Jump to content

INCIDENT U JASENOVCU Privedeni pa protjerani Banjolučani koji su ograđivali manastir sv. Jovana, vladika ogorčen: 'O ovome već bruji europska javnost'

Оцени ову тему


Препоручена порука

INCIDENT U JASENOVCU Privedeni pa protjerani Banjolučani koji su ograđivali manastir sv. Jovana, vladika ogorčen: 'O ovome već bruji europska javnost'

 

 

 

_ulibrk_Jasenovac_1021478S1.jpg

 

Predstavnici Slavonske eparhije SPC-a inzistiraju da radnici nisu kriminalci

Pripadnici hrvatske policije zatekli su u srijedu oko 11.40 sati dvojicu državljana BiH, stanovnika Banja Luke, starih 38 i 25 godina kako postavljaju ogradu oko manastira Sv. Jovana u Jasenovcu.

Kako doznajemo od Ive Hranitelj, policijske službenice za odnose s javnošću PU sisačko-moslavačke, utvrđeno je da su ova dvojica muškaraca obavljali poslove postavljanja ograde bez odgovarajućih dozvola, odnosno radili su ilegalno, na crno. Sudac za prekršaje svakom je izrekao novčanu kaznu i dobili su zabranu ulaska u Republiku Hrvatsku na rok od tri mjeseca.

Đorđe Teodorović, sekretar Slavonske eparhije Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, kaže kako naprosto nije točno da su kažnjeni i protjerani muškarci u Jasenovcu radili na crno.

 

– Oni su kao vjernici došli pomoći u uređenju manastira, nisu ni tražili niti bi dobili naknadu za to. Ne znam zašto je došla policija, netko je vjerojatno prijavio da se radi oko manastira, došla je policija i legitimirala nazočne. Vidjeli su da su ova dvojica strani državljani, no policija ih nije uhitila, nego ih je pravoslavni svećenik odvezao do policijske postaje u Novskoj, ističe Teodorović. Dodaje kako ga iznenađuje visina kazne od 7.000 kuna svakom i progon iz Hrvatske na tri mjeseca.

Vladika slavonski Jovan Ćulibrk ističe da je jako tužan što se dogodio ovaj incident, ali da ne može vjerovati da je to politička odluka i namjera državnih vlasti da se ovako grubo ide na vjernike i volontere pravoslavne crkve.

- O tome ću incidentu izvijestiti nadležna državna tijela Republike Hrvatske jer ti ljudi nisu kriminalci, nego vjernici koji su došli pomoći uređenje manastira, koji su dolazili za mnom gdje god sam služio. O tome incidentu već bruji europska javnost, a anglikanski biskup Londona već mi je rekao da je to sramota i skandal, rekao je episkop Jovan Ćulibrk.

 

http://www.jutarnji.hr/incident-u-jasenovcu-privedeni-pa-protjerani-banjolucani-koji-su-ogradivali-manastir-sv--jovana--vladika-culibrk-ogorcen---o-ovome-vec-bruji-europska-javnost-/1522992/

  • Волим 1

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Која дозвола боравка , људи прешли с једне стране Саве на другу, као што сваки дан прелазе да нешто купе или продају. Помогли добровољно, без надокнаде, као што и у Србији дођу људи у манастир и буду неко вријеме, помажу братству или сестринству.

Хрвати испољавају мржњу, као и сваки пут кад наши ходочасници иду у Јасеновац или манастир Лепавину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vrlo je moguce da neki Hrvati iz BiH, drzavljani samo BiH istu stvar urade u nekom katolickom samostanu i da im niko ne bi nista uradio, sto ne znaci da se ovakvi poslovi dozovljavaju bez prijave. Kad sam ja dobio svoju prvu vizu za Bangladesh, bilo je striktno napisano na vizi bilo kakav rad placen ili neplacen je zabranjen. Dakle jedan Banglades ima ovakve propise tek da nema EU. Izgleda da je lakse biti lijen pa ne prijaviti sve volontere i zatraziti dozvolu, nego kukati i krivit druge za sopstveni nemar. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Веруме и Јустине нисте у праву. О. Небојша је објаснио. 

