Jump to content

OŠTRO PISMO NOVOM REKTORU 'Na koje biblijske vrijednosti ste mislili? Genocid, kamenovanje, pogubljenja...?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Evo jednog odgovora: 

 

Poštovani prof. Pavle Močilac,

Moram priznati da sam se iznenadio nakon što sam pročitao Vaše Otvoreno pismo novoizabranom rektoru Zagrebačkog sveučilišta Damiru Borasu. Prvo, Vaše djelomično iznošenje biblijskih citata ukazuje na Vaše duboko neznanje, ali i na prijezir prema judeo-kršćanskoj tradiciji. No, nije mi cilj podučavati Vas u biblijskoj egzegezi i teologiji. Samo mi je žao da se Vi kao intelektualac i akademski građanin, koji očito imate tako plitko znanje o Bibliji, upuštate u tumačenje iste. Ali još je žalosnije što u sebi gajite toliku kršćanofobiju.

Drago mi je što ste tako ponosni na slavno Zagrebačko sveučilište! Slažem se da je čast i iznimna odgovornost biti na čelu institucije koja je stup intelektualnog života našeg društva i države. Samo bih Vam napomenuo, sigurno ste zaboravili, da je rimokatolička Družba Isusova (isusovci) osnovala Zagrebačko sveučilište 1669. a ona je bila nadahnuta biblijskim vrijednostima. Dakle, dok je Zagrebačko sveučilište u svom osnutku utemeljeno na biblijskim vrijednostima, Vi sada želite izopćiti te vrijednosti s toga Sveučilišta.

Očigledno da ste zabrinuti jer je Sveučilište sekularna institucija koja se bavi brigom o visokoškolskom obrazovanju studenata, a po Vašem pismu biblijske vrijednosti (navodno) ugrožavaju sekularnost i znanstveni napredak Sveučilišta. Latinska riječ za “sveučilište“ jeuniversitatis što znači cjelovitost, cijelost. Pojedini fakulteti (lat. facultas: sposobnost, vještina) pridonose toj cjelini, pa tako i biblijske znanosti. Ne mogu se oteti dojmu da Vi mislite kako biblijske vrijednosti nemaju mjesta i ne mogu pridonijeti cjelini, odnosno universitatisu.

Sigurno se pitate što biblijske vrijednosti mogu dodatno pridonijeti studentima koji već primaju toliko čudesna i šarolika znanja na svojim fakultetima. Upravo biblijske vrijednosti pomažu čovjeku da shvati cjelovitost i dublji smisao znanja, te tako mogu imati pozitivan i neizostavan doprinos Sveučilištu i cjelovitom razvoju studenata.

Evo na primjer, Prehrambeni fakultet nas uči o hrani, biblijske vrijednosti nas uče da hranu trebamo dijeliti sa siromasima. Arhitektura, građevina i geodezija nas poučavaju o gradnji, projektiranju i mjerenju; biblijske vrijednosti nas uče  kako biti graditelji civilizacije ljubavi. Antropologija nam govori o čovjeku i njegovu podrijetlu, a Biblija o tome kamo čovjek ide. “Naš svijet je malen“ reći će fizika; “Naš svijet je svet – poštuj ga“, poručuje Biblija. Filozofski fakultet potaknut je ljubavlju prema mudrosti; i Biblija jako cijeni mudrost, samo drži da je njezin početak u strahu Božjemu, tj. u poštivanju Božjih zakona, koji štite čovjeka i svijet, a čovjeka kao mislitelja čine poniznim (humilitas od humus, povezanost je sa zemljom). Šumarski fakultet zna sve o drveću, a biblijske vrijednosti nas uče poštivati to bogatstvo i nositi svoj križ, tj. biti solidarni i služiti bližnjemu. Informatika koja mi je podarila ovaj stroj na kojem pišem ovo pismo, uči nas upravljanju informacijama i traženju novih tehničkih postignuća na tom području; a biblijska vrijednost je da u svemu tome tražim istinu. Na studiju geografije morat ćemo dobro naučiti granice; a biblijske vrijednosti nam poručuju da ih naučimo nadići! Sociologija nas može vrlo dobro naučiti kako najbolje urediti društvo i zajednički život; biblijska je vrijednost naučiti da je temelj zajedništva to što su svi ljudi braća i sestre koji imaju zajedničkog Boga Oca. Studenti novinarstva uče umijeće prenošenje informacija na najobjektivniji način; biblijska vrijednost je: Ne svjedoči lažno! Pravni fakultet nas uči da je pravda dati svakom ono što mu pripada; biblijska je vrijednost: ljubi bližnjega svoga. Medicinski fakultet educirat će nas kako se brinuti za tjelesno zdravlje, a biblijske vrijednosti promiču zdravlje duše i duha.

