Jump to content

Шта чини Цркву? Шта је она за нас? Каква треба да буде и шта да чини Црква?


Препоручена порука

Опрости, али ја ништа од свега овога што си ти овде навео нисам рекла.

Naravno da nisi.Sve sam kroz salu naveo,banalan primer.Htedoh reci

тако да шта год да Црква тражи од мене доживљавам као да то Бог од мене тражи
  ovo mi malo cudno.Isuvise pokorno,jer ovim je ugozena sloboda.Uzmimo primer post,ne moze svako postiti ni duhovno,ni telesno na istom nivou,pa zar bi prihvatila posto-poto savet duhovnika koji ti trazi da nosis teret preko svojih mogucnosti,samo zato sto je on veci cin u Crkvenoj Hirejarhiji?

Eto,na to sam ciljao.Ako si zaista takva,poslusna u svemu mogu samo da clap :0205_whistling:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ovim je ugozena sloboda.

 

Брате, имаш ли шта за рећи о Цркви својим речима? Без "качења" на туђе пост-ове? Или си само дошао да даш своју оцену туђег мишљења? Ако је ово последње у питању - замолићу те да прекинеш са тиме.

  • Волим 1

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима



Брате, имаш ли шта за рећи о Цркви својим речима? Без "качења" на туђе пост-ове? Или си само дошао да даш своју оцену туђег мишљења? Ако је ово последње у питању - замолићу те да прекинеш са тиме.

Imam.Crkva nije skup staraca u dugim sedim bradama.I smetama mi kad pocetnici idealizuju vrednosti recimo pojedinih valdika,odnosno kad su u stanju da pre slusaju ljude ,nego Boga.Sve sto hocu da kazem da su ljudi,koji predstavljaju Crkvu itekako prepuni greha.Naravno ne svi,cast onima na kojima je blagodat svetog duha.Al moram priznati da mi je "klise" prica o poslusnosti.Jer covek se ne spasava poslusnoscu ,vec miloscu Bozijom.

 

Crkva je Duh Sveti!Gde vidite njegovo dejstvovanje ,tu je i Crkva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da nisi.Sve sam kroz salu naveo,banalan primer.Htedoh reci

 

  ovo mi malo cudno.Isuvise pokorno,jer ovim je ugozena sloboda.Uzmimo primer post,ne moze svako postiti ni duhovno,ni telesno na istom nivou,pa zar bi prihvatila posto-poto savet duhovnika koji ti trazi da nosis teret preko svojih mogucnosti,samo zato sto je on veci cin u Crkvenoj Hirejarhiji?

Eto,na to sam ciljao.Ako si zaista takva,poslusna u svemu mogu samo da clap :0205_whistling:

Добро је што си поменуо духовника јер за мене црквени живот или пре живот по Божјим заповестима подразумева духовно руковођење. Суштина односа духовника и његовог чеда је управо у томе да га он добро познаје, зна његове могућности па му у складу са тим и саветује пост, молитвено правило и сл. С друге стране и ми се трудимо да покажемо послушност, јер у свему у чему се учимо, а поготову у вери нам треба учитељ. Али ту никакве присиле и губљења слободе нема јер то није одлика Православља. Духовник се не бира по чину нити нечији чин у црквеној јерархији нужно показује колико је та особа близу Бога. Ако искрено тражиш помоћ, Господ ће те сам упутити на одговарајуће људе. Управо ти људи чине земаљску Христову цркву и на то сам мислила кад сам рекла шта год да Црква од мене тражи доживљавам као да то Бог од мене тражи. Послушна сам онолико колико верујем и колико препуштам Богу да све решава у мом животу. Никакве слепе покорности ту нема а ПОСЛУШАЊЕ је нешто друго, несумњиво врлина.

И да ти одговорим на питање за дечка/мужа :)  Ако би ми духовник предложио да упознам неког момка јер сматра да би он мени одговарао пристала бих. Има много примера у православним књигама о браку да су људи тако склапали брак, врло често после јако кратког познанства, само на основу своје вере у Бога и поверења у духовника, и били задовољни браком. Дакле, пружила бих некоме шансу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је за Вас лично Црква?

Рецимо - простор Духа у коме се спасавамо (од ишчезнућа, потврђујемо се, остварујемо...), постајући и сами део тог простора кроз интеракцију (живи однос) једних са другима будући напајани нествореним божанским енергијама.

Нигде нисам чуо да се круг аве Доротеја односи на Цркву, вероватно јер је то сасвим логично и очигледно.

 

Ако ли те десна рука твоја саблажњава...

Као савет, лекцију и упозорење. Истинско одстрањивање греховних навика упоређује се са одстрањивањем делова тела јер се приликом тог поступка такође доживљава јак бол, мада првенствено у срцу. Заражени "делови" наше воље су као удови оболели од тешке болести (нпр. гангрене) и у неким случајевима потребно их је грубо одстранити. Настројење нашег срца (воље) није у потпуности упоредиво са телом али у сваком случају бол при спасавању је присутан...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја Цркву доживљавам као Нојеву барку, ван цркве нема спасење.Коме црква није мајка томе ни Бог није Отац..

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve sto hocu da kazem da su ljudi,koji predstavljaju Crkvu itekako prepuni greha.

 

Ето, рекао си. Само не знам што си морао да уплићеш Наташин пост у то, у коме нисам видела да дели Цркву на оне који Је представљају и на оне који Је не представљају. ;)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

црква је за мене тренутно напуштање овог света.....зближавање са Господом, Пресветом Богородицом, свим светима, анђелима и својим упокојеним.....место где могу да осетим мир и спокојство....место где добијам утеху....где осећам страхопоштовање.....где палећи свеће разговарам са Господом и својим ближњима....где могу да заплачем.....где бих могла сатима да седим и ћутим......

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Место где налазим унутрашњи мир, црпим снагу, киновија на делу, некад и не гледам какав је ко око мене. Уточиште од свег зла итд.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро је што си поменуо духовника јер за мене црквени живот или пре живот по Божјим заповестима подразумева духовно руковођење. Суштина односа духовника и његовог чеда је управо у томе да га он добро познаје, зна његове могућности па му у складу са тим и саветује пост, молитвено правило и сл. С друге стране и ми се трудимо да покажемо послушност, јер у свему у чему се учимо, а поготову у вери нам треба учитељ. Али ту никакве присиле и губљења слободе нема јер то није одлика Православља. Духовник се не бира по чину нити нечији чин у црквеној јерархији нужно показује колико је та особа близу Бога. Ако искрено тражиш помоћ, Господ ће те сам упутити на одговарајуће људе. Управо ти људи чине земаљску Христову цркву и на то сам мислила кад сам рекла шта год да Црква од мене тражи доживљавам као да то Бог од мене тражи. Послушна сам онолико колико верујем и колико препуштам Богу да све решава у мом животу. Никакве слепе покорности ту нема а ПОСЛУШАЊЕ је нешто друго, несумњиво врлина.

И да ти одговорим на питање за дечка/мужа :)  Ако би ми духовник предложио да упознам неког момка јер сматра да би он мени одговарао пристала бих. Има много примера у православним књигама о браку да су људи тако склапали брак, врло често после јако кратког познанства, само на основу своје вере у Бога и поверења у духовника, и били задовољни браком. Дакле, пружила бих некоме шансу.

 

Има много примера у православним књигама о браку да су људи тако склапали брак, врло често после јако кратког познанства, само на основу своје вере у Бога и поверења у духовника, и били задовољни браком. Дакле, пружила бих некоме шансу. svidja mi se ova recenica :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...