Jump to content

Хорови на Литургијама - да или не?


Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?  

138 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за то да на Литургији пева хор или добра певница?

    • Хор
      34
    • Добра певница
      107


Препоручена порука

            Лично сматрам да је у огромном броју случајева хор главни кривац што народ није активни учесник Литургија. Из тог разлога увек предност дајем певници која треба да буде довољно стабилна и постојана, увек кадра да активира лаос да једним срцем и једним устима приноси своје дарове Богу...

            Па изволите... Сигурно има и оних који се не слажу...

''ЈЕР САМ УВЕРЕН ДА НАС НИ СМРТ, НИ ЖИВОТ, НИ АНЂЕЛИ, НИ ПОГЛАВАРСТВА, НИ СИЛЕ, НИ САДАШЊОСТ, НИ БУДУЋНОСТ, НИ ВИСИНА, НИ ДУБИНА ,НИ НИКАКВА ДРУГА ТВАР НЕЋЕ МОЋИ ОДВОЈИТИ ОД ЉУБАВИ БОЖИЈЕ, КОЈА ЈЕ У ХРИСТУ ИСУСУ ГОСПОДУ НАШЕМ.'' (Рим. 8, 38-39.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас је другачије.

Кад хор пева, сав народ се осећа учесником и људи почињу да певају са хором.

С друге стране, кад пева певница, певају некако само за себе и народ се скроз искључи.

Овако је бар у мојој цркви... Или је то само мој утисак...

Да није громова, земља би ожестјела и да вихорова није, усмрдило би се море.

Павле Соларић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црквено појање, још на српском језику, милије је срцу моме. 0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U nasoj crkvi  nema crkvenog hora, ali za pjevnicom je cika Mile sa predivnim glasom i jos barem dvoje ili troje koji odlicno sloze glasove.

Mi ostali takodje aktivno ucestvujemo tako da se sva crkva pretvori u pjevnicu...  0102_laugh

I zaista je lijepo...

Dok u sabornom hramu Hrista Spasitelja ima hor, i predivno je slusati ih, ali malo je veci problem pjevati uz njih...

Mi smo u nasoj parohiji jednostavno navikli ovako i cuje se maltene svaki glas...  :smiley:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хорови у концертне дворане,живела певница... 0102_laugh

п.с.поставите гласање

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam za dobru pevnicu.Profesionalni hor je teško pratiti, ja imam osjećaj da kvarim svojim glasom pa se isključim, a i ostali narod.Dok je potpuno drugačije kad je pevnica u pitanju. 0102_laugh

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За добру певницу и за добар народ који не стоји пасивно на Богослужењу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево да одговрим Јукију,откуд ми то,да народ више воли певницу...

Прати одговоре и гласање... 0102_laugh

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да, као што постоје добре и мање добре певнице, тако постоје и добри и мање добри хорови.

Да није громова, земља би ожестјела и да вихорова није, усмрдило би се море.

Павле Соларић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па добра певница најпре. Но није толико битно је ли хор или не, или је певница или не или хор на певници или су два човека на певници 0104_cheesy. Најбитније је када би појање лепо било византијско, онда би то свако могао пратити и лепо би било срце просто заигра и дух ојача. Овако кад ми крене Рахмањинова или да оперски интонира "Оче Наш", мајко мила, одмах сам избачен из литургијског ритма и спласне ми осећање и дух за учешће.  :o. Неће ми бити још јасно до краја због чега је у Српској Цркви византијско појање омражено толико, а хор много цењен. Додуше чуо сам појединих објашњеа, неко не воли византијско појање јер подсеча на турско.  0102_laugh, док други кажу не треба копати по "мртвој Византији"  crvenilo ne_shvata

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

?? ????? ??????? ??????. ?? ???? ?????? ????? ?? ?? ??? ??? ??, ??? ?? ??????? ??? ?? ??? ??? ?? ??????? ??? ?? ??? ?????? ?? ??????? 0104_cheesy. ?????????? ?? ???? ?? ?????? ???? ???? ???????????, ???? ?? ?? ????? ????? ??????? ? ???? ?? ???? ???? ?????? ?????? ? ??? ?????. ????? ??? ?? ????? ??????????? ??? ?? ??????? ???????? "??? ???", ????? ????, ????? ??? ??????? ?? ???????????? ????? ? ??????? ?? ??????? ? ??? ?? ??????.  :o. ???? ?? ???? ??? ????? ?? ????? ???? ???? ?? ? ??????? ????? ??????????? ?????? ???????? ??????, ? ??? ????? ?????. ?????? ??? ??? ????????? ????????, ???? ?? ???? ??????????? ?????? ??? ??????? ?? ??????.  0102_laugh, ??? ????? ???? ?? ????? ?????? ?? "?????? ?????????"  crvenilo ne_shvata

?????? ?? ?? ????. ? ?? ??? ?????? ??????????? ??????? ?? ??????, ????? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?????? ??????? ?? ???????????.

?? ??? ?? ?????, ??????????? ???????, ???? ???? ??????? ? ????? ?????????. :) ???? ? ???????? ? ??? ??? ??? ?????, ?????? ????? ? ???????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све има своје чари....

Литургија где за певницом стоји један или два монаха и монахиња,који чистим бисерним гласовима свитање и јутро чине као најчистије језеро од кога зрачи светлост Духа Светог...

Литургија, као у манастиру Ковиљ, где су две певнице, за којима певају по четири пет монаха, тако што једни друге "настављају", чине осећај да се налазим у самом центру Царства Небеског....

Литургија, као у мојој парохијској цркви, где добро увежбан хор, осим скупом различитих боја гласова, различитом динамиком и снагом чине као да се Благодат Духа Светог спушта на све нас са висина ис војом топлотом грли и сабира.....

Јесам за хорове, не ултимативно, али пре свега да заиста буду добро увежбани и у црквама где постоји могућност да су наспрам олтара, иза леђа присутних и на вишем нивоу од пода цркве....

Ма Литургија је Све, са једним братом или сестром за певницом, са наспрамне две певнице или хором на балкону, сасвим свеједно.... 0102_laugh

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

            ????? ??????? ?? ?? ? ???????? ????? ????????? ??? ?????? ?????? ??? ????? ???? ??????? ??????? ?????????. ?? ??? ??????? ???? ???????? ????? ??????? ???? ????? ?? ???? ??????? ???????? ? ?????????, ???? ????? ?? ???????? ???? ?? ?????? ????? ? ?????? ?????? ??????? ????? ?????? ????...

            ?? ????????... ??????? ??? ? ???? ???? ?? ?? ?????...

?? ????, ?????? ?? ????? ????? ????? ?? ???? ?? ???????? 0102_laugh))))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се са овим. А то што некога византијско подсећа на турско, треба да постави питање да ли турско подсећа на византијско.

Ја сам за добру, византијску певницу, која пева одсечно и јасно јектеније.  Може и Мокрањац у два или три гласа, такође јасно и одсечно.

Делим овај доживљај. :smiley:

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...