Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

Evo u petak je utakmica protiv Hrvatske, društvo se organizuje, zovu i mene. Šta činiti?

 

 

Ponesi Ruski kvas umesto klasicnog piva! .smesko.

 

limenka.png

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Koji napad na integritet piva...kao kafa bez kofeina, posni burek, zena bez zadnjice, selo bez crkve <_<

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@malina :),

Управо што пост има и унутрашњу страну отворих мало пре сличну тему, усмерите се на речи које говоримо , разговоре које водимо. На форуму смо ограничени правилником а шта овако у пракси. Храна ко храна неће нас опоганити.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На теми Пост и поштовање домаћина смо рекли да храна није суштина па нам ипак представља потешкоће кад нисмо на свом терену. Питам се како комуницарати у току поста са људима који не живе црквеним животом: и овако уопште? О чему разговарати и остати при том у границама поста.? Обично се све своди на трачарење, оговарање, на жалост псовање итд.

Да ли:

а) ћутати

б) повести разговор о Богу, насилно малтене

в) празнословити као по обичају.

Искрено , мени је ово много већа препрека него храна.Најрадије бих ћутала и испала непристојна у друштву, у кући и сл.

Све зависи од узраста и интересовања људи са којима се срећеш. Ја користим са појединима у разговору само деонице временске прогнозе, типа : Е комшо, опет киша, цццц, страшно...

Док са људима христољубивим сасвим ми је другачији вид комуникације и мекши тон, угодан и пријатан разговор о свему и свачему, једноставно. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koji napad na integritet piva...kao kafa bez kofeina, posni burek, zena bez zadnjice, selo bez crkve <_<

Опа значи тако, а?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Opet ponavljam uvek sam se lose osecao posle toga,

kad narusavam svoje principe zbog toboznjeg ispostovanja domacina i njegovih principa.

Mada vidim da je kod nekih ljudi upravo suprotno, verovatno je i to individualna stvar.

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опа значи тако, а?

Nego sta, il' ga pravi kako Bog zapoveda il' se ne pri'vataj posla...nemoj mi tu izmisljas neke surogate :D.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koji napad na integritet piva...kao kafa bez kofeina, posni burek, zena bez zadnjice, selo bez crkve <_<

 

 

Prvi put cujem za zenu bez zadnjice?! .mislise.

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prvi put cujem za zenu bez zadnjice?! .mislise.

"даска"  0405_feel

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

наставнице пост је а ви ту турате градиво 8мог разреда ОШ 301 и .........

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Covek se uci u sedmom...a gde ces posnije od ove greengrin greengrin greengrin

не вуци ме за језик :D

 

у моје време "човек" се учијо у осмом, сећам се наше Јуце која је на нечији кикот код одређених система урликнула "ШтА сЕ СМЕЈЕШ!! ТО ЈЕ ПРИРОДНА СТВАР!!

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

не вуци ме за језик :D

 

у моје време "човек" се учијо у осмом, сећам се наше Јуце која је на нечији кикот код одређених система урликнула "ШтА сЕ СМЕЈЕШ!! ТО ЈЕ ПРИРОДНА СТВАР!!

Eh, vremena se promenila, ne smes vise ni da ih bijes <_< :D.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба људи да сад ствари постављамо тако да ћемо у посту да се посветимо на брзину, а онда да једва чекамо да пост прође, па да можемо да пијемо пиво и гледамо педесет снимљених утакмица које нисмо за време поста јер смо хтели да будемо преподобни, па сад све то да надокнадимо. А то ће сигурно да се деси ако себе силујемо, ако ствари не радимо темељно и постепено. Ко може на брзину, свака част, подржавам стварно максимално, ал за себе знам да не могу.

 

Пост је ту да нас подсети на врлински живот, а посна храна да нас смири, и треба стално да се трудимо, али не да идемо у крајности, посебно не нагло да осцилирамо у тим крајностима, јер ћемо тако само да тапкамо у месту, ако не и да пропадамо.

 

И монаси пију и ракију и пиво, и гледају и фудбал и Ђоковића, али све то раде умерено и без неке тензије и вике и буке. Не знам владику или монаха који не гледа Ђоковића, на пример, или који неће да одгледа утакмицу репрезентације, само што не урлају на ТВ и не попију десет пива, него једно или два.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...