Да ли је ико од вас икада ишао у манастир, провео тамо који дан, нешто припомогао? Је ли се икоме пријављивао?
Да ли би био исти проблем да дођем ја одавде у Студеницу или Жичу и тамо останем један дан, и након Литургије оперем суђе? Да ли би држава Србија казнила и протјерала страног држављанина који ради на црно док су у манастиру лијени да пријаве активности волонтера? Као што идем мање више свако љето у Црну Гору гдје волонтирам у манастиру Морачник.
Дајте, не лупетајте, молим вас.
Овдје се ради тачно о томе да ја у питању Јасеновац и да су у путању Срби. Знам момке. Нису у питању никакви радници на црно. Један од њих је историчар, аутор радова, изложби и документараца о Јасеноцу. Одржао бројна предавања на ту тему. И људи су до сада безброј пута ишли помагати. И сваки пут се ту мотала патрола.

 

Ово је удар на жртве Јасеновца, као и на повратак који се жели спријечити.

Ситуација је озбиљна и нимало наивна, зато вас молим да се не глупирате. 

Лако је бити Србин у удобности Србије. Барам још мало.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

После богословије сма био 3 мјесеца у ман.Химелстиру, као и многи богослови прије и после и нико није правио проблем Епархији  , што смо ту боравили и помагали по потреби.

С друге стране хрватска држава обнавља фрањевачки манастир у Плехану код Дервенте. Обнову изводе фирме из Хрватске, нико им не прави проблем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

С друге стране хрватска држава обнавља фрањевачки манастир у Плехану код Дервенте. Обнову изводе фирме из Хрватске, нико им не прави проблем.

 Баш и није добра паралела, о овоме управо говоре Верум и Јустин.

Ово у Јасеновцу је буквално оно што сам написао у посту изнад: одем у нпр Милешеву на један дан, скувам кафу за госте и држава Србија протјера и казни држављанина БиХ због рада на црно у Србији.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ova tema je vrlo pipava i bolna.

Ne radi se ovde o zakonu niti pravdi.

Svaka tema koja se dotiće Jasenovca i upliva HR države koja zakonski opravdano ili neopravdano osporava i izgradnju ograde može da se tumači svakojako. Obzirom na šta istorija liči, koliko se radi da se te stvari zaborave, svakom čoveku je prirodno da ovo u startu tumači kao zlonameru.

Ali dobro, moć jednih zavisi od gluposti drugih, gospodo Srbi, dokle god budete zaboravljali Jasenovac i iskazivali samo internet patriotizam, dokle god ne budete u masovnijem broju posećivali to mesto, svaka politika koja se bude trudila da Jasenovac baci u zaborav će imati uspeha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ova tema je vrlo pipava i bolna. Ne radi se ovde o zakonu niti pravdi. Svaka tema koja se dotiće Jasenovca i upliva HR države koja zakonski opravdano ili neopravdano osporava i izgradnju ograde može da se tumači svakojako. Obzirom na šta istorija liči, koliko se radi da se te stvari zaborave, svakom čoveku je prirodno da ovo u startu tumači kao zlonameru. Ali dobro, moć jednih zavisi od gluposti drugih, gospodo Srbi, dokle god budete zaboravljali Jasenovac i iskazivali samo internet patriotizam, dokle god ne budete u masovnijem broju posećivali to mesto, svaka politika koja se bude trudila da Jasenovac baci u zaborav će imati uspeha.


Амин (мора и на овај начин)!

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Веруме и Јустине нисте у праву. О. Небојша је објаснио. 

Да ли је ико од вас икада ишао у манастир, провео тамо који дан, нешто припомогао? Је ли се икоме пријављивао?

Да ли би био исти проблем да дођем ја одавде у Студеницу или Жичу и тамо останем један дан, и након Литургије оперем суђе? Да ли би држава Србија казнила и протјерала страног држављанина који ради на црно док су у манастиру лијени да пријаве активности волонтера? Као што идем мање више свако љето у Црну Гору гдје волонтирам у манастиру Морачник.

Дајте, не лупетајте, молим вас.

Овдје се ради тачно о томе да ја у питању Јасеновац и да су у путању Срби. Знам момке. Нису у питању никакви радници на црно. Један од њих је историчар, аутор радова, изложби и документараца о Јасеноцу. Одржао бројна предавања на ту тему. И људи су до сада безброј пута ишли помагати. И сваки пут се ту мотала патрола.

 

Ово је удар на жртве Јасеновца, као и на повратак који се жели спријечити.

Ситуација је озбиљна и нимало наивна, зато вас молим да се не глупирате. 

Лако је бити Србин у удобности Србије. Барам још мало.

