moze 'sloviti', iskazati itd.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@ Драгана Милошевић

 

`Ди ти беше она тема "Трилогија ортодоксне харизме", да прочита човек, можда му помогне...

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

P.s. Da li ste se nekada kao deca igrali - ko ce prvi da se nasmeje ... Naime - Uozbiljite se i gledate se u oci ... Pa ko prvi popusti ... :))) ...

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Ленка*,

само за тебе:

 

https://www.pouke.org/forum/topic/39500-%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%81%D0%BD%D0%B5-%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5-33/

"Направите свечану литију до котејнера и убаците телевизор"

 

Блаженопочивши патријарх је имао добар смисао за хумор.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, фала ти, жива била :dobro:

 

@Zvezdas топло ти препоручујем да прочиташ текстове на овој теми. Почни од дела 1/3 :)https://www.pouke.org...сне-харизме-33/

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...