Na početku Vašega pisma postavili ste pitanje rektoru Borasu: Budite ljubazni, objasnite jednom kemičaru malo podrobnije, na koje ste to točno biblijske vrijednosti mislili? Možda je rektor Boras mislio na vrijednosti koje su nadahnule bl. Majku Tereziju, Martina Luthera Kinga Jr., sv. Franju, sv. Ivana Bosca, bl. Alojzija Stepinca, Ruđera Boškovića, Bartola Kašića, Dorothy Day, J.R.R.Tolkiena, Bono Vox-a i tolike druge….

Napisali ste: “Hoće li kolege fizičari sad naučavati da je ipak Svemogući vječni Bog, a ne Veliki prasak stvorio svemir?“ Možda niste znali, ali teoriju Velikog praska (The big bang theory) iznio je rimokatolički svećenik vlč. Georges Lemaitre (1894..-1966.). Vlč. Lemaitre, kao istinski znanstvenik, znao je da nešto ne može nastati od ničega. (Nadam se da ne podučavate studente da nešto nastaje od ničega!) Zato se teorija Velikog praska ne kosi s naukom da je Svemogući vječni Bog stvorio svijet. A kad ste već kod Velikog praska, trebali biste znanstveno objasniti studentima kako je i zašto (to su znanstvena pitanja) došlo do tog praska, Što je prasnulo? I zašto je prasnulo? Inače sav taj govor protiv biblijskih vrijednosti je obični prasak neobičnih riječi, bez pravoga smisla.

Mr. sc. don Damir Stojić, SDB

Studentski kapelan

A zasto niko ne odgovori na konkretne biblijske citate?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da dodam. Oni koji misle da se ovo ne odnosi i na pravoslavne, pa i na ostale hrišćane, nikako da shvate da je danas CELO hrišćanstvo pod napadom. Hrist se omalovažava, a ruku na srce, to se dosta dešava jer hrišćani ne žive hrišćanstvo. Neko će reći - to se odnosi samo na Zapadno hrišćanstvo - ja ću da dodam, neće biti. Pogledajte kako se ponašaju ljudi i kod nas, kako se ponašaju "hrišćani" i na istoku. Ista pesma, samo drugi modaliteti. Naše svedočenje, ili bolje "svedočenje" i dovodi do toga da nam ljudi ne veruju i da nas smatraju licemerima.

 

 

 

Kako je više puta istaknuo u prvom obraćanju novinarima, želja mu je da Sveučilište postane ogledalo Hrvatske, promiče dobru znanost i kulturu značajnu za hrvatski identitet. Bez svijesti o vlastitom identitetu i kulturi nema vrhunske znanosti, poruka je novoizabranog rektora kojemu četverogodišnji mandat počinje 1. listopada.

 

 

 

Ponavljajući tezu kako će zastupati biblijske vrijednosti, objasnio je kako su one u temeljima Europe. „Nastojat ću ne samo da Sveučilište prebrodi ove teške godine, već i da ga unaprijedim. Hrvatska je u krizi identiteta, morala i temeljnih vrijednosti, poručio je novoizabrani rektor, koji se danas vraća na matični Filozofski fakultet i nastavlja s mandatom dekana.

 

 

Ovo su reči Damira Borasa. Tipičan hrvatski nacionalista koji nacionalni identitet vidi isključivo u "Biblijskim vrijednostima" čitaj Katoličkoj Crkvi u Hrvata.

Sad ja tebe pitam: Zašto bi jedan Srbin Pravoslavac podržavao jednog hrvatskog klerikalnog nacionalistu?

Samo zato da ga ti ne bi etiketirao kao licemera?

Pa upravo bi bilo licemerno i debilno očekivati ovakvu podršku.

Zato sam i napisao da je to sukob unutar hrvatskog kulturno-religijsko-političkog obrasca. To sa Hrišćanstvom ima vrlo malo ili nimalo dodirnih tačaka. Pre svega ima dodirnih tačaka sa klerikalizacijom nove Hrvatske države koja je očita i vidljiva iz aviona.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo su reči Damira Borasa. Tipičan hrvatski nacionalista koji nacionalni identitet vidi isključivo u "Biblijskim vrijednostima" čitaj Katoličkoj Crkvi u Hrvata.

