Jump to content

"Ви знате да ја желим да научимо, нешто ново видимо и сазнамо и за Србију добијемо посебно од тих скандинавских ПРОТЕСТАНТСКИХ земаља"- А.Вучић

Оцени ову тему


Препоручена порука

А зашто је нагласио "протестантске"? Ако учимо од њих културу живљења, етику у раду... и све што си набројао, зашто је онда битно јесу ли протестантске или муслиманске или какве већ?

 

Pa vjerrovatno zato što se pojam kapitalističkog privredjivanja vezuje uz protestante, oni su ga doveli, pozvedli, digli na viši level. Što se tiče katolika Vatikanu ne bi smetalo da se još hoda kulučiti 2-3 puta sedmično na imanja feudalaca, kmetstvo bilo srušeno 1781 a ukiniuo ga je sin Marije Terezije car Jozef II

http://zskaznejov.webnode.cz/products/a1781-patent-o-zruseni-nevolnictvi/

a što se tiče pravoslavaca, barem tih ruskih,

idealni način privredjivanja i obžive je asi ovaj:

https://goo.gl/0aWgAi

Istina, negdje sam čitao memoare nekog Rusa čiji děděček kao mladenec je hodio teglit te barke po Volzi i tvrdio da je to bio dobro plaćen posao a lakši nego recimo zemljoradnja i oranje, no, najbolje je to okusit na svojoj koži, moglo je to bit i tako al i gore ili biolje, ko to zna dok ne isproba. U Rusiji je kmetstvo ili nevioljništvo bilo srušeno 1861 carom Alexandrom II.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nevolnictv%C3%AD

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А зашто је нагласио "протестантске"? Ако учимо од њих културу живљења, етику у раду... и све што си набројао, зашто је онда битно јесу ли протестантске или муслиманске или какве већ?

Тачно. Све те набројане "скандинавске протестантске вредности", имамо и у нпр. Јапану, па ме баш занима да ли би се премијер позвао и на јапанску религију. 

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je dokumentarni film o feudalnom načinu života i političkom, državnom i društvenom uredjenju,

kuluk, nevoljništvo, kmetstvo ili robota (odatle je i riječ robot, robit - radit). Merni je i dan danas velika

zagonetka kako je moglo u hrišćanstvu doći do takve ciljevito ispolitizirane a očigledno exploatatorske interpretacije

i načina tumačenja Jevandjelja koje je po drugi put takodjer bilo ponovljeno u još drastičnijem i perverznijom obliku i u

ranom kapitalizmu a ustvari predstavlja tešku devijaciju, otklon u odnosu na sva hrišcanska učenja rane ili prve Crkve.

Hrišćanstvo se u prva tri stoljeća postavilo odlučno na stranu socijalne pravednosti, ukinulo ropstvo a  potom ovo?

Tek ova današnja društvena situacija u 20. i 21. vijeku odgovara najbliže tome što je nauka Jevandjelja i hrišćanstva,

što se tiče medjuljudskih odnosa, da su svi jednaki pred zakonom, da žene i djeca ne smiju bit ibrutalnim načinom skorištavani kao u feudalizmu i raniom kapitalizmu za nečije obogaćivanje, društvena i državna briga o starcima, bolesnima, invalidima, siročadi i udovicama itd. Znači na to sve smo morali čekat 17 vijekova, na to sve što je isto pisalo u Jevandjelju i prije 17. vijekova a u medjuvremenu smo se nazivali "hrišcanskim državama i društvima"? A tlačili sirote, udovice, djecu, nemoćne i bolesne i obogaćivali se na njihovom radu, od zdravih i mladih ubilačkom robotom pravili od njih invalide koji se najčeš=ce nisu doživjeli ni 40-50 godine.

https://goo.gl/Mzjk57

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А зашто је нагласио "протестантске"? Ако учимо од њих културу живљења, етику у раду... и све што си набројао, зашто је онда битно јесу ли протестантске или муслиманске или какве већ?

da bi nervirao one kojima to smeta :)

