Jump to content

Covjek, najprokletije bice u univerzumu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Opet ce se tako nesto slicno da se desiti samo sto ce tada da se spase veci broj dusa(144.000). Sada, kada bi se desio smak svijeta, od 7 milijardi ljudi, koliko danas zivi na ovoj planeti, prezivjelo bi samo 144.000

 

Ili je to 144000 "semena" koje se odavno razgranalo u milijarde.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Covjeku je bolje da ne dolazi na ovaj svijet, bolje receno, bolje mu je da ne postoji.

Jel iko od vas trazio da se rodi? Jel iko trazio nekakav ugovo da ga potpise ZA postojanje? Naravno da nije. 

Ja da sam znao(sto je nemoguce) da je tako lako propasti i biti proklet za sva vremena, a tako tesko biti medju blazen, ja se ne bi ni rodio, ne bi potpisao taj ugovor.

 

Kakav krasan primjer delirijumskog fatalizma:

 

Jel iko od nas tražio da postane alkoholičar?

Jel iko tražio nekakav ugovor da ga potpiše ZA alkoholizam?

Naravno da nije. :)

Čovjeku je bolje da ni ne ulazi u kafanu,

bolje rečeno, bolje mu je da ni ne pije.

https://www.youtube.com/results?search_query=Neanonymn%C3%AD+alkoholici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог нас све воли , а друга тумачења не вреди кометарисати .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mogao si bar lijepo da me upozoris i ja bih stao. Nisam znao da je zabranjeno biti iskren na ovom forumu. To da mracim, to si upravu, a da smaram nisam znao.

Nemas pojma u kakvom okruzenju zivim. Od mnogo ljudi koje poznaje, znam samo dvoje ili troje koji ne psuju Boga, svece, crkvu itd...Slabo ko ide i na pricesce, i oni koji idu, idu samo formalno. Znam i jednog djakona koji psuje kao kocijas a u crkvi sluzi svesteniku. Ja prosto nemam sa kime da podjelim ono sta misli, nit da pricam o Bog, JER ISPADAM BUDALA u ocima drugih. Dodjem ovdje i budem banaovan, pa zbog cega? Svijet nije bajka. Nije sve tako bajno. Forum administratora koji vole da ih se "cese po usima", pa nek vas cesu i dalje. 

 

Брате, ако те мучи толика тескоба, на форуму су присутни свештеници. Обрати се њима за савет.

"Драги мој господине, није битно да ли Бог постоји или не, већ да ли бисте Ви своје понашање променили ако бисте открили да Он постоји? Ако је одговор: да, онда значи да је Вама Бог потребан."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisi ti jedini koji zivi u takvoj sredini. Mnogi od nas su prosli i gore od tebe, pa opet nikom nista, idemo dalje kao sto i prilici ljudima.

 

I da si i malo smireniji, prvo bi PITAO gde na forumu mozes da nadjes nesto da procitas o svemu ovome. Pa bi onda - mozda - otvorio temu da kazes sta imas. Znaci, red bi bio da malo saslusas i druge ako zelis i ti da se cujes, a ne kao sto si ovde na temi poceo - bilo ko bilo sta da ti kaze, ti to odbacis odma` u startu, i gotovo. Tako se ne razgovara.

 

Dakle, ako ti je stvarno do razgovora, onda malo prelistaj forum, procitaj srodne teme, na ovoj temi pitaj malo ljude sta oni sve misle i imaju da kazu na tvoja pitanja, pa onda da se prica dalje...

