Jump to content

Практична питања наше вере - освећење водице, стана , тамјан, кандило...


Препоручена порука

Мада није део ове теме,

скоро сам размишљала о томе,шта ће бити са водом из Љуљака?

Као и са сваком другом водом - по природним законима. Једина разлика између љуљачке воде и богојављенске воде јесте: овом другом се преноси Божија благодат, а оном првом само бактерије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 386
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Мада није део ове теме,

скоро сам размишљала о томе,шта ће бити са водом из Љуљака?

Као и са сваком другом водом - по природним законима. Једина разлика између љуљачке воде и богојављенске воде јесте: овом другом се преноси Божија благодат, а оном првом само бактерије.

Тако сам и мислила.Још увек је зима и хладно време,вода обична може да стоји и више од месец дана неукварена али после....

Надам се да неће крити те ствари кад буду почеле да се дешавају јер је и то добар начин отрежњења за неког.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да се поквари. Чак и причешће које се чува за болесне у дарохранилници може да се поквари, убуђа. Не треба правити драму око тога. Зашто се квари и зашто се не квари, таква питања и умовање о њима представља праву схоластику.

Како то да се освећена вода може покварити? Зар је освећење не чува од кварежи? Ово су питања која следе. А ја ћу да одговорим контра питањем: како се крштени човек, освећен и помазан Духом Светим, може покварити? А квари се.

Kada se voda i pričešće ne bi kvarilo gde bi onda bilo mesto veri?

Vladika Danilo Krstić kaže da sveto pričešće nema ukus krvi i mesa zato što onda ne bi bilo mesta veri.

Inače ja imam osveštanu vodu iz 2003 a nije pokvarena još uvek.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

моја мајка Водицу држи у тегли, значи даном како је попо освешта ми послије попијемо мало, након тога тегла бива заклопљена, и не дира се до Св Николе... никада нисмо користили другу воду за Колач осим те и можда малог додатка свјеже ако бисмо брат и ја Св  Водице који пут превише потегли facenew22222222...није се десило да из ње искачу пуноглавци или томе слично није се покварила увјек пријатно мирише на "нешто"... сад да може да се поквари можда и може али ја на то  гледам као брат Евгеник ни тренутка не помишљајући  да је неко достојан нечега а неко не ... једноставно код моје мајке се водица не квари а у мојој кући Водица је освећена први пут ове године и видјећу шта ће да се деси .... јавим вам... facenew22222222

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да се поквари. Чак и причешће које се чува за болесне у дарохранилници може да се поквари, убуђа. Не треба правити драму око тога. Зашто се квари и зашто се не квари, таква питања и умовање о њима представља праву схоластику.

Како то да се освећена вода може покварити? Зар је освећење не чува од кварежи? Ово су питања која следе. А ја ћу да одговорим контра питањем: како се крштени човек, освећен и помазан Духом Светим, може покварити? А квари се.

Kada se voda i pričešće ne bi kvarilo gde bi onda bilo mesto veri?

Vladika Danilo Krstić kaže da sveto pričešće nema ukus krvi i mesa zato što onda ne bi bilo mesta veri.

Inače ja imam osveštanu vodu iz 2003 a nije pokvarena još uvek.

Искуство 12-тогодишње мога супруга,

ако се Причешће за болеснике лепо спреми не би требало да се уквари.

Мада,знамо за примере када је Олтар у влази и дарохранилица стара....има ситуација лоших.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ја ћу да одговорим контра питањем: како се крштени човек, освећен и помазан Духом Светим, може покварити? А квари се.

Александре, опрости, али човек има слободну вољу, вода нема (мислим да поређење није баш најбоље). Слажем се са Евгеником. Вода може Божијим допуштењем да се поквари да би се човеку скренула пажња да не живи добро, или супротно, да се неком дебелокошцу не поквари да га то, ако је могуће, на неки начин, смекша. Сигурно да постоји и низ других разлога...углавном, Бог зна зашто се негде квари, а негде не.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам у кући имао вату натопљену чудесним миром, и по томе знам:

кад год сам живот проводио у молитвеном и смиреном расположењу, кесица са ватом је била пуна мира,

