Jump to content

Guest ja

Препоручена порука

Uspešna komunikacija ne može se održati ako jedna osoba ima
"kontrolu" nad drugom, ili ako nema zajedničkog poštovanja i jednakosti u
samoj vezi. Zadržavanje kontrole vodi do izolacije veze, jer podređena
osoba reaguje besom, ako je izmanipulisana ili omalovažavana.

 

Kako komunicirati ako ste ljuti

 

Stop Ako se zaista jako naljutite zbog nečega, zaustavite se i duboko udahnite. Za
početak, pokušajte da se umirite radeći nešto što vaš opušta , pauza u
ovom slučaju može pomoći da racionalnije priđete problemu i sprečiti da
problem preraste u nešto veće od njega samog.

 

Razmislite Kada ljutnja prođe, razmislite o situaciji i o tome zašto vas je toliko
povredila i razljutila. Sa čim je bila povezana vaša ljutnja, neke reči,
ponašanje ili nešto drugo. Pokušajte uvideti stvaran problem i onda se
posvetite načinu na koji ćete ga predstaviti.

 

Recite: Razgovarajte sa partnerom.Uradite to što je moguće konstruktivnije i nemojte se praviti da problemi ne postoje.

 

Slušajte: Nakon štoiznesete sopstvene osećaje i mišljenje saslušajte partnera. Oboje zaslužujete priliku da izrazite ono što želite.

 

J. Orlandić i I. Paunović

  • Волим 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 283
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

да ли сте ви задовољни својом комуникацијом.....? да ли имате проблема у комуникацији...?

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba da pričamo o nama je jedna od najstrašnijih rečenica koju neko
može čuti. Ljudi se često jako plaše razgovora ovog tipa, čak i onda
kada znaju da neće voditi direktno raskidu, već pokušaju druge strane da
popriča o nekom problemu i da ga eventualno razreši. Mada je
statistički češće da žena u vezi izgovara ovu najstrašniju rečenicu, ona
je svakako nosilac asocijacije na nešto neprijatno. A ne bi tako
trebalo da bude. Zašto? Zato što je razgovor o problemima, ma koliko se
činio neprijatnim, nešto što može doneti rešenje, ali i pogurati nas
napred u razvoju i rastu.

 

Rešavanje problema u vezi nije uvek prijatna stvar i ponekad se
ljudima čini lakše da problem ignorišu, “gurnu pod tepih”, pretvaraju se
da je sve u redu i nadaju se da će proći sam od sebe.

 

Ako želite konstruktivno rešavanje problema: pronađite pravo vreme za
razgovor, razgovarajte licem u lice, ne napadajte partnera, budite
iskreni, ne očekujte da vam čita misli I budite otvoreni za povratne
informacije.

  • Волим 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли сте ви задовољни својом комуникацијом.....? да ли имате проблема у комуникацији...?

како кад

 

у браку смо имали велики проблем са комуникацијом, брачни саветник нам је рекао на другом састанку да прво треба да престанемо да се вређамо па тек онда следећа етапа почетак комуникације

 

прошло је већ 2 године од тада

 

кад је лоша комуникација треба бар једно да буде спремно да слуша, оћути и прогута его, да би дошло до комуникације (размене, и евентуалног капирања другог)

 

после све иде лакше

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

прво треба да престанемо да се вређамо па тек онда следећа етапа почетак комуникације

кад је лоша комуникација треба бар једно да буде спремно да слуша, оћути и прогута его, да би дошло до комуникације (размене, и евентуалног капирања другог) после све иде лакше

 

тачно тако....али морамо признати да није лако то и постићи.....потребно је много напора, много''улагања'', одрицања своје воље....као и увек, најбољи лек је молитва...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Komunikacija nije tehnika – ona je humanizam!

Za komunikaciju je potrebno najmanje dvoje. Da bi komunikacija bila dobra,
potrebno je da učesnici komunikacije imaju određene kvalitete. Sažeto
bismo rekli da je potrebna želja i sposobnost da idemo ka drugom:

  1. Slušamo da bismo adekvatno odgovorili
  2. Dajemo povratne informacije
  3. Uzimamo odnos u obzir i razumevamo o čemu se u odnosu radi
  4. Prilagođavamo se
  5. Vodimo računa o kontekstu
  6. Imamo u vidu ono što je između rečenog i ono što treba razumeti.

Savet:

ne podleći moralisanju i preteranom saosećanju i pritom ne odustati od
potvrđivanja svoje ličnosti. Teška ravnoteža za postizanje, ali dopašće
vam se!

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

да ли сте ви задовољни својом комуникацијом.....? да ли имате проблема у комуникацији...?

 

trebalo je da posle 25 god zajedničkog života dođe do velikog problema zahteva za razvod i godinu dana muke da bih shvatio šta može da napravi komunikacija.Nažalost moja supruga(na putu da postane i zvanično bivša) to dovodi u vezu sa karakterom nakaradnim osećanjima itd... nikako sa komunikacijom...svi grešimo ali je poražavajući fenomen kakvi zaključci i doživljavanja proističu kod nekih nam dragih i voljenih osoba...naravno provlače se tu i neke druge greške u odnosima a deo njih je takodje proistekao iz problema komunikacije bar ja zaključujem tako.

Da li je i taj problem zajedno sa ličnim doživljavanjem koji truje naše odnose samo jedan deo arsenala nečastivog?

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li je i taj problem zajedno sa ličnim doživljavanjem koji truje naše odnose samo jedan deo arsenala nečastivog?

