Jump to content

Covjek, najprokletije bice u univerzumu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

"Царство Божије унутра је у вама"- рече Господ. Вјерујем да и пакао већ овдје може бити присутан, у нама. Једино питање је коме ћемо се приклонити царству. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не слажем се са твојим размишљањем. Направио си поприлично уопштавање и донео неколико крајњих судова - све то није делотворно. Помаже ли ти да тако размишљаш? Рекла бих, не. Вера је делатна сила, а не збрајање ко ће се спасити и колико смо проклети.

 

Сети се да се широм света бројна монашка братства и сестринства моле за твој спас. Помисли на тог брата и сестру, живе, конкретне људе, који те ни не знају, па се ипак даноноћно моле за тебе.

Сети се да се на небесима Мајка Господа Нашега моли за тебе, као и сви Његови Свети.

Сети се да овај дан можеш да посветиш молитви и покајању.

Сети се да можеш да урадиш хиљаду добрих дела овог дана, колико год мала та дела била.

Сети се да својим примером - смирењем и постојаном вером - можеш да преокренеш судбине хиљаде људи.

Сети се мноштва тешких грешника који су били отписани од људи, а које је Бог преображавао покајањем.

 

И када повучеш линију испод свега тога - пошто видим да си човек рационалан и склон сумирању - како можеш рећи да је рачун тако суморан као што тврдиш?

 

A Kinezi? Moli li se ko za Kineze, koji su u taoizamu, konfucijanizmu, budizmu (...)? Sta ce biti sa katolika, protestanata i drugih hriscana koji su u nekim drugim zajednicama? Nicija molitva ne moze da spase covjeka, pa makar se za njega molio citav svijet.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A Kinezi? Moli li se ko za Kineze, koji su u taoizamu, konfucijanizmu, budizmu(...)? Sta ce biti sa katolika, protestanata i drugih hriscana koji su u nekim drugim zajednicama? Nicija molitva ne moze da spase covjeka, pa makar se za njega molio citav svijet.

 

Novopridošloj grupi ljudi u Raj, Andjeo pokazivao gde se šta nalazi i gde će biti smešteni.Išli oni rajem dok nisu došli do jedne kuće sa visokim zidovima, tada im reče andjeo:" Sada ćemo u tišini i na vrhovima prstiju da prodjemo pored ove kuće".

Kad su prošli, upita jedan iz grupe :" A što smo ovoliko tiho prošli pored ove kuće"?

Odgovori andjeo: " U toj kući žive Pravoslavci i oni misle da su jedini stanovnici raja" :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A Kinezi? Moli li se ko za Kineze, koji su u taoizamu, konfucijanizmu, budizmu(...)? Sta ce biti sa katolika, protestanata i drugih hriscana koji su u nekim drugim zajednicama? Nicija molitva ne moze da spase covjeka, pa makar se za njega molio citav svijet.

 

A zar nisu i ti ljudi u zajednici, ne gleda li Bog i njih? Pa, i katolici i protestanti su se okupili oko Hrista, bez obzira što imaju krivo učenje o Njemu. Zar neće Bog pogledati u srce ljudsko? Ako On može u svoj našoj nesavršenosti da pronađe dobro u nama i izmami ga na svetlost, daj da se i mi malko potrudimo da to ne bude za badava. 

Moram da kažem da sam se i ja dosta opteretio mislima o paklu, više nego o raju. Ali zar nije pakao sve suprotno od onoga što nam Bog daje? Neće On nama ništa na silu nametnuti. Ako hoću odnos sa čovekom i sa Bogom, ko mi može to oduzeti? Znaš, razmišljam o slobodi u poslednje vreme i sve više mislim da nije sloboda samo moći uraditi nešto, nego i ne dozvoliti da nešto ovlada tobom. Nisam imao izbora da se rodim, pa šta? Da kukam sigurno neću (dobro, možda ponekad, kad me sustigne :D )

Lepo bi bilo kad bi tražili lepotu, jer Bog je traži i tamo gde je, naizgled, nema... A verujem da možemo i mi, uz Božiju pomoć...

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ljubav je nadlogična.