 

Bas zbog toga sto sam citao (https://www.pouke.org/forum/topic/26474-dilema-o-stanju-du%C5%A1e-posle-smrti/  i jos neke, ne mogu se naslova sjetiti), zapoceo sam ovakvu temu. Ja bih volio da je to tako kao sto vi pisete, ali nije to do nas i nasih zelja. Ukucaj te u pretrazivac "vjecne muke" i odmah ce te dobiti odgovor: kako, zasto i gdje sto se tice pravoslavnih sajtova, kao sto je svetosavlje i sl. koje govori da ce svi gresnici zavrsiti u ognjenom jezeru, oslanjaju cise na jevandjelje i crkvene oce kojima to potvrdjuju. Lijepo sam zamolio da niko ne osudjuje moje misljenje a da pridom ne dokaze (jevandjeljem, izjavama otaca..) da nisam u pravu. Ja ne odbacuje, nego, samo odgovaram na ono sa cim se ne slazem, i mislim da je to uredu. A, ako su moji odgovori besmisleni, nelogicni i glupi, onda sa pravom mozes da me banujes ili zakljucas temu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mogao si bar lijepo da me upozoris i ja bih stao. Nisam znao da je zabranjeno biti iskren na ovom forumu. To da mracim, to si upravu, a da smaram nisam znao.

 

Брате, разумем да ти је тешко, некад се стварно чини као да ништа нема смисла и као да ће све да оде бестрага, ели ето, за почетак, веруј свима нама овде који ти једногласно кажемо да није све тако црно и да је хришћанство заиста добра вест. Па уосталом Јеванђеље управо то и значи - добра вест. А каква би то добра вест била када би све било тако како се теби чини?

 

Дакле, сви људи који ти се обраћају су на неки начин прошли исто - заинтересовали су се за веру, истраживали, трудили се, падали па устајали и када ти нешто кажу не причају то напамет. Претпостављам да си млад човек, као и у осталим стварима у животу, послушај старије, бар док се не упознаш довољно са свим што те занима, а онда ћепш и сам видети да је све много лепше него што ти се сада чини. Значи, опусти се, попиј неко хладно пиће и само полако почни да пречитаваш форум, ако ти нешто није јасно питај овде, или на темама Аце Милојкова, оца Саве Дечанског, оца Зорана Ђуровића, оца Ненада Илића, или просто на теми Питајте свештеника и неко ће ти сигурно одговорити... Толико сјајних људи који су врхунски у оном чиме се баве, да тако кажем, је овде са нама, плус што има и много изванредних не-теолога, који су и добри људи и паметни ликови (и личице :) ), тако да ништа не брини, све ће ти се објаснити... :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ukucaj te u pretrazivac "vjecne muke" i odmah ce te dobiti odgovor: kako, zasto i gdje sto se tice pravoslavnih sajtova, kao sto je svetosavlje i sl. koje govori da ce svi gresnici zavrsiti u ognjenom jezeru, oslanjaju cise na jevandjelje i crkvene oce kojima to potvrdjuju.

 

Види, у Писму и делима Отаца се заиста помињу огњена језера и слично, али мораш узети у обзир да је то писано од стране људи који су живели у другом времену и у другачијој култури у односу на нас. Сам језик на коме је Исус говорио је много другачији од нашег. Такође, начин на који су размишљали људи тог времена је другачији од нашег. То значи да не можемо све тумачити буквално - није све онако како пише. А како знам то? Једноставно због тога што данашњи теолози, од којих су многи и владике, свештеници и очигледно надахнути Духом Светим, после година и година изучавања Светог Писма и напредовања у вери, кажу да се грешници неће мучити физички, у смислу да ће их Бог стављати на муке.  

 

П.С. : А да не би било да само савремени теолози мисле да неће бити вечног проклетства за све грешнике, мораш знати да су и међу великим светитељима наше Цркве постојали они који су веровали да ће Божија милост на неки начин да спасе све који макар и најмање пожеле. Св. Григорије Ниски и св. Максим Испведник су пример за то.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@NemaImena12, прочитај ово па да причамо к'о људи... ;)

 

1. Да ли је Бог заиста добар?      2. Да ли је Бог створио пакао?

 

Александар Каломирос - ОГЊЕНА РЕКА

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lijepo sam zamolio da niko ne osudjuje moje misljenje a da pridom ne dokaze (jevandjeljem, izjavama otaca..) da nisam u pravu.

 

Ako ti ne odgovaraju nasi odgovori ovde, mozes da pitas o. Savu za ono sto te muci.