 

наравно да има и тога....али моје лично мишљење је да много тога зависи и од нас самих...од наших карактера, васпитања, образовања, окружења.....јако је важно дијагностификовати проблем комуникације а онда на њему и порадити...на жалост, велики број људи није ни свестан колико нам невоља доноси лоша комуникација.....(или чак њено одсуство)...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима


   2405_porodica-svekrva-01-dreamstime_4833             
                            
            

              

Kakva je komunikacija u našoj porodici?


Da li svaki član naše porodice može otvoreno da govori o svojim
potrebama, osećanjima, planovima, aktivno učestvuje u porodičnim
razgovorima, aktivnostima?


Da li naša porodica spada u tihe, ćutljive porodice u kojoj se priča
samo o problemima, teškoćama, prisutna je stalna zabrinutost, živi bez
poseta, proslava – ćutke?


Da li naša porodica spada u bučne porodice u kojoj se razgovara
bučno, „vrišti“ od smeha, „vrišti“ u suzama, bučno proslavlja i tuguje, u
stalnoj je planiranoj i neplaniranoj akciji?


Da li je za našu porodicu tipično da u njoj  niko ništa ne zna, npr –
gde je Tata, kada Mama dolazi, zašto Sestra ćuti, zašto Baka plače,
nema zajedničkog obroka, svako brine svoju brigu?

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobra komunikacija je jedan od stubova svake uspešne porodice.


Iako provodimo godine školujući se i stičući razna

znanja, mi zapravo jako malo učimo da razvijamo one veštine koje su od
presudnog značaja za porodični, to jest bračni život i podizanje dece.


 

Komunikacija je nešto o čemu ne razmišljamo previše. A, u stvari, dobra komunikacija jeste jedan od stubova svake uspešne porodice, svakog uspešnog kolektiva.

 

U relaciji roditelj-dete, takvi verbalni napadi, uz etiketiranje
deteta ("Stoko neuredna", "Jedeš k’o svinja", "Plačljivko, pekmezu...",
"Kretenu, idiote, jesi li ti normalan/-na?"...), mogu da imaju
dalekosežne posledice po ličnost deteta, da negativno utiču na njegovo
samopouzdanje i odnos koji ima prema sebi i svojoj okolini. 

Dakle, ukoliko vam smeta nešto što dete radi, pokušajte da kažete da
vam smeta postupak. Isto važi i za bračne partnere, kao i za sve ostale
konflikte.

 

Najveću korist od nenasilne komunikacije imamo upravo unutar porodice, pre svega kroz odnose sa decom. Nagrada za dobru komunikaciju jeste odnos pun ljubavi i razumevanja sa decom i bračnim partnerom.
Jer, svi mi, u svojstvu roditelja, deo smo partnerstva koje uključuje i
decu - koja imaju sopstvene potrebe, misli i osećanja, odnosno posebnu
ličnost od dana kada se rode.   


I. Vitas

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

приметила сам да је много лакше необавезно комуницирати са пријатељима, комшијама, чак и непознатим особама него то исто чинити са својим брачним другом, децом, родитељима...у питању су много озбиљније теме од којих велики број људи бежи, јер им је тешко да се суоче са њима...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

приметила сам да је много лакше необавезно комуницирати са пријатељима, комшијама, чак и непознатим особама него то исто чинити са својим брачним другом, децом, родитељима...у питању су много озбиљније теме од којих велики број људи бежи, јер им је тешко да се суоче са њима...

о озбиљним стварима мени је увек лакше да причам са пријатељима или познаницима, него са брачним другом (женом) пресосталим родитељем (оцем) 

 

тренутно ми је тешко па ћу морати мало са Богом, бојим се Његове воље, и мало ћу моју свеску да испишем (сакривени дневник)

 

комуникација је размена, у преводу значи заједничко дељење, отприлике

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

мало ћу моју свеску да испишем (сакривени дневник)

 

то је много добра ствар...нарочито када то раде мушкарци....свака част.....жао ми је што ја никако да се наканим да поченм да пишем....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

]Savet:[/b]

ne podleći moralisanju i preteranom saosećanju i pritom ne odustati od

potvrđivanja svoje ličnosti. Teška ravnoteža za postizanje, ali dopašće

vam se!

 

Može li se preterati u saosećanju?Ne ogleda li se i tu potreba da jaki ponesu teret slabih?

ne odustati od potvrđivanja svoje ličnosti- Nismo li (bar za sebe kažem) grešni sa gordošću i samoljubljem kako kažu sveti oci duboko skrivenim i zamaskiranim u srcu što samo Božja milost otkriva?Kako se usuditi u potvrđivanju ličnosti a ne zgrešiti?

To su neke moje nedoumice...sad dal je to prelest il nešto drugo?u velikim sam iskušenjima i tako malo znam i sa mojih skoro 50 god.

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

   

Može li se preterati u saosećanju?Ne ogleda li se i tu potreba da jaki ponesu teret slabih?

ne odustati od potvrđivanja svoje ličnosti- Nismo li (bar za sebe kažem) grešni sa gordošću i samoljubljem kako kažu sveti oci duboko skrivenim i zamaskiranim u srcu što samo Božja milost otkriva?Kako se usuditi u potvrđivanju ličnosti a ne zgrešiti?

To su neke moje nedoumice...sad dal je to prelest il nešto drugo?u velikim sam iskušenjima i tako malo znam i sa mojih skoro 50 god.

нису то само твоје недоумице....сви се ми налазимо негде између док смо у овом свету....мислим на нас верујуће....између неба и земље.....и свима нам је тешко да направимо баланс....и сви имамо искушења, мања или већа....тако да ниси у прелести....а што више сазнајемо, схватамо колико мало знамо....тако ће бити до краја....:)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...