Verovatno zato što jesu protestantske.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije Vucic izmislio termin "protestantska etika", vec je on siroko rasprostranjen da ukaze na drzave koje su razvijene da iza toga stoji navodno nekakva etika podstaknuta protestantsim principima. Narvavno takva nekavke etika nepostoji, jer ista etika vazi u konfucijanskom Singapuru, budisticko sintoistickom Japanu, katolickoj Francuskoj ili jevrejskom Izraelu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije Vucic izmislio termin "protestantska etika", vec je on siroko rasprostranjen da ukaze na drzave koje su razvijene da iza toga stoji navodno nekakva etika podstaknuta protestantsim principima. Narvavno takva nekavke etika nepostoji, jer ista etika vazi u konfucijanskom Singapuru, budisticko sintoistickom Japanu, katolickoj Francuskoj ili jevrejskom Izraelu. 

Ljudksa i socijalna prava su ti jednako zagarantovana u Srbii ili nekoj evropskoj državi, samo u evropskoj državi ta prava se u praksi i primenjuju. Recimo, naš krivični zakon je prepisan od Švajcarske, pa ti sad vidi koliki je kriminal tamo, a koliki ovde.

Dakle, nije stvar odakle etika, da li je islamska, pravoslavna, budistička , protestantska, važno je da li se ona u praksi primenjuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Verovatno zato što jesu protestantske.

 

Ако је неко, рецимо, конзервативан то не значи да ће свако неко његово опажање обавезно бити у том духу. Као и ако је неко либералан то, опет, не значи да његово опажање мора бити у том духу.

И некако ми се чини да господа која су поменута у другој реченици, значи либералније оријентисани, имају погрешан утисак да самим тим што су такви аутоматски значи и да нису искључиви. Па у тој наводној неискључивости постају и дрски, охоли, агресивни, потмуло или отворено милитантни. А то говори управо супротно: да су опако искључиви.

Чини ми се да је почетак усмеравања ка неискључивости када ни од кога не очекујеш оно на шта би сугерисала његова спољашња форма. Наравно, опазићеш форму и узећеш је у обзир али ти она неће (бар не би требало) ставити ам (ако је то оно што коњу одмаже да види са стране и усмерава га само у правац испред њега; на то сам мислио у сваком случају) на очи, тј. главу; тј. видике.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто је то тако?

Zato Što Švajcarci 60% svojih ulaganja ulažu u ljude.

Svesni su da najveći kapital jedne države nisu reke, planine, more, rudnici itd., već kvalitetan čovek. Kvalitetni ljudi u gotovo nemogućim uslovima čine velika dela. 

Pogledaj poljoprivredu Holandije, a vidi kakve loše uslove imaju, mislim na prirodne uslove, ili Izrael, Holštajn-frizisko goveče ima najveću proizvodnju mleka baš u Izraelu, Izraelci su od pustinje napravili oranicu, pa ne samo da zadovoljavaju svoje potrbe, oni izvoze tu hranu. A mi imamo Vojvodinu a kao da je nemamao. Zašto? Zato što nema čovjeka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato Što Švajcarci 60% svojih ulaganja ulažu u ljude. Svesni su da najveći kapital jedne države nisu reke, planine, more, rudnici itd., već kvalitetan čovek. Kvalitetni ljudi u gotovo nemogućim uslovima čine velika dela.  Pogledaj poljoprivredu Holandije, a vidi kakve loše uslove imaju, mislim na prirodne uslove, ili Izrael, Holštajn-frizisko goveče ima najveću proizvodnju mleka baš u Izraelu, Izraelci su od pustinje napravili oranicu, pa ne samo da zadovoljavaju svoje potrbe, oni izvoze tu hranu. A mi imamo Vojvodinu a kao da je nemamao. Zašto? Zato što nema čovjeka.

 

Нисам питао за производњу млека, стратегију улагања итд. него за криминал, конкретно. Шта је то што чини да тај исти (кажеш, преписан) закон грађани Швајцарске поштују у већој мери од грађана Србије?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...