Jump to content

Војно свештенство


Препоручена порука

Затим се пријави још јадника попут њега , тако тих неки православаца , што је баш чудно у земљи хебеној Србији да има неких православаца.

Разбио си са овим... ахахаха.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 71
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

@@Жељко,

Pa burazer ti je car, lepo se izborio za svoja verska prava i potpuno podržavam i nemam ama baš ništa protiv da se vojnicima dopusti ne samo jednom nedeljno, nego i češće da se prošetaju do obližnje crkve ili da se sveštenicima dopusti da kad treba uđu u kasarnu... kako bi vojnici ostvarili svoja verska prava... a to je normalno i logično rešenje... a ne da država postavlja i plaća nove vojne komesare... pardon, sveštenike...

А шта ако су у шуми ?

Или на фронту?

Или у НАТО снагама за мир у Авганистану ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ако су у шуми ?

Или на фронту?

Или у НАТО снагама за мир у Авганистану ?

Онда је ту чувени СПС атеистички кадар Мркоњић да у свом стилу пре рока направи цркву где треба...Макар то био и АВганциСтан ;)

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Волео бих пре свега да чујем ваша искуства по питању верских могућност док бејасте у војсци , како сте ишли на литургију, да ли сте имали проблема са претпостављенима због тога, или сте имали неке дозволе, или вас пусте једне недеље па друге недеље рибате клозете, ово ме поготово занима од људи који су на овоме форуму свештеници. Такође бих волео да чујем и муслимане по овом питању и католике.

Jedan stari kaludjer, sto je pre neku godinu preminuo, pricao mi ranije dok sam povremeno svracao do njega, njegove dogodovstine.

On je sluzio vojsku u vreme informbiroa, i to u Zagrebu.

I kaze "8 meseci nisam is`o u crkvu uopste, a zamisli kako je meni bilo, sto sam u manastiru odrast`o i ucio skolu posle. I tako, jedne nedelje, nakon tih 8 meseci, dobijem izlazak u grad. U uniformi, naravno, nije tad moglo da vojska nosi civilke u grad.

I ja lepo, brze-bolje, otrcim pravo u crkvu na liturgiju! I stanem za pevnicu, crkva prazna, mozda ima 2 coveka da stoje, ja za pevnicom, i 2 svestenika sluze.

A ja pevaaam, sve mi neka milina, osecam se k`o na nebu, a ona 2 popa samo izviruju da vide ko to u stvari peva, pa kad je jedan video mene u uniformi, kaze drugom `ala peva onaj partizan, covece!`"...

gringrin

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ако су у шуми ?

Или на фронту?

Или у НАТО снагама за мир у Авганистану ?

Nemamo mi vojsku "u šumi"... ako budu na frontu ili u Avganistanu, Vojska lepo može da pozove SPC da pošalje sveštenike...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима


Nemamo mi vojsku "u šumi"... ako budu na frontu ili u Avganistanu, Vojska lepo može da pozove SPC da pošalje sveštenike...

 

Али ако свештеници нису обучени за тако екстремне услове како ће СПЦ одреаговати? То је онда стављање СПЦ у незгодну позицију.
Зато се ми сад већ припремамо за те мировне мисије , кад нам буду убијали омладину по неким авганистанима да имамо попове који ће бити хитри на брзину дотрчати на смрт рањеноме исповедити га и причестити у последњем моменту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта ти је година дана. Провео сам 1989.г у ЈНА у Љубљани и било је стргого, додуше казнени батаљон пешадије, официри деградирани, један чак избачен из СКЈ.

Војска Шиптари, ситни криминалци, дослужењци и понеки политички. Безбедњак перспектован кадар који еј открио неку групу , па од заставника аванзовао у поручника, командант касарне кад га види први поздравља. У три ујутро нас дижу , претресају касете, дижу кревете, мени налазе београдску "Дугу" и дижу дреку, иако се новине продају на киоску у кругу касарне, као и што је "Младина " долазила јер је батаљон претплаћен још док је била на линији као лист ССОСловеније.

Никад нисам имао излазак у град кад је Литургија, а после подне сам увек имао некога од војника ко је ишао као случајно у мом правцу. После једног разговора са безбедњаком сам се у то уверио. Чувао сма се провокатора јер су нам у богословији наводили као пример Степановића, старијег богослова, који је причао вицеве и грдио власт па продужио боравак у ЈНА. Сваки месец смо били на терену, најтеже било у новембру посмрзавали смо се , а селимо се свака 3 дана. Дођемо до некога села и један војник оде до неке рмк цркве на брду и за казну га врате у Љубљану. Хтео одмах и ја да одем, али поставили стражу, тако да сам остао до краја. Скинуо се 05.12.1989. после ме се сетили 92 и 99 за мобилизацију, ваљда ми такав картон био.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedan stari kaludjer, sto je pre neku godinu preminuo, pricao mi ranije dok sam povremeno svracao do njega, njegove dogodovstine.

On je sluzio vojsku u vreme informbiroa, i to u Zagrebu.

I kaze " 8 meseci nisam is`o u crkvu uopste, a zamisli kako je meni bilo, sto sam u manastiru odrast`o i ucio skolu posle. I tako, jedne nedelje, nakon tih 8 meseci, dobijem izlazak u grad. U uniformi, naravno, nije tad moglo da vojska nosi civilke u grad.

I ja lepo, brze-bolje, otrcim pravo u crkvu na liturgiju! I stanem za pevnicu, crkva prazna, mozda ima 2 coveka da stoje, ja za pevnicom, i 2 svestenika sluze.

A ja pevaaam, sve mi neka milina, osecam se k`o na nebu, a ona 2 popa samo izviruju da vide ko to u stvari peva, pa kad je jedan video mene u uniformi, kaze drugom `ala peva onaj partizan, covece!` "...

gringrin

Хахахахахаха ово је екстра анегдота !

Хвала лепо што си је поделио са нама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али ако свештеници нису обучени за тако екстремне услове како ће СПЦ одреаговати? То је онда стављање СПЦ у незгодну позицију.

Зато се ми сад већ припремамо за те мировне мисије , кад нам буду убијали омладину по неким авганистанима да имамо попове који ће бити хитри на брзину дотрчати на смрт рањеноме исповедити га и причестити у последњем моменту.

Pa mogu da dobiju gratis obuku... ne mora država da im da još po 68.000 dinara...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Никад нисам имао излазак у град кад је Литургија, а после подне сам увек имао некога од војника ко је ишао као случајно у мом правцу.

 

:laugh: )))

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...