 

Ti poredis pranje sudja sa izgradnjom ograde koja moze ukljucivati i zanatske radove? Daj te ljudi malo logike, i racionalonostii i manje emocije. Ja imam rodjake koji povremeno odlaze u jednu evropsku zemlju da bi pricuvali djecu svojoj kcerki, naravno volonterski. I ovo sto cine je ilegalno, ako bi ih neko prijavio dobili bi slicnu kaznu kao i ovi gore Banjalucani. Svagdje u svakoj zemlji je normalno da dolaze ljudi da obave nesto volonterski, ali prije dolaska ako im je potrebna viza prolazi se procedura izadavanje vize koja ukljucuje i stavke oko cega ce se volontirati. I oni koji ne trebaju vizu, potpadaju pod iste uslove. Normalno bi bilo preko konzularnog odjeljenja zatraziti dozvolu za volonterski rad. 

 

Mozda bi se slozio da se malo pretjeruje sa svim tim dozvolama generalno, i mozda je posao koji su ljudi radili oko ograde minoran i zanemarljiv, i mozda su hrvatski policajci namjerno podozrivi prema Srbima, ali u svakom slucaju imaju zakonske osnove za postupak. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... ово не стоји, давно сам то чуо, и болело ме, и сада ме боли... лако је бити навијач, тешко је изаћи на терен, ризикујући да ти поломе ноге... бити Милош, или Милунка, тешко је свугде...

 

To kod vas, kod nas tako nije, ovdje je Miloša i Milunki mnogo i svima  se dobro živi,

neki su i predsjednici, pisci, režiseri, kompozitori im posvećuju umjetničke kompozicije itd.

No, jedan period je bio kad se ni ovdje Milošum i Milunkam baš sjajno nije živjelo - za Protektorata.

http://www.super.cz/296967-lada-hruska-je-mrtev-at-zije-milunka-maminka-kuchtika-prozradila-pikantni-rodinne-tajemstvi.html

https://goo.gl/2UeTAk

https://goo.gl/YQjtFl

https://goo.gl/690PhV

https://goo.gl/P53gkp

https://goo.gl/Rg08ho

A ovo je moravska narodna - Bude ti milunka.

https://goo.gl/OXZGgx

A nekad se tako zovu i mačke, na četri noge:

https://goo.gl/hjBFn3

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... могуће да ме ниси разумео; Обилић Милош, Савић Милунка... симболи, тежине, ношења крста који се зове Србство... :)

 

Celé třídy gymnázií zůstaly vybity, bojovali i devítiletí chlapci a ženy, z nichž nejslavnější – Milunka Savićová, přezdívaná „srbská Jana z Arku“ – jako jediná příslušnice něžného pohlaví v historii obdržela kromě mnoha srbských a zahraničních vyznamenání francouzský Válečný kříž se zlatou palmou.

https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/57990/pred-100-lety-vypukla-prvni-svetova-valka-zvana-velka.html

 

Statečný kníže Lazar Hrebeljanovič, po bitvě Turky popravený za to, že jiný srbský hrdina Miloš Obilič se ještě před střetem vplížil do stanu sultána a osmanského vůdce Murada probodl, a další patetické postavy této srbské národní ságy o slavném dni sv. Víta přitahovali klukovskou mysl i zejména srdce.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/blogy/1462464-kosovske-tragedie

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сунцокрету, опрости, није ми била намјера да те повриједим.
Јустине, још једном, посљедњи пут:
Да, поредим кување кафе и ограду јер се ради о послушању у манастиру које ти игуман или ко већ одреди. И јесте исто. И кување кафе се може подвести под угоститељску дјелатност без лиценце и рад на црно. И цијепање дрва. И продаја свијећа. И није спорна дозвола за ограду, не спомиње се у тексту. Спорно је што је ЈАсеновац, спорно је што су Срби. Спорно је што је рад на црно а нити ко даје нити ко прима новац. Дозволе се не спомињу нигдје. Ја ти гарантујем да ја одем тако помагати некој бискупији у Хрватској да тога не би било.
Е, а што се тиче ограде:
Владика купио кућу уз манастирско имање. Посјед цркве манастир, посјед цркве двориште уз њега. А између њих ограда. Практично ограда која дијели 2 "моја" посједа. Или ако гледамо шире, ограда на сред "мог" једног посједа. Е о тој огради је ријеч. Која се уклањала.
А ти брате Јустине мисли шта хоћеш. Послушање у манастиру није чување дјеце у иностранству.
Ово је сраман потез (независне) државе Хрватске.
Данас ћемо се иживљавати над Србима из Хрватске и БиХ, а сутра ћемо ракете о којима се овдје увелико писало окренути према... Бечу? Будимешти? Нечем другом на Б?