Dobices svakako vrlo temeljan i razborit odgovor.

 

https://www.pouke.org/forum/topic/28745-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%98%D1%82%D0%B5-%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D1%83-%D1%98%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D1%9B%D0%B0-%D0%B8%D0%B3%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8/page-69

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ukucaj te u pretrazivac "vjecne muke" i odmah ce te dobiti odgovor

 

VIdim ja sta tebe muci, ti si sam sebe zaplasio paklom.. 

Evo, da ti kazem nesto drugarski. Hitno da si prestao da se opterecujes time! :)

I jos nesto. Najlaksi nacin da postanes hipohondar ti je da pocnes neumereno da citas na internetu o bolestima.
Isto tako, najlaksi nacin da postanes paranoican vernik je da se za o svojoj veri pretezno informises na internetu.
Veruj mi, crkveni oci su toliko razliciti po pristupanju istoj temi, originalni, da je potrebno mnooooogo vise znanja od onog koje imamo i ti i ja da bi se upustio u tumacenje njihovih stavova, pogotovo o jednoj tako kompleksnoj prici kao sto je pakao.

Ako vec ne mozes bez toga, uzmi malo pa citaj starca Porfirija, Siluana... pa ces videti da li ce ti se od njihovih pouka javljati zelja da sracunas koliko ce dusa zavrsiti u paklu, koliko u raju.. :)
Pristupi ti Bogu otvorenog srca, sa ljubavlju i poverenjem a to kako ce on sa nama, neka on odluci.
To ti je jedino korisno sto mozes da uradis za sebe i za ceo svet. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Види, у Писму и делима Отаца се заиста помињу огњена језера и слично, али мораш узети у обзир да је то писано од стране људи који су живели у другом времену и у другачијој култури у односу на нас. Сам језик на коме је Исус говорио је много другачији од нашег. Такође, начин на који су размишљали људи тог времена је другачији од нашег. То значи да не можемо све тумачити буквално - није све онако како пише. А како знам то? Једноставно због тога што данашњи теолози, од којих су многи и владике, свештеници и очигледно надахнути Духом Светим, после година и година изучавања Светог Писма и напредовања у вери, кажу да се грешници неће мучити физички, у смислу да ће их Бог стављати на муке.  

 

П.С. : А да не би било да само савремени теолози мисле да неће бити вечног проклетства за све грешнике, мораш знати да су и међу великим светитељима наше Цркве постојали они који су веровали да ће Божија милост на неки начин да спасе све који макар и најмање пожеле. Св. Григорије Ниски и св. Максим Испведник су пример за то.

 

Hvala na razumjevanju. Ne mozemo samo tako odbaciti otacka predanja koja su gradila crkvu tokom 2000 god. i prisvojiti necija, ovdasnja, misljenja koja su kontradiktorna onome sto crkva uci stotinama godina. Valjda me razumijes sta hocu da kazem. Origen je isto tako mislio da gresnici nece biti vjecno kaznjavan pa je bio anatema, i njegovo ucenje proglaseno za jereticko na Petom Sestog i Sedmog Vaseljenskog Sabora.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mozemo samo tako odbaciti otacka predanja koja su gradila crkvu tokom 2000 god. i prisvojiti necija, ovdasnja, misljenja koja su kontradiktorna onome sto crkva uci stotinama godina.

 

Слажем се брате, само наглашавам ти да Црква не учи нити је - колико ми је познато - икад учила да ће Бог учествовати у мучењу грешника тако што ће их ставити на физичке муке. Св. Јован Дамаскин (ако се добро сећам) лепо објашњава шта је пакао - стање у којем грешник пати јер нема могућности да задовољи своје грешне жеље, а не може да се усрећи љубављу Бога и својих ближњих. Пакао је стање у којем човек пати јер му није довољна љубав да би био срећан, али ни грех у коме је заробљен не може да га усрећи. Сада сам наравно то препричао мојим речима, а имаш тачно цитирано и тумачено од стране оца Саве Јањића, на теми Питајте о. Саву.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...