Sad ja tebe pitam: Zašto bi jedan Srbin Pravoslavac podržavao jednog hrvatskog klerikalnog nacionalistu?

Samo zato da ga ti ne bi etiketirao kao licemera?

Pa upravo bi bilo licemerno i debilno očekivati ovakvu podršku.

Zato sam i napisao da je to sukob unutar hrvatskog kulturno-religijsko-političkog obrasca. To sa Hrišćanstvom ima vrlo malo ili nimalo dodirnih tačaka. Pre svega ima dodirnih tačaka sa klerikalizacijom nove Hrvatske države koja je očita i vidljiva iz aviona.

Pogrešno. Ne radi se tu o Borasu - možda samo kao povod. Na meti je Crkva, pa hrišćanstvo uopšte, u ostalom, da je neko od naših rektora nešto slično rekao, dobili bi iste reakcije. 

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pogrešno. Ne radi se tu o Borasu - možda samo kao povod. Na meti je Crkva, pa hrišćanstvo uopšte, u ostalom, da je neko od naših rektora nešto slično rekao, dobili bi iste reakcije. 

Погрешно. На мети је хрватски национализам и клерикализам који су дојадили академској и интелектуалној јавности хрватске. Протеклих пар година под утицајем хрватског национализма и црквеног клерикализма (који су ишли у спрези) одрађена је петиција + референдум  против геј бракова и против ћирилице.

Црква у Хрвата је на мети само онолико колико је и сама уплетена у национализам и клерикализам. Мало је заиста оних који су апсолутно против Христа и Хришћанства и цркве као такве, него је проблем овде што ви замењујете тезе. Академска јавност у хрватској пре свега није ретардирана и веома добро зна шта се иза брда ваља. Но управо ваше колеге из РКЦ то упорно игноришу и гурају по своме. Овај сукоб ће попримити много веће размере када се Хрватска укотви у ЕУ институције, и ово је тек почетак.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imalo bi svrhe zbog onih koji zele da steknu znanje.

Prednost onih koji postavljaju takva pitanja je što je ukratko teško odgovoriti, a sa druge strane, većina nema ni volje ni živaca da se bar i malo dublje upuste u proučavanje, ili čak i da pročitaju malo duži članak na temu. Sa druge strane, oni koji žele da saznaju, mogu da nađu i njima je jasno.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I to stoji, ali, kažem, koren je dublji. Ali, slobodno se uljujkuj da se to ovde neće desiti. Glasovi su zasad tiši, ali ih i te kako ima.

 

Šta se neće dogoditi? Kakvo uljuljkavanje?

To se kod nas dogodilo mnogo dublje i žešće nego u Hrvata i događa se i dalje.

Ateizacija Srba je bila kud i kamo jača nego ostalih naroda u SFRJ. Tipičan primer ovog procesa si upravo i ti lično.

Ali s druge strane ovde je ( u slučaju Boras )  po sredi nešto sasvim drugo i mada je na osnovi teizam-ateizam sukoba ipak to nije suština. Takođe njihova matrica je neprimenjiva u našem slučaju jer je jasna insinuacija akademskih krugova hrvatske koji su antinacionalistički i antiklerikalno nastrojeni da povežu katolički odgoj sa pomenutim genocidnim zbivanjima iz Biblije kao ono čega se oni kao prosvećeni intelektualci savremene EU Hrvatske stide i od čega se ograđuju.

Analogija kod nas je nemoguća. Stoga i tvrdim da njihov kulturno-religijsko-politički obrazac nije moguće preslikati na nas.

Kod nas je istina bilo ovako stupidnih pokušaja ( kao što sam rekao na početku kada sam tvrdio da je to jedna greška domaćih ateista to kopiranje matrice sa zapada, kao da mi nemamo svoje autohtone ateiste recimo Pelagića...), međutim oni ne uživaju podršku ni u akademskim krugovima a i većina ateista Srbije će se složiti da SPC ne može da se dovede u vezu sa genocidom osim kao žrtva istog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

rekao je velečasni da su krivi oni koji izdadoše Hrista, odnosno Hrišćani koji ne žive Hrišćanstvo, to je to.

Ova izjava je paradox, kako neko moze biti Hriscanin a da ne zivi hriscanstvo?

Nikako, moze samo da se ceshlja tako i da izjavljuje kako je Hriscanin.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...