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod nas nije nikakav veliki problem taj rad "na crno", ovdje je svuda na svakom koraku Ukrajinaca koji rade "na crno" a ne "na belo". Ali nedaj vam Bože pomjerit samo kamenčić oko crkve, tim mišljeno zgrade crkvene da nešto preurediš ili popraviš, napraviš ili nedaj Bože u njoj unutra da nešto pokušaš promjenit, radit, Jedan stari župnik ovdje, oko šezdesetak godina mu je,  zamalo zaglavio na nekoliko godina zatvora zbog histeričnih pamatkařa, opkopao rović 20-30 cm dubok oko crkvenih temelja da ih odvodni a neko ga prijavio Zavodu za zaštitu spomenika, spasila ga na kraju predsjednička amnestija da ne ode bručet na Pankraci ili na Bore ko najgori zločinac. I kod nas bi završili u zatvoru i to zajedno s tim parohom ali ne radi radnih dozvola već radi pamatkařa, oni oblače i vedre ovdje. Boje ih se i biskupi i hejtmani, krajski upravitelji. S njima bolje ništa nikad nemat i na njih nikad nenaletjet, imate postarano za zabavu po cijeli ostatak života. Poreznici, zdravstveno, penziono i pamatkaři - današnji carinici. Ako mislite da vam je dosadno u životu i o vas niko ne iskazuje nikakav interes, ne platite par mjeseci penziono, zdravstveno, porez ili se zamjerite pamatkařima a uvide kako se intenzivno o vas budu svi oni interesovat i zanimat sljedećih nekoliko desetaka godina najmanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedina stvar koja te pamatkaře iz Zavoda za zaštitu spomenika

uopšte ne zanima i tamo možete radit šta vas volja je ovo:

Sveštenik živi medju Romima i obučen u monterke, zidarsku kombinezu,

ruši stare barake i raspadnute kuće i pomaže im gradit nove:

http://art.ihned.cz/film-a-televize/c1-61774820-dokument-vsechny-moje-deti

https://goo.gl/9T98Oy

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење Епархије славонске

19. Фебруар 2016 - 9:48

indexm.jpg015z.jpgИнцидент код манастира Јасеновац

У среду 17. фебруара 2016. године, око подне припадници хрватске полиције, радећи према пријави, затекли су двојицу манастирских гостију, иначе из Бање Луке, како помажу при постављању ограде око нове манастирске куће, намењене за смештај сестринства. Унаточ настојању протојереја-ставрофора Драгана Антонића, надлежног за радове у Манастиру, да се ради о манастирским гостима, Драгослав Илић и Јовица Рудић су пред судом у Новској окривљени за рад на црно и кажњени новчано у висини од око хиљаду евра, те депортовани из Хрватске са забраном уласка у земљу на три месеца.

Са обзиром на то да је Епархија Пакрачко-славонска упозната са државним законима, те да у своме свештеном клиру и међу кандидатима који се усавршавају у богословским наукама има људе који нису држављани Хрватске, да не говоримо о бројним гостима, до сада је Епископија Пакрачко-славонска увијек поступала према законским одредбама Републике Хрватске према страним лицима.

Драгослав Илић и Јовица Рудић су поклоници који су познати у Цркви и који годинама долазе у светиње и помажу их, највише сопственим рукама а да никада при томе нису нити тражили нити добили неке накнаде осим благослова Божијега. Он нека их прати и чува и даље, по ријечима Христовим ”Блажени изгнани правде ради, јер је њихово Царство Божије”.

У Епархији Пакрачко-славонској, унаточ невјерици и чуђењу због оваквог поступка према двојици младих људи, вјерника а не криминалаца, који из љубави према својој Цркви и овој светињи долазе да помогну, нико не жели да верује да је то политичка одлука и намера државних власти Хрватске да се овако грубо иде на вернике и волонтере Православне Цркве.

Епископ Славонски Јован је овим поводом за загребачки ”Јутарњи лист” изјавио да га јако жалости овај инцидент, јер се ради о добронамерним верујућим људима а не о криминалцима, али да ће о њему Епархија обавестити надлежна државна тела Републике Хрватске, као и одговарајуће међународне инстанце. Поводом овог догађаја своје чуђење и неверицу је већ усмено изразио англикански лорд бискуп Лондона, Ричард Чартрс, у разговору с Владиком Јованом. Глас о овој срамоти је већ далеко стигао, и није могуће поверовати да ће било ко пожелети да ту неправду подржи и у њој учествује.

Извор: Епархија славонска

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...