Napisao si da samo oni koji su rodjeni medju Hrišćanima imaju šansu da se spasu, vladika Nikolaj misli drugačije :" Lako će biti na strašnom sudu onima koji ne znaše pa ne ispuniše, a teško nama koji znamo a ne činimo ". Zato ti rekoh, nije Bog kompijuter koji samo prepoznaje Hrišćane pa onda funkcioniše, Bog je Ličnost.

 

Na kraju krajeva postoje samo dva puta: pakao ili raj. Dobro se zna na koji se nacin moze doseci raj, a na koji nacin pakao i o tome ne treba puno da se prica.

:" Lako će biti na strašnom sudu onima koji ne znaše pa ne ispuniše, a teško nama koji znamo a ne činimo ".

Sta se podrazumjeva pod ti "lakse"; na koji nacin ce njima da bude lakse? Svi ce da zavrse u ognjenom jezeru. Znaci, oni koji su manje zgrijesili njih ce vatra manje da pece, a oni koji su vise grijesili, naravno, njih ce vise. U ognjenom jezeru temperatura magme ili cega vec, nece da bude podjednaka nego ce da bude prilagodjena svakoj tezini grijeha koju covjek nosi. Zamisli svaki covjek, gresnik, ce u jezeru imati razlicitu temperaturu magme u kojo ce se kupatu.

Kako drugacije da se objasni to "lakse ce im biti"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na kraju krajeva postoje samo dva puta: pakao ili raj. Dobro se zna na koji se nacin moze doseci raj, a na koji nacin pakao i o tome ne treba puno da se prica.

:" Lako će biti na strašnom sudu onima koji ne znaše pa ne ispuniše, a teško nama koji znamo a ne činimo ".

Sta se podrazumjeva pod ti "lakse"; na koji nacin ce njima da bude lakse? Svi ce da zavrse u ognjenom jezeru. Znaci, oni koji su manje zgrijesili njih ce vatra manje da pece, a oni koji su vise grijesili, naravno, njih ce vise. U ognjenom jezeru temperatura magme ili cega vec, nece da bude podjednaka nego ce da bude prilagodjena svakoj tezini grijeha koju covjek nosi. Zamisli svaki covjek, gresnik, ce u jezeru imati razlicitu temperaturu magme u kojo ce se kupatu.

Kako drugacije da se objasni to "lakse ce im biti"?

 

Tačnije, ovo što si napisao je jeres katolika iz srednjeg veka :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svi ce da zavrse u ognjenom jezeru.

 

Мислим да би за почетак помогло када пакао не би замишљао као огњено језеро. :)

 

Елем, и ја понекад бивам поражен када видим шта се све дешава у овом свету и питам се како је могуће да се неки људи спасе... Чини ми се да просто нема шансе да људи попут оних педофила-убица о којима смо нажалост читали ових дана буду спасени... Али онда кад још мало размислим, изгледа ми да је такво размишљање последица моје недовољне вере и гордости... Јер када неког волиш, ти онда имаш и поверења у њега, верујеш да може да нађе светло на крају тунела, јер ако ти можеш да га волиш, колико тек онда Бог мора да га воли, а када Бог некога воли, тај не може да не буде спасен, ако макар и најмање то пожели... Богу је све могуће, каже Христос...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne mogu da imam ljubavi prema Bog koji ce da milijarde ljudi da muci u vjecnosti.

 

Неће Бог никога мучити у паклу у вечности, већ ће људи сами себе мучити. Није пакао никакво место, 20 хектара голе земље из које избија плин, па онда Бог узме пар милијарди људи и баци их на ту земљу, кресне шибицу и онда онај сав плин се запали са све људима и онда они тако вриште, урлају, плачу, кукају. 

Пакао је стање душе, стање личности. Пакао је сам Бог. Некима је Бог рај, а некима пакао. Његово присуство се некима не свиђа. Као кад се теби не свиђа присуство неке особе, хоћеш да побегнеш, а не можеш, па те то мучи. Тако некако. ''Пакао, то су други'' каже Сартр. А и Бог је други за нас. Исто тако пакао је за неке одсуство земаљског. Неко ко је цео живот био блудник, када наступи вечност и не буде било сексуалних односа међу људима, онда ће то за њега бити пакао, он свој живот не може замислити без секса, његова личност је изграђена на томе, али како је то сад немогуће, онда га то мучи. Опет, то је повезано са окретањем човека према себи, а не према другима. Зато су ти други највећи пакао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неће Бог никога мучити у паклу у вечности, већ ће људи сами себе мучити. Није пакао никакво место, 20 хектара голе земље из које избија плин, па онда Бог узме пар милијарди људи и баци их на ту земљу, кресне шибицу и онда онај сав плин се запали са све људима и онда они тако вриште, урлају, плачу, кукају. 

Пакао је стање душе, стање личности. Пакао је сам Бог. Некима је Бог рај, а некима пакао. Његово присуство се некима не свиђа. Као кад се теби не свиђа присуство неке особе, хоћеш да побегнеш, а не можеш, па те то мучи. Тако некако. ''Пакао, то су други'' каже Сартр. А и Бог је други за нас. Исто тако пакао је за неке одсуство земаљског. Неко ко је цео живот био блудник, када наступи вечност и не буде било сексуалних односа међу људима, онда ће то за њега бити пакао, он свој живот не може замислити без секса, његова личност је изграђена на томе, али како је то сад немогуће, онда га то мучи. Опет, то је повезано са окретањем човека према себи, а не према другима. Зато су ти други највећи пакао. 

 

Izvini, al' to nema veze sa Jevadjeljem kao ni sa ucenjima vecine svetih otaca.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лол, какав наслов! :D

Мрзи ме да читам, а ова реченица ми је баш запала за око:

 

izgledi nisu nikakvi.

 

те се у потпуности слажем: изгледи НИСУ никакви. ;)
Самоме себи си фино рек'о. :D

  • Волим 1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvini, al' to nema veze sa Jevadjeljem kao ni sa ucenjima vecine svetih otaca.

 

Извини, али ајде прво мало да прелисташ форум да видиш шта се овде писало, па тек онда да кажеш да то нема везе са овим, оним. И ја кад сам дошао овде мислио сам да је пакао место, али сам онда сазнао да је то измишљотина за плашење људи, нешто као бабарога за малу децу како би се људи приморало на одређено понашање, а коју је вероватно измислила Католичка црква (част католицима). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опаа, банован, тек сад приметих :D

 

Covek napravio dupli nalog, i umesto da bar nesto malo nauci, samo smara i mraci. Tako nece da moze...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Covek napravio dupli nalog, i umesto da bar nesto malo nauci, samo smara i mraci. Tako nece da moze...

 

Mogao si bar lijepo da me upozoris i ja bih stao. Nisam znao da je zabranjeno biti iskren na ovom forumu. To da mracim, to si upravu, a da smaram nisam znao.

Nemas pojma u kakvom okruzenju zivim. Od mnogo ljudi koje poznaje, znam samo dvoje ili troje koji ne psuju Boga, svece, crkvu itd...Slabo ko ide i na pricesce, i oni koji idu, idu samo formalno. Znam i jednog djakona koji psuje kao kocijas a u crkvi sluzi svesteniku. Ja prosto nemam sa kime da podjelim ono sta misli, nit da pricam o Bog, JER ISPADAM BUDALA u ocima drugih. Dodjem ovdje i budem banaovan, pa zbog cega? Svijet nije bajka. Nije sve tako bajno. Forum administratora koji vole da ih se "cese po usima", pa nek vas cesu i dalje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisi ti jedini koji zivi u takvoj sredini. Mnogi od nas su prosli i gore od tebe, pa opet nikom nista, idemo dalje kao sto i prilici ljudima.

 

I da si i malo smireniji, prvo bi PITAO gde na forumu mozes da nadjes nesto da procitas o svemu ovome. Pa bi onda - mozda - otvorio temu da kazes sta imas. Znaci, red bi bio da malo saslusas i druge ako zelis i ti da se cujes, a ne kao sto si ovde na temi poceo - bilo ko bilo sta da ti kaze, ti to odbacis odma` u startu, i gotovo. Tako se ne razgovara.

 

Dakle, ako ti je stvarno do razgovora, onda malo prelistaj forum, procitaj srodne teme, na ovoj temi pitaj malo ljude sta oni sve misle i imaju da kazu na tvoja pitanja, pa onda da se prica dalje...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...