а чим би у кући почеле свађе и неуредан живот, вата би се осушила и тако неколико пута.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја нисам рекао да се освећена вода сигурно квари већ да може да се поквари. Мени се, додуше, није кварила. Мада је најстарија вода у мом дому била стара годину дана (потрошим је до следећег Богојављања). Рекох, може да се поквари - следујући природи ствари. Е сад, ако се поквари - ја баш нисма присталица да то тумачим: зашто се покварила. Поготово нисам присталица праксе да се због евентуалног кварења сумњиче људи, власници освећене воде (да се сумњичи њихова вера, морал и слично). Такав приступ ми је мало јуридички, мислим да Бог не дели благодат на такав начин. Доказ? Ето, ја сам грешан човек, нисам никаква духовна величина, па ипак се код мене вода никада није покварила (до сада). 1405_love

Зато, најбоље је рећи: све бива Божијим промислом и допуштењем. Кварила се не кварила, треба се смирити и имати поверења у Онога који воду чини освећеном.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја нисам рекао да се освећена вода сигурно квари већ да може да се поквари. Мени се, додуше, није кварила. Мада је најстарија вода у мом дому била стара годину дана (потрошим је до следећег Богојављања). Рекох, може да се поквари - следујући природи ствари. Е сад, ако се поквари - ја баш нисма присталица да то тумачим: зашто се покварила. Поготово нисам присталица праксе да се због евентуалног кварења сумњиче људи, власници освећене воде (да се сумњичи њихова вера, морал и слично). Такав приступ ми је мало јуридички, мислим да Бог не дели благодат на такав начин. Доказ? Ето, ја сам грешан човек, нисам никаква духовна величина, па ипак се код мене вода никада није покварила (до сада). 1405_love

Зато, најбоље је рећи: све бива Божијим промислом и допуштењем. Кварила се не кварила, треба се смирити и имати поверења у Онога који воду чини освећеном.

Браво.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Први пут чујем да се Богојављенска водица укварила у тако кратком року,

у сваком случају прочитај одговори који ти је дао Никола. Света водица није нека хемикалија која има дејство сама по себи.

Можда ће ме сада неки са форума напасти, али сматрам да дио одговора носе и питања:

Да ли си био на Богојављенској Литургији? Јеси ли постио божићни пост? Да ли си довео свештеника да ти освешта стан у којем живиш? итд.

6 година сам свештеник, и даље имам водицу о дпре 6 година када смо је свештали. Ништа јој не фали.

У сваком случају, Никола је све лепо објаснио. У Православљу нема магије и освештење воде није магијски чин ( и ако га тако многи доживљавају), већ показатељ повезаности човека и природе који ће ући у вечно постојања ако остваре заједницу са Богом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам у кући имао вату натопљену чудесним миром, и по томе знам:

кад год сам живот проводио у молитвеном и смиреном расположењу, кесица са ватом је била пуна мира,

а чим би у кући почеле свађе и неуредан живот, вата би се осушила и тако неколико пута.

Исто искуство 1405_love

Ми смо добили у Солуну вату натопљену миром из Моштију Светога Димитрија.

Кад смо како треба-небески мирише и пуна је мира,

кад паднемо-осуши се и нема мирис.

0442_feel

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 година сам свештеник, и даље имам водицу о дпре 6 година када смо је свештали. Ништа јој не фали.

Ух, која реклама оче. Сад ће сви Јагодинсци да нагрну у Дубоку на Богојављење.  1405_love Биће оно: Е, чуо сам, кад отац Иван освешта воду, нема да се квари десет година! А не ко овај наш попа, његова ни до следећег Богојављења не издржи! Кад плаћамо, да платимо човеку који зна знање, бре! Ајмо у Дубоку. 0442_feel

Опрости оче, морао сам.  Мало шале, није на одмет. kolo2

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 година сам свештеник, и даље имам водицу о дпре 6 година када смо је свештали. Ништа јој не фали.

Ух, која реклама оче. Сад ће сви Јагодинсци да нагрну у Дубоку на Богојављење.  1405_love Биће оно: Е, чуо сам, кад отац Иван освешта воду, нема да се квари десет година! А не ко овај наш попа, његова ни до следећег Богојављења не издржи! Кад плаћамо, да платимо човеку који зна знање, бре! Ајмо у Дубоку. 0442_feel

Опрости оче, морао сам.  Мало шале, није на одмет. kolce

Biće da taj pop Ivan služi po starom